knihyKeMne knihyKeMne komentáře u knih

Vyhasínání mozku Martina Kleina Vyhasínání mozku Martina Kleina J. Bernlef

Zajímavá sonda do mozku čím dál víc podléhajícímu demenci. Otázkou jen je, do jaké míry je pravdivá. Nedokážu uvěřit, že by autor tak dobře tuto problematiku znal, hlavně v konečném stadiu nemoci. Myslím, že v tom období nevíme nikdo, co se tam uvnitř honí za myšlenky. Jako pokus dobrý.

26.10.2021 4 z 5

Hysterie – strach z odmítnutí Hysterie – strach z odmítnutí Heinz-Peter Röhr

Zprvu jsem knížku považovala za poklad, velmi ke mně promlouvala, popisovala zčásti i mé problémy (neboť já mám symptomy snad všeho, v určité míře). Výklad pohádky byl super. Knížka dále popisuje hlavní témata histrionských osobností i cestu, kudy by se terapie měla ubírat. A to je to - knížku nelze vzít jako příručku pro uzdravení svépomocí. Jako seznámení s tématem ale je dobrá.

24.10.2021 4 z 5

Výbor z díla III. - Osobnost a přenos Výbor z díla III. - Osobnost a přenos Carl Gustav Jung

Jung měl načteno fakt hodně (aspoň pokud jde o alchymii) a hodně o tom taky přemýšlel. Překvapilo mě, jak dokázal psychologii přenosu aplikovat jako paralelu k alchymistické mystice. To ale bylo taky všecko, čemu jsem dokázala porozumět z oddílu Psychologie přenosu, protože nějaký chytrák ho zařadil už do 3. dílu výboru, zatímco autor předpokládá znalost jeho díla Psychologie a alchymie, které se údajně vyskytují až v 5. a 6. díle, které v tomto novém vydání zatím nevyšly.

Pokud jde o první část tohoto svazku, Vztahy mezi já a nevědomím, bylo to takové zvláštní - chvílemi jsem nerozuměla vůbec a chvílemi jsem se zas nemohla odtrhnout, jak mi to přišlo zajímavé.

22.10.2021 4 z 5

Hodina zázraků Hodina zázraků * antologie

Výběr ruské fantasy tvorby, v podstatě spíš pohádkově laděné než sci-fi. Zde lze vidět potvrzení, že jakákoliv moderní variace na klasické pohádky nedopadá dobře. Naštěstí to nebylo jen o těch pohádkách. Přesto se musím ptát, to opravdu byl tak bídný stav ruské literatury, že se do knížky dostaly většinou slabší povídky, nebo na tohle téma prostě nic lepšího napsat nejde?

... můj hodnotící průměr se zde zdá být vysoko, ale asi je to zkreslené tím, jak jsem vždycky zajásala nad tím, když jsem narazila na povídku, která by se dala číst. Konkrétněji je uvedeno u jednotlivých povídek.

07.10.2021 3 z 5

Předpovědi budoucnosti a pravda o minulosti a současnosti Předpovědi budoucnosti a pravda o minulosti a současnosti Anastasia Novych

Jedná se čistě jen o výtah z předchozích knih - Sensei ze Šambaly III a IV. Slovo od slova je tu zkopírováno vše, co Ahriman nebo Sensei říkal o zákulisí světové politiky. Možná je to tak důležité, aby to v předchozích knihách nezapadlo ve spoustě jiného textu, ale možná jsou to jen konspirace. Ale rozhodně se mi nelíbí, že je to jen jiné vydání předchozího - nic nového.

05.10.2021 2 z 5

Moje zero-waste kuchyně Moje zero-waste kuchyně Kate Turner

Tato tenká knížka je příjemným připomenutím, jak konzumně žijeme. Kromě receptů (variant "běžných" a zero-vaste) je obohacena i o další vychytávky, jako třeba pěstování vlastní zeleniny ze zbytků. Bohužel neuvádí, který měsíc je pro takové experimenty vhodný. Pokud jde o recepty, jsou spíš ze zdravé výživy už před obměnou, takže takové suroviny doma nevedu. Slupky taky konzumovat nehodlám, tedy ty nestandardní, např. banánové. Autorka se vůbec nezmiňuje o nebezpečí chemicky ošetřené zeleniny, jaká je k dostání v obchodech, zřejmě předpokládá, že samozřejmě kupujeme jen bio, nebo jak se tomu říká. Takže - rady berme radši s rozumem.

26.09.2021 3 z 5

Hippokratův slib Hippokratův slib Ludvík Souček

Průřez povídkovou tvorbou pana Součka. Líbí se mi jeho styl vypravování, takový odlehčený, humorný, čtivý. Také náměty mě občas překvapily. Celkově mě to ale úplně nenadchlo.

25.09.2021 3 z 5

Na sever od ráje Na sever od ráje Sandra James

Asi jsem na to už stará :-D Protože nejvíc mi na tomhle příběhu vadily ty sexuální scény. Možná to bylo jen to nešťastné spojení témat - hor s jejich krutou zimou, neustálými výčitkami za minulost, posttraumatickým syndromem, fóbií, strachem o život... a do toho ta sexuální přitažlivost. Spíš takový psycho thriller, žádné odpočinkové čtení toto.

19.09.2021 3 z 5

Nikdo vám nerozumí a co s tím dělat Nikdo vám nerozumí a co s tím dělat Heidi Grant Halvorson

Je to vlastně smutné čtení. Nikdo vám nerozumí a berte to jako fakt. Autorka vám to rozhodně nevyvrací. Chybný úsudek o vaší osobě je na světě prakticky hned (autorka to dokládá různými studiemi) a vy se pak musíte setsakra snažit, abyste to napravili. A aby toho nebylo málo, i vy posuzujete zkresleně, i když to můžete popírat. Je fakt deprimující, že svět funguje takhle složitě.

Na druhou stranu, pár strategií, jak se tomu bránit, vám autorka nabídne, ale musíte se snažit. Vlastně velmi zajímavé téma a někde uvnitř cítíte, že ona má pravdu. I když možná lepší je to pustit z hlavy, aby se z toho člověk nezbláznil...

10.09.2021 4 z 5

Jako blesk z čistého nebe Jako blesk z čistého nebe Sharon Brondos

No, klasická harlequinka. Jé kolik desetiletí už jsem žádnou nečetla! Až zas tuhle... Takže jako vždycky: elektrizující přitažlivost, on děsnej borec, hodně sexu, pak nějaký ten konflikt a šťastný konec. Akorát že mě to úplně nebralo. Nevím kde se stala chyba. Žádné čtení jedním dechem, žádné vžívání se do hlavní ženské role.

Jen chci ještě upozornit, že název v originále dává aspoň celé knížce smysl, zatímco ten český je jen obchodním tahem. A překladatelka by si měla ujasnit, jak bude skloňovat jméno hlavního hrdiny, bylo to nejednotné a občas matoucí.

Proti příběhu jinak nic nemám, jak říkám, klasická harlequinka.

10.09.2021 3 z 5

Skandály princezen: urozené hříšnice Skandály princezen: urozené hříšnice Philippe Delorme

Tahle knížka se mi dostala do rukou náhodou a zas pěkně pofrčí dál. Autor je možná znalcem panovnických rodů, ovšem tento jeho počin se moc číst nedá. V podstatě jde o bulvár, počínaje Klytaimnéstrou a konče sestrou královny Alžběty II.

Autor už v předmluvě konstatuje, že historie některých žen byla svými současníky značně upravena, aby se zdály co nejvíc hříšné. Autor na tom nicméně nehodlal nic měnit. Vzal tehdejší reálie, důvěryhodné i klepy, a sestavil z nich životopisy plné sexu a milenců. A jestli je jeho styl nazýván čtivým? Znovu podotýkám, je až bulvární. Možná by to bylo fajn po kouskách do nějakého vhodného časopisu, v kuse se to ale číst nedá. No navíc je to místy trochu zmatek, pro neznalce dané doby, autor místy nevysvětluje nebo použije najednou nějaké synonymum pro danou osobu a už vypadnu z obrazu.

Autor naštěstí vyhrabal i pár zajímavých osobností, které jsem dosud neznala, takže aspoň nějaký přínos. Vesměs ale chudinky ženský nešťastný to byly, je to jako pást se na jejich neštěstí.

05.09.2021 2 z 5

Spokojený psí život Spokojený psí život Thomas Riepe

Rad je v této útlé knížce skutečně pomálu, zato jsou podloženy tak dokonale, že si je snadno zapamatujete. Knížka se totiž převážně věnuje popisu volně žijících psů a jejich nejbližších psovitých příbuzných. Ale to bylo taky zajímavý.

31.07.2021 4 z 5

Zahradní design - Odborná příručka pro laiky i profesionály Zahradní design - Odborná příručka pro laiky i profesionály Rosemary Alexander

Nejužitečnější kniha, pokud se chcete profesionálně věnovat návrhářství zahrad. Úplně od začátku popisuje, jak začít, i co od vás bude zákazník očekávat. Zaměřuje se na výkresy na rýsovacím prkně, nicméně již bere v úvahu i modernější techniku. A je v ní fakt všechno. Přečetla jsem ji podruhé a stále mě baví. Člověk si při jejím čtení plní svůj sen.

26.07.2021 5 z 5

Úsilí: Hledání radosti a smyslu v práci Úsilí: Hledání radosti a smyslu v práci Thich Nhat Hanh

Tak ani tahle mi nesedla. Zaměřená na spojení mindfulness a zaměstnání, v každé konkrétní situaci. Ale přijde mi to takové příliš východní, není mi jasné, jak tohle může fungovat v našich pracovních kolektivech. Zvonit si zvonečkem v práci na stole? Budu za mimoně. Ale tak jako životní styl pěkný, jen fakt mi přijde pro tuhle společnost málo proveditelný.

23.07.2021 3 z 5

Navrhování zahrad Navrhování zahrad Klaas T. Noordhuis

Tak tahle mi nesedla. A není to tím, že je už přes 20 let stará a původem z nizozemského prostředí.

Autor hlavně působí napůl namyšleně a napůl zkostnatěle. Některé prvky nebo i rostliny označuje rovnou za zrůdnosti, například pestrolisté odrůdy rostlin. Nerozumím, proč jen nenapíše, že on s nimi nepracuje. Navíc preferuje styl zahrad přiměřený době, ve které vznikl dům (tedy téměř striktně i tehdy rozšířenými rostlinami), a zachování původních stromů i staveb za téměř každou cenu.

Nehledě na to je část knihy, která je věnovaná konkrétním projektům, značně nepřehledná. Popisuje jeden projekt za druhým a jen volně do toho vkládá nákresy či fotografie, často jsem nedokázala rozlišit, k čemu se vztahují. Osázení konkretizuje jen někdy. Zato se v projektech vyskytne třeba i osázení skleníku nebo hrobu! Jenže hrob stejně vyfotil jiný, prý pro zachování anonymity...

13.07.2021 2 z 5

Zahrady od Dany - Naplánujte si zahradu krok za krokem Zahrady od Dany - Naplánujte si zahradu krok za krokem Dana Makrlíková

Nejpraktičtější kniha na téma zakládání zahrad, co jsem v poslední době četla. Plusem je už minimálně české prostředí a aktuálnost. Doprovodné texty jsou k věci, fotografie názorné.

Kniha se zabývá nejprve základními věcmi, co si o zahradě musíte zjistit, než se do něčeho pustíte. Potom samotnými zásadami plánování, jednotlivými prvky zadrady, několika ukázkami projektů (velmi zdařile podanými, včetně osazení), potom pár návody, jak si něco zhotovit svépomocí, a na konci je seznam použitých rostlin - i s fotografiemi.

Doporučuji, podle této knížky si zahradu opravdu lze udělat.

11.07.2021 5 z 5

Posezení na zahradě Posezení na zahradě Rosa Wolf

Ačkoli jde původem o německou knihu, neustále se zmiňuje anglický styl, ale dobrou práci odvedl i překladatel, takže tuto útlou knížku lze bez problémů využít i v českém prostředí, včetně i maličkého adresáře českých firem specializujících se na prodej zahradního nábytku či rostlin.

Knížka se sice točí kolem posezení v zahradě, zabírá ale i témata s tím související, např. materiály i pokládka cest, pergoly, altány, zídky, živé ploty a především rostlinstvo. Na základě této knížky lze opravdu vytvořit funkční místo k posezení na zahradě obklopené vhodným soukromím i rostlinstvem.

09.07.2021 4 z 5

100 nejkrásnějších zahradních projektů 100 nejkrásnějších zahradních projektů kolektiv autorů

Velkoformátová knížka nadchne už od počátku, kdy rozdělí majitele zahrad podle jejich vkusu do čtyř kategorií a podle těchto kategorií jsou taky rozděleny zahradní projekty. Jen ke konci kvalita trochu pokulhává, ale možná je to jen posledním typem zahrad, takže fotky jsou plné květů a pořádně zarostlých zahrad, z nichž ale je vidět jen málo z toho, jak byly navrženy.

Jelikož se jedná o sbírku skupiny zahradních architektů (kteří působí v německy mluvících zemích), jsou i plány tvořené různými programy. Trochu to ztěžuje orientaci v nich. Jednotícím prvkem je ale informační okénko u každé zahrady, jak dlouho rekonstrukce probíhala, velikost zahrady, požadavky zákazníků, použité materiály a zajímavost daného projektu. Ale ty doprovodné texty, to bylo klišé na entou. No co ale psát k tomu jiného... Takže spíš doporučuju prostudovat si všechno kromě nich, i tak to stojí za to.

06.07.2021 5 z 5

Záblesk paměti Záblesk paměti Piers Anthony

Knížky napsané podle filmů ráda nemám, jsou takové umělé a bez umělecké hodnoty. Tady jsem si ale dlouho myslela opak. Film jsem viděla tak dávno, že se mi jeho děj vykouřil z hlavy, a měla jsem za to, že naopak film vznikl podle téhle knížky. Ale víte co ji prozradilo? Ve chvíli, kdy je děj nejnapínavější, sklouzne autor ke stručným větám končícím vykřičníkem, který má umocňovat moment překvapení. Chytré. Ale jak říkám, bez umělecké hodnoty.

Přesto mě knížka do děje rychle vtáhla a nepustila. Líbily se mi hlavně scény, kdy jde těžko rozlišit, co je realita, a pravda může být to i to. I když závěr byl trošku přeakčnělý, v knižní podobě na mě působil trochu směšně.

Škoda toho názvu, proč se prostě nejmenuje jako film? Až si ji budu chtít přečíst znovu, určitě ji podle názvu nepoznám.

02.07.2021 4 z 5

Jak vzniká počasí Jak vzniká počasí Jaroslav Kopáček

Vysoce odborná kniha obsahující i spoustu vzorců vysokoškolské matematiky, vzniklá údajně z úvodního kurzu studia meteorologie. Ačkoli autor předpokládal též užitečnost pro zájemce, kteří tyto informace potřebují ve svých profesích, ale i pro laické nadšence. Přiznávám, že zas takový nadšenec teda nejsem, abych si hrála s těmi derivacemi.

Pro laiky je knížka vcelku neužitečná. Dozvíme se o složení atmosféry, pak vše ohledně výpočtu tlaku, teploty, výparu a vlhkosti. Dopodrobna jsou rozebrány jevy v atmosféře, např. vzduchové hmoty, srážky, se zvláštním zaměřením na cyklóny a anticyklóny. Mraky jsou probrány jen okrajově. Ani kapitola slibně nazvaná Předpověď počasí nepřinese nic praktického - pouze historii předpovídání a Aladin.

Knihu doprovází obrazová příloha snímků z družic, bez návaznosti na text, v popisku některých snímků autor zavádí i nové pojmy.

Chyběl mi tu slovníček pojmů, kniha je fakt samý odborný výraz.

Takže študenti, vy si to užijte, a laici, jdeme hledat něco užitečného. Tohle je jen samá teorie.

20.06.2021 3 z 5