jprst jprst komentáře u knih

Hříchy pro pátera Knoxe Hříchy pro pátera Knoxe Josef Škvorecký

Vtipně napsané detektivní povídky, rozhodně neotráví a každý si může zkusit, zda dokáže vyřešit kriminalistickou hádanku.

12.11.2011 4 z 5

Playgirls II Playgirls II Vladimír Páral

Slabý pokus autora o nastavovanou kaši, sice jsem to přečetl, protože Páralovy knihy jsem přečetl všechny a rád, ale repete v budoucnu nebude - na rozdíl od jiných jeho knih.

11.11.2011 2 z 5

Playgirls I Playgirls I Vladimír Páral

Šikovně vybraný námět, řemeslné, ale přitom vtipné a čtivé zpracování. Ale rozhodně se k tomu na rozdíl od jiných Páralových knih už nevrátím.

11.11.2011 1 z 5

Milenci a vrazi Milenci a vrazi Vladimír Páral

Jeden z vrcholů spisovatelovy tvorby. Na osudech a počínání svých hrdinů zvýrazňuje, jak se postupem věku, získáváním postavení a majetku mění plány a ideály z mládí. Jak lidé postupně zlhostejní, otupí a navzájem si zevšední. Po nich přicházejí další, noví, ale dopadají obdobně. Z románu je cítit úzkost, kam až tento mechanizmus může vést a jak postihuje vztahy mezi lidmi.

11.11.2011 5 z 5

Katapult Katapult Vladimír Páral

Hlavní hrdina se snaží co nejvíce svůj život podle jízdního řádu svých služebních cest. Seznamuje se s ženami na inzerát a hledá u nich pro sebe více stěstí a zároveň pocit svobody. To však za nějakou dobu koliduje s jejich touhou po štěstí, z čehož vznikají zdánlivě veselé zádrhele, ale co je a není svoboda a štěstí si musí čtenář rozhodnout sám.
Film natočený na námět autorova románu v roce 1983 (se stejným názvem) se mi jeví jako dost dobrý způsob, jak čtenáře od Páralových knih odehnat.

10.11.2011 4 z 5

Válka s mnohozvířetem Válka s mnohozvířetem Vladimír Páral

Hlavním záměrem není sci-fi, ale otázka, jak dokáže člověk zabojovat , co je a není schopen obětovat, aby zvítězil nad svými zlozvyky a nakonec i sám nad sebou.

08.11.2011 5 z 5

Vynález zkázy Vynález zkázy Jules Verne

Další z poutavých verneovek, dokáže čtenáře zaujmout a rozhodně nenudí. Jako kluk jsem ji přečetl několikrát. Rovněž filmové zpracování pod vedením Karla Zemana je vynikající a v době svého vzniku jedinečné.

Tajemný hrad v Karpatech Tajemný hrad v Karpatech Jules Verne

Jedna z autorových knih, které se dají číst v celku, mají svižný děj a nenudí. A to se o filmovém zpracování rozhodně říci nedá.

07.11.2011

Matyáš Sandorf - Nový hrabě Monte Christo Matyáš Sandorf - Nový hrabě Monte Christo Jules Verne

Byla doba, kdy mě tento román upoutal, ale Dumas je Dumas. Ale z Vernových děl patří mezi ty čtivější.

Robur Dobyvatel Robur Dobyvatel Jules Verne

Jako sci-fi dob minulých rozhodně dobré, jako vzorek Verneova díla rovněž, ale v současné době neupoutá nikoho jiného, než autorovy obdivovatele a příznivce.

07.11.2011 3 z 5

Patnáctiletý kapitán Patnáctiletý kapitán Jules Verne

Tudy vede cesta k četbě verneovek. Příběh o mladém hrdinovi dob minulých, ale ne až tak přehnaný, by mohl přitáhnout tu správnou věkovou kategorii čtenářů. V mém dětství to pro nás hrdina byl.

Ocelové město Ocelové město Jules Verne

Ten, kdo by chtěl poznat Verna, by mohl tímto dílem začít. Není to sice špička, ale má docela svižný děj a napětí.

Oceánem na kře ledové Oceánem na kře ledové Jules Verne

Jedna z Verneových knih, která nebyla až tak rozvláčná a jako kluk jsem ji přečetl se zájmem, ale asi bych po ní už nesáhl.

07.11.2011 2 z 5

Hvězda jihu Hvězda jihu Jules Verne

Pokud bych nebyl příznivcem J. Verna, asi bych se této knize vyhnul nebo bych si ji nechal na "potom".

07.11.2011 3 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

Je pravdou, že v době mého dětství moc kvalitních dobrodružných knížek dostupných nebylo, proto verneovky pro nás byly zážitkem a tato kniha mezi ně rozhodně patřila. Dnes se skutečně může jevit jako příliš rozvláčná a místy i nudná. Rozhodně bych ji čtenářům, kteří chtějí zkusit Verna nenabízel jako první, druhou...., ale až později.

07.11.2011 5 z 5

Děti kapitána Granta Děti kapitána Granta Jules Verne

Jako kluk jsem tuto knihu přehltal a později jsem si to i zopakoval. Považuji ji za jeden z velkých čtenářských zážitků mého dětství a navíc mě dotáhla i k dalším verneovkám. O to více mne mrzí, že u dnešních dětí už asi tolik bodovat nebude.

Tajuplný ostrov Tajuplný ostrov Jules Verne

Až potáhnu vnoučata k verneovkám, tak touto určitě začnu, protože si myslím, že dokáže upoutat i dnešní děti.

Dva roky prázdnin Dva roky prázdnin Jules Verne

Když nám bylo mezi 12 -16 lety, byly pro nás verneovky opravdovým zážitkem a předmětem mnoha našich debat. A tato kniha byla na špici co do oblíbenosti.

Cesta do středu Země Cesta do středu Země Jules Verne

Už je to dlouho od vzniku tohoto románu, věda poskočila daleko dopředu, ale kdo má chuť a náladu na klasický vědecko-fantastický román s napínavou zápletkou, rozhodně neprohloupí. Ale hlavně si ten žážitek nenechte zkazit tím, že pak zhlédnete některé filmové pracování tohoto románu, ty nemají s Vernem moc společného.

Báječná léta s Klausem Báječná léta s Klausem Michal Viewegh

Jako pokračování Báječných let pod psa dost slabé. Nicméně autorovi nelze upřít, že dobře zná cílovou skupinu svých čtenářů a píše to, co oni chtějí číst a co se jim líbí. Jsem docela rád, že mezi ně nepatřím.

04.11.2011 1 z 5