joachim36 joachim36 komentáře u knih

Kingdom Come Deliverance Kingdom Come Deliverance kolektiv autorů

Jako reminiscence některých událostí ze hry dobré. Jako samostatný příběh a komiks slabé. Navíc to provázejí neuvěřitelné lapsy. Hospoda v Sampoších je roubené stavení, dialog odehrávající se unitř je pak z hodovní síně hradu. Jako WTF??? "Děj" skáče sem a tam, před události a za události... Nejhezčí je zkrátka ten artbook na konci.

23.04.2023 2 z 5

Rusko mezi řádky Rusko mezi řádky David Šťáhlavský

David Štáhlavský působil v Rusku od roku 1994 do roku 2000, tedy do nástupu nového (stále nového) prezidenta Putina. Reportáže jsou tedy dobrou sondou do období 90.let. Pokud čtenář touží po pochopení toho, jak vypadal sovětský svět v této době, jsou lehce anekdoticky laděné střípky od autora dobrou a lehce zpracovatelnou sondou, která jistě přispěje i k pochopení dnešní situace na východ od Humenného.

30.12.2022 5 z 5

Tma Tma Ondřej Neff

První část knihy na mě opravdu mocně zapůsobila. Rozbor společenské změny je opravdu velmi realistický, a odpovídá tomu co se dělo v nejrůznějších částech světa a z různých příčin (obležené Sarajevo, New Orleans po hurikánu). Čtenář si opravdu uvědomí, že toto se může stát i nám, zde a tady v našich reáliích. Pro mě jako mimopražského bylo zajímavé sledovat pohyb protagonistů na mapě, a tím si vytvořit o Praze větší povědomí. Druhou částí knihy, která líčí události více z výšky a globálněji, jsem se pročetl s menším nadšením, abych se ve třetí závěrečné části, opět mohl ponořit do zajímavého příběhu s parádním sci-fi závěrem. Super kniha, kterou nelze nedoporučit.

21.01.2022 5 z 5

Viděl jsem ukřižování Viděl jsem ukřižování Sydney Morrell

Vše podstatné již bylo v komentářích napsáno. Mohu pouze souhlasit a přihodím, že autor je vynikajícím pozorovatelem se smyslem pro detail a schopoností se zároveň na věci podívat s nadhledem.
Při knize si člověk uvědomí jak systematicky a plánovitě nacisté spolu s henleinovici postupovali vstříc svému vítězství a jak rozhodující vliv na celou záležitost mělo jejich PR. Důležité je být první, kdo začne lhát. Dokonalou synchronizaci ilustruje například scéna z nemocnice ve Falknově (Sokolov), kam byly dovezeny zraněné češky po incidentu v Habartově. Německý doktor již měl zcela jasno o tom co se stalo a vše podával v duchu předem vypracovaného plánu a anglickému novináři vzásadě znemožnil je vyzpovídat. Ano, tato kniha je důležitým svědectvím doby. A nám budiž mementem, že desinformace nejsou novodobým vynálezem, ale že se používají již od nepaměti.

01.01.2022

Jak vést letní tábor Jak vést letní tábor Miloš Zapletal

Psal se rok 69, děti neměly mobilní telefony s všudypřítomným internetem a úroveň civilizačního komfortu byla níže než dnes. A už tenkrát Miloš Zapletal krásně popsal rozdíl mezi táborem organizovaným ... řekněme "prefabrikovaným" způsobem... a tábory, které si stavěl jeho oddíl sám, svépomocí a kde si děti samy vařily a musely se postarat. Co myslíte, ze kterých dětí vyrostly o něco dospělejší lidé?

27.04.2021 5 z 5

Americká elegie Americká elegie James David Vance

Z knihy se dá vydestilovat několik dobrých a důležitých myšlenek, které jsou v tomto případě podloženy osobním životem autorem.
1. Prostředí ve kterém vyrůstáte je naprosto klíčové. De facto pro zbytek vašeho života.
2. Sociální mobilita ve smyslu rovnosti příležitostí, je nesmírně důležitá.
3. Patologické společenské jevy, nevyřešíte prostým "sypáním" peněz ze shora.
4. Naopak... ono to může tu patologii ještě prohloubit a hezky přiživovat.
A dále si čtenář odnese něco málo z místopisu a historie východního Kentucky a jižní části státu Ohio. A je to přitom věru čtivé.

21.12.2020 5 z 5

Tajný život hub Tajný život hub Robert Hofrichter

Pokud se v houbách ještě tak nevyznáte, vezměte si tuto knihu společně s atlasem a pusťte se do zajímavého čtení. Odnesete si tak několik zajímavých postřehů, které se Vám později v lese budou určitě hodit.

04.01.2020 5 z 5

Balkánský sud prachu Balkánský sud prachu Jiří Svetozar Kupka

Stručně, ale dost věcně a přehledně poukázáno na zakopaného psa na Balkáně. Aneb co se stalo a stává v neuralgickém bodě, kde se potkávají minimálně tři světová náboženství a množství národů na malém prostoru a co z toho čas od času vzejde. Je zajímavé, že když se tento experiment zkusil i v jiných zeměpisných šířkách, tak výsledek byl dosti podobný (Halič, Rwanda a jiné africké státy, Přední Východ, koneckonců i Sudety). Ale to ještě neexistoval spásný multikulturalismus, který všechny problémy s úsměvem na tváři překlene.

27.12.2019 5 z 5

Appalačská stezka Appalačská stezka Bill Bryson

Tak jsem si konečně spravil chuť poté, co jsem nedávno dočetl jeden rádoby humoristický román rodu nejlepší celer. Brysonoův inteligentní humor mi pořádně rozhýbal bránici . Krom humoru kniha zároveň čtenáři přinese mnoho věcných poznatků o východní části Spojených států. Od geologie přes historii až třeba k botanice. A nejen to, ale i praktické informace k životu na cestě. Tento styl střídání věcných pasáží s veselým vypravováním a různými historkami je mi vskutku velmi sympatický. Knihu jsem si navíc přečetl v angličtině a pan Bryson má opravdu bohatou slovní zásobu. Takže pokud si jí někdo chce rozšířit, jedná se o trefu do černého.

12.05.2019 5 z 5

Přísaha - chirurg pod palbou Přísaha - chirurg pod palbou Hassan Bajev

Doslova mi při četbě tuhla krev v žilách a slyšel jsem tlukot vlastního srdce. To co "napsal" v tomto případě sám život, by snad ani nikdo nevymyslel. Člověk si uvědomí v jak bezpečném světě tu žijeme. A taky jak je ten bezpečný svět nesmírně křehký.

26.12.2018 5 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Mě tenkrát v pubertě tato kniha naučila číst. Byla to první kniha která mě chytla tak, že jsem nemohl přestat a musel jsem číst a číst dál, dokud jsem ji celou doslova neshltal. To se mi předtím nikdy nestalo. Pamatuji si jak jsem třeba četl Sedm let v Tibetu - doslova sedm let. Nebýt této knihy možná bych ani dnes moc knihy nečetl :-) Ano, tak skvělá je tato kniha a já jsem jí za to doopravdy velmi vděčný.

28.10.2016 5 z 5

Smysluplné vztahy: Klíč ke svobodě Smysluplné vztahy: Klíč ke svobodě Michal Bartoš

Kniha vzbuzuje hodně polarizující hodnocení. Dodatečné info k tomuto fenoménu jsem objevil v záložce diskuze na těchto stránkách. Přemýšlím jak uchopit své hodnocení. Knihu jsem si nekupoval a mám jí půjčenou. Cenové hledisko tedy řešit nebudu. Co se obsahu týče je to méně ezo než jsem čekal, ale občas to k tomu sklouzne. Ale dočkáte se i trochu něčeho, čemu by se dalo říct psychologie, jen nečekejte žádnou hloubku. Oceňuji to, že oba autoři akcentují důraz na osobní rozvoj každého z nás a z knihy jsem si pořídil tři stránky výpisků. “Když nejsme celiství jsme nejistí. Dal bych **** ale po podezření z manipulace s hodnocením dávám ***.

24.03.2024 3 z 5

Krize a zánik římské republiky Krize a zánik římské republiky Karl Christ

K četbě je dobré mít dopředu vyšší míru povědomí o římské společnosti - například o jednotlivých stavech a rozdělení moci. Následně se budete moci do knihy ponořit a odnést si tak poznání o mnoha neuralgických bodech římské republiky. Z nichž některé nám jsou dobře známy i z dneška, neboť svět ve kterém žijeme, nese jisté paralely s minulostí (a naštěstí i značné rozdíly). Tehdejší inflace měla pro obyvatelstvo stejné dopady jako ta dnešní, byť technický mechanismus jejího vzniku byl lehce odlišný. Otázky jak vybalancovat příjmy a výdaje státní pokladny, a přitom udržet alespoň zdání sociálního smíru. Nesnadné hledání odpovědí na geopolitické otázky, jako jak přistupovat k sílícím říším v Malé Asii, zatímco v Hispánii jsou patrné snahy o secesi. Jak odměnit loajální spojence republiky, komu ještě garantovat občanská práva a komu už nikoliv. Jak se postarat o vysoké počty veteránů. Do toho všeho ještě nutnost vypořádat se s kulturními vlivy z řecké oblasti, které leckdy zavánějí nebezpečnou dekadencí. Otázky, samé problematické otázky. Tehdy jako i dnes.

21.09.2023 4 z 5

Praotcové Praotcové Luděk Frýbort

Podívejte se na ně... na ty Kelty... jak oni pracují a snaží se. A co všechno oni nemají za udělátka. A proč se tak dřou od rozbřešku do úsvitu? Co to je za podivné způsoby... nad tím nejedna slovanská hlava se kroutí a podivuje... možná dodnes... jo, jo, aneb román bez růžových brýlí...

12.11.2022 4 z 5

Umění mrdati Umění mrdati Vítězslav Nezval

Krásně napsaná novelka s překrásným jazykem a svým způsobem i filosofií, nad kterou stojí za to popřemýšlet...

31.10.2022 5 z 5

Příběhy pařížské kokoty Příběhy pařížské kokoty Guy de Maupassant

Narozdíl od anglických novel stejného žánru z konce 19. století, působí postavy v této francouzské knize jako skuteční lidé, kteří mají své motivace, city a vztahy. Text navíc není nijak zbytečně obscéní, nebo pornografický, ale příjemně se čte. Nevím do jaké míry se dá tato novela považovat za historický vhled na tehdejší pařížskou vyšší společnost, ale pokud ano, tak je to zajímavý střipek do mozaiky. Jediné co autorovi nevěřím (nebo spíš nechci) je posedlost snad všech postav zadnicemi.

06.10.2022 5 z 5

Ryby našich vod Ryby našich vod Stanislav Vodinský

Informačně bohaté a napsané krásným poetickým způsobem.

06.12.2020 5 z 5

Magická kuchařka čarování v kuchyni Magická kuchařka čarování v kuchyni Otomar Dvořák

Krásný etnografický exkurz do dob našich předků, díky kterému se už možná nebudete koukat na položky v nákupním seznamu, jako na předměty běžné spotřeby :-)

19.10.2020 5 z 5

Nový velký rybí receptář Miloše Štěpničky Nový velký rybí receptář Miloše Štěpničky Miloš Štěpnička

Pokud jste milovníky Velkého rybího receptáře Miloše Štepničky, hlavně kvůli těm zajímavým textům okolo ryb a ledasčeho jiného, tak si touto novou verzí před potencionálním nákupem raději prolistujte. Nová verze totiž doznala úpravy v podobě ořezání textů a fotomaniacké prezentace, kde není strany aniž by tam nebyla fotografie. Pro mě osobně to knize spíše uškodilo, ale někomu to zase může vyhovovat více...

11.01.2020 2 z 5

Makroekonomie: středně pokročilý kurz Makroekonomie: středně pokročilý kurz Robert Holman

Je to ten vzácný případ, kdy učebnice je takřka až knihou. Dodnes si pamatuji s jakou radostí jsem se z ní učil / četl si jí. Kdyby byly všechny učebnice takto dobře podány a napsány bylo by studování opravdovou radostí.

03.11.2019 5 z 5