Keram.mareK

Generál Jan Reindl (1902-1981)Generál Jan Reindl (1902-1981)Milan Vyhlídal

zajímavá kniha. Hezky ozdrojované, což oceňuji. Na druhou stranu je to "odosobněné" právě tím, že je čerpáno především z archivů a dokumentů. Nesmí se to tedy brát jako vzpomínky generála.

Rozhovory na přelomu tisíciletíRozhovory na přelomu tisíciletíKarel Hvížďala

milé překvapení. Zde zatím ne příliš dobře hodnocená kniha, která ale má co říct. Je sice dvacet let stará, ale tím spíš je zajímavá pro srovnání s tím, kam jsme se od té doby posunuli jako společnost, nebo, chcete-li, národ. Stát.

Už hořela, když jsem si do ní lehalUž hořela, když jsem si do ní lehalRobert Fulghum

opět krásná kniha. Něco zábavnější, něco víc hloubavé. Konec zvlášť k zamyšlení, smysl života a lavička jsou prostě skvělý.

Dunkerque. Válečný deník Československé samostatné obrněné brigády (říjen 1944-květen 1945)Dunkerque. Válečný deník Československé samostatné obrněné brigády (říjen 1944-květen 1945)Ivan Procházka

perfektně zpracovaná kniha o ČSOB u Dunkerque. Oceňuji přiložené medailony velitelů a výčet vozidel u brigády.

19.11.2020

Válka je mým osudemVálka je mým osudemLenka Klicperová

Opět čtivé, super fotky stejně jako u předchozích knih.
Důležitá kniha k nedávným událostem nejen v Sýrii.
Kromě odpovědí ale z obsahu knihy vyvstává spousta chmurných představ a těžkých otázek. Tím však nehodnotím knihu jako takovou. Jen se jako čtenář pozastavuji nad tím, co přinese budoucnost oblastem, o kterých autorky píšou. Řekněme, širší Blízký východ, ale i dopady konfliktů na Evropu, apod.
Opět to není jednoduché čtení.

21.10.2020

Ach jo aneb Některé postřehy z obou stran ledničkyAch jo aneb Některé postřehy z obou stran ledničkyRobert Fulghum

O problémech vs. nepohodlí, času, pravdě, škytání a tak dále... výborný.
Těším se na další knihy, doteď jsem Fulghuma odkládal.

08.10.2020

Pěšky mezi buddhisty a komunistyPěšky mezi buddhisty a komunistyLadislav Zibura

Ke čtení knihy jsem se dostal díky dřívějšímu dárku v podobě trojboxu a letošní výzvě. Těžko říct, jestli by si ke mně kniha někdy našla cestu jinak.
Po již přečtených "40 dnech" musím opět zmínit Ziburův humor, který mi moc nesedl. Kniha mě také občas nudila, lépe se mi četl akorát začátek a posledních asi padesát stran.
Co se mi ale opravdu líbilo, byl doslov. A budu se opakovat, ale musím opět smeknout pomyslný klobouk před autorovou odvahou do toho jít. Je to inspirativní.
Možná se taky někdy rozhoupám k podobné cestě.
Nebo si časem alespoň přečtu, proč "Už nikdy pěšky po Arménii.."

20.06.2020

Boj o JeruzalémBoj o JeruzalémDore Gold

Od prvního vydání knihy už uběhl nějaký čas, zdroj pro Studium konfliktu a míru v Jeruzalémě je to však perfektní.

21.05.2020

Žena v kleciŽena v kleciJussi Adler-Olsen

Perfetní detektivka. Chytlo mě to a nepustilo. Posledních 100 stran jsem četl prakticky bez přerušení.

29.04.2020

Peklo na letištiPeklo na letištiSergej Lojko

Krym, strejda se zrzkem a letiště moc dobré. Ostatní už mi tolik nesedlo. Celkově jsem měl ale hokej mezi jmény, časem a místy, do toho realita x fiktivní místa a postavy. Trochu moc skoků sem a tam, jak už tu bylo zmíněno.

04.04.2020

Magická vlnaMagická vlnaPeter Sasín

Autor opravdu pracuje s tím, co už v sobě máte. Po přečtení tak záleží jen na čtenáři, jestli převede to, co kniha nabízí do každodenního života. Určitě něco zkusím.

09.02.2020

Bestii navzdoryBestii navzdorykolektiv autorů

Fotky předmětů a jejich popisů mnohdy nejsou na stejné straně, což člověka nutí vracet se tam a zpět.

19.11.2019

P.S.P.S.Anna Geislerová

V knize je pár pěkných myšlenek, ale čekal jsem asi trochu víc.
Knihu jsem soudil možná až moc podle obalu. Jedna hvězdička ze čtyř určitě patří Lele. Jinak bych si ji asi nekoupil.
P.S. nelituju, že jsem si knihu koupil.

29.10.2019

Rommelovo spiknutíRommelovo spiknutíJohn Tarrant

místy opravdu strašný překlad, trochu jsem se ztrácel ve jménech. Jinak ale dobrá, čtivá kniha.

01.10.2019

Nejdelší denNejdelší denCornelius Ryan

Kniha čtenáře nepustí, je opravdu hezky napsaná. Výpovědi přímých účastníků tomu dávají hrozně moc.

24.06.2019

Ve válce - Příběhy obyčejných lidí z Iráku a SýrieVe válce - Příběhy obyčejných lidí z Iráku a SýrieLenka Klicperová

První polovina perfektní, poté kniha trochu ztrácí dech při opakujících se rozhovorech s "královnami". Konec i skvělé fotky to ovšem dohánějí na plný počet.

02.03.2019

Motýla jsem tu nevidělMotýla jsem tu nevidělAnita Franková

Mnohé úryvky básní i kresby jsou opravdu krásné, dokud si je nezasadíte do kontextu doby. Smutná a velice důležitá kniha.

15.02.2019

Blízký východ nad propastíBlízký východ nad propastíBřetislav Tureček

velice čtivá kniha přibližující kořeny konfliktů a situaci nedávných let na Blízkém východě. Smekám pomyslný klobouk za vyvážený pohled na tak složitou problematiku.

30.01.2019

Metody boje americké námořní pěchoty 1941-1945Metody boje americké námořní pěchoty 1941-1945J. Leo Dougherty

obsahově to není špatné, ale nestačí to na to, aby si kniha zasloužila místo v mé knihovně. Překlad oproti jiným knihám podobného tématu slušný.

28.01.2019

40 dní pěšky do Jeruzaléma40 dní pěšky do JeruzalémaLadislav Zibura

superčtivé, ale na mě trochu málo cestopisné. Autorům humor mi moc nesedl, čekal jsem také víc Izraele.
Hvězda navíc za autorovu odvahu jít a za závěr knihy.

19.01.2019

Speciální jednotky USA v Pacifiku za druhé světové válkySpeciální jednotky USA v Pacifiku za druhé světové válkyGordon L. Rottman

kniha by potřebovala korekturu textu, jinak je ovšem zajímavá.

12.01.2019

Vojákova píseňVojákova píseňKen Lukowiak

Bez ohledu na to, že jsem originál knihy ani neměl v rukou, se mi zdá překlad místy nedotažený nebo zmatený.
V knize mi také chyběly některé fotky, o kterých se vysloveně zmiňoval ve smyslu přání jejich zveřejnění v knize.
Jinak obsahově moc dobrá kniha.

07.07.2018

Dobře utajené housleDobře utajené housleMiroslav Horníček

Dlouho mi trvalo, než jsem se donutil knížku otevřít. Když už na to přišlo, málokdy se mi ji chtělo zavírat. Skvělá kniha, ke které se v budoucnu jistě vrátím.

24.06.2018

Není místa pro malé snyNení místa pro malé snyŠimon Peres

Jedním dechem.
Skvělá autobiografie velkého státníka a zároveň zajímavý pohled na vývoj moderního Izraele, jelikož Peres zčásti psal jeho dějiny.
Zčásti smutná kapitola o mírovém procesu, jinak v podstatě velmi pozitivně psáno.
Inspirativní kniha, inspirativní člověk.

31.05.2018

Tajné dopisy mnicha, který prodal své ferrariTajné dopisy mnicha, který prodal své ferrariRobin S. Sharma

Souhlasím s tím, že příběh je vcelku snadno předvídatelný a některé části jsou nudné. Kniha se mi však líbila tím, jak je napsaná (snad i přeložená). A nejen to. Čtenář většinu z mouder ukrytých v knize nejspíš zná, kniha však může působit jako zrcadlo, které ukazuje, jak se na rozdíl od příběhu daný člověk chová a jak změnit svůj přístup k okolí i sobě samému.

20.04.2018

Pro blaho národaPro blaho národaIvan Cankar

Žánrem naprosto mimo mé zájmy, ale jsem rád, že jsem tomu dal šanci. Zpočátku jsem měl trochu problém s postavami, zorientoval jsem se však vcelku brzy a nakonec jsem nerad přestával číst, protože jsem se pokaždé těšil na pokračování. Dílo je v mnoha ohledech opravdu aktuální.

31.03.2018

Všechny jejich lžiVšechny jejich lžiTuvia Tenenbom

Příjemně "nekorektní" kniha, zajímavá sonda do společnosti v USA.
Smutná i vtipná kniha, která může zároveň rozšířit obzory, pokud o Americe člověk nic neví. Škoda jen, že Tuviův styl otravoval nejen některé Američany, se kterými se setkával, ale později i mě samotného.

31.03.2018

Včerejší strach. Jaké to bylo mezi Čechy a Němci? A jaké to bude...?Včerejší strach. Jaké to bylo mezi Čechy a Němci? A jaké to bude...?Josef Škrábek

Výborná kniha pro pochopení česko-německých vztahů nejen během války.
Zaujaly mě především části o odsunu Němců a o kadaňském incidentu, ale také mnoho vzpomínek, které pomáhají pochopit souvislosti dané doby.

06.02.2018

Arabsko-izraelský konfliktArabsko-izraelský konfliktKirsten E. Schulze

Přesto že to není žádná bichle, kniha dobře popisuje danou problematiku a pomohla mi zalepit mezery ve znalostech konfliktu.

07.01.2018

Příběhy nálezůPříběhy nálezůJosef Brix

knížku jsem přečetl během dvou dnů. V knize jsem našel dost pravopisných chyb, za což bych knize nejradši dal o hvězdu méně. Zachránily to však některé zajímavé podrobnosti o nálezech.

09.11.2017