Krub Krub komentáře u knih

Kníška Karla Kryla Kníška Karla Kryla Karel Kryl

Poezii nečtu často a málokterému jejímu autorovi se povede, že mě skrze ní skutečně osloví. Kryl to dokázal...Tedy ve druhé polovině knihy.

Tolik moudrosti, životních pravd, narážek na komunistický režim, tak chytře zakomponovaných do výborně rytmizovaných veršů jsem viděl snad poprvé. Co více, autor jde ještě hlouběji k podstatě zpracovávaných problémů. Některé texty jdou svojí mrazivou upřímností a nenaivní vírou v lidskost snad do srovnatelné hloubky se spisy jiného, neméně obdivuhodného a statečného odpůrce totality - Václava Havla:
"Na rohu ulice
vstříc černý nápis hlásá,
že prvním z rytířů
je Veličenstvo Kat.
- Veličenstvo Kat"

Proč tedy jenom tři hvězdy? První polovina je pro mě takřka nečitelná. Zkusil jsem k ní přistoupit jako k promyšlené alegorii, ale u mnohých básní/písní jsem hlubší význam nedohledal. Samozřejmě je možné, že jsem tyto verše prostě nepochopil, jenomže já se nad nimi zkoušel zamýšlet a takřka každá má teorie vypovídající, o čem by použité symboly mohli mluvit, ztroskotala. Možná hodnocení po případném druhém čtení zvýším. Kdoví...

15.02.2018 3 z 5

Carrie Carrie Stephen King

King je nesmírně talentovaný, to všichni víme z pozdější tvorby, ale že i jeho prvotina bude takto čtivá, to jsem vážně nečekal! Co více, Carrie je plná beznaděje, bezmoci a zoufalství. To není u autorovi tvorby zrovna běžné, většinou naopak vypráví příběhy lidí, kteří si žijí poměrně příjemně a tento jejich život je konfrontován s nějakým nadpřirozeným, vnějším zlem, a následně jejich vlastní stinnou stránkou. U Carrie je tomu naopak, neboť se ono nadpřirozeno jeví jako šance na vykoupení. Zajímavá kniha především pro fanoušky tvůrce.

05.02.2018 4 z 5

Zmije Zmije Andrzej Sapkowski

Nečekejte od Zmije Zaklínače. Hlavní postavy obou příběhů jsou si sice docela podobné, avšak obě knihy se snaží o něco jiného. Zaklínač je sága s nespočtem symbolů, vedlejších postav, dějových linií a nezodpovězených (a nejspíš i nezodpověditelných) otázek. Zmije je oproti tomu docela přímočará knížečka s dvěma ústředními postavami, jejichž příběh proplétá a vede jedním jasným směrem.

Zprvu mi přišlo, že autor neví, kam chce příběh směřovat. Možná za to mohl vojenský slang, kterým všichni mluví, ale textu podle mě pouze škodí, protože narušuje jeho čtivost. Možné je, že úvod a charakteristika hlavní postavy byly prostě nesmyslně roztahané. No a nebo jsem tajně doufal v druhého Geralta a chvíli mi trvalo zvyknout si na někoho nového...

Faktem ale je, že když se příběh konečně rozjel, nešlo ho zastavit. Sapkowski (jak už má koneckonců ve zvyku) mixuje žánry i nápady, pohrává si s fantazií a příběh graduje až do pramálo překvapivého finále, které je ale ušito ze všech důležitých příběhových nití.

Zmije byla výborná kniha, přinutí přemýšlet a Sapkowski mi jí dokázal, že jednoznačně patří mezi mé nejoblíbenější spisovatele, ale přečíst si ji znovu? To asi ne.

04.02.2018 4 z 5

Zpěvy hvězd a stínů Zpěvy hvězd a stínů George R. R. Martin

Hodně nevyvážené. Oproti Zpěvům mrtvých, v nichž je jen jedna slabší povídka, se ve Zpěvech hvězd a stínů střídají naprosto strhující, tesknivé, hořkosladké, překrásné literární zážitky (Osamělé písně Larena Dorra, Věž z popela, Za jediný včerejšek) a veskrze obyčejné, myšlenkově povrchní, nezáživné, občas dokonce i nudné nedodělky ( Oceloví andělé, Stanice Šerá voda, Noční směna, Noc vampýrů). Přesto je ale i tato kniha takřka čistokrevný romantismus se vším, co k tomu patří. K tomu nutno podotknout, že romantismus je moje gusto. Zvláště, když se zkombinuje s žánry Sci-fi, Fantasy a jedním z mých nejoblíbenějších spisovatelů vůbec: Georgem Raymondem Richardem Martinem. Četl jsem od něj lepší díla, přesto ale na tu lepší část Zpěvů hvězd a stínů nikdy nezapomenu.

02.01.2018 4 z 5

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

Podobně jako ostatní hlavní postavy z kingovek je Billy Haleck docela obyčejný chlapík. Má menší manželské potíže se svoji ženou, ale v zásadě se jedná o šťastné manželství. Miluje svoji dceru. Funguje coby naprosto typický zástupce střední třídy. Žije na maloměstě v rodinném domě. Atd.

Přesto je v tom něco navíc. Zhubni totiž nemá hlavního hrdinu. Jenom se tak v prvních kapitolách tváří. Jakmile ale čtenář postoupí v ději, pochopí, že Billy a jeho přátelé jsou ve svém jádru jenom banda pokrytců. Tak jako zbytek města, jež tvoří. Líbí se mi, že Haleck nežije ve společenském vzduchoprázdnu. Skutečnost, že je součástí nějaké společnosti a je nucen s ní reagovat, považuji za hlavní důvod, proč si tuto knihu přečíst. 7/10

02.01.2018 4 z 5

Cujo Cujo Stephen King

Spoilery.

King patří mezi mé nejoblíbenější spisovatele. Čtu jeho knihy často a s chutí. Přesto se ale i v jeho díle najdou slabší knížky. (Což je ale pochopitelné vzhledem k počtu stránek, které popsal.) Jedním z těchto slabších dílek je Cujo.

Samotný nápad, postavit matku se svým dítětem proti vzteklému psovi a obě strany postupně lámat počasím a zoufalými snahami o boj, není vůbec špatný. Rozhodně stojí za zpracování. Jméno King je navíc zárukou čtivosti, propracované psychologie postav a určité celkové kvality.

Problémem je přemíra vedlejších dějových linií, které se nepropojí v jeden epický závěr, a jelikož jsou sami o sobě poměrně zdlouhavé (Copak Vás zajímal Roger a jeho problémy s firmou?) nemají čím na čtenáře zapůsobit. 6/10

01.12.2017 3 z 5

Ezopovy bajky Ezopovy bajky Ezop

Kniha s nejedním etickým poučením, které nepřekvapí svou hloubkou, nýbrž otravností s jakou vám je jejich "hloubka" neustále vnucována.

12.07.2017 2 z 5