Kattie Kattie komentáře u knih

Podívej! Příroda Podívej! Příroda Tomasz Samojlik

Nádherná knížka. Rozdělena na 4 roční období. V každém období se seznámíme s oblastmi jako je například jehličnatý les, listnatý les, mokřady, hory, pole a louky, město a podobně. Na velkých stránkách jsou formou komiksu představena zvířátka, květiny a stromy, se kterými se můžeme setkat. Ilustrace jsou doplněny bublinami ve dvou barvách. Jedny nás seznamují se zajímavými informacemi a druhé to doplňují velice vtipnými průpovídkami samotných zvířátek. Čteme průběžně už tři roky a stále nacházíme něco nového. Průpovídky baví i nejmenší děti a ty starší postupně mohou rozšiřovat své znalosti pomocí informačních bublin. Pokud máte rádi sérii Jaro, Léto, Podzim, Zima a zároveň se chcete pobavit a dozvědět se něco o přírodě, bude to něco pro vás :).

04.12.2023 5 z 5

Holčička v růžové Holčička v růžové Irina Klomp

Milá knížka pro menší holčičky :). Půjčila jsem v knihovně, nečekala jsem takový úspěch. Dcera jí chtěla číst každý večer, někdy i dvakrát za sebou :). Asi proto, že je příběh srozumitelný, růžový a barevný :).

29.07.2023 5 z 5

Růža - Zachraňte princeznu! Růža - Zachraňte princeznu! Johan Troïanowski

(SPOILER) Nádherné barevné ilustrace. Příběh má zajímavý začátek a konec dejme tomu, ale pokulhává mi dějově v průběhu knihy. Jako kdyby autor vymyslel začátek a konec, zadal si, že chce děti zapojit úkoly (ty mi tam přišly až násilné a zbytečné) a pak se soustředil především na obrázky. Postavy skvělé, ale dějově nedotažené. SPOILER: Například setkání s obrem a trpaslíky, dalo se více propracovat. Nebo hledání sourozenců s hadem přes různé postavy prapodivného města. Také mohlo mít více nápadu než "nevím, jděte dál". Hvězdy dávám tedy především za ilustrace.

13.07.2023 3 z 5

Jak děti přicházejí na svět Jak děti přicházejí na svět Jana Martincová

Některé výrazy jsem si nahradila, to je pravda. Některé pasáže jsem více rozvedla (např. tu o dětech s postižením, protože se mezi nimi hodně pohybujeme, tak aby děti věděly, že důvody pro jejich hendikep mohou být i jiné než ty zmíněné v knize). Jinak mi ale kniha dobře posloužila jako průvodce, protože takto bych to sama bez knihy nepodala. Syn je spokojený, že má odpovědi na otázky, protože čekáme třetí miminko a zajímal se. Dcera je ještě malá, ale něco také pochytila. Myslím že u takto osobních věcí, ve kterých to opravdu každý vnímáme jinak, je těžké se všem zavděčit a asi to nejde bez toho, aby to rodič pojal po svém tak, jak to cítí. Z pohledu dítěte, syn (5,5 roku) se mě ptal průběžně na všechny otázky, které kluk v knize pokládá. Takže jsem v těch otázkách syna viděla.

30.03.2023 4 z 5

Kniha o naději Kniha o naději Douglas Carlton Abrams

Od knihy jsem čekala něco jiného, více ze samotné Jane, ale za poselství a historky o nezlomnosti přírody dávám plný počet.

29.12.2022 5 z 5

Porsche - Velká knížka pro malé vypravěče Porsche - Velká knížka pro malé vypravěče Stefan Lohr

Pro kluky co milují auta asi dobrá kniha s ilustracemi z výroby a vývoje, ale zklamala mě první dvoustrana, kde se kniha odkazuje na některé obrázky, kde by mohly být náměty k vyprávění trochu přizpůsobeny věku a i přesto by se tam dalo zakomponovat něco, aby se děti něco dozvěděly.

30.08.2022 2 z 5

Na stavbě se třemi prasátky Na stavbě se třemi prasátky Petra Bartíková

Celkem vtipný nápad jak rozšířit dětem slovní zásobu. Pohádka o třech prasátkách integrovaná do knížky o stavění domečku.

30.08.2022 4 z 5

Auta a stroje - kolečková knížka Auta a stroje - kolečková knížka Jordi Busquets

Dětem se líbil nápad s tím, že každá dvoustrana má v místě kol díry a kola na obálce jsou tak složená z kol dopravních prostředků v celé knížce.

30.08.2022 3 z 5

Svez mě taky! Svez mě taky! Anna Kabelová

Hláška "co mám s vámi dělat" se u nás ujala, postavičky pěkné, ale chyběl mi tam závěr. Kraťoučká knížečka pro nejmenší.

13.07.2022 3 z 5

Velký mokrý balónek Velký mokrý balónek Liniers (p)

Momentálně jedna z nejoblíbenějších knížek mých dětí (2 a 4 roky). Řechtají se u toho, vnímají u toho, že holčičky jsou také sourozenci, co se mají rádi. Kniha je jim blízká, protože Lieners zachytil dětského ducha. Je to milé čtení před spaním a je krásné, že se autor inspiroval svými dcerami a v knize je tak i jejich fotografie.

24.05.2022 5 z 5

Pohádky ovčí babičky. O vlčích Vánocích Pohádky ovčí babičky. O vlčích Vánocích Dagmar Spanlangová

Vypečený beránek vlkům trošku zatopil, možná si to zasloužili. Ale o Vánocích to přeci vždy všechno nějak dopadně. Milá pohádka pro čtení nejen o Vánocích a nejen před spaním. V komiksové formě. Líbila se čtyřletému, dvouleté i mně :). Ilustrace pohádkové.

10.05.2022 5 z 5

Komisař Vrťapka a prokletí zubu moudrosti Komisař Vrťapka a prokletí zubu moudrosti Petr Morkes

Četla jsem dětem 4 a 2 roky. Malá díky obrázkům celkou knížku vydržela, staršímu synovi se líbila, ale je to tak na zapůjčení z knihovny, vracet se ke knížce nebudeme. Ale na to jedno přečtení to byl celkem zábavný detektivní příběh pro děti. Ocenila bych, kdyby tam bylo více stop nebo napětí, aby mohly děti pátrat, to jsem trochu od knihy čekala. Ale nevadí.

10.05.2022 3 z 5

Doba ledová. 4, Země v pohybu Doba ledová. 4, Země v pohybu neznámý - neuveden

Pokud ke knize existuje film, tak jsme ho neviděli. Hodnotím tedy knihu samotnou. Ilustrace neodpovídají přímo aktuálnímu ději, jen ho lehce dokreslují. A text je zmatečný, popisuje pouze útržky nějakého příběhu. Já si asi umím představit, jak to asi bylo myšleno, vzhledem k tomu, že už mám nakoukané nějaké filmy, ale pro děti to bylo nesrozumitelné. Obecně mám problém s tímto typem knih z knihovny Disney. Přijdou mi odfláknuté, útržkovité a nelogicky poskládané. V krajské knihovně jich máme tolik a mně to skoro přijde plýtvání papírem. Přitom by s ten potenciál dal využít a mohly by vznikat krásné knihy.

01.02.2022 1 z 5

Jak vyzrát na duchy? Jak vyzrát na duchy? Roland Garrigue

Asi dost záleží na podání rodičů :) Já třeba řekla synovi, že to s tím čmáráním do knihy je legrace a je to myšleno jako sranda a vážně to nebere :) . A docela ta knížka má vtipnou pointu. Je zvláštní, ale nám se líbila.

31.01.2022 4 z 5

Speedy, závodní autíčko: Napínavý závod Speedy, závodní autíčko: Napínavý závod Nadja Fendrich

Syna, který miluje auta to samozřejmě bavilo. Navíc má rád všechny knihy, kde jsou postavy na začátku na prvních stránkách vyzobrazeny se jménem a on si je tak lépe zapamatuje. Mně se trošku špatně četl text. Vždy měním hlasy a u některých knih mi je jasné, kdo co bude povídat, ale tady jsem to nějak nezvládala předvídat a i ten slovoslet mi nějak nelezl přes pusu :). Příběh takový průměrný, typický, jakých už bylo napsáno hodně, ale dětem se zavděčí. Je to jen na půjčení z knihovny - domu si ji určitě nekoupíme, ale další díly si půjčíme rádi.

31.01.2022 4 z 5

Procitnutí v nové realitě Procitnutí v nové realitě David Wilcock

Kniha je čtivá. Pozor, má minimálně dva díly. O druhém se dozvíte v závěru knihy a nečekejte tedy v tomto prvním díle všechno, co je slíbeno v popisu na zadní straně. Opět, jako u knihy "Klíč zvaný synchronicita" mi přišlo, že autor tu synchronicitu vidí úplně ve všem a spojí si všechno se vším. Čímž netvrdím, že synchronicita neexistuje. Některé sny jsou zajímavé a četla jsem to opravdu spíše jako oddechové vyprávění. Ale jestli tomu všemu věřím? Nepopírám to, že se Wilcockovi ty věci dějí, ale skeptikovi zde nepředloží nic, co by ho přesvědčilo. Je to kniha o mladém klukovi, který je přesvědčený, že je mimozemšťan. V minulé knize si zas myslel, že je inkarnací známého může. Zkrátka mi přijde, že si moc přeje, aby byl něčím výjimečný a hledá symboly, které ho v tom utvrzují. A jeho minulost, kdy nikdy nikam nezapadal a ještě kouřil marihuanu, jeho fňukání, když odchází z domu a musí pracovat, to mu moc na sympatiích nepřidává. Respektive to zapadá do skládanky, že si v životě přišel nedoceněný a proto se snaží cítit se lépe skrz to, že si myslí, že je něco výjimecneho. Třeba je výjimečný a má pravdu. Ale třeba se jen snaží sám sebe o tom přesvědčit. V knize stále opakuje, že přečetl přes třista knih o UFO a stále hovoří v superlativech, že učinil velkolepý objev a podobně, přitom většinou cituje objevy jiných badatelů z knih. V knize má prý podle popisu na zadní obálce odhalit své spojení s božím principem. V prvním díle se všechno odehrálo pomocí snů, které se mu zdály. Na konci knihy se hovoří o druhém díle. Takže jsem nepochopila, zda to navázaní komunikace s mimozemšťany už mělo být to jeho snění o mimozemšťanech nebo jestli ještě něco bude v druhém díle knihy.

23.01.2022 2 z 5

Max a Viki ve světě záhad Max a Viki ve světě záhad Magdaléna Turnovská

(SPOILER) Holčička Viki má maminku ze Slovenska a tatínka z České republiky - hovoří dvěma jazyky. V knize jsou pak na skoro každé stránce slovenské věty a pod čarou je český překlad. Jako nápad seznámit děti se slovenštinou - palce nahoru, je to první taková kniha, na kterou jsem narazila. Ale pokud to byl autorky cíl, děti seznámit se slovenštinou, nerozumím tomu, proč to dělá takovým stylem, že hned v počátku knihy chlapecká postava Max říká Viki, aby mluvila česky, když je v Česku. Pak se mu zdá sen o tom, jak je ta slovenština těžká a v průběhu knihy opakovaně Viki opravuje s vykřičníky, aby mluvila česky. Zkrátka to tam je podáno tak, že Maxovi slovenština vadí. Proč prostě nemohli říct na začátku, že holčička raději mluví slovensky, nechat to být a Max ji mohl v pohodě rozumět, protože spolu tráví dětství, když je takový rozumbrada a velký kluk, narozdíl od trdla Viki. Také jsem od knihy čekala více pátrání a složitější zápletky. Pamatuji si z dětství dobrodružné knihy, kdy děti byly opravdu bystré, vydávaly se do přírody a zažívaly opravdu tajemné záhady. Tady se všechno odehrává doma nebo na zahradě. SPOILER: Například první záhadou je hovínko na vstupních schodech. Max je náhodou doma a vyfotí pejska mobilem. V další kapitole v noci slyší tajemné kroky a pak, když jim kuna překouše kabely v autě, tak to zhodnotí tak, že to asi byla kuna. A když zas v jiné kapitole najdou mrtvého ptáčka ve zbořené budce, tak jim vysvětlení podá pán, který jim montuje novou budku - řekne jim, že to byl strakapoud. Pro sedmileté čtenáře to už dle mého názoru tak velké záhady nebudou.

16.01.2022 2 z 5

Tlapková patrola - Příběh podle filmu Tlapková patrola - Příběh podle filmu kolektiv autorů

Tlapkové knihy, co jsme měli v ruce se mi nečtou dobře, nejdou mi přes pusu. Možná za to může stavba vět. Ale u téhle mi to přišlo lepší. Synovi se film líbil a tlapky miluje, takže je z knihy nadšený. Zpracování filmu celkem zvládli dobře. Takže z tlapkových knížek, co jsme četli, mi tato přijde zatím nejlepší.

11.12.2021 4 z 5

Mimoni – Sněží Mimoni – Sněží Brandon T. Snider

Nějak mi to nesedlo. Přišlo mi to nelogicky poskládané, o ničem.

11.12.2021 1 z 5

Andílkovo vánoční putování Andílkovo vánoční putování Zuzana Pospíšilová

Nevím jak jiní, ale já na Vánoce potřebuji přesně takové příběhy. Příběhy, které jsou něžné, mají v sobě kouzlo, váhu ohleduplnosti a dobrý konec. Neobyčejná a výjimečná kniha nevzniká jen pokud je ve všech svých ohledech dokonalá, ale když to do sebe skočí a klapne. Všechno dohromady, včetně naladění a vkusu čtenáře. A u mě se tak stalo. Něžný a křehký andělíček pohladil svým příběhem nejen mě, ale i mého čtyřletého syna. Ilustrace knihu perfektně doplňují a jsou neotřelé.

02.12.2021 5 z 5