kroftik kroftik komentáře u knih

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Skvělé. Nenašla jsem tam žádné nudné pasáže, nic co by příběhu překáželo nebo vadilo...Jednoduše jsem se po pár přečtených stránkách přenesla o dvě století nazpět do doby, kdy si lidé večer společně sedli a povídali si, kdy si jeden druhého skutečně vážili a kdy existovaly opravdové lidské hodnoty a nechala se unášet příběhem čtyř sester, který se vám dostane pod kůži, aniž byste si toho všimli. Ano, jsem sentimentální, ale tahle knížka si to podle mého názoru rozhodně zaslouží. Filmové zpracování, i když samozřejmě neobsáhlo celou knihu, je velmi podařené, podtržené výbornými hereckými výkony Susan Sarandon, Winony Ryder, Trini Alvarado, Claire Danes či mladičké Kirsten Dunst.

06.01.2012 5 z 5

Prevítovy první krůčky Prevítovy první krůčky Simon Brett

Starý známý, dobrý prevít :) Je fajn, že ani v druhém díle se nemění celkový duch knížky a zůstává stále vtipný a oddychový.

02.01.2012 4 z 5

Stepfordské paničky Stepfordské paničky Ira Levin

Vážně mě baví, jak Levin dokáže z úplně normální ženy (Rosemary či Joanna) udělat během pár chvil paranoidního blázna... Jeho knížky se opravdu moc dobře čtou, jsou originální a neotřelé. Jediné, co mi skutečně vadilo, je překlad tohoto románu, protože některé věci, jsem i jako laik skutečně překousnout nedokázala... To, že pili "krvavou Mary" - dobrá, to že vzali děti do McDonalda na "velkýho Maca" - dobrá, ale to, že hlavní hrdinka vystoupila ze "stejšnu" bylo skutečně už moc... Na závěr bych ještě dodala, že film je neuvěřitelně stupidní. Takže knížku určitě doporučuji, ale filmová verze za shlédnutí rozhodně nestojí.

07.12.2011 4 z 5

Všechno zlé je k něčemu dobré Všechno zlé je k něčemu dobré Katherine Center

Tak tedy co je dobré a co zlé...Z celkového hlediska je dobrá kniha samotná. Reálný život těhotné holčiny. Při čtení mě každá další stránka ujišťovala o tom, že takhle to fakt skutečně bývá. Přítel skutečný "záporňák". Ignorant a hajzl, kterých jsou všude mraky. Poměrně detailně popsaný porod a prvních pár dní po něm. Na druhé, pohádkové straně neskutečný "klaďas" anebo nově přistěhovaný soused. Tím se dostávám k tomu zlému. Je to tak trapné klišé, které sesadilo knihu z výborné na dobrou. Zpočátku jsem měla pocit, že to není jen oddychový románek pro holky, ale knížka s trochu hlubším příběhem. Časem se mé nadšení vytratilo. Bohužel. Na závěr svitla naděje...vypadalo to, že příběh přece jenom nabere reálný závěr ze života a ejhle... happy end. Ach jo...

06.12.2011 4 z 5

Tři vánoční povídky Tři vánoční povídky Petr Šabach

Tak tedy počítejte s tím, že "nesmyslným, svátečním emocionálním vzruchům" skutečně nepodlehnete :) Knížka, kterou jsem přečetla při čekání na vlak, je vánoční, vtipná, cynická i smutná. Všechny tři povídky jsou skvělé, a jejich závěr ještě lepší :)

01.12.2011 4 z 5

Svatební horečka Svatební horečka Katie Fforde

Druhá kniha, kterou jsem od Katie Fforde přečetla, napravila její reputaci. Knížka je romantická, občas vtipná... příběh od začátku průhledný, ale s tím se přece u tohoto žánru většinou počítá. Celkově byla zábavná a moc hezky a se četla. Potvrdila mi domněnku, že je hloupost zavrhovat autora či autorku po jedné přečtené knížce.

28.11.2011 4 z 5

Prevítem snadno a rychle Prevítem snadno a rychle Simon Brett

Skutečně vtipné. Napustit vanu s pěnou, nalít dvojku vína a pustit se do čtení téhle rozpustilé, útlé knížečky. Toť můj recept na podzimní depresi :-).

21.11.2011 4 z 5

Já a tropy Já a tropy Ludmila Vítovcová

Tři roky autorčina života v Africe a její uvěřitelé i neuvěřitelné zážitky a zkušenosti, které sesumírovala do vyprávění jednoho roku v knize rozdělené na 12 kapitol podle kalendářních měsíců. To, že "natlačila" tři roky do jednoho bych viděla asi jako největší mínus knížky, protože je doslova nabitá jedním příběhem za druhým a já jsem je nestíhala vstřebávat, i když jsem knihu nečetla nikterak rychle. Mrzí mi to, protože jinak je báječná. Autorka má sympatický styl vyprávění, sedí mi i její smysl pro humor a vůbec pohled na svět. Přesto bych asi potřebovala pomalejší vyprávěcí tempo, abych si v závěru vzpomenula na všechny ty úžasné tropické historky.

11.11.2011 4 z 5

Zvěrolékař na blatech Zvěrolékař na blatech James Herriot (p)

Musím být upřímná, trochu jsem od Jamese Herriota očekávala "Groganova Marleyho", což byla samozřejmě ta největší hloupost, protože mezi dějem odehrávajícím se v obou knížkách je zhruba 70 let rozdíl. Přesto je Herriot fajn. Je milý, čtivý a hlavně vtipný - tedy "jeho" postavy, které skutečně existovaly a příběhy které se skutečně staly. Nejspíš časem sáhnu i po dalších dílech. :-)

24.10.2011 3 z 5

Jíst, meditovat, milovat Jíst, meditovat, milovat Elizabeth Gilbert

Moc hezké. Skutečně. Abych se přiznala, když jsem se do čtení pouštěla, měla jsem trošku strach, že pro mě bude knížka občas nestravitelná, obzvláště pasážče týkající se víry, meditace atd., protože jsou to záležitosti, které sice respektuji, avšak nijak se v nich nevyznám. Opak byl pravdou. Celá kniha je o víře a o hledání čehosi nadpozemského, ale je napsaná tak úžasně pozemsky a lidsky, že jí opravdu doporučuji jako velmi příjemné čtení pro ty, kteří nechtějí jen bezbožně přečíst romantickou knihu, ale dozvědět se i něco málo o jiných kulturách, náboženstvích a lidech.

16.10.2011 4 z 5

Manželství na dobu určitou Manželství na dobu určitou Kathy Lette

Oddychovka to je, to určitě, a vcelku vtipná...i když... na můj vkus chvílema snad až moc. Za poslední dobu jsem přečetla od autorky dvě knížky a její styl psaní se občas pohybuje okolo hranice vtipu a trapnosti. Netvrdím, že si v budoucnu další knížku nepřečtu, ale chvilku si oddych od tich oddychovek rozhodně dám....

06.10.2011 2 z 5

A taková to byla láska... A taková to byla láska... Anna Gavalda

Moc hezké, dá-li se to tak napsat. Musím souhlasit s tím, že by knihu skutečně neměly číst, ty které byly či jsou milenkami ženatých mužů. Myslím, že osobně zkousnu ledaco, přesto mi chvílema až "vadilo", jakým způsobem mi kniha nutila zamýšlet se sama nad sebou i nad lidmi ve svém okolí. (A to milenkou nejsem, ani jsem jí nikdy nebyla... :-)). Každopáně doporučuji.

04.09.2011 4 z 5

Láska a jiné nemožnosti Láska a jiné nemožnosti Ayelet Waldman

Hezký román, chvílema jsem se usmívala, většinou mi bylo smutno, přesto bych ji určitě dopručila. I když není vtipná, je zábavná a moc hezky se čte. Donutí člověka, aby se na chvilku zastavil a popřemýšlel o smrti i o životě ...

23.08.2011 4 z 5

Jak zabít manžela Jak zabít manžela Kathy Lette

Ale jo. Na oddych dobré, vtipné, protkané spoustu "zajímavých myšlenek", které autorka sem tam zavádí až do všech možných i nemožných krajností, ale které jsou o to vtipnější. Kromě mužů bych knížku nedoporučovala ani těm, které mají těsně před svatbou :)))

08.08.2011 2 z 5

A co když je to pravda? A co když je to pravda? Marc Levy

Milé, příjemné a oddychové. Určitě o dost lepší než filmová verze, kterou jsem si pustila bezprostředně po dočtení knížky a díky které se mi pozitivní dojem z příběhu lehce pokazil...

24.07.2011 3 z 5

Máme se téměř báječně Máme se téměř báječně Jenny Eclair

Hezký román. Ze života o životě. O tom, že ať je člověk jaký je, každý má nějakou přestavu o životě, svoje sny a naproti tomu svoji realitu. Zpočátku jsem měla problém s tím, že je v knize poměrně dost postav, ale časem jsem si je všechny uspořádala a zařadila. Naopak si myslím, že jejich množství a naprosto odlišné, velmi dobře vylíčené charakteristiky byly jedině ku prospěchu. Kniha stojí určitě za přečtení.

10.07.2011 4 z 5

Skotská romance Skotská romance Katie Fforde

Po pár stránkách mi bylo jasné, že jsem vzala do ruky něco, co se tak trochu podobá dílu z pera Rosamunde Pilcher. Za mě - romantické příběhy "odsaď podsaď". Nesoudím, nekritizuji nikoho, kdo má výše uvedenou autorku rád, každého věc. Jen na mě je to moc. Každopádně jsem knihu dočetla do konce. A to byl možná právě ten problém. Netvrdím, že se četla zas tak špatně, ale od začátku si myslíte, že stoprocentně víte, jak to dopadne. Chyba! Závěr byl s prominutím ještě debilnější, než jsem čekala, čímž to veškerý můj, občas lehce pozitivní, dojem z knížky zadupalo hluboko pod zemský povrch.

10.07.2011 2 z 5

Deník jedné mrchy Deník jedné mrchy Suzanne Hawley

Vtipná oddychovka, která se opravdu docela dobře čte, ale ke které mám zároveň pár výhrad. Nejvíc mi asi vadil charakter hlavní hrdinky. Nepříšlo mi, že by se ve svém věku chovala jako "střeštěná" učitelka na středí škole, ale spíše, jako o 10 let mladší, pubertální trdlo. Nejsem žádná puritánka, ale chvílema knížce ubíraly i některé vulgarismy, které by se určitě daly napsat tak, aby se situace vystihla stejně dobře, možná lépe. Celkově to bylo ve svém žánru dobré, ale podruhé si tuto knihu určitě nepřečtu.

09.07.2011 3 z 5

Mamma mia! - Na mateřské s trojčaty Mamma mia! - Na mateřské s trojčaty Jackie Clune

Velmi obdivuji autorku za to, že v situaci, kdy měla doma čtyři malé děti, z nichž byla tři mimina, dokázala, k tomu všemu zmatku, stresu a kvaltu, napsat o nich i o sobě milou a vtipnou knížku.

09.07.2011 4 z 5

Láska nebeská z Notting Hill Láska nebeská z Notting Hill Ali McNamara

Velmi příjemná knížka, v níž jsou spojené snad všechny zápletky, které se objevují v romatických příbězích - beznadějně romantická mladá slečna milující beznadějeně romantické filmové příběhy, ztracená maminka, snoubenec, který je a není "pan pravý", snaha zachránit tatínkovu živnost a hlavně nový muž, podobající se princi z pohádek. Každopádně všechna tato klišé jsou v knize propojena víc než s citem, takže celkový dojem je výborný.
Je to knížka pro všechny, kdo mají rádi známé romatické filmy jako Nothing Hill, Samotář v Seattlu nebo Pretty Woman, protože celá knížka je doslova protkaná hláškami a scénkami z těchto filmů. Hezký nápad, fajn čtení.

20.06.2011 4 z 5