Komnenos Komnenos komentáře u knih

Alexander Mach: Radikál z povolania Alexander Mach: Radikál z povolania Anton Hruboň

Je na počudovanie, že až doteraz nikto nenapísal biografiu jedného z najdôležitejších mužov Slovenského štátu, ak samozrejme nerátame velebiace knihy. Túto medzeru sa podarilo zaplniť až teraz. O Machovi som už čo to počul a chcel som sa o ňom dozvedieť viac, preto som siahol po tejto knihe, ktorá je svojim rozsahom vyše štyristo strán veľmi rozsiahla. Kniha vychádza z rozsiahleho archívnemu výskumu v domácich i zahraničných archívoch a aj keď je to odborná práca, je písaná prístupným jazykom vďaka čomu po nej môžu siahnuť i širšie masy. Ide o vcelku vydarenú biografiu z ktorej je možné dozvedieť sa o tomto človeku spoluzodpovednému za holokaust na Slovensku mnohé neznáme informácie. Napriek tomu by som mal zopár drobných výhrad. Uvítal by som o niečo viac informácií z Machovho súkromia, najmä to, ako jeho politickú činnosť vnímali jeho najbližší. Taktiež sa mi zdalo, že niektoré pasáže sa venovali viac politickému dianiu a samotný Mach sa z rozprávania dosť strácal. Napriek tomu treba povedať, že ako celok je táto biografia na veľmi dobrej úrovni.

23.07.2019 5 z 5

Smrť na Facebooku Smrť na Facebooku Tomáš Hrábek

Smrť na facebooku je vskutku pozoruhodná kniha. Núti človeka zamýšľať sa nad smrťou nielen na facebooku. Aj keď radšej myslíme na príjemnejšie veci, aj smrť je súčasť života a občas nie je na škodu sa zastaviť a zamyslieť. Napríklad nad tým čo sa bude diať s profilom na facebooku keď tu jeho užívateľ už nebude. Kniha však ponúka oveľa viac ako len hĺbanie nad facebookom. Je skvelou sociologickou príručkou o živote a smrti, ktorú človek prečíta na jedno posedenie.

09.04.2019 5 z 5

Spišské párky Spišské párky Mona Salamon

Spišské párky sú fenoménom Spiša i celého Slovenska. Preto si rozhodne zaslúžia aj svoju knihu. Napísať publikáciu o tejto pochúťke sa zhostila vnučka vynálezcu spišských párkov Monika Varsányiová pod pseudonymom Mona Salamon. A zhostila sa tejto úlohy naozaj výborne. Knihu poňala ako prózu vychádzajúcu zo skutočných udalostí. Opisuje v nej nielen výrobu samotných párkov, ale aj život a ľudí v tej dobe, čiže na prelome 19. a 20. storočia. Veľmi oceňujem, že spišským párkom sa dostalo takejto pocty vo forme kvalitného knižného spracovania.

07.07.2018 4 z 5

Brucho Paríža Brucho Paríža Émile Zola

Je obdivuhodné ako už v 19. storočí niekto dokázal podať takú trefnú kritiku konzumizmu. V tomto má dielo čo povedať aj v súčasnosti. S tým súvisí aj Zolove metaforické delenie na Tučných a Chudých, pričom Tuční Chudých vždy zožerú a hovejú si vo svojom blahobyte. Smutná pravda. Opisy potravín a tržnice možno trochu nudili, ale mali svoje opodstatnenie. Predstavili tržnicu ako živý nenásytný organizmus, vlastne ako hlavnú postavu celého románu. Veľmi príjemné čítanie. Lepšie ako Nana, o kúsok slabšie ako Zabijak.

19.05.2016 4 z 5

Projekt Zenta Projekt Zenta Martin Jurík

Vcelku podarená fikcia o existencii paralelných svetov z pera slovenského autora. Jedným z nich by bol podľa neho svet s prvou svetovou vojnou a druhý bez nej. Svet bez nej autor poctivo do detailov premyslel, avšak neviem či by sa mi páčilo žiť v takom svete. Dobrý dojem z knihy okrem strhujúceho deja ešte okoreňujú postavičky skutočných slovenských vedcov Palescha (Páleša) a Valencsika (Valenčíka) ako aj zmienka o ministerskom predsedovi Slovenských krajov Márkovi Kottlébovi :)

19.10.2015 4 z 5

Darca Darca Lois Lowry

Každý kto hľadá odpoveď na otázku, na čo je dobré poznať dejiny, nech sa prečíta túto knihu. Táto kniha zároveň hovorí o tom aká dôležitá je možnosť voľby. Môžeme sa síce rozhodnúť nesprávne, ale je to naše rozhodnutie a my zaň nesieme zodpovednosť. Ak by nám presne nalinkovali čo máme robiť, boli by sme síce uchránení zlých rozhodnutí a bolesti, ale aký by to bol život? Téma je fantastická, ale kniha pôsobí trocha nedotiahnuto a určité veci by sa dali hlbšie rozvinúť. Dá sa to však chápať z toho dôvodu, že hlavnou cieľovou skupinou sú najmä deti a mládež. Okrem toho mi ešte nedá nespomenúť, že pri slovenskom preklade sa jazyková redaktorka veru nevyznamenala čo úplne zbytočne znižuje kvalitu výbornej knihy.

05.03.2015 5 z 5

Svatý Martin – rytíř milosrdenství Svatý Martin – rytíř milosrdenství Wilhelm Hünermann

Knihu o svojom patrónovi sv. Martinovi som dostal od svojej priateľky príznačne k meninám. Veľmi som sa takému daru potešil a so zájmom si prečítal o človeku, ktorého meno nosím. Wilhelm Hünermann, odborník na životopisy svätých, veľmi pútavo priblížil jeho životný príbeh v adekvátnom rozsahu. Kniha nebola ani príliš dlhá, ani krátka, tak akurát. A veľmi inšpiratívna. Kiež by sa mi podarilo dosiahnuť aspoň zlomok toho čo svätému Martinovi. Dobrý dojem z knihy akurát trochu narúšal dosť odfláknutý preklad a pomerne veľa preklepov.

28.11.2013 4 z 5

Povídej mi o lásce Povídej mi o lásce Michel Quoist

Jedna z najlepších kníh akú som kedy čítal. Najviac sa mi na nej páčilo, že nie je napísaná moralizujúcim spôsobom ako väčšina náboženskej literatúry. Dalo by sa povedať, že je to román, poézia a náboženská literatúra v jednom. Neviem prečo, ale stále sa mi vynára v mysli porovnanie tejto knihy s Coelhovým Alchymistom. Jedno aj druhé je príbeh hľadania, jedno aj druhé je alegóriou. Na rozdiel od Alchymistu mi táto prišla oveľa lepšia v príbehu, myšlienkach aj v tom, že bola napísaná oveľa viac od srdca. "Rozprávaj mi o láske" hovorí o všetkých možných podobách lásky, prirodzene však najmä o láske medzi mužom a ženou. Jej najdôležitejším posolstvom je, že láska nemá byť egoistická a materialistická, má v prvom rade dávať a až potom brať. A to je v dnešnom svete mimoriadne ťažká úloha, ktorá vyžaduje veľa sebazaprenia. Som veľmi vďačný mojej priateľke, že mi túto knihu darovala, pričom ju sama aj prečítala. Táto kniha nám ukázala mnohé veci, ktoré sme prehliadali, alebo ktoré sme si neuvedomovali. Naučila nás byť lepšími k sebe aj k ostatným.

21.02.2013 5 z 5

Dežo Ursíny - Pevniny a vrchy Dežo Ursíny - Pevniny a vrchy Marián Jaslovský

Doteraz som Deža Ursinyho vnímal ako nadčasového hudobníka. Marián Jaslovský ho tu však predstavil komplexne cez pohľady viacerých ľudí ako komplikovaného človeka, ktorý inšpiroval, ale vedel aj ublížiť.

26.09.2012 5 z 5

Zrazu klope ktosi na dvere Zrazu klope ktosi na dvere Etgar Keret

Na túto knihu ma nalákal reklamný slogan - Odporúča 9 z 10 fanúšikov Quentina Tarantina. Ukázalo sa, že to bol iba marketingový ťah, nakoľko s Tarantinom to nemá príliš veľa spoločného. Sklamaný som však nebol, práve naopak. Napriek nepravdivej reklame ma kniha veľmi nadchla. Dalo by sa povedať že ide o zmes čierneho humoru, satiry a magického realizmu. Autor sa venuje najmä vzťahom - či už rôznych kultúr, vzťahov ženy a muža, rodičov a detí, alebo často aj všetkých týchto vzťahov naraz. Jednou vetou povedané - tak dobré poviedky som už dávno nečítal. Minimálne polovica z nich by bezkonkurenčne zvíťazila v akejkoľvek poviedkovej súťaži na svete.

06.09.2012 5 z 5

Mladý Dônč Mladý Dônč Peter Pišťanek

Zbierka noviel Mladý Dônč je taký predkrm k Rivers of Babylon. V ničom však za ním nezaostáva. Bola však napísaná ešte pred ním a vidno na nej, že Pišťanek ešte tak trochu hľadá svoj literárny jazyk. Aj tak je to však absolútna bomba. Najlepšia zo zbierky je pre mňa rovnomenná novela Mladý Dônč. Ľudevít Dônč a jeho rodina (napr. brat Matúš s dvojitým zajačím pyskom) fakt nemá chybu :)

03.08.2011 5 z 5

Klapzubova jedenáctka Klapzubova jedenáctka Eduard Bass (p)

Dobrá oddychovka. Pre deti ako stvorené. Škoda len že som ju čítal až teraz (navyše v slovenskom preklade) a nie ako dieťa, inak by som ju docenil asi viac.

03.05.2011 3 z 5

Nana Nana Émile Zola

Nanu som sa rozhodol prečítať hlavne z dôvodu, že ide o voľné pokračovanie Zabijaka. Zaujímalo ma, ako sa ďalej bude odvíjať Nanin osud. Oproti Zabijakovi ma však tento príbeh veľmi nezaujal. Príbeh prostitútky bohatých, ktorá ničila všetkých mužov okolo seba má síce čosi do seba, moja šálka káva to však nebola. Príznačný Zolov naturalizmus to bol len v poslednej štvrtine knihe. Veľa pasáží bolo vyslovene nudných, nezaujímavých, zasypaných kopou opisov. Zabijak je jednoznačne lepší.

30.11.-0001 3 z 5

Osudy lidských společností: Střelné zbraně, choroboplodné zárodky a ocel v historii Osudy lidských společností: Střelné zbraně, choroboplodné zárodky a ocel v historii Jared Diamond

Túto knihu som spolu s knihou od Jacoba Burckharda dostal za úlohu prečítať a urobiť seminárnu prácu. Kým kniha od Burckhardta nestála za veľa, Osudy lidských společností ma milo prekvapili. Výborne v nej vysvetlil pôvod nerovnosti rôznych skupín ľudí, pričom to nebolo len také filozofovanie, ale argumentačne a faktograficky podložené.

Všechny řitě světa i ta má Všechny řitě světa i ta má Charles Bukowski

Surovo podaná realita. Prečítal som od neho Faktótum a toto a myslím, že stačí.

30.11.-0001 4 z 5

Proměna (komiks) Proměna (komiks) Peter Kuper

Túto knihu si človek môže vykladať tisícimi spôsobmi, to je na nej úžasné.

Motýlek Motýlek Henri Charrière

Písané síce jednoduchým štýlom, no o to je to uveriteľnejšie. Tých päťsto strán človek zhltne na jeden dúšok.

Dobrá správa o úzkosti Dobrá správa o úzkosti Anders Hansen

V tejto dobe, kedy sa vo veľkom hovorí o duševnom zdraví, je na trhu celé priehrštie kníh o depresii a úzkosti. Ak si z nich vyberiete práve túto knihu, neurobíte chybu. Čitateľsky prístupným spôsobom sú v nej popísané príčiny depresie a úzkosti a zároveň rady ako im predísť, alebo aspoň ich zmierniť.

12.02.2024 4 z 5

Turistika s deťmi Turistika s deťmi Ľubomír Mäkký

Kniha takého typu u nás dlho chýbala. Preto som rád, že manželia Mäkkí takú knihu napísali. Kniha ponúka rôzne typy a rady na turistiku s deťmi. Tieto rady sú o to cennejšie, že autori vychádzajú z vlastných skúseností. Veľmi som ocenil tiež tipy na konkrétne túry v rôznych častiach Slovenska. Ak má niekto malé deti a má rád turistiku, táto kniha je jednoznačne must have.

07.09.2023 4 z 5

Keď už detstvo nebolí Keď už detstvo nebolí Lindsay Gibson

Prvý diel série bol výborný. Pri druhom s názvom "Keď už detstvo nebolí" sa to nedá povedať. Opakovali sa tu viaceré veci z prvého dielu a celkovo mi to prišlo také nasilu v zmysle: Jednotka bola úspešná, musíme urobiť dvojku. Aj napriek tomu musím povedať, že sa tu našlo niekoľko tipov, ktoré by mohli využiť ľudia, ktorých sa táto problematika týka.

09.08.2023 3 z 5