karolina1545 karolina1545 komentáře u knih

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Krásná kniha- nejen příběhem, ale především jazykem. Člověk si ani neuvědomuje, jak je čeština bohatý, tvárný a rozmanitý jazyk a co vše jím lze vyjádřit. Moc se mi líbila, zanechala ve mě spoustu myšlenek, úvah a otázek, které byly, jsou a budou aktuální po celou dobu lidského života, potažmo existence lidského rodu.

20.06.2023

Deník japonské manželky Deník japonské manželky Veronika Ageiwa

Kniha sestavená z příspěvků deníkového formátu o tom, jak se žije české dívce, zamiluje-li se do japonského spolužáka a stane-li se posléze jeho manželkou. Postřehy z běžného života v Japonsku z pohledu jejího kombinované s epizodami nahlíženými a komentovanými jejím japonským partnerem. Zjistila jsem, že bych v Japonsku nejspíše žít nemohla, ale jako sonda do života smíšeného manželství to bylo zajímavé. Vtipně, jasně a čtivě napsáno.

06.03.2023

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Kniha se mi moc líbila! Přišla mi částečně jako detektivka, ovšem s nějakým jasným rozuzlením na konci se moc počítat nedalo vzhledem ke zkušenostem s knížkami autorky, které jsem četla dříve. Četla se moc dobře, dělalo mi potíže ji odložit, abych si kus nechala ještě na příště. ;-)

01.02.2023

Popálené dítě Popálené dítě Stig Dagerman

Vzala jsem si knihu na dovolenou, že ji konečně dočtu, resp. budu na ni mít klid a více času. A ten klid na ni jsem opravdu potřebovala, abych porozuměla a vnímala, co vlastně čtu. Kniha je veskrze depresivní a negativní, sem tam se objeví záblesk lepší nálady, vstřícnosti, optimismu a lásky- opravdové, ne vynucené či "povinné". Osobně si myslím, že ponuré vyznění knihy vychází z nepříliš laskavého dětství, které Bengt prožil, a to se následně odráží v jeho myšlení, chování nejen k sobě samotnému, ale i ve vztahu k lidem a prostředí kolem sebe. Je to dobrá sonda do rozpolcené duše mladého člověka a nutí k zamyšlení nad tím, jestli je v životě správné dělat to, co chceme my nebo sebe upozadit a dělat to, co od nás očekává společnost, resp, naši nejbližší...o to je pak těžší to změnit.

21.08.2023 3 z 5

Mistr Ma Mistr Ma Willy Kyrklund

Musím přiznat, že toto je jedna z velmi mála knih, kterou jsem nedočetla, nešlo mi to, nechápala jsem...První novela se mi líbila, i když nevím, jestli jsem jí zcela porozuměla, druhou jsem přečetla, ale po pravdě moc nepochopila a v té třetí jsem se ztratila úplně, takže jsem knihu po cca dvaceti stránkách dala pryč...

24.07.2023

Století detektivů Století detektivů Jürgen Thorwald

Výborná kniha ! Na dobu vzniku značně obsáhlá, nicméně velmi zajímavě a poutavě napsaná, takže není na závadu její odborné zaměření. Vřele doporučuji všem zájemcům o kriminalistiku nejen jako celek, kde by třeba někomu mohlo v obsahu něco chybět, ale především pro ty, které zajímají některé dílčí obory, odvětví a metody, jichž se v kriminalistice používalo a mnohdy i stále používá. Velká škoda, že autor nedokončil zbylé dva díly, které společně s tímto měly tvořit celou trilogii.

05.04.2023

Mourrison - hrdina bez kázně a hany Mourrison - hrdina bez kázně a hany Lukáš Fibrich

Super oddechovka ! Půjčili jsme v knihovně primárně pro syna, ale nutno říci, že spoustu hlášek, poznámek či narážek nechápal a tudíž se logicky moc nebavil, protože tomu nerozuměl. O to víc jsem si to ale užila já ! Některé záseky byly fakt dobré ! Doporučuji ! :-)

12.09.2023 4 z 5

Ber, po čem toužíš Ber, po čem toužíš * antologie

Nejvíc se mi líbila první povídka od Hany Andronikové, ty ostatní tak nějak prošuměly kolem mě a žádný výrazný dojem na mne neudělaly.

21.06.2023

Třetí dvojče Třetí dvojče Ken Follett

Moc pěkný napínavý thriller z lékařského prostředí. Ukazuje, kam až může vést touha po bohatství a jak může skončit laboratorní lékařský experiment, nestojí-li nad ním slušný člověk pevných morálních zásad. Dobře napsáno, výborně se četlo !

06.03.2023

Dva dny, dvě noci Dva dny, dvě noci Per Olof Sundman

Jednoduše vyprávěný příběh o chytání údajného zločince. Důležitá je komunikace mezi dvěma hlavními postavami, z nichž každá je úplně jiná, a přesto spolu musí kooperovat a pobývat na malém prostoru. Jejich příběh ukazuje nutnost vzájemné tolerance, respektu a porozumění. Hlavním rysem novely je to, že autor nic nevysvětluje. Popisuje přírodu a vztah a komunikaci dvou, resp. pak tří lidí, ale nezmiňuje nic o tom, zda onen zločinec je opravdu zločinec, proč a zda vůbec stojí za tím, z čeho je obviněn. Nic, nic, spousta věcí a myšlenek je tak necháno čtenáři, aby si domyslel dle své fantazie.

26.08.2022

Radši na lvy Radši na lvy Ludmila Romportlová

Milé, oddechové čtení. Jen v tom proudu řeči a myšlenek jsem se občas ztrácela, co, kdo, kde, o kom a o čem. Asi jsem nad tím moc přemýšlela, a to zrovna tato knížka nepotřebuje. ;-)

30.09.2021