Knihomura

Černobílý světČernobílý světK. Stockett

Krásné. Až mne udivilo, že to není tak dávno a tak hrozné pohrdání a zacházení jen proto, že někdo má odlišnou barvu kůže. Domnívala jsem se, že se toto dělo dávno v historii. I když co se divím. Xenoxóbní myšlení a rasistické smýšlení /ač k tomu nemáme zas až důvod/ se děje u nás směrem k uprchlíkům právě nyní. Jak smutné.

04.01.2018

Můj medvěd FlóraMůj medvěd FlóraD. Mrázková

A takto kniha vznikla - viz rozhovor s Daisy Mrázkovou:
Můj medvěd Flóra je prý skutečný příběh, je to pravda?
Ano. Flóru našel náš syn Cyril, který žije ve Švýcarsku. Neumím si vymýšlet, já jenom tak zaznamenávám, když se něco zajímavého děje. Jemu nebylo šest, jak je to v knížce, tam jsem nakreslila chlapce asi šestiletého a dala jsem mu jméno Petr, kdežto nášemu Cyrilovi, když našel Flóru, bylo asi osmnáct, mutoval. Chodil pomáhat Janu Kotíkovi na Vinohrady napínat plátna a jednou tam v parku, jak je to v knížce, uviděl Flóru. Šatičky neměla, bylo to strašně špinavý, on to prostě přinesl večer domů, stál támhle ve dveřích, takhle to držel za nohu a říkal: «Mami, hele, vidíš ty oči? Já jsem to tam nemohl nechat.» Tak jsem viděla, že je zle a že tohle se u nás už vyhodit nesmí, takový on byl. Jedno ucho Flóra nemá, tady má přeražené očičko a on říkal: To já jí spravím a našiju jí nové chlupy. Ale ono to nebylo vůbec potřeba, ona začala vypadat šťastně i bez toho. A šatičky jsme jí dali po jedné panně, kterou jsme dostali od Adriany Šimotové. A on – ten medvídek – je tady až dodnes s námi.

06.04.2015

Mám tě rádaMám tě rádaA. Desbordes

Děti chtějí být ujišťovány, že je máme rádi za všech okolností. Tato kniha je přesně to, co potřebují. Škoda, že není něco pro ty starší. Ti by to sice málokdy přiznali, ale cítí to stejně. A koneckonců i my dospělí to nemáme jinak. ;-)

18.05.2017

Vánoce mám rádVánoce mám rádF. Nepil

Skvělý František Nepil!
Když čtu jeho knihy, v duchu slyším i jeho nezapomenutelný hlas. V adventním čase neodolám a vracím se k jeho povídání o Vánocích. Bezkonkurenční je : Jak rozbalovat vánoční dárek. Přidávám audiobonus. ;-)

17.12.2017

Tam kde žijí divočinyTam kde žijí divočinyM. Sendak

"Klikněte si". ;-)
Skvělá práce s textem, hlasem, rytmem, ...... a hlavně s dětmi ! Zkrátka když někdo UMÍ, tak je to potěšení pro duši.

28.11.2015

Jen jestli si nevymejšlíšJen jestli si nevymejšlíšS. Silverstein

Skvělé, úžasné, nádherné. Ilustrace samozřejmě také. A že jsou básničky kruté? Jak které. Ty ze života jsou takové, jako je žití. Dětem rozhodně neublíží. Naopak. Já jen lituji, že pan Silverstein již není a nic dalšího mne od něj nemůže potěšit.

25.01.2016

Člověče, nemrač se!Člověče, nemrač se!J. Havel

Vtipné, skvělé, nepodbízivé,.....super. Ve spojení s ilustracemi Karla Franty - jedinečný zážitek. Škoda, že vyšla jen jednou.... Naštěstí vlastním, tak se mohu kochat opakovaně. ;-)

20.09.2016

Polévky ze SvatojánuPolévky ze SvatojánuE. Francová

Skvělé! Miluji polévky a tady jsou úžasné recepty a ke každému super foto. Naštěstí jsem byla najedená, jinak by listy byly hned poslintané.:-D

Tatér z OsvětimiTatér z OsvětimiH. Morris

Stylisticky /a asi i překlad/ velmi nedobré. Příběh je vykreslen tak až idylicky, že není pravděpodobné, že by takhle jednoduše mohl někdo "projít" koncentračním táborem.

Jak zvířata spíJak zvířata spíJ. Dvořák

Ilustrace nádherné, text skvělý, setkání s panem Dvořákem - jedinečné.

Haló, JácíčkuHaló, JácíčkuD. Mrázková

Kniha o radosti ze života. Nádherná kapitola o krtonožce a pufodédru.

KnížkaKnížkaH. Tullet

Kouzelná /doslova a do písmene/ knížka kterou děti milují a chtějí číst - vlastně si hrát - stále dokola. Než dorostl vnuk, "četla" jsem si ji s radostí sama. Díky Českým drahám a jejich zpoždění /když jedu služebně do nebo přes Prahu/ jsem již podarovala nesčetně dětiček. A všichni dospělí se potěšili s nimi. :-D

16.06.2015

Půďáci ze staré školyPůďáci ze staré školyM. Valenta

I takto se dá pracovat s tímto textem. https://www.youtube.com/watch?v=b2gHjO0WVzg

29.11.2015

Tango: Skutečný příběh jedné tučňáčí rodinyTango: Skutečný příběh jedné tučňáčí rodinyP. Parnell

Příběh podle skutečné události - prý. Pohodově a nenásilně napsaný. Najdou se v komentářích i tady škarohlídi, kteří budou tvrdit, že toto téma /dva tatínci se mají rádi a vychovávají spolu holčičku/ je pro děti nevhodné??? Viz Princ & princ

03.01.2018

PrašinaPrašinaV. Matocha

Pro cílovou skupinu myslím dobré, ale přirovnávat ji k Foglarovi? To tedy ne.

01.09.2018

Česká služka aneb Byla jsem au-pair po dvaceti letechČeská služka aneb Byla jsem au-pair po dvaceti letechP. Braunová

Tahle je lepší než první. A moc toho vymyšleného není. Opravdu se stalo - jak jsem zjišťovala u Petry Braunové.

Hitlerova dceraHitlerova dceraJ. French

Je skvělé a řekla bych, že velmi nutné, aby se psaly DOBRÉ knihy o 2. světové válce pro děti. Toto je jedna z nich.

23.04.2015

Chlapec v pruhovaném pyžamuChlapec v pruhovaném pyžamuJ. Boyne

Film i kniha skvělé. Dětem je potřeba připomínat válku a tohle je super. Žádné drastické hory mrtvol, atp., přesto velmi působivé. Také je to jeden z mála pohledů "z druhé strany" . Většinou jsou knihy psané z pohledu Židů.
Ukázka z filmu.

23.04.2015

Bylo mi patnáct. Deník z let 1939–1940Bylo mi patnáct. Deník z let 1939–1940E. Rodenová

Zklamání. Rozhodně je plno jiných knih /na téma válka/, které děti zaujmou.

30.05.2015

Myši patří do nebeMyši patří do nebeI. Procházková

Rozhodně skvělá kniha, kterou si přečtěte s malými dětmi. Určitě dobré, když zemře někdo blízký a ony mají spoutu otázek, smutek a strach.

15.06.2015

Petr, Ida a miminkoPetr, Ida a miminkoG. Fagerström

Všemi třemi našimi dětmi oblíbená, vyhledávaná a opakovaně čtená. Bohužel se již rozpadá, neboť vazba je lepená. Rozhodně nejlepší kniha pro děti - s touto tématikou!

16.06.2015

Historie Evropy - Obrazové putováníHistorie Evropy - Obrazové putováníD. Krolupperová

Krásné - co dodat?

13.10.2015

Papuchalk PetrPapuchalk PetrP. Horáček

Všechny knížky od Petra Horáčka jsou SUPER!!! Škoda jen, že jich tak málo vyšlo v češtině. Kde je problém, páni nakladatelé?

23.08.2016

Hanin kufříkHanin kufříkK. Levine

A film...

29.10.2016

Muž jménem OveMuž jménem OveF. Backman

Skvělé! Musela jsem se krotit /při jízdě vlakem/ abych se neřehtala na celé kupé. Nevím co si mysleli moji spolucestující, neb jsem se celou dobu neustále pochechtávala.
Film také nezklamal, ale kniha je zkrátka kniha. ;-)
Trailer k filmu.

13.01.2017

Proč nekveteš?Proč nekveteš?K. Macurová

Nápaditá, skvěle a vtipně napsaná. Doplněno krásnými ilustracemi. Užijte si s dětmi nebo vnoučaty.

13.01.2017

KnížkaKnížkaH. Tullet

Pro "pastva" - Vaše obrovská škoda, že si už neumíte hrát. Doufám, že se svými dětmi tuto vlastnost zase najdete.
Pro "Petja" - mýlíte se, to je přece také "čtení". ;-) A koneckonců si i musíte opravdu PŘEČÍST co máte na které stránce dělat. :-D
Ozkoušeno na nepočítaně dětech a každé je nadšené.

09.03.2017

U útulku 5U útulku 5E. Dutka

Skvělé - ale zažít na vlastní kůži - po tom netoužím.

27.08.2017

Pohozené kšandy kamaráda StandyPohozené kšandy kamaráda StandyD. Kýrová

Verše tak nějak normální, ale ilustrace s vtipnými komentáři "v bublinách" jsou famózní!!! Už dlouho mne nic tak nenadchlo.

05.10.2017

HanaHanaA. Mornštajnová

Výborně napsané. Přečteno za pět hodin jízdy ve vlaku. Bohužel nezbylo na cestu zpět. Příště dvě knihy, raději.

08.11.2017

1 2 3