kingmaker kingmaker komentáře u knih

O prospěšnosti alkoholismu O prospěšnosti alkoholismu Michail Bulgakov

Autorovi fejetony jsou vtipné a odvážné, na dobu kdy byly napsány. Z čeho však mrazí, je dopis vládě SSSR v němž se Bulgakov doprošuje práce.

17.12.2011 4 z 5

Pistolník Pistolník Stephen King

Nezvyklá Kingovka, třeba už tím, že se vlastně vůbec neodehrává v současnosti, což je u Kinga velmi nezvyklé, vždyť právě v tomto popisu bývá King nejsilnější. I tak je ale kniha čtivá, třeba popis cesty pouští je úchvatný. Je to zvláštní mix drsného westernu, filozofického traktátu, fantasy i hororu. A přece to funguje.

16.12.2011 4 z 5

Žhářka Žhářka Stephen King

King je pan spisovatel a touhle knihou to dokázal. Prostě umí skvěle napsat napínavý thriller okořeněný nějakým fantastickým motivem. A tak napsal knihu, kde zlá vládní agentura nahání nevinné, parapsychologickými schopnostmi nadané, občany. Jsou to hrozní padouši, ti vládní agenti, jenže... Šustí papírem. King umí někdy i padoucha popsat lidsky, ale tady mu to nevyšlo. Rainbaird je takový hrozný mizera... Prostě je to jen čtivý thriller, noc víc, ale ani nic míň. King umí líp.

08.12.2011 3 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Jedna z nejslabších Kingovek. Upíři v této knize jsou pojatí nudně a nejde z nich hrůza, stávají se tuctovými figurkami, u nichž není důvod se bát. Je poznat, že King vycházel z upírské tématiky ala Amerika, a to bohužel nemá s upíry z evropských legend nic společného. Legendární upíři jsou obludné postavy, které zabíjí jen svou přítomností, zatímco ti američtí upíři jsou děsně šablonovití a tomu se nevyhnul ani King. Je to samozejmě lepší než Twilight, ale to je snad skoro všechno. King má ve svém portfoliu určitě daleko povedenější kousky, i když ani Prokletí se nedá upřít čtivost.

04.12.2011 3 z 5

Tajemná řeka Tajemná řeka Dennis Lehane

Příběh, který má téměř rozměry antické tragedie. Životy tři chlapců se osudově protknuly dvakrát, nejprve v dětství, kdy na to doplatil jeden z nich, a podruhé v dospělosti. Toto druhé setkání mělo dopady ještě horší, pro jednoho z nich fatální, ale poznamenaní skončili všichni. Příběh má více linií, zajimavá je třeba ta, podle niž každý skutek nakonec dojde osudové odplaty a Jimmy to pozná na vlastní kůži.

23.11.2011 4 z 5

Psí srdce Psí srdce Michail Bulgakov

Vtipná kniha, která ukazuje, že lidské srdce bývá často horší, než psí. A nebo lidská hypofýza?

17.11.2011 4 z 5

Osudná vejce Osudná vejce Michail Bulgakov

Vtipná satira na lidskou vynalézavost, ale i malost. Nejde přímo o sci-fi, je to spíš komická kniha, která ovšem leckdy přesahuje i do jiných žánrů, třeba až horroru.

17.11.2011 3 z 5

Talisman Talisman Stephen King

Tahle kniha mě příliš nezaujala a to mám Kinga hodně rád. Snad mi vadil pan Straub, ale nevím, jestli je to jen tím. Ta kniha je taková nedovařená, není to ani fantasy a není to ani horror. Je spousta knih, které jsou zajímavými crossovery, ale Talisman mezi ně nepatří. Najde se tu několik skvělých pasáží, třeba ta popisující hospodu v Oatley, nebo i některé části popisu domova Sunlighta Gardenera, ale popis Teritorií a děj, odehrávající se v nich, je slabší. Prostě, aspoň pro mě, zůstala tahle kniha na půl cesty.

10.11.2011 3 z 5

Strašidla Strašidla Chuck Palahniuk

Moje první kniha od Palahniuka mě zanechala na vážkách. Ano, je to deprimující, ano, je to místy děsivé, ale je to především hnusné.Jenže tak zvláštně hnusné, popisuje věci, které k lidskému životu patří-umírání, smrt, rozklad... Ale přes doslov pana Podaného mě nikdo nepřesvědčí, že pan Chuck Palahniuk má rád lidí. Podle mého názoru je nesnáší a pozoruje je pod drobnohledem stejně, jako člověk pozoruje nějakého hnusného, ale veskrze zajímavého brouka.

22.10.2011 4 z 5

Hyperion Hyperion Dan Simmons

Kniha mi přišla místy zdlouhavá a dost "ukecaná", ale to je problém hodně knih od Dana Simmonse. Dokonce, a to se přiznám, jsem měl místy chuť jí odložit (třeba v některých částech příběhu konzula, nebo básníka). Jenže Simmonsovi se nedá upřít, že psát umí a je to člověk s obrovským rozhledem. Dokázal to i v Hyperionu, přestože kvalit Drooda, nebo Terroru tato kniha určitě nedosahuje a v "hororových botách" je autor přece jen jistější. Ale je to jistě kniha, která stojí za přečtení.

16.10.2011 4 z 5

Gump & Co. Gump & Co. Winston Groom

Pro mě vcelku nuda. Jednotlivé příhody mě, až na výjimky, nebavily a ani mi nepřišly moc vtipné. Navíc jsem se nemohl zbavit dojmu, že se Winston Groom opakuje a začíná vykrádat sám sebe. Taky mě trochu unavuje neustálé kopání do americké armády a administrativy. Mám pocit, že pokud chcete být dneska in, musíte si ve svém díle povinně kopnout do vlády. A je jedno o čem píšete.

01.10.2011 3 z 5