kitja

IMAGO. Ty trubko!IMAGO. Ty trubko!Hana Lundiaková

Málokdy hodnotím knihu na 5/5. Ale tady se všechno potkalo. To, že jsem jen o dva roky starší než autorka, to že jsme měli podobné popkulturní zážitky, chodili na stejnou Cibulku, poslouchali stejný brutálně lyrický kapely, a přerod nesvobody v (ne)svobodu prožívali podobně.

Hanka Lundiaková má květnatej a krásnej jazyk a velkej dar poutavě zachytit odraz doby, kdy všichni dobrovolně hluchneme ve svých Mordorech.

25.03.2015

1Q84: Kniha 31Q84: Kniha 3Haruki Murakami

Druhá věc (první byl Afterdark) co čtu od Murakamiho a jsem nadšen. Cele mne to pohltilo a já se rád nechal. Měl jsem pocit, jako bych ten příběh prožívsl také. Vychutnával jsem každé slovo, úchvatné dialogy. Fakt neskutečná kniha, kterou bych doporučoval každému.

30.06.2016

Konec světa & Hard-boiled WonderlandKonec světa & Hard-boiled WonderlandHaruki Murakami

Čtrnáctý Murakami, kterého jsem přečetl. Nejradši mám 1Q84 ale teď mne tohle úplně odzbrojilo a asi je to jedna z nejlepších knih co jsem kdy četl. Každý si tam může najít svůj příběh, ta alegorie se dá rozvést do jakéholiv rozhodování se, uvědomnění si sebe sama. Spousta rad a mouder, skvělé dialogy, jízda od začátku do konce. Tohle bych doporučoval každému.

04.12.2018

Bál šílených ženBál šílených ženVictoria Mas

Tohle mne tak pohltilo, že jsem to musel zhltnout za dva večery. Strhující příběh z Paříže roku 1885 o nerovným postavení žen, svobodě, víře, o tom jak se chováme k někomu kdo je jiný. Spousta přesahů do dneška. “Neochvějná víra v nějakou myšlenku vede k předsudkům. Řekla jsem ti už, jak se cítím vyrovnaná od té doby, co pochybuji? Ano, není nutné být o něčem přesvědčený: je třeba mít možnost pochybovat o všem, o věcech, o sobě samém.”Autorka za knihu dostala právem čtyři ceny, dokonce se podle knihy teď točí film. Tohle strašně moc doporučuju. Výjimečná věc od odeonu (jen teda škoda tolika překlepů, chtělo to víc péče).

Lolita komplexLolita komplexRomain Slocombe

Drsný a silný román o hrůzách prostituce, obchodu se ženami, brutalitě albánských pasáků. Místy hodně hnusné ale mistrně napsané. Jen pro silné povahy. Tahle kniha s každým hne.

"Když se mne ptáte, jaké poučení mi dala západní evropa, tak to, že lidi tady mají tvrdé srdce. ... Ne tvrdé srdce, to není přesné. Mají selektivní srdce. Dávají prachy na hladové děti na opačném konci planety, dobrá, to ano, ale nechtějí vidět děti, které jsou zavřené ve vedlejším domě. Zavřené, bité a nucené k tomu, aby tady v jejich zemi jen roztahovaly nohy anebo otvíraly ústa pro nějakého ptáka a sály do sebe všechno sperma a všechny frustrace toho vašeho Západu. ... Jste tlama, která nás požírá."

12.03.2015

ZatraceníZatraceníChuck Palahniuk

Překvapují mne rozoruplné názory na tuto knihu. Já se bavil, užíval si ji a viděl v ní kruté a přesné zrcadlo dnešnímu světu plnýmu přetvářek a neopravdovosti. Madison mne na zemi mezi předmrtvými bavila mnohem víc než v pekle a celou knihu mám dokonce radši než slavný Klub rváčů. Těším se na třetí díl. Moc.

16.03.2016

No a jáNo a jáDelphine de Vigan

Někdo tu píše smutná kniha, ale já to tak necítím. Naopak. Nic se nemá vzdávat a vždycky má smysl hledat tu správnou cestu. Tahle věc ve mne dlouho zůstane a určitě se porozhlídnu i po dalších autorčiných dílech.

29.04.2016

Jákobovy barvyJákobovy barvyLindsay Hawdon

Silný příběh odráží tu mizérii, v níž žili Romové a Cikáni v Evropě ve 30. a 40. letech. Nelinearita vyprávění skvěle podtrhuje věci, které spolu souvisí. Autorka tak v pravý čas sděluje co se děje teď, co dříve a co ještě dříve.

20.02.2018

Nick Cave: Mercy On MeNick Cave: Mercy On MeReinhard Kleist

Ty vole! V tom je úplně všechno. Geniálně mýtizovanej život Nicka Cavea. Obrovská těžko popsatelná síla. A dokonce i rytmus těch písní se povedlo v obrázcích zachytit. Člověk třeba čte Red Right Hand, zní mu to v hlavě a prochází jednotlivý okýnka a když dojde k slovům, ta píseň v hlavě se setká s tím komiksem. Nádhera. Nejvíc. Fakt.

30.12.2018

Co je ti do tohoCo je ti do tohoHana Lundiaková

Strhující příběh plnej lásky (v mnoha formách), živočišnosti, opravdovosti a naší dětský podstaty. Pohltí to hned na začátku a graduje těma stránkama na krásným papíře z nichž vystupuje text plnej hrozně dobrejch obratů, zároveň slov který moc nepoužívám, ale to tomu nebere a naopak dodává opravdovost a přirozenost. Hustý, divoký, intimní i zvrácený. A strašně krásný. Záměrně neříkám víc, abych něco neprokec. Fakt strašně silný čtení. Mám moc rád Imago i Klarus a tohle mne zas dostalo. A nádherná je i ta kniha jako taková.

Stalinovy krávyStalinovy krávySofi Oksanen

Anorexie, bulímie, komunistické Estonsko i pohled zdneška. Kontrasty, rychlé kapitoly, přeskakování v čase. Dynamická kniha, které musí rozumět každý, kdo pochází z postkomunistické země.

08.11.2014

Andělé všedního dneAndělé všedního dneMichal Viewegh

Téma je sice vypůjčené z Nebe nad Berlínem, ale Viewegh nekrade, jen je tu ta základní inspirace. Celou dobu jsem se při čtení bál, že se autor neudrží a ten od začátku očekávaný konec nechá změnit. Že nakonec andělé zasáhnou do toho, co je dané. Nějak odvrátí to, kam příběh směřuje. ale hezky to dokázal ustát v rámci toho všedního dne, kdy málo je vlastně strašně moc. Nejlepší knížka od MV, kterou jsem četl.

24.11.2014

PekloPekloJasutaka Cucui

To japonský peklo je jiné než si představujeme. Je propletené se sny, čas tam neplyne lineárně a člověk tam může potkat sám sebe. Krásně gradovaná kratičká kniha, kde se ze střípků postupně skládá výsledná mozaika. Často se člověk zpočátku ztrácí, aby se ale asi 25 stránek před koncem bezpečně našel.

07.12.2016

Hlavně zachraň sebeHlavně zachraň sebeJan Těsnohlídek ml.

Přečetl jsem všechny knihy co Honza Těsnohlídek napsal a každá nová mi vždy přijde silnější. Jasná silná tvrzení, tvé neúspěchy a prohry ti umí hodit do tváře, jako nikdo jiný. Teď je to hodně o vztazích, kteté jsou pořád vztahy, i když už je po nih, o snech který jsme neuměli proměnit v něco víc a o stárnutí. Nebo spíš o ztrácení vlastního mládí.

21.12.2016

Básně 2005–2013Básně 2005–2013Jan Těsnohlídek ml.

I když jsem všechny básnické sbírky četl v době, kdy vycházely, nedalo mi to a vrátil se k nim znovu v sebraných spisech. A ono to funguje, ono je to pořád aktuální a mnohem víc nadčasové, než bych si myslel. Doporučuju všem.

03.07.2017

Myslete na děti!Myslete na děti!Ian McEwan

McEwan je můj oblíbenec a tahle je pro mne jedna z top (vedle Soboty a Solaru). Moc mi sedí způsob jakým autor píše, čeho všeho si všímá, jak poutavě vtahuje čtenáře dovnitř. Krásně se tu snoubí práce a soukromí Fiony a láska k hudbě, vše je podáno přesvědčivě a lehce. Bylo to dojemné, silné, přečtené jedním dechem.

08.11.2019

Muži, kteří nemají ženyMuži, kteří nemají ženyHaruki Murakami

Klasickej Murakami. Krásnej. Povídky. Jedna Kafkova Proměna z druhý strany, odehrávající se v Praze plný okupačních vojsk. Jiná jako předobraz Kroniky ptáčka na klíček. A zase ty jeho tajemný světy, v kterejch máme to štěstí žít jen někteří. Paráda. Souznění. Doporučuju. Všem.

12.06.2020

Příliš mnoho pohřbů -- aneb Když květiny promluvíPříliš mnoho pohřbů -- aneb Když květiny promluvíMiloň Čepelka

I když mám jiné romány Miloně Čepelky radši (Bezdětný otec a syn, Poklesky rozverné snoubenky), i zde jde o velmi příjemnou knihu na jeden večer. Zajímavě vystavený příběh jednoho rodu žijícího v malé vesnici kdesi v Československu, je pěkně zataven do kontextu doby (od konce 2.sv. války až po konec socialismu), kdy ta která doba nastavuje kulisi jednotlivým aktérům a ti jsou pak těmito kulisami časo ovlivněni více, než by chtěli. Hořký ale milý příběh, navíc s poměrně nečekanou pointou, propleten (někdy možná zbytečně prvoplánově) floristickými odbočkami.

04.08.2014

CCTom McCarthy

Velmi čtivá kniha s obrovskou atmosférou. Od strhujícího úvodu porodu hlavního hrdiny, přes jeho léčbu v lázních Kloděbrady, službu ve válce, studia, drogy i pobyt v Egyptě. Strhující, silné a obrazotvorné.

28.08.2014

Texty 1978–2007Texty 1978–2007Nick Cave

Nick Cave je geniální a bylo by krásný, kdyby vyšla kniha s jeho všemi texty. To bohužel tato není. Chybí tu toho hodně, Boys Next Door (tam některé písně vznikly už v roce 1977), Tuff Monks, některá béčka singlů a další. Pak je tu moře překlepů, fotky jež uvozují jednotlivá alba nejsou z té doby kdy desky vyšly. Chtělo to víc pečlivosti. Takhle max. 3 hvězdy a Nick je v tom nevinně.

05.01.2017

EnjoyEnjoySolange Bied-Charreton

Zajímavý téma - asociálnost sociálních sítí a internetu, kde si člověk dovolí cokoliv ale nic pořádně neprožije. Ale tak nějak nemastně neslaně zpracované. Dalo by se to uchopit líp, i když pár jednotlivostí a úvah za četbu stálo.

20.07.2017

Český rájČeský rájJaroslav Rudiš

Rudiše mám přečteného komplet. Takže Český ráj byla jasná volba. Sice je ta forma trochu nerudišovská, řekl bych spíš cimrmanovsko-kerouacovská, ale to nevadí. A skvělý bylo, jak ten první rok plynul tak sám od sebe, místy obyčejně až předvídatelně, aby to v závěrečném podzimu mohlo kontrastovat a dozrát. Hezký to bylo.

23.10.2018

Kniha o bičiKniha o bičiVladimír Páral

Poslední Páral z roku 2014. Ukazuje to, že je pořád řemeslně zdatnej spisovatel. Je to čtivý, rychlý ale i kratičký, přečetl jsem celé za hodinu a půl. Dobře to vtahuje někam do jižní ameriky do takový podivný komuny, ale tý erotiky je tu zbytečně moc, nebo spíš chybí něco, co by bylo nad ní. Úplně blbý to nebylo, ale v porovnáním s jeho top věcmi je to bohužel jen slabej odvar.

20.08.2019

Kdo ví, kde budu zítraKdo ví, kde budu zítraJindřich Šídlo

Když se potká tak dobrej novinář jako Jindřich Šídlo s tak zajímavým člověkem, jako je Tomáš Etzler, nemůže to dopadnout špatně. Jak se dokázal českej imigrant v USA vypracovat v prestižního válečného zpravodaje, jak se opustí nejlepší zaměstnání, co se děje v Číně a mnoho dalšího. Jen bych zvládnul klidně jednou tolik stran a šel bych víc do hloubky. Každopádně se to čte krásně.

29.12.2019

Nadechnout seNadechnout seG. Orwell (pseudonym)

Trošku jak Ota Pavel z Británie. Vzpomínky na klukovskej svět a vášeň v rybaření v době mezi válkama. A pak ten život, kterej neřídíme, ale on válcuje nás, věci, který jsme chtěli udělat, ale vykašlali se na ně. A až mrazivě přesná předpověď toho, co bude po válce. Takový jako odlehčený a obyčejný čtení plný těžkejch a zásadních věcí, které platí dodnes.

20.06.2020

Bratr z leduBratr z leduAlicia Kopf

Je těžší a důležitější dobýt severní pól nebo svůj vlastní vnitřní pól? A stojí to za to? Kniha která není román, je to vlastně vnitřní boj autorky, která se snaží něco napsat. Spousta odkazů, mouder, zajímavostí, prolnutí s příběhem s autistickým bratrem. Moc mne to bavilo a moc mi to dalo.

08.09.2020

Divoký klukDivoký klukPaolo Cognetti

Taky hezká věc. S inspirací ve Walden a Into The Wild se hrdina vydá do hor, kde nakonec tráví celej rok. Ale nemusí až na Aljašku, pronajme si chatu kdesi v zapadákově Alp někde u Aosty a hledá tam hlavně sám sebe, ale potkává se i s podobnejma samotářema z okolí. Vlastně jednoduše psaná kniha o stromech a horách a kamzících a králících hezky inspiruje k podobnejm útěkům, protože samota v lesích nebo horách se dá najít všude. Jen teda překladatelova záměna rampouchu za krápník trochu zamrzela.

Stroje jako jáStroje jako jáIan McEwan

Můj 14. přečtený Ian McEwan a pro mne jeden z nejlepších. Kulisy Británie 80. let minulého století, ale v alternativní historii (Beatles se dají dohromady a vydají novou desku, Kennedy přežil atentát, ...) ale hlavně se začínají prodávat roboti s umělou inteligencí. A celé je to o nesnadný lásce a taky o vztahu robot - člověk a naopak, ale zase radši nepíšu víc, abych nespoiloval. Hrozně moc dobrý čtení.

DomůDomůNatálie Kocábová

To nejlepší, co jsem od Natalie četl. Je to tak strašně silný, tak moc pravdivý, tak silně prožitý. Tak uvěřitelný. A nenechá to člověka v klidu. Dlouho to ve mně zůstane.

A uvědomil jsem si z toho, že když píšu, sbírám věci, který jsem prožil a slyšel a spojuju je, jak se mi hodí, doplňuju je, překrucuju a tak. Vždycky je ale na začátku aspoň kus odžitýho. Opravdovýho.

A tady jsem to četl a sbíral střípky, který jsem si taky odžil. Nebo se mi o nich zdálo. Nebo emoce, který znám. Cejtil jsem podobný pocity, jako jsem už někdy prožíval.

Strašně silná kniha. Číst jí bolí, ale nemůžu si pomoct, pro mne je hodně o naději, usmíření a tak.

Velmi velmi doporučuju. V těžký době to dokonce dokáže člověku pomoct.

Schválně nepíšu o čem to je a co se děje. Ideální je do toho vplout bez jakýchkoliv znalostí příběhu a nechat se jeho proudem strhnout.

KabinetKabinetRikki Ducornet

Psychoanalýza, odcizenost, neschopnost najít sebe sama a do toho expresivně popsané pohlavní orgány a nevázaný sex. Krátký příběh o konci jednoho psychoanalytika, který nedokázal ukočírovat svou nemoc z povolání. Přečteno jedním dechem, neoznačil bych to za pornografii. Tady je toho víc. Jen to najít.

30.06.2014