kamise kamise komentáře u knih

Zajatec Londýna - Pohled na Angličany francouzskýma očima Zajatec Londýna - Pohled na Angličany francouzskýma očima Régis Franc

Celkem zklamání, i jako čtení na cesty do autobusu. Pár vtipných postřehů, jinak celkem zmatečné a obávám se, že spoustu narážek jsem nepochopila. Ale objevila jsem díky této knize hudbu Marianne Faithfull - takže přece jen přínosné.

05.09.2016 2 z 5

Mimořádný život Franka Derricka, 81 let Mimořádný život Franka Derricka, 81 let J. B. Morrison

Pro mne velice sympatický a čtivý příběh, jen místo očekávaného humoru se mi dostalo trochu deprese a nostalgie. Vzhledem k tématu stáří a ubývání sil (i financí) se však není čemu divit. Hlavního hrdinu Franka jsem si ale rozhodně oblíbila a pokud bude k dispozici další díl, určitě po něm bez váhání sáhnu.

12.08.2016 4 z 5

Ještě než umřu Ještě než umřu Jenny Downham

Tahle kniha mi bude ještě hodně dlouho ležet v hlavě - moc dobře napsané. Z knih s podobnou tématikou, které jsem již přečetla, zatím jednoznačně nejlepší.

05.08.2016 4 z 5

Jak stvořit dívku Jak stvořit dívku Caitlin Moran

Nemůžu jinak než ohodnotit pěti hvězdičkami. Odvážné, zábavné, vtipné a originální. Navíc s úžasnou hlavní hrdinkou, jejíž (akční) způsob řešení komplikovaných životních situací hned tak někdo nepřekoná.

01.08.2016 5 z 5

Můj drahý darebák Můj drahý darebák Lynne Reid Banks

Kniha mého dětství. Čteno po 27 letech a vůbec jsem nebyla zklamaná. Nemohu jinak než dát pět hvězdiček. Výborně vystižená hlavní hrdinka mi vždycky byla velice blízká, hodně zajímavé jsou pro mne nyní i diskuse ostatních postav o tehdejších poměrech v Anglii. Dovolím si ale protestovat proti zde uvedenému zjednodušenému stručnému obsahu se spoilery.

20.06.2016 5 z 5

Alice v říši divů (a taky před zrcadlem) Alice v říši divů (a taky před zrcadlem) Sarai Walker

Příjemné překvapení. Originální, nápadité, jiné než jsem čekala. Doporučuji ke čtení i k zamyšlení.

04.01.2016 5 z 5

Postel u okna Postel u okna M. Scott Peck

Kniha není špatná, je čtivá a celkem napínavá, ale konec je už na můj vkus příliš černobílý, autor opravdu příliš moralizuje a zápletka, nejspíš úmyslně, naopak není jednoznačně vyřešená. Pravděpodobně tím chtěl autor naznačit, že identita vraha není podstatná a že někteří lidé (zlí) jsou schopni vraždit a jiní (hodní) toho schopni nejsou, konec příběhu však díky tomu dle mého názoru působí poněkud nerealisticky.

12.10.2015 3 z 5

Eleanor & Park Eleanor & Park Rainbow Rowell

V momentálním nadšení po dočtení knihy dávám pět hvězdiček. Kniha se mi hodně líbila, romantický vztah Eleanor a Parka byl kouzelný, ale zdá se mi, že ve zdejších hodnoceních se nějak vytratily ostatní roviny příběhu, které mi nyní straší v hlavě a ještě dlouho budou, a na něž bych ráda upozornila - hlavně Eleanor a její rodina. A jelikož se mi to trochu vymklo z ruky a celý text je příliš dlouhý, uveřejňuji ho v recenzích na knihu.

20.08.2015 5 z 5

Luisa a Lotka Luisa a Lotka Erich Kästner

Kniha mého dětství, stále stejně skvělá. Některé úryvky si pamatuji i po třiceti letech. Jednoznačně doporučuji všem dětem i jejich rodičům.

16.01.2015 5 z 5

Morantologie Morantologie Caitlin Moran

Caitlin Moranová je moje krevní skupina. Taková bych byla já, kdybych byla extrovert se spisovatelským talentem.... Velice čtivé, vtipné a návykové, ještě lepší než - Jak být ženou. Už dávno jsem se nepobavila tak jako při četbě jejího rozboru seriálu Panství Downton (a to je můj oblíbený), trefné, výstižné a vážně k smíchu. Doporučuji především (ale nejen) všem inteligentním ženám a moc se těším na další, nejnovější knihu Caitlin Moranové - How to Build a Girl, která by měla vyjít v nakladatelství Host v létě 2015.

12.09.2014 5 z 5

Léto mrtvých Léto mrtvých Gregory Hughes

Závěr knihy mě hodně překvapil, někomu se může, někomu nemusí líbit, ale každopádně je originální a nečekaný. To samé se však dá říct i o začátku příběhu..... Gregory Hughes je skvělý vypravěč a jeho silnou stránkou je charakteristika a výjimečnost jeho postav (což se potvrzuje i v jeho další knize "Sundej mi měsíc"), moc se mi líbila Hrouda a její vztah s Jukiem, další skvělé postavy jsou i Jukiova babička a Nacuko. Takže pokud máte rádi akci, originalitu a nezaleknete se násilí - doporučuji k přečtení.

05.08.2014 4 z 5

Dívka s devíti parukami Dívka s devíti parukami Sophie Van der Stap

Knihu také nepovažuji za dokonalou, autorku však musím obdivovat za to, že nepropadla zoufalství, beznaději a neutápěla se v depresích, a zvládla dlouhé a nejisté období boje s touto chorobou s noblesou a nadhledem. Nicméně, při čtení příběhu jsem se musela zamýšlet nad tím, jak asi takovýto boj s těžkou nemocí zvládají nemajetní lidé (kteří žijí např. jen z nemocenské), osamělí lidé (kterým chybí podpora milujících přátel a rodiny) nebo i samotné matky s malými dětmi.....

15.07.2014 3 z 5

Ve stínu černých ptáků Ve stínu černých ptáků Cat Winters

Originální tajemný příběh se sympatickou hlavní hrdinkou a zajímavými historickými souvislostmi z období první světové války a pandemie Španělské chřipky. Velice povedená kniha, jak obsahem, tak formou.

14.07.2014 5 z 5

Anglické listy Anglické listy Karel Čapek

Čapek je kouzelník se slovy, mistr přívlastků a zároveň upřímný a laskavý vypravěč. Jeho postřehy jsou pozoruhodné a jeho vypravěčský styl ještě více. Doporučuji všem anglofilům k přečtení pro pobavení i poučení.....

04.07.2014 4 z 5

Čím jdu rychleji, tím jsem menší Čím jdu rychleji, tím jsem menší Kjersti Annesdatter Skomsvold

Velice zvláštní knížka. Čekala jsem trochu něco jiného, ale svým způsobem se mi líbila. Příběh je vyprávěn s jakýmsi zvláštním druhem černého humoru (spíše však černého než humoru), který možná nám středoevropanům není až tak vlastní.? Matheino vyprávění nutí k zamyšlení, u citlivějších jedinců však může vyvolávat deprese.... I když Mathea sama si poradí....

26.05.2014 3 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Vidím, že jde o hodně kontroverzní knihu. Já v tom mám každopádně jasno, Holden Caulfield je můj člověk. Skvělá kniha, určitě ji budu číst ještě mockrát.

14.04.2014 5 z 5

Příšerné příběhy z Černé lodi Příšerné příběhy z Černé lodi Chris Priestley

Předchozí svazek (Příšerné příběhy strýce Montagua) se mi líbil o něco více, zdál se mi jaksi poetičtějsí a tajemnější (já raději duchy než krev). Ale ani tento nebyl špatný, z velké části díky opět překvapivému a nápaditému zakončení. Ctitelům E.A. Poea mohu jen doporučit.

17.12.2013 3 z 5

Zelená jako smaragd Zelená jako smaragd Kerstin Gier

Vtipná romantika s nadpřirozenou zápletkou. Napínavé, čtivé a originální, obzvláště Xemeria jsem si velmi oblíbila. Rozhodně doporučuji k přečtení - jako jednu z nejkvalitnějších současných teen romancí - a těším se na další podobné.

19.11.2013 4 z 5

Monument 14 Monument 14 Emmy Laybourne

Originální a napínavý postapo příběh. Oceňuji skvělý nápad s dětmi různého věku jako hlavními hrdiny, sympatického vypravěče Deana i zajímavé prostředí opuštěného supermarketu. Rozhodně doporučuji všem fanouškům tohoto žánru a chystám se co nejdříve pořídit druhý díl.

19.11.2013 4 z 5

Mně se tu líbí Mně se tu líbí Kingsley Amis

Přestože považuji Kingsleyho Amise za jednoho ze svých oblíbených autorů a celkem často jsem se i zasmála, stylisticky je příběh podán jaksi "těžkopádně" - mnoho vět i odstavců jsem musela číst několikrát. Možná je na vině nepříliš dobrý překlad (bohužel se zde objevují i časté chyby), hojně se objevující slovo "příserný" a "přísernost" - (zřejmě má být "příšerný" a "příšernost") působí dost podivným dojmem. Takže pro mne momentálně (i přes útlost knihy) spíše náročnější čtení - nikoli však úplně bez kouzla. Hodnotím třemi hvězdičkami.

16.10.2013 3 z 5