kanitsuj kanitsuj komentáře u knih

Přízraky Brynn Wilderové Přízraky Brynn Wilderové Wendy Webb

Rozhodně zklamání oproti autorčině předchozímu románu. Kdyby nebylo dojemného závěru, hvězdičku bych možná ještě ubrala. Postavy mi nebyly příliš sympatické, atmosféra hotýlku, v němž straší mne v tomto případě minula, a to by se u mysteriózního románu stát nemělo. Oceňuji, že autorka se snažila dvojící postav navázat na příběh Dcery jezera, a také, že pointa byla v intencích tohoto žánru celkem solidní.

14.10.2022 3 z 5

Knihkupectví na Riverside Drive Knihkupectví na Riverside Drive Frida Skybäck

Knihkupectví na Riverside Drive je poměrně zdlouhavý příběh o letitém tajemství dvou sester, které nevyhnutelně vyplouvá na povrch po smrti jedné z nich. Je to také příběh o nové lásce a nově nalezeném štěstí - tato část pro mne však byla tím nejslabším článkem vyprávění. Očekávala jsem, že rodící se vztah Charlotte a Williama bude provázet větší dávka romantiky, ale autorka se bohužel omezila na minimum, a to je, myslím, velká škoda. Příběh pro mne jako celek postrádal větší hloubku, která ho mohla posunout ještě o stupeň výš, proto dávám jen průměrné hodnocení.

14.10.2022 3 z 5

Francouzská lekce Francouzská lekce Natasha Boyd

Ke knížce jsem přistupovala trochu s rozporuplnými pocity, ale nakonec mne velmi mile překvapila! Pohádka pro dospělé měla totiž tu správnou atmosféru dovolené u moře. Ocenila jsem také vzrušující momenty plné vášně a sexu. V tomto případě ovšem nešlo o nic laciného a prvoplánového, autorka si dala vskutku záležet. Napětím jsem místy zapomínala dýchat:-)

15.09.2022 5 z 5

Povídky a jedna báseň Povídky a jedna báseň Zdeněk Svěrák

Pro mne nejlepší kniha Svěrákových povídek. Bavilo mne ji číst a některé příběhy si pamatuji i s delším odstupem času.

15.09.2022 4 z 5

Srdcový kluk Srdcový kluk Lenka Lanczová

Klasika, kterou jsem možná četla v dětství a už jsem ji zapomněla. Příběh se mi moc líbil, ráda jsem si přečetla znovu. Jen tedy ten závěr...ale tak to v životě chodí.

15.09.2022 5 z 5

Každá ráda kamaráda Každá ráda kamaráda Christina Lauren

Četla jsem na etapy, je to jednoduchý příběh, který ničím nepřekvapí. Řekla bych, že kniha se spíše veze na úspěchu některých předchozích titulů. Není to propadák, ale ani nic oslnivého. Strhávám hvězdičky především za líčení hlavní hrdinky. Nad její nadržeností a naivitou mi zůstával rozum stát:-)

15.09.2022 3 z 5

V lidožroutově zahradě V lidožroutově zahradě Leïla Slimani

Knížka mne zaujala na první pohled a překvapivě mne neodpuzoval ani její obsah, který je místy obscénní a zvrácený. Netvrdím, že jsem pochopila všechny motivace hlavní hrdinky, nicméně její chování a vlastně celý děj (, který může působit dojmem, že chce pouze šokovat) jsem vnímala jako podobenství o hledání smyslu života skrze tělesnost a vymezení hranic osobní svobody, kdy už naše svoboda ovlivňuje důvěru těch, kteří nám jsou drazí. V příběhu jsou i další témata - jaký vliv má dětství na naše chování v dospělosti, mateřství, partnerství, rodičovství ad. Autorka píše velmi poutavě, čtivě a rozhodně zapamatovatelně. Ráda si od ní přečtu něco dalšího.

24.07.2022 4 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Znám mnohem lepší příběhy s podobnou tematikou - třeba Karikovy romány z Tribeče nebo Kořist Darcy Coates. Toto byla taková poměrně nudná jednohubka, která bohužel skončila dříve, než začala. Nedokázala jsem se dostatečně vcítit do postav a děj mi přišel zbytečně uspěchaný. Hrdinům jsem prožitou hrůzu zkrátka nevěřila. Trochu mne překvapil konec, který byl ovšem jedinou myslitelnou pointou, aby si autorka zachovala tvář a její příběh neskončil naprostou utopií.

21.07.2022 2 z 5

Znamení Blíženců Znamení Blíženců Lenka Lanczová

Na prahu čtyřicítky návrat do mých mladých let - po kolikáté už?:-) V textu jsem objevila několik chyb a také jsem si uvědomila, jaké asociace vzbuzuje přezdívka hlavního hrdiny přeložená do angličtiny..., nicméně jdu na druhý díl! I přes obrovskou míru naivity a dobové zakotvení v devadesátkách je Lanczovka stále dobrým nostalgickým počtením, což je pro mne docela milým překvapením.

21.07.2022 5 z 5

Dcery jezera Dcery jezera Wendy Webb

Knížku jsem si přečetla na základě zdejšího doporučení čtenářek "Tajemství pramenů". Příběh se také točí okolo několika ženských hrdinek, jejichž osud ovlivňuje jezero a tajemství, které se skrývá v jeho hlubinách. Nemůžu říci, že bych se nudila, zápletka je originální, román velmi čtivý a kapitoly věnované pohledu do minulosti mne úplně pohltily svou perfektně popsanou atmosférou. Tajemství pramenů se mi však líbilo jednoznačně víc, měly pro mne zvláštní kouzlo ačkoli si ponechaly více nedořečených souvislostí. Dcery jezera obsahují také mysteriózní prvky, ale pracují s nimi jiným způsobem, a ten pro mne příběh bohužel trochu devalvuje.

20.06.2022 4 z 5

Tajemství pramenů Tajemství pramenů Jennifer McMahon

Zasloužený plný počet hvězdiček a dosud nejlepší autorčina knížka! Tajemství pramenů je po velmi dlouhé době titul, který si zaslouží pozornost každého milovníka mysteriózní literatury. Přitažlivé prostředí, sympatické postavy a především děj, který není tuctový, nadsazený ani laciný a očekávaně předvídatelný. Tajemství pramenů si po celou dobu četby ponechávají svá tajemství a ta budou zřejmě i důvodem, proč si knížku zapamatuji a třeba se k ní i jednou vrátím. Voda je živel, nic naplat a člověk by k němu měl přistupovat s notnou dávkou respektu!

30.05.2022 5 z 5

Strašení v Rookwardu Strašení v Rookwardu Darcy Coates

Přečetla jsem všechny knihy této řady a tato zatím poslední mi přišla taková "nijaká". Hned na začátku se mi nelíbil rychlý start, v rámci něhož autorka nasměrovala ústřední postavu do strašidelného prostředí /tady bylo možná vhodné zvolit vzpomínku a vyprávění začít už v Rookwardu/, v němž se odehrával zbytek dění. S postavou Guye jsem se obtížně sžívala, působil na mne trochu podivínským dojmem a často chodil strašení doslova naproti:-) Za excelentní považuji jedinou kapitolu knihy a Ti, kteří knihu četli, jistě pochopí, kterou mám na mysli. Nachází se v poslední třetině knihy a čtenáře doslova probudí z letargie a příběhu dodá tolik potřebnou jiskru. Bohužel se tak stane pouze jednou za celých 250 stránek. Ocenila jsem také ilustrace a celkem vkusné zakončení. Obávala jsem se bezhlavého a značně nadsazeného úprku před děsivou zombie a je jen dobře, že autorka zvolila jinou cestu, jak příběh uzavřít. Celkově se nejedná o žádný propadák, ale ani o žádnou velkou hitparádu. Autorka má rozhodně lepší kusy.

18.05.2022 3 z 5

Jak přežít svého muže Jak přežít svého muže Jana Bernášková

Příběh dějově předchází "Couru" a pojednává především o strastech a slastech svobodné matky a jejích kamarádek. Po zkušenosti s druhým románem paní Bernáškové jsem byla připravena na Šedivku i příval lulanů a frndiček, nicméně i v tomto případě by jejich redukce neuškodila, ba právě naopak. Knížka je vyloženě odpočinková, čtivá, místy i zábavná, ale ta neustále se opakující sprostá slovíčka jsou její obrovskou vadou na kráse.

25.04.2022 2 z 5

Sedm rozchodů Amy a Craiga Sedm rozchodů Amy a Craiga Don Zolidis

Musím trošku zvednout hodnocení této knížky - ačkoli nejsem cílovou skupinou, bavila jsem se od začátku až do konce, a i když se závěr nesl ve vážnějším tónu, překvapil mne a potěšil. Příběhu trošku ubírá na atraktivitě, že kapitoly nejsou chronologicky seřazené. Zřejmě proto má čtenář velmi dlouho dojem, že se děj nevyvíjí, ale když toto autorovi odpustí, pobaví se podobně jako u legendárních Deníků Adriana Molea:-)

11.04.2022 4 z 5

Slídil Slídil Tana French

Příjemný detektivní příběh, ve kterém jde o pointu až v té úplně poslední řadě. To ale nic nemění na tom, že jde o pečlivě vystavěný příběh, který zaujme především detailními a barvitými popisy drsného a přesto krásného irského venkova. Psychologie postav se prolíná s atmosférou míst a čas jako by se skoro zastavil. Skvělý počin autorky, která se po několika méně úspěšných pokusech opět našla!

05.04.2022 5 z 5

Nevlastní dcera Nevlastní dcera Georgina Cross

Čtivá, napínavá, nepříliš komplikovaná, ale přesto efektní detektivka. Zaujalo mne, jak autorka pracovala s psychologií ženských postav, příběh byl díky tomu košatější. Jen čím víc se blížila k závěru, tím jako by více tlačila na jednoznačné vyznění charakterů postav a tím příběhu trochu ubírala na realističnosti. Také jsem úplně nevěřila motivaci vraha, nicméně předem jsem ho neodhalila, takže detektivka splnila má očekávání.

18.02.2022 4 z 5

Aby po nás něco zůstalo: Zpověď novodobých zámeckých pánů Aby po nás něco zůstalo: Zpověď novodobých zámeckých pánů Anna Novotná

Knížka rozhovorů stylem velmi podobná Palánově trilogii o lidech žijících na samotě. Čtenář se zájmem o téma se seznámí s novými místy, pozná řadu inspirativních lidí, kteří se rozhodli ke koupi chátrající památky a dozví se mnoho zajímavostí z jejich života na zámku. Jediné co bych autorce vytkla jsou opakující se otázky, které při četbě většího množství kapitol splývaly v jedno, a také jsem měla dojem, že ne každému majiteli byl věnován stejný prostor k prezentaci.

15.02.2022 4 z 5

Pokoj pro hosty Pokoj pro hosty Dreda Say Mitchell

Chytlavý psychothriller, který zaujme atmosférou domu opředeného tajemstvím a ústřední postavou, která v něm pátrá po své minulosti. Kontrast mezi první a druhou půlkou jsem ani tak ostře nevnímala jako zbytečně a nesmyslně překombinovaný konec. Čtenář už přibližně od poloviny knihy tuší, jaká bude zřejmě pointa a vršením nesmyslů se napětí v závěru už nedostaví. Pěkný námět, ale pro mne bohužel překombinovaný, přeslazený a příliš neuvěřitelný konec.

07.02.2022 4 z 5

Noční návštěva Noční návštěva Carol Goodman

Knížka mi byla darována, sama bych si ji zřejmě nevybrala. Příběh se odehrává v krátkém časovém úseku (to nejpodstatnější v průběhu dvou dnů), dobře se čte a na rozdíl od jiných knih podobného typu neztrácí ve druhé polovině dech ba právě naopak, přesto hodnotím pouze třemi hvězdičkami. Absolutně mi nesedlo prostředí, do kterého je děj zasazený (téma týraných žen a ženských útulků mi není nijak blízké stejně jako hvězdné války, které tu jsou v souvislosti s motivacemi postav hojně citovány). Také prvky nadpřirozena mi v tomto případě přišly nesmyslné a rušivé a v neposlední řadě - s každým oslovením "Človíčku" jsem měla chuť vyletět z kůže!

31.01.2022 3 z 5

Cizinky ve vlaku Cizinky ve vlaku Lisa Unger

Příjemný a napínavý psychothriller s více postavami a na první pohled trochu překombinovanou pointou. Zdání ale klame a v závěru do sebe všechno pěkně zapadne. Na můj vkus možná až příliš pěkně, oproti předchozímu očekávání, ale celkově času stráveného s touto knížkou nelituji a určitě se porozhlédnu i po jiném autorčině kusu.

24.01.2022 4 z 5