konicekbily konicekbily komentáře u knih

Případ dívky z kalendáře Případ dívky z kalendáře Erle Stanley Gardner

Perry je ihned autorem vhozen do akce spolu s hlavním podezřelým a svou sekretářkou. To mu umožní se orientovat v časové ose nehody i vraždy. To využívá při soudním projednávání a podaří se mu dva získat dva osvobozující rozsudky. Podle mne to není špičkový výkon autora - nalézám tu nepřesnosti, což nebývá u něho často.

08.01.2024 4 z 5

Pouštní hvězda Pouštní hvězda Michael Connelly

Nastává pomalu čas loučení s naším oblíbeným hrdinou. Autor vymyslel pro Renée "chlívek" u policie v LA pro řešení "pomníků" - nevyřešených případů. A Renée přijímá důchodce Harryho a pouští se najednou do dvou pomníků. Knížku chápu jako počátek postupného loučení s Harrym.

07.01.2024 5 z 5

Temné hodiny Temné hodiny Michael Connelly

Autor přesouvá hlavního hrdinu svých příběhů z Harryho na Renée. Příběh je z covidového období ze současné Ameriky - myslím si, že situaci ve společnosti popsat reálně - se autorovi podařilo. Naše hlavní hrdinka zvládá hravě vyřešit svými metodami oba případy , nad způsobem řešení kroutí hlavou i sám Harry.

05.01.2024 5 z 5

Připravujeme se na přijímačky z matematiky pro 5. třídu Připravujeme se na přijímačky z matematiky pro 5. třídu Lucie Cisariková

Probráno s uchazečkou o studium na víceleté gymnázium. Cituji: "Nějak mě tak matematika začíná bavit!" Kniha pomáhá v orientaci o tom, jaké příklady mohou být u Jednotné přijímací zkoušky a jak na jejich řešení.

04.01.2024 5 z 5

Adelheid Adelheid Vladimír Körner

Novela vsazená do chaotického období po skončení druhé světové války napsaná pěkným stylem, se snaží popsat pocity a nálady různých lidí - nejenom hlavních postav - a vztahů mezi nimi a těžkosti pro každého z nich při hledání budoucího života potom, jak je zatížila válečná minulost.

03.01.2024 5 z 5

Tavistock institut Tavistock institut John Coleman

Od známých se mi dostala do rukou jedna knížka, prý novinka, abych si ji přečetl a sdělil jim svůj názor. Prý nebude ani v DK. Kdepak, máme ji. Podíval jsem se na GOOGLE a hle: Tavistock existuje. Je to v Británii a zkoumá mezilidské vztahy a tak dále. K samotné knížce: je napsána tak, že obyvatelům USA je na základě pomoci externích institucí předkládána spousta falešných, nepravdivých informací a upravených informací tak, aby tím bylo ovlivňováno veřejné mínění a vláda mohla Spojené státy zatahovat do válečných konfliktů přes původní nesouhlas jeho obyvatelstva. A je přitom za původce ovlivňování označován tento institut. Kniha je tendenční, s jednostranným názorem na problematiku, ale na druhé straně obsahuje náměty k přemýšlení.

03.01.2024 3 z 5

Lovci štěstěny Lovci štěstěny Jan-Erik Fjell

Autorovi je Skandinávie i Evropa malá a tak se vydává do USA a kromě thrilleru nám podává svůj pohled na to, jak mohlo vznikat slavné hráčské doupě Las Vegas. Napsáno velice čtivě, plným tempem cválající děj čtenáře ohromuje. Pro mne to tentokráte nestačí k plné spokojenosti - je tam více věcí, které nebyly plně vysvětleny.

31.12.2023 4 z 5

Predátor Predátor Jan-Erik Fjell

Velice hezky promyšlená a dobře zpracovaná zápletka, s efektním prostřídáváním současného děje s tím předchozím, "bez-vatový " děj ubíhá rychle kupředu a nenudil jsem se při čtení. Maličká chybička pachatele nastavená autorem v závěru je sotva postřehnutelná, ale hezky vysvětlená!

29.12.2023 5 z 5

Údolí včel Údolí včel Vladimír Körner

Moc hezky napsaný příběh ze středověku. Hodně knih o rytířích jsem přečetl, většinou byl oslavován jejich podíl na " udržení víry" a pomoci křesťanských panovníkům a pánům s nastolením pořádku a vítám tento trochu jiný obraz. Kniha k zamyšlení o tom, kdy se myšlenky míjí s reálným životem. Film jsem neviděl.

27.12.2023 5 z 5

Slečna Marplová: Dvanáct nových případů Slečna Marplová: Dvanáct nových případů Agatha Christie

Pokus o pokračování detektivních povídek se slečnou Marplovou ve stylu Agathy Christie mi připadá úspěšný. Ve většině povídek jsou odkazy na prostředí nebo postavy původní tvorby. Některé zápletky se mi moc nelíbily, ale celkový dojem je kladný.

20.12.2023 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Kniha je souborem sedmi výpovědí uprchlíků za Severní Koreje, sedmi lidí z různých společenských vrstev, a podává ucelený obraz o životě v tamní zemi, o kastování lidí a rodin, o špiclování, státním stalkingu, umělých obviňování a popravách celých rodin, o korupčním prostředí, hladomoru a spoustě jiných praktik totalitního státu. Pro mnohé z uprchlíků je těžké se orientovat v novém prostředí a tak ztrácí mnoho let ze svého života.

16.12.2023 5 z 5

Tanec lovců lebek aneb Proč bychom se nevrátili Tanec lovců lebek aneb Proč bychom se nevrátili Zdeněk Šmíd

Poslední cestopis vodáckých kamarádů - tentokrát do Singapuru ,Malajsie, Thajska a kromě popisu vlastních zážitků z cesty je tam, jak je u autora obvyklé, spousta vysvětlujících vsuvek vztahující se k navštíveným oblastem. Psáno známým vypravěčským stylem autora.

12.12.2023 4 z 5

Proč bychom se netěšili aneb Jak se držet nad vodou Proč bychom se netěšili aneb Jak se držet nad vodou Zdeněk Šmíd

Vodáci po xxxx letech, jsou hodně dospělí, mají své povinnosti, ale pospolitost party je velký závazek a tak je autor vyslal na závěrečná dobrodružství. Pro mne hezká kniha, která oživuje mé vzpomínky na mládí s pádlem a případně s pohorkami na nohou. A na kamarády, někteří už vyrazili na nekonečný vandr, či odjeli peřejemi do věčných vod.

Říkejte mi Win Říkejte mi Win Harlan Coben

Hlavní postava Win, přebohatý, drzý, někdy až moc aktivní a disponující netušenými možnostmi se ponoří do neřešitelného případu a po mnoha letech neúspěšného pátrání amerických policejních složek ukáže, zejména sám sobě, kdo je nejlepší. Překombinovaná zápletka se zbytečným protahováním nepatří mezi nejlepší kousky autorovy tvorby.

11.12.2023 4 z 5

Dlouhé noci Vikingů aneb Vraťte nám rabiáty Dlouhé noci Vikingů aneb Vraťte nám rabiáty Zdeněk Šmíd

Přehled severských ság, legend a bájí se spoustou postav se satirickým převyprávěním od autora. Autor se ani v této knize nezapře, že je velkým milovníkem přírody, tentokráte skandinávské. A nejen přírody, ale i způsobu života seveřanů.

11.12.2023 4 z 5

Velká sada testů 5.třída Státní přijímací zkoušky (8 testů) Scio Velká sada testů 5.třída Státní přijímací zkoušky (8 testů) Scio kolektiv autorů

Vnučka se připravuje na přijímačky na osmileté gymnázium. Podíval jsem se, co asi budou obsahovat testy. Kniha se mi líbila, lze ji použít k nácviku - jak asi bude zkouška vypadat.

10.12.2023 5 z 5

O pokroku od boku aneb Jak se zdokonalujeme O pokroku od boku aneb Jak se zdokonalujeme Zdeněk Šmíd

Knihu hodnotím jako autorův pohled na celý vývoj lidstva - pochopitelně velice zkratkovitý. Pokusil se svým stylem krátkých literárních útvarů - nejsou to ani povídky - je to soubor úvah nad okamžiky historie a i současnosti. Nejsem schopen posoudit, co by mělo být hlavním cílem, zda vtipné komentáře či parodie, či něco jiného. Ale spousta myšlenek je kritických a charakterizuje "předmět jeho zájmu". Mnohé myšlenky zobrazují i můj pohled na svět i jeho vývoj.

10.12.2023 5 z 5

Drakula Drakula Bram Stoker

Po mnoha letech jsem si přečetl znovu. Vzhledem k době, kdy byla kniha napsána, je jedinečná. Úvod do upířích a horrorových knih. A styl: formou zápisů do deníků s navazující časovou vytváří pohodlnou atmosféru pro čtenáře. Promyšlená zápletka s návratem hrdinů na "místo činu". A vše vysvětleno - dokonce tak dobře, že jsem to pochopil i já! Nemrtvý Drakula se tak v literatuře stává nesmrtelným!

09.12.2023 5 z 5

Bez dcerky neodejdu Bez dcerky neodejdu Betty Mahmoody

V minulém století jsem byl nepřímým svědkem uplatňování rodinného práva v Evropě! V reálném socialismu byla spolužačka nadšená, že sbalila Itala a následovala ho do Itálie - v roce 1967. Jaké bylo její zjištění, že svou manželku "odložil" do rodinného sídla na Sicílii a on chodil ven a ona tam byla stále ve společnosti jeho ženských příbuzných! Bez možnosti se dostat ven. Trvalo tři roky, než se z toho vymanila. A po návratu byla v péči psychiatrů. Takových a podobných příběhů bude spousta.

07.12.2023 4 z 5

Prorazím! Štefánik Prorazím! Štefánik Jozef Banáš

Přečetl jsem český překlad, se spoustou chyb. Ale oceňuji autorovu snahu napsat poutavý román o jenom z nejvýznamnějším Slovákovi moderních dějin. Chápu, že vše je pouze fikce, ale velice dobře napsaná na pozadí historických událostí! Význam Milan Rastislava Štefánika byl v západní polovině našeho společného státu znevažován, možná i popírán, stejně tak i podíl legií na naší nové státnosti. A obojí ) podíly Štefánika a legií) je zpracováno kvalitně!

06.12.2023 5 z 5