Lovci Duny

Lovci Duny https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/3972/bmid_lovci-duny-KzG-3972.jpg 4 126 16

Duna série

Sedmá kniha z cyklu kronik o planetě Duna, fenomenálního díla světové sci-fi, spolu s plánovaným závěrečným dílem řady, nazvaným Píseční červi Duny, splétá dohromady velké dějové linie a oblíbené postavy klasického vesmíru Duny Franka Herberta. Tyto dva díly, vycházející přímo z Herbertovy osnovy, která se deset let skrývala v bezpečnostní schránce, konečně přinesou odpovědi na naléhavé otázky, jimiž se fanoušci Duny zabývají už dvacet let. Na konci románu Kapitula: Duna - poslední knihy ságy z pera Franka Herberta - unikla do nezmapovaného vesmíru loď, nesoucí směsici uprchlíků. Dala se na útěk před násilnickými Ctěnými matre, temnými protějšky benegesseritského Sesterstva. Téměř neporazitelné Ctěné matre se o překot vracejí do Starého impéria, hnány hrůzným a tajemným Nepřítelem. Lovci Duny popisují dramatické události exotického putování uprchlíků, nucených vyhýbat se ďábelským léčkám, které jim klade neznámý nelítostný Nepřítel. Osazenstvo lodi se rozhodlo podpořit své síly pomocí starých genetických technologií a oživilo několik klíčových postav z minulosti Duny, včetně Paula Muad´Diba, lady Jessiky, Stilgara, Thufira Hawata a dokonce i doktora Weillingtona Yueha. Každá z těchto postav využije své speciální schopnosti v blížící se náročné zkoušce. Neúspěch nepřichází v úvahu - v sázce je nejen přežití uprchlíků, ale i osud celé lidské rasy. Nový román velké epické Herbertovy ságy v sobě skrývá tolik překvapení, postav a dějových zvratů, že jistě potěší i toho nejnáročnějšího čtenáře.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Baronet

Hunters of Dune , 2006

tomasabi
01.03.2024 2 z 5

Lovci duny jsou psané v jiném stylu, jak už Vás upozorní sám autor v předmluvě ke knize. Určitě je to čtivé a různé koncepty z předešlých dílů jsou dále rozvedeny a vysvětleny. Co mě ale na knize o tak velkém rozsahu irituje nejvíce je to, že každá kapitola má rozsah čtyři a půl stránky. Skáčete v ději sem a tam a nedokážete se do něj pořádně ponořit. Jakýkoli zvrat, či souboj je spláchnut ve dvou až čtyřech větách a pak vesele pokračujete dál. Kniha se čte poměrně lehce, neboť jde skutečně o lehké čtení, ovšem s hlubokými myšlenkami, které ve finále zas tak hluboké nejsou, protože jsou napsány tak mělce. Temnota už není tak temná a tajemno se jaksi vytrácí. Navíc vzhledem k tomu, že je každá příběhová linka roztržena po 4,5 stránce a pak začíná další kapitola, kde se navazuje na další linie, tak jsem se nedokázal do knihy a příběhu, který má přes 500 stran, vůbec ponořit a správně se napojit na naše postavy. Nápady zde byly dobré, ovšem byly zpracovány nezáživným způsobem. Tato kniha zřejmě poputuje jako dar do městské knihovny, protože už teď vím, že až se k sérii Duna jednou vrátím, skončím u Kapituly.

ArkAngel
29.07.2023 2 z 5

Český Atreides hodnotí Dunu: Jelikož Frank neměl nikdy možnost dopsat Dunu, chopil se osnovy dalšího dílu synátor... ale předtím si přichystal ještě podhoubí v podobě prequelů. Těžko říct, jakými cestami by se sám Frank vydal, ale pochybuji, že by se v tom tak pitval jako Brian s Kevinem, kteří měli potřebu to rozdělit ještě na dvě knihy. Na jednu stranu tomu jejich brakovější podoba i možná trochu pomohla, ale stejně nejsem se závěrečnými částmi Duny spokojený, kdy je to nyní v podstatě už jen takový mišmaš, ve kterém se dokolečka oživují všechny postavy z různých časových období.

ibapisem
13.07.2023 odpad!

velmi ale velmi nepodarene dokonceni a uzavreni serie..... sohlasim s predeslym komentarem ze to bylo americky happyend a syn asi vyzahl z trezoru tu nespravnou verzi ukonceni serie ..... jedine co melo smysl byl zaver....resp. kto se nakonec stal konecnim kwisatz haderach

xbenakk
21.05.2023 4 z 5

Po pravdě řečeno, čekal jsem něco, o čem by Jolanda řekla, že to je velký špatný. Naopak, dostal jsem docela obstojné sci-fi dílko, které by bylo, na rozdíl od např. Božského imperátora Duny, poměrně dobře zfilmovatelné. Ačkoliv jsem silně postrádal Herbertovu propracovanou filosofii, na některých místech jsem se docela bavil. Děj je poněkud přímočařejší, což nemusí být nutně na škodu. Už se těším na Písečné červy Duny a předpokládám i závěrečný Kralizec!

KajaProchy
18.05.2023 4 z 5

Musím říct, že jeden z mých nejoblíbenějších dílů série. Typ psaní mi sedí více než od F. Herberta.
Děj je očividně předehra trilogie, ale dostatečně mě bavil. Hodně se vysvětlilo z minulosti a postavy měly víceméně stejný prostor.
Je pravda, že jsem si zvykla na větší vybíjení postav, tak mi to přišlo, že jich nějak moc přežilo:D Ale uvidím, jak se to vyvine dál.

KubaHanzelin
26.02.2023 3 z 5

No, já nevím, možná hodnotím moc drsně, ale..
Je cítit, že už to nepíše Frank Herbert, ale jeho nástupci v podobě syna Briana a Kevina J. Andersona, myšlenkové pochody jsou do ústrání a kniha je víc dějová, což by nebylo na škodu, kdyby se v knize vlastně něco dělo na těch cca 540 stránkách se nestalo téměř nic.
Což je vlastně jediný kámen úrazu, na knize je hodně vidět, že se jedná o přípravu na "velké finále", na které jsem zvědavý a hned se na něj vrhnu.. tak ještě uvidíme

Nifredil
06.08.2022 3 z 5

A tohle bylo co? Opravdu ten Herbert nechal poznámky v tomhle duchu a tak, že se tam jako deux ex machina najednou zjeví a objeví ta hrozba v plné kráse? Fakt bylo nutné ty axolotské nádrže takhle vysvětlit? Omnius? Opravdu? No nevím, no, tohle není už Duna.
Jen proto, že jednička byla tak úžasná a pořád jsem tomu chtěla dát šanci, jsem dočetla až sem. Tohle ale bylo běžné sci-fi, včetně vysvětlení toho, co tak děsí ctěné matre, bez všech těch technologických vychytávek a všeho kolem nich. A Omnius teda, no. Už to ztratilo toho ducha, chybí úvahy a převládá akce. A o tom Duna prostě není.

Kutcho
14.02.2022 4 z 5

Musím sa priznať, že piaty ani šiesty diel ma vzhľadom na úplne iný príbeh a veľa nových postáv až tak neupútali, avšak siedmy som si teda užil veľmi, a vďaka nemu inak nazerám aj na predchádzajúce dva diely druhej časti duny. Postavy už čitateľ pozná, je oboznámený aj s dejom a ja osobne som ani nepocítil, že by to nepísal pán Herbert starší. Za mňa skvelá oddychová kniha, ktorá drží úroveň série stále vysoko a celú dunovský svet posúva ďalej.

tereza6723
24.01.2021 4 z 5

Duna je neskutečná, nicméně konec byl na můj vkus trochu moc americký, asi jsem si zvykla, že postavy v Duně mají svůj vyměřený čas, a málokdy dostávají vícero šancí.

Radous
16.10.2020 4 z 5

Vracet se k této komplikované sáze není úplně lehké, když už je to skutečně dlouhá doba, co jste četli poslední díl. Naštěstí si to lze na webu docela osvěžit (a i v knize je vám předchozí vývoj alespoň trochu na několika místech přiblížen), takže se to takhle dalo zmáknout. Ze začátku jsem měl pomalý rozjezd, ale pak to šlo poměrně ráz na ráz. Dost mi vyhovovaly nedlouhé kapitoly, no dělalo to děj solidně napínavým. Ale je potřeba si potom od tohoto příběhu odpočnout, fakt to dá zabrat. Každopádně Duna je moje srdeční záležitost (ve smyslu – miloval jsem nyní již prehistorickou strategii na PC, Duna II … od té doby respekt!).

8488
26.03.2020

Odpověď z nakladatelství baronet na mojí stižnost, že se tato kniha nedá nikde sehnat:

edici science fiction ukončujeme. Čeká nás akorát ještě jedno vydání prvního dílu Duny k chystanému filmu, u ostatních dílů jsme v minulosti práva neobnovili a ani je obnovovat nebudeme. Naše ediční plány se změnily a práva se tak uvolňují pro ostatní nakladatele.

Věříme, že se některá nakladatelství série ujmou a dočkáte se dalších vydání.

alfons9315
31.01.2019 5 z 5

Pan syn Herbert v tomto díle Duny ukazuje co v něm je. Kniha je napsaná velice dobře. Děj po většinu doby neztrácí na spádu a témeř v každé děhové lince nastanou okamžiky velkého napětí. Tím jak se liší styl Briana od Franka Herberta se kniha stává více čitelnou, protože Brian upouští od většiny fylozofirkých úvah, kterých si Frank Herber tak užil v posledním svém vydaném díle Duny.
Kniha pomalu odhaluje onoho nepřítele, o kterém jseme se dozvěděli již před dvěma díly. Ačkoli je toto odhalení postupné, pokaždé otevře nový obzor. Nové možnosti, které si čtenář musí promyslet než se dozví celou pravdu.
Kniha určitě stojí za přečtění, nejlépe asi ihned po Kapitule Duny. Ale čtenáři, kteří za sebou mají sérii Historie Duny budou v mírné výhodě. Pokud jste ji ale nečetli tak nevadí, vše je v knize dostatešně vysvětleno.

hanak_v_exilu
31.01.2018 4 z 5

Brian Herbert mě během četby Předeher přesvědčil, že je přinejlepším lehce podprůměrným spisovatelem. Lovci Duny se však kvalitou přibližují původní šestici knih jeho otce. Pochopitelně jim chybí jejich hloubka a literární vytříbenost. Na druhou stranu děj je promyšlený, postrádá logické lapsy a mnou často kritizované, za vlasy přitažené zvraty prakticky vymizely. Autor si odpustil neustálé omílání odkazů na předešlé události, a příběh tím získal na čtivosti a tempu.

majxik
17.03.2016 5 z 5

Čtivé a dějově napínavé, jen škoda že to skončilo v nejlepším. Rozhodně doporučuju k přečtení všem fanouškům série, ostatním doporučuju si přečíst všechny ostatní knížky a prokousat se k ní :) doufám že nebudete zklamáni.

WawerRewold
23.10.2013

Lovci Duny není takový propadák, jaký jsem čekal, že bude. Mnoho nových nápadů a myšlenek. Kniha se soustředí spíš na dějovou složku, naprosto zmizelo klasické Herbertovo filozofování a rozebírání, ale to se dalo čekat.

Gwin
25.03.2012 5 z 5

Nevím, jestli si zaslouží tak vysoké hodnocení jaké dávám, ale jelikož se jedná o Dunu, nelze hodnotit jinak :)
Nyní už chápu, proč se Brian Herbert pouštěl do Historie Duny, teď bude mít na co navazovat.
Co mě trochu mrzí je poměrně velké množství chyb, napočítal jsem jich přes deset.

space opera

Autoři knihy