ju-ro ju-ro komentáře u knih

Batman: Náměsíčnice Batman: Náměsíčnice Marie Lu

Mladý, osemnásťročný Bruce Wayne, tesne pred maturitou spoznáva záhadnú Madeleine a rieši prípady vrážd bohatých a vplyvných ľudí v Gothame. Postupným vyšetrovaním sa Bruce dozvedá, že sám je v ohrození života. Zaujímavý pohľad do počiatkov éry temného rytiera, kde Bruce získaval svoje detektívne schopnosti a odhodlanie v boji so zločinom. V podstate je to taký príbeh o Batmanovi bez Batmana, ale rozhodne nechýba napätie, akcia a tiež typická "zakázaná láska", ktorá vyvoláva v hlave hlavného hrdinu množstvo otázok. Postava Madeleine je dobre napísaná, je veľmi inteligentná, vo vhodnom kontraste s Bruceom a miestami pripomína uvažovaním a postrehom samotného Batmana. V príbehu sa mi páči vykreslenie priateľstva medzi Bruce-om a Harvey Dentom a tiež mentorstvo Lucius-a Fox-a, ktorý postupne predstavuje hračky vyrobené vo Wayne Tech. Za seba knihu odporúčam a myslím, že fanúšikovia Batmanovských detektívnych príbehov si prídu na svoje.

27.01.2019 3 z 5

Robin: Rok jedna Robin: Rok jedna Charles Dixon

Podľa názvu som očakával "year one", ako pri Batgirl, ktorá vyšla tiež v rámci DC kompletov, alebo pri Batmanovi, kde je príbeh vyrozprávaný od začiatku, ako origin story. Tu už Robin však existuje po boku Batmana a riešia prípad zmiznutí malých dievčat. V ďalšom príbehu čelia zas Dentovi (Two Face) a jeho šialenému plánu pomsty. Komiks zachytáva úžasný kontrast medzi pochmúrnym Batmanom a veselým Robinom. Niektoré postavy ako napr. Gordon, či Alfréd vyzdvihujú prítomnosť Robina v Batmanovom živote a pozorujú jeho empatický rozkvet. Komiks sa dobre číta, funguje chémia medzi postavami.
Klasický príbeh zo zlatej komiksovej éry, ktorý je súčasťou tohoto čísla je taký naivný jednoduchý príbeh, kde sa stihne zomliet na pár stranách celý príbeh vzniku Robina, ako Batmanovho partnera.

25.01.2019 3 z 5

Trinásty apoštol Trinásty apoštol Richard Heller

Zaujímavá a miestami až trúfalá kniha, ktorá svojim spôsobom poskytuje pohľad do zákulisia náboženských sporov a histórie svetových vierovyznaní, či podstaty ich vzniku. Nápad a myšlienka príbehu majú dobrý potenciál, avšak spracovanie je miestami slabšie, vyskytne sa niekoľko hluchých miest, ale ako celok kniha pôsobí skôr pozitívnym dojmom. Pre fanúšikov konšpiračných teórií v štýle "Da Vinciho, kód" je toto príjemná oddychovka. Pre mňa to bolo zaujímavé, miestami napínavé čítanie s niekoľkými momentmi prekvapenia, či nečakanými zvratmi.

Bestie Bestie Dominik Dán

Príbeh beštiálneho masového vraha Ondreja Riga je ďalším príbehom zo série z "Našho mesta", ktorý čitateľa drží v neustálom napätí. Z opisov jednotlivých vrážd a myšlienkových pochodov psychopata behá mráz po chrbte. Sila zážitku sa znásobuje o to viac, keď vidíme ako dlho polícia bezradne pátra po vrahovi a doslova čaká, kde sa objaví ďalšia obeť. Keďže ide o príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami, zvažoval som, či budem naďalej spávať pri otvorenom okne. :)

Popel všechny zarovná Popel všechny zarovná Dominik Dán

Odvážny a strhujúci krimi thriller, ktorý je umocnený tým, že sa zakladá na skutočných udalostiach. Dva kriminálne prípady, ktoré sa paralelne vyšetrujú, to je taká typická šablóna románov Dominika Dána. Postupne sa dozvedáme detaily oboch prípadov, pričom sme neustále v napätí, čo nás prekvapí v ďalšej kapitole. Prepojenie vládnej špičky cez tajnú službu priamo na mafiu, vražda bývalého policajta na objednávku inšpirovaná prípadom R. Remiáša a brutálna vražda starej ženy nastavujú zrkadlo 90tych rokov na Slovensku a miestami nás nútia sa zamýšľať v akom svete sme to žili, či žijeme. Záver knihy napovedá, čo spisovateľa vlastne podnietilo k písaniu jeho kníh. Román rozhodne poteší fanúšikov detektívok, či románov z prostredia slovenského podsvetia.

12.01.2019 4 z 5

Batman: Zrození démona: Kniha první Batman: Zrození démona: Kniha první Dennis O'Neil

Komiks, ktorý by som zaradil k miernemu nadpriemeru. Dva príbehy s detektívnou zápletkou pôsobia fajn, aj keď občas sa Batman správa až netypicky pokorne, či sarkasticky, čo nebýva u temného rytiera zaužívané, je to čítanie, ktoré pre fanúšikov DC, alebo Batmana odporúčam. Posledný retro príbeh je tiež príjemné čítanie prvého stretu Batmana s Ra's al Ghulom, ale nakoľko sa jedná o starú klasiku, treba ju brať s rezervou.

Strach Strach Jozef Karika

Nepatrím k fanúšikom hororov, ale na základe môjho rešpektu k Jozefovi Karikovi a jeho predchádzajúcim mafiánskym knihám som sa rozhodol dať šancu aj tomuto žánru z jeho bibliografie a rozhodne neľutujem. Strach a nepríjemný pocit ma prenasledovali prakticky počas čítania celého príbehu a už od prvých strán pôsobil studeným, chladným a desivým dojmom. Záver, ako býva u Jozefa zvykom bol šokujúci, za mňa jednoznačná spokojnosť.

10.01.2019 4 z 5

Priepasť Priepasť Jozef Karika

Jozef patrí k mojim obľúbeným autorom už od vydania prvého dielu série "V tieni mafie", ale táto kniha je asi jedna z tých najslabších. Bohužiaľ po predchádzajúcej "Trhline", ktorá bola pre mňa majstrovská sa autor od prekvapivých, šokujúcich a miestami desivých situácií posunul do psychologického rozboru človeka trpiaceho strachom z výšok. Šokujúce momenty vystriedali ľahko predvídateľné situácie, pútavý dej vystriedal schizofrenický rozkol hlavnej postavy a celkovo na mňa kniha pôsobila tak, že po prečítaní skončila v knižnici a viem, že sa k nej už pravdepodobne nikdy nevrátim. Jozef zvykne často experimentovať, nemyslím si, že román, kde je v prevažnej miere jedna postava na jednom mieste a bojuje proti svojej psychike by sa chystal v blízkej dobe opäť vydať, takže i napriek nie príliš vydarenému kúsku sa teším na jeho ďalší počin.

10.01.2019 2 z 5

Krv prvorodených Krv prvorodených Juraj Červenák

Kvalitné pokračovanie série príbehov Stein / Barbarič. Druhý diel neostal svojmu predchodcovi "Mŕtvy na pekelnom vrchu" nič dlžný a opäť sa dočkáme brilantného mixu histórie s napínavou detektívkou. Nie som síce znalý histórie, ale detaily, ktoré autor používa, dokážu navodiť ozajstnú atmosféru obdobia Habsburgovcov, najmä skrz dialógy zaoberajúce sa dobovými spoločenskými, či politickými problémami, alebo cez opisy budov a miest, ktoré vtiahnu do deja, ako by sa čitateľ naozaj prechádzal centrom Prahy za čias Rudolfa II.

10.01.2019 5 z 5

V tieni mafie V tieni mafie Jozef Karika

Výborné vystihnutie 90-tych rokov na Slovensku. Autor dôveryhodne poukazuje na praktiky podsvetia a prepojenia väzieb slovenskej mafie na politiku. Dialógy a žargón pôsobia prirodzene, žiadne zbytočné prikrášľovanie, tak ako sa na román z mafiánskeho prostredia patrí.

10.01.2019 5 z 5