JLČ JLČ komentáře u knih

Kde obchází Jonáš Kde obchází Jonáš Vlasta Váňová

Četl jsem to svým dětem a všem se nám to líbilo. Vlasta Váňová psala pro děti pěkně.

Chyťte ji! Chyťte ji! Vlasta Váňová

Nikomu to neříkejte, ale já tu knížku četl už jako větší kluk. A dodnes na ni nedám dopustit, jsa již mužem dospělým a vousatým...

16.11.2016 5 z 5

Pohledy do dějin svatých obrázků Pohledy do dějin svatých obrázků Karel Procházka

Průkopnická práce, pokud vím, první česká monografie na toto téma.

Konec dobrodružství Konec dobrodružství Antonín Kostov

Komunistický propagandistický román pro vojáky, popisující, jak špatně se vedlo emigrantovi ze socialistické země na Západ. Kuriozitka.

16.11.2016 2 z 5

Papežská knihtiskárna benediktinů rajhradských v Brně 1881-1918 Papežská knihtiskárna benediktinů rajhradských v Brně 1881-1918 Jaromír Kubíček

Velmi užitečná práce, která podává soupis úctyhodné činnosti nakladatelské rajhradských benediktinů.

Františka Slavatová a doba její Františka Slavatová a doba její Alois Hrudička

Průkopnická práce o hraběnce Slavatové, zapomenuté ctnostné a zbožné ženě, žijící na zámku v Telči.

16.11.2016 5 z 5

Život nejblahoslavenější Bohorodičky Panny Marie a její panického chotě sv. Josefa, patrona církve svaté, dědice země české ... Život nejblahoslavenější Bohorodičky Panny Marie a její panického chotě sv. Josefa, patrona církve svaté, dědice země české ... Placidus Johanes Mathon

Velmi milá kniha, užitečný přehled poutních míst, počínaje Svatou zemí přes Itálii, Francii, Německo až po Rakousko-Uhersko, včetně Čech a Moravy. Zajímavé zachycením stavu i terminologie ve 3/3 19. století. Psáno s láskou pro široké lidové vrstvy. Mám taková díla rád a vážím i jich mnohem víc než exhibicionistických děl současných intošů, shánějících body na dotace.

16.11.2016 5 z 5

Poutníkův návrat Poutníkův návrat C. S. Lewis (p)

Tohle se mi moc líbilo, i když jsem to četl v mizerném českém překladu. Jde o alegorický příběh, putování křesťana, který se setkává s různými postavami, představujícími myšlenkové proudy a filozofie.

16.11.2016 5 z 5

Rady zkušeného ďábla Rady zkušeného ďábla C. S. Lewis (p)

Ačkoliv autor není katolík, nýbrž anglikán, z hlediska teologického je to velmi dobré. Skvělý úvod do křesťanství pro konvertity.

16.11.2016 5 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Výborná, atmosferická a alegorická pohádka. Skvělé skici charakterů postav.

Dobrý drak Dobrý drak Břetislav Štorm

Variace na legendu o sv. Jiří, dokládá Štormův zájem o středověk. O rytířství, šlechetnosti versus malosti, zbabělosti a závisti.

Biblický slovník (A-Ž) Biblický slovník (A-Ž) Adolf Novotný

Naprosto zásadní literatura ke studiu Písma sv.

16.11.2016 5 z 5

Památný kříž v lese nad Včelnou: Podivuhodný nález monstrance s Velebnou Svátostí v lese nad Včelnou u Č. Budějovic Památný kříž v lese nad Včelnou: Podivuhodný nález monstrance s Velebnou Svátostí v lese nad Včelnou u Č. Budějovic Tomáš Koupal

Perfektní zpracování podivuhodné události při příležitosti jejího 100. výročí, kdy autor využil výpovědi pamětníků. Bylo to v hodině dvanácté, neboť za tři roky přišla komunistická totalita a na událost u Včelné se úplně zapomnělo...

Víra a kultura Víra a kultura Tomáš Koupal

Bravo! Brilantní kompilace s použitím prací erudovaných historiků. Stručné, přehledné, uspořádané. Praktická příručka apologetiky českých (a částečně i evropských) dějin, dnes – bohužel – zapomenutá a nedoceněná. Doklad toho, že i inteligentní amatér může vytvořit kvalitní dílo, pokud poctivě použije citace renomovaných odborníků. Škoda, že katolíci dnes nemají o apologii potuchy a přijímají protestantské, marxistické a demoliberální pojetí dějin…Když někde uvidím tuto knihu, koupím ji, i kdybych ji měl mít v několika exemplářích.

Dům o tisíci patrech Dům o tisíci patrech Jan Weiss

Hodně zvláštní, zvědavost vzbuzující čtení, místy vynikající estetika jazyka.

14.11.2016 4 z 5

Moravské národní písně Moravské národní písně František Sušil

Nesmírně záslužná práce a krása lidové tvorby, jeden z pokladů našeho kulturního dědictví!

14.11.2016 5 z 5

Obraz a kult v Čechách 17. a 18. století Obraz a kult v Čechách 17. a 18. století Jan Royt

V českém prostředí průkopnická práce, drobné chybičky se tam najdou, ale v celku jednoznačně velmi přínosné.

Babička Babička Božena Němcová

Ach, kdyby takových babiček bylo co nejvíce. Skutečných i literárních. Krásné, povznášející dílo, jedno z mých nejmilejších vůbec.

13.11.2016 5 z 5

Stín kláštera Stín kláštera Manuel Gálvez

Jedna z mála iberoamerických katolických knih, přiložených do češtiny, podává příběh zhýralého mladíka, který se zamiluje do ctnostné zbožné dívky. Tipoval bych, že autor tu podává svůj vlastní příběh lásky a konverze. Jeho "Samota velkoměsta" se mi líbila ještě víc.

13.11.2016 4 z 5

Poklad Inků Poklad Inků Karel May

Jedna z nejlepších mayovek.

13.11.2016 5 z 5