Peklo na letišti ekniha

Kulometná palba rozbíjela zdi letištního terminálu na padrť a válečného reportéra Sergeje Lojka v tu chvíli ani nenapadlo, že by se mohl stát spisovatelem. Skrčený pod pásem, po němž donedávna jezdily kufry, pozoroval, co zbylo z letiště v ukrajinském Doněcku: kontrolní věž se strhaným pláštěm, rozstřílené trupy letadel, oba terminály rozmetané dělostřeleckou palbou. Lojko byl jediný zahraniční novinář, který se v létě 2014 ocitl na doněckém letišti a strávil mezi jeho obránci plné čtyři dny. Mezi kyborgy. Tak si protivník obránce Letiště sám pojmenoval – za jejich až nelidskou životaschopnost a zavilost odsouzenců k smrti, protože bojovali proti obrovské přesile. V autobiografickém románu (který Lojko v originále vydal v roce 2015) po boku kyborgů na letišti působí americký fotograf Alexej, který z řady důvodů tuto nevyhlášenou válku prožívá i jako osobní drama. Jeho očima jako v kaleidoskopu sleduje čtenář nejen boje o letiště, ale také podrobné a úplné líčení toho, čemu objektivní historici neřeknou jinak než rusko-ukrajinská válka. * * * „Bylo to nejmodernější letiště na Ukrajině a jedno z nejlepších v Evropě, postavené teprve před třemi lety, kdy tu Evropa pořádala své fotbalové mistrovství. Teď Alexejovi připomínalo mrtvolu Leviathanovu, již až na kost ohryzali mořští dravci a pak ji na břeh vyhodila bouře nezdolného a bezcitného osudu. Při pohledu na trosky bylo naprosto nepochopitelné, jak všechny ty ocelové nosníky nástupních tubusů z hlavní budovy, zoufale ohlodané boji, stále ještě stojí. Totéž platilo i o samotné budově terminálu, jejíž zpustlou prázdnotou teď kulky či granáty nejčastěji prolétaly, aniž by narazily na nějakou překážku – pokud se samozřejmě nezabořily do živé tkáně lidí, kteří již osm měsíců bránili něco, co se ubránit nedalo a z hlediska zdravého selského rozumu to ani nemělo smysl. Stejně tak nebylo možné porozumět tomu, proč útočníci den za dnem zasypávali přízračné ruiny dalším ohněm a dalším olovem a pak na porážku vysílali další a další „dobrovolníky“, z nichž se většina zanedlouho vracela tam, odkud přišli, jenže teď už v očíslovaných bednách, jež potajmu natěsnali do chladírenských návěsů dalšího „humanitárního konvoje“. A vracejícímu se konvoji naproti se sunuli další a další „dobrovolníci“ a další jednotky ruské armády i s tanky, obrněnými transportéry, dělostřelectvem a raketovými systémy. Což Moskva odmítala a vytrvale opakovala své „ne, tak to není“…“...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/321597/peklo-na-letisti-Jxr-321597.jpg 3.65

Kniha Peklo na letišti

Keram.mareK
04.04.2020

Krym, strejda se zrzkem a letiště moc dobré. Ostatní už mi tolik nesedlo. Celkově jsem měl ale hokej mezi jmény, časem a místy, do toho realita x fiktivní místa a postavy. Trochu moc skoků sem a tam, jak už tu bylo zmíněno.

tomas5327
11.04.2018

Tak nějak nevím co mu vlastně věřit. Chvílemi mi to celé už přišlo hodně přitažené za vlasy.

halam
13.06.2017

Kniha má pár slabších pasáží a na některých místech se čtenář lehce ztrácí, jelikož autor s oblibou "skáče" v čase i místě. To jsou spolu s několika menšími přehmaty překladatele/redaktora hlavní slabiny "Pekla na letišti". Na druhé straně ale stojí velice silné téma a zejména pasáže, které se odehrávají na doněckém letišti či případně na kyjevském Majdanu se čtou jedním dechem a mají vynikající atmosféru. Kniha rozhodně stojí za přečtení.