Batman: Zrození démona: Kniha první

Batman: Zrození démona: Kniha první https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/378175/bmid_batman-zrozeni-demona-kniha-prvni-Nbu-378175.jpg 3 52 14

DC komiksový komplet série

Batman: Zrození démona: Kniha první (Son of the Demon a Bride of the Demon): Polovinu tisíciletí strávil Ra's al Ghul budováním zločinného impéria, které nemá obdoby. Až se však jeho nadpřirozeně dlouhý život nachýlí ke konci, kdo bude pokračovat jako jeho nástupce? Ra's měl jen dcery, ale nezastaví se před ničím, aby získal mužského dědice. Batman je pro Démona nepravděpodobným spojencem, naváže sním však spolupráci, když s ním al Ghulova krásná dcera čeká dítě. Batman Vol 1 č. 232: Robin je omámen a unesen a Bruce Wayne dostane dopis s požadavkem výkupného. Tajnou totožnost Temného rytíře kdosi prohlédl a do Batcave pronikl nečekaný vetřelec...... celý text

Literatura světová Komiksy Sci-fi
Vydáno: , Eaglemoss Collections , BB art

Batman: Birth of the Demon: Part 1 , 2016

Ivan Kučera
19.10.2022 3 z 5

Z prvej polovice som bol nadšený. Batman cestovateľ je predsa len stále pomerne menej známa vec. Keď sa povie Batman, každý si automaticky predstaví Gotham. Ono to tak ale paradoxne vlastne nikdy nebolo; náš obľúbený netopier bol vždy veľký cestovateľ, aj keď Gotham je samozrejme Gotham. V tomto komikse sa Bruce Wayne predstavuje jednak ako cestovateľ a jednak sa čelne zráža s Ra´s al Ghulom. Pri tomto ekoteroristovi platí to isté, čo pri Batmanovi cestovateľovi: mnohých čitateľov doteraz obchádza a je to škoda. Tento drsný pán je totiž skvelou, charizmatickou postavou. Je zaujímavý najmä vzťahom k Batmanovi: navzájom sa vážia a za normálnych okolností by boli spojencami, problém je v tom, že Ra ´s je extrémista, s čím Batman nemôže súhlasiť napriek tomu, že i jeho metódy sú pravdupovediac tiež nejeden raz partizánske, drsné a špinavé. Ra´s je však horší. Jeho dcéra Talia do univerza pre zmenu prináša tiež zaujímavé veci (zaláskovaný Batman, Batmanov potomok). Síce ma trochu nudí (musím v každej piatej vete čítať „môj milovaný“?), ale práve pre motív otcovstva je Talia určite prínosom. Aj keď treba rýchlo dodať, že konkrétne v tomto komikse načatá linka s biologickým potomkom bola slepou uličkou, v ktorej sa plus-mínus nepokračovalo a keď na ňu o cca dve desaťročia neskôr prekvapivo a nečakane nadviazal kontroverzný Grant Morrison, tak začal dá sa povedať od nuly (viď. Batman a syn). Aj keď teda pravdaže u Morrisona, ktorý má batmanovskú históriu detailne našprtanú do 30. rokov 20. storočia, je otázne, či píše „od nuly“, ale to je iný príbeh. Páčilo sa mi politické zafarbenie (USA vs. ZSSR) a prekvapivo drsné úmrtia, ktoré u Batmana predsa len nie sú bežné. Žiaľ, druhá polovica je o poznanie slabšia a nudnejšia, aj keď ju ako-tak z posledných síl zachraňuje kresba Jerryho Binghama a Toma Grindberga, ktorých práca u nás žiaľ nie je veľmi známa. Niektoré momenty sú divné (Ra´s v slipoch, usmiaty Batman), ale inak to nie je žiadna katastrofa. Len scenárista Mike W. Barr (Batman a Outsideři) skrátka po skvelom rozjazde nedokázal naplniť očakávania. Motív s dieťaťom je tu v podstate len v náznakoch (pár záberov na bábätko), i tak ale chápem, ak niektorí nikdy neprehryzli nápad spraviť Batmana otcom. Je to podobné pritiahnuté za vlasy, ako spraviť z Jamesa Bonda manžela a otca, aj keď na druhej strane je to príjemne provokatívny nápad. Zmiešané dojmy som mal z výskytu Lazarovej studne, čo je pôsobivý nápad, ale zároveň sa o nikoho nebojíte, keďže má dar oživiť. Nesedeli mi ani nelogické hovadiny typu chlapík je otrávený, vie to o sebe, dokonca pozná meno svojho vraha, ale hoc je v laboratóriu resp. v kancelárii, nemá nikde pero (!) a tak sa meno svojho vraha rozhodne odhaliť tým, že vytrhne z knihy o hviezdnej oblohe (!!!) indíciu vedúcu k odhaleniu páchateľovej identity. Tak ak na TOTO mal dosť času, pokojne mohol zavolať políciu, alebo proste vyjsť z miestnosti do inej časti budovy, v ktorej sa zjavne nachádzali ďalší ľudia. Komiks v druhej polovici hlúpne nielen po stránke príbehu, ale i znázornením postáv (nezmyselne polonahé ženy, záporák s gigantickým plášťom). Ale je prítomné ekologické posolstvo, čo je pekné. Retro komiksy je síce postaršieho dáta (1971), ale je to zásadný príbeh, keďže predstavuje Ra´sov debut. I vďaka kresbe Neala Adamsa (Killraven, X-Men: Soumrak mutantů) pôsobí nadčasovo resp. moderne. DKK na zadnej obálke obsahuje chybné údaje o rokoch; v skutočnosti komiks nie je z rokov 1977 a 1979, ale 1987 a 1990.

mirec88
25.09.2022 4 z 5

Ra's al Ghula mám rád. Niekedy je oponentom Batmana, niekedy spojencom, zvlášť ohľadom na vzťah Talie k Batmanovi. Tu bol v prvom príbehu Ra's spojencom, v druhom nepriateľom. Oba grafické romány sa mi páčili a hoci je na nich vidieť zub času, mne sa páčili. Páčila sa mi akcia, zápletka aj vzťah Batmana a Talie, a Batmana aj al Ghula. Bonusový príbeh sa mi tiež páčil. Nebyť občasnej nudy, tak by to malo 5 hviezdičiek. Inak odporúčam.

Kopta
16.09.2021 4 z 5

Staré časy ukázali na další DC. Je vtipné, že toto je po letech asi nejstarší DC comics co se ke mně dostal. Z v celku dlouhého intervalu. O to více je překvapující, že kresba je sice trochu zvláštně melancholická, ale na svůj věk v celku aktuální. Příběhově vzato se konečně trochu seznamujeme s nemesis jako je Ras, i když trochu v patetické formě. Ale ne tolik. Komiks je stále dost krvavý a brutální nečekaně. Příběh bych neoznačil za nijak přelomový, ale stále šlo o něco srozumitelného a jasného. Čtivost už byla bohužel někde trochu jinde.

wullcann38
20.11.2020 4 z 5

Dobrý komiks

Skyer
18.05.2020 2 z 5

Ra's al Ghul mě moc nebaví, takže bych si normálně nepořídila ani komiks, jenže jsem si řekla, že si koupím všechny Batmany z DCKK do svazku 57.
Je to už starší komiks a mě retro příběhy ani kresba nebaví. Nelíbí se mi ani tento charakter Batmana, mám radši modernější pojetí.
2,5★

Luigi1
07.05.2020 3 z 5

Tento komiks byl slušný,byla pěkná pasáž když se Batman převlékl za zabijáka,který ho měl zabít.docela dobrý.

RaggamuffinSVK
05.08.2019 3 z 5

Komiks veľmi premenlivej kvality. Na niekoľkých stranách sa príbeh rozbehne, len aby po otočení ďalšej strany spomalil úplne odveci scénou. Postavy sa chovajú veľmi neuveriteľne a niekedy až dementne. Najmä Batman je iný, než by ste očakávali a hlavne nie taký, ako ho poznáte. Dialógy sú tiež niekedy doslova stupídne. A pri tom príbeh nie je vyslovene zlý. Ra's al Ghul je cool, viem sa stotožniť s jeho víziou a to isté platí aj pre Taliu. Kresba je priemerná, ničím na mňa nezapôsobila. V tomto prípade bol úspešnejší retro príbeh.

Unterwald
08.02.2019 1 z 5

Tak zase jeden z dílů DC komiksového kompletu, který jsem doslova protrpěl. Podle mě je zde krásně vidět rozdíl mezi retrem a pravou dobovostí, na kterou zkrátka (u komiksů) nemám sil. Archaičnost příběhu, kresby, postav, všudypřítomný patos starých bondovek... zkrátka, číst komiksy v sedmdesátých letech, tak nejsem fanouškem komiksu. Pokud bych něco ale přeci jen ocenil tak sešit jako celek. Díky tomu, že v tomto případě dělí hlavní část a "historický doplněk" jen nějakých 8 let, je zde ještě lépe než jinde možné sledovat posun a vývoj komiksové scenáristiky.

Hwaelos
05.02.2019 4 z 5

Barrovo pojetí Batmana je asi nejblíž jeho detektivním kořenům ze všech Batmanů u nás vydaných, což je hrozně osvěžující. Zároveň se tam najde i místo pro humor. A překvapivě - vzhledem k tomu, že jde o komiks z konce 70. let - to není přehnaně ukecané nebo patetické. Souhlasím s tím, že první část (Syn démona) je scenáristicky o něco lepší než druhá, ale o zásadní kvalitativní výkyv se nejedná. S kresbou už je to trochu jinak. Novátorská paneláž prvního dílu stojí vysoko nad tím druhým.

ju-ro
12.01.2019 3 z 5

Komiks, ktorý by som zaradil k miernemu nadpriemeru. Dva príbehy s detektívnou zápletkou pôsobia fajn, aj keď občas sa Batman správa až netypicky pokorne, či sarkasticky, čo nebýva u temného rytiera zaužívané, je to čítanie, ktoré pre fanúšikov DC, alebo Batmana odporúčam. Posledný retro príbeh je tiež príjemné čítanie prvého stretu Batmana s Ra's al Ghulom, ale nakoľko sa jedná o starú klasiku, treba ju brať s rezervou.

P1tr
08.01.2019 3 z 5

Tématicky velmi zajímavý sled příběhů, který ovšem netěží ze svého potenciálu ani zdaleka maximum. Hlavním důvodem je rozkouskovanost a krátkost děje, resp. dějů, neboť tato kniha se skládá z více komiksů, které na sebe duchem navazují, ale výraznější propojení mezi nimi není. Díky tomu dílo nepůsobí jednotně a vlastně se nikdy zcela nerozjede a ani se nedočká úplného a uspokojivého zakončení. Jde spíše o mozaiku, která možná měla dobrý úmysl, ale to je tak všechno. Navíc je dílo sráženo k zemi zastaralou a neatraktivní kresbou, na kterou není příliš radost pohledět. Víc, než průměr se z nadějného kousku bohužel vytěžit nepodařilo.

B-artX
24.07.2018 5 z 5

Oba dva (tři) příběhy tohoto komiksu mě velmi bavili. První příběh s Qayinem byl skvělý, dobrá zápletka a Ra's al Ghul, Batman a Talia bavili. Druhý se taky velmi povedl, moc se mi líbilo temnější pojetí a zajímavé myšlenky, třeba Evelyn Graceová. Retro bylo na poměry retra super. Hodnotím plným počtem, skvělé čtení. 84%

FireOfFilth
20.05.2018 4 z 5

Kniha obsahuje dva, respektive tři příběhy (protože retro komiks). První příběh mě bavil více, jak po scénáristické stránce tak po výtvarné. V tomto příběhu musí Batman spojit síly s Al Ghulem a porazit hlavního nepřítele.
Druhý příběh špatný nebyl, kresebně se mi líbil, ale méně. Pobavila mě část, kdy se Batman převlékl za zabijáka, který ho měl zneškodnit.

Retro komiks byl velmi slušný a dával plus mínus smysl.
Celkově hodnotím lehkými 4*

hroubek
13.05.2018 3 z 5

Těžko se mi o první knize Zrození démona píše. Rozhodně nemůžu napsat, že je to špatný komiks, jelikož prostě není, ale má spoustu neduhů. Začátek je skvělý a má výborné momenty a fakt mě moc bavil. V druhé půli se to malinko změní, a tato změna není ku prospěchu příběhu. Na jednoduchý příběh se začnou vršit další podzápletky, přidávat se další postavy a zvraty, a v neposlední řadě spousty dialogů. Pořád to odsýpá dobře, ale už tomu chybí ta lehkost ze začátku. Líbilo se mi pojetí trochu cyničtějšího Batmana, zajímavý vztah mezi Detektivem a Ra's al Ghulem, a taky Talia. Starý komiks mě sedl a pobavil. Zrození démona, kniha první je zajímavý komiks, na kterém se nejvíce podepsala doba, kdy vznikl. Jsem zvědaví na druhou část, a doufám, že mě nezklame.

komiksy superhrdinové DC Comics Batman

Autoři knihy