kristeen kristeen komentáře u knih

Káťa a Škubánek se neztratí Káťa a Škubánek se neztratí Josef Lamka

Modernější svižnější pohádkové čtení. Optimální pro děti starší šesti let. Dobře srozumitelné a místy mile vtipné.

09.02.2021 4 z 5

Apolenka z modrotisku Apolenka z modrotisku Romana Košutková

Milé, poetické a poučné. Krásné ilustrace, nápaditý styl. Na odpolední příjemně a vzácně klidnou chvilku s dětmi tak akorát:)

02.02.2021 5 z 5

Ohnivé znamení Ohnivé znamení Juraj Červenák

Tentokrát se autorovi podařilo vytvořit napínavý příběh hned od první kapitoly. Kniha nabere na začátku spád a z tohoto rytmu nevypadne až do konce. Zápletka dobře vystavěná, pachatel zůstává znám a přece skrytý, místy ponurá atmosféra zcela hmatatelná. Starý dobrý Stein a Barbarič (a Jaroš samozřejmě!). Jen tu Bátoryčku si mohl autor odpustit, ta mi chvíli vzala chuť pokračovat ve čtení...naštěstí nepobyla dlouho.

24.01.2021 4 z 5

Kluk s křídly Kluk s křídly Miloslav Jágr

Milé počtení, obsahově bohaté ilustrace a nakonec poetický závěr. Už také vyhlížíme ukradená křídla:)

29.12.2020 4 z 5

Maxipes Fík na cestách Maxipes Fík na cestách Rudolf Čechura

Začátek knížky určitě lepší a poutavější, a také vtipnější. Cestování po světě mi připadalo trochu jako nastavovaná kaše. Ale jistě je to už dnes klasika, která dětem čtenářský vkus nezkazí:)

12.12.2020 3 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Navzdory tomu, že knížku provázely zklamané kritiky, nedá se říct, že by jsem ten pocit měla během čtení. Zajímavé a aktuální téma, vcelku uvěřitelný příběh. Pokud jde o vykreslení hlavní ženské postavy, pak v jednotlivých detailech se zdá být dost přesné...pokud se ale nad Marií zamýšlíte komplexně, některé epizody a reakce celistvost vykresleného charakteru poněkud narušují. Působí pak trochu nesourodě. Samozřejmě, jde o zlomový rok v životě dané postavy, ale tam se právě nejvíc projeví, jací jsme. V některých dialozích pak Marie působí až hloupě, ačkoliv je přestavena jako intelektuálka, která si zachovává odstup od banálních životních situacích a nadhled v těch zásadních.
Rozhodně nejde o nijak optimitickou knížku, a především lze ocenit to, že ústředním tématem je samota...ta obávaná, ta zjevná i ta skrytá, je tam, kde je předvídatelná, ale i tam, kde ji netušíte.

12.12.2020 3 z 5

Krev prvorozených Krev prvorozených Juraj Červenák

Příjemné počtení. Příběh má spád a propracovanou zápletku, je milé, že se autor věnoval dobovým reáliím, všechno pak do sebe dobře zapadá - i přesto, že na rozdíl od pozadí rudolfinské Prahy je příběh pouze fiktivní. A pokud to není první příběh o téhle povedené trojici vyšetřovatelů, který se Vám dostal do ruky, užijete si slovní potyčky mezi hlavními hrdiny o to víc.

07.11.2020 4 z 5

Zapomenuté jehňátko Zapomenuté jehňátko Kate Davies

Navzdory upoutávce na obálce se mi styl, jazyk ani struktura příběhu nezdají vhodné pro začínající čtenáře. Problematická jsou i cizí jména, nebo některé nešťastné obraty - nemluvě o několika překlepech. Ani obrázky moc nepotěší, zkrátka - byli jsme rádi, že jsme ji dočetli. Dostali jsme ji darem, ale už po první kapitole přešlo počáteční nadšení i chuť pokračovat. Od sedmi let věku dětí bych ji určitě nedoporučovala, spíš tak od devíti -

07.11.2020 1 z 5

Zmizet Zmizet Petra Soukupová

Čekala jsem jeden příběh a nakonec byly tři - jeden povedenější a trpčejší než druhý. Jeden se až diví, že takové epizody ze života v podstatě asi normálních lidí mohou být napínavější než lecjaká detektivka. Že cizí zmarněné osudy nutí člověka hledat si (správnou) stranu a jako vždy u Petry Soukupové - zamyslet se sám nad sebou, nad svými postoji a nad tím, jak se chováme ke svým blízkým. Ačkoliv vylíčené osudy lze považovat za ne zcela běžné, určitě si v nich každý z nás najde to svoje - něco, co zčásti sám zažil, nebo toho byl ve svém okolí svědkem. Autorka je v dialozích i myšlenkových posunech svých postav opět mrazivě přesná, takže Vás to nutí přemýšlet, zda i ona zažívá nebo zažila něco podobného, nebo nám prostě vidí do hlavy :)

08.10.2020 5 z 5

Pan Sova Pan Sova Arnold Lobel

Trochu zklamání...pro trénink v četbě asi ideální, ale opravdu jsme se zasmáli jen u prvních dvou příběhů. Idea je jasná, pan Sova je tak mile hloupý, až Vás to (po)baví, ale na nás to působilo celkově tak nějak smutně. Rozhodně bych se nehrnula do opakovaného čtení, jako v případě našich oblíbených - Kvaka a Žbluňka.

08.10.2020 2 z 5

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Paradoxně jsem tento díl četla až jako třetí v řadě, a v porovnání s pozdějšími díly mi přišel určitě svěžejší, jadrnější, zkrátka měl mnohem větší jiskru...Asi je to tím, že si na sebe hlavní postavy v tomto díle teprve zvykají a je tak větší prostor pro různé charakterní vtípky. Přesto je celá řada velmi kvalitním čtením, zvláště v porovnání s většinou současných detektivek...

05.09.2020 4 z 5

Kvak a Žbluňk se bojí rádi Kvak a Žbluňk se bojí rádi Arnold Lobel

Knížka je pěkná, ideální pro první čtení. Naší nejoblíbenější Kvak a Žbluňk jsou kamarádi ale nepředčí. Milé počtení, optimálně jako pohádka na usínání...

17.07.2020 3 z 5

Les přízraků Les přízraků Juraj Červenák

Opět napínavý příběh umístěný tentokrát na Trutnovsko. Zápletka vydařená a nepříliš předvídatelná, což je skvělé. Atmosféra zimy zalézá do kostí, a přitom skoro zapomenete, že se případ odehrává mezi nejvýznamnějšími svátky v roce.

17.07.2020 4 z 5

Ďábel v zrcadle Ďábel v zrcadle Juraj Červenák

Vcelku uvěřitelný a napínavý příběh, poutavě vykreslené prostředí. Skvělá volba pro nenáročné čtení, které ale není hloupé...

20.06.2020 4 z 5

Kam chodí kosmonauti na záchod? Kam chodí kosmonauti na záchod? Petra Maria Schmitt

Příběhy sice vcelku srozumitelně dokáží vysvětlit, co a jak a proč se děje, ale úvodní peripetie jsou mnohdy zbytečně moc dlouhé. Když se děti zaberou do příběhu, přichází najednou trochu násilně naroubované vysvětlování...ale pomocník pro rodiče to může být vcelku užitečný.

20.06.2020 3 z 5

Kvak a Žbluňk jsou kamarádi Kvak a Žbluňk jsou kamarádi Arnold Lobel

Po kolikáté už přečteno a pořád se těším...ideální četba pro první čtení, často se opakující sousloví a slova usnadní dětem čtení a přinesou radost z prvních přečtených kapitol...

07.06.2020 5 z 5

Kdo zabil Snížka? Kdo zabil Snížka? Petra Soukupová

Trochu jsem byla v pokušení začít po dočtení číst znovu... výsledek pátrání jsem díky předchozí četbě Nejlepší pro všechny znala předem, ale vůbec to nevadilo. Svět dětských hrdinů Petry Soukupové je tak skutečný a přesný, že je radost a potěšení se do něho vracet...doufám, že brzy zase bude příležitost!

31.05.2020 5 z 5

Áďa spadla do kanálu aneb putování dávnou Prahou Áďa spadla do kanálu aneb putování dávnou Prahou Sylva Francová

Krásné ilustrace a tajemná zákoutí staré Prahy. I když to místy připomíná i jiné příběhy, drží si své napětí i rytmus a zvídavým dětem přinese i spoustu informací z českých dějin. Ideálně pro děti starší šesti let.

26.05.2020 5 z 5

Nějak se mi za celou knihu nepovedlo získat k hlavní hrdince větší náklonnost... nevím, zda je to vina autorky, nebo se nedokážu do dané doby vžít... pro mě to zkrátka nebyla žena, kterou bych si vzala za vzor. Dovedu pochopit, že k sňatku byla donucena, že chování k vlastním dětem bylo ovlivněno zkušeností s vlastní matkou i to, že stále prahla poznat opravdovou lásku...ale moje sympatie si nezískala. Příběh není nezajímavý, ale často se ztrácí ve zbytečně titěrném vykreslování detailů, které místo aby navodily atmosféru, naopak začínají po čase čtenáře nudit. I tak ale myslím, že to je kniha, kterou si stojí za to přečíst...a určitě bude mít zvláštní kouzlo pro ty, kteří znají plzeňské reálie...

24.05.2020 3 z 5

Jak bacit bacila? Jak bacit bacila? Daniela Krolupperová

Pěkně ilustrovaná kniha, která dětem nenásilně vštěpuje zdraví prospěšné návyky. Příběh jako takový je poměrně jednotvárný, a je otázkou, zda by nestačil pouze na povídku...téma se stále točí trochu dokola na popisech více méně stejných činností, a i když vývoj nemoci pokračuje, malinko se v tom hlavní dějová linka ztrácí. Ale pěkný jazyk a zajímavé novotvary jmen, které v našem slovníku určitě najdou své místo.

13.05.2020 3 z 5