JirkaTob JirkaTob komentáře u knih

Matematika pro gymnázia - Posloupnosti a řady Matematika pro gymnázia - Posloupnosti a řady Oldřich Odvárko

Problém "učebnic" od pana Odvárka, ale nejen od něj je ten, že když si je otevře člověk, co tématu nerozumí, tak si z ní nic neodnese. Chybí jim motivační část, přehledný a souvislý výklad, ale třeba i grafická úprava. Dnes se už situace lepší, protože existují lepší pracovní sešity od konkurence (Didaktis).

13.03.2021 2 z 5

Elektřina kolem nás Elektřina kolem nás Zdeněk Opava

Fenomenální. O mnoho lepší než aktuální knížky, co o elektřině znám. Hravě strčí do kapsy i všechny učebnice elektřiny.

07.03.2021 5 z 5

Radost z poznání Radost z poznání Richard P. Feynman

Některé sekce jsou si velmi podobné a tak se části textu opakují. Není se čemu divit, když jde o souhrn rozhovoru a přednášek pana Feynmana. Knížka určitě není tak kvalitní jako jiné jeho knihy (To nemyslíte vážně).
Nicméně i pokud jste některé Feynmanovy knihy četli, objevíte zde skvělé pasáže.

05.12.2020 3 z 5

Finanční matematika v praxi Finanční matematika v praxi Oldřich Šoba

Mám 2. vydání z roku 2017 a je to bomba. Úroveň knihy je skvělá. Nabízí velmi široké spektrum příkladů a témat.
Pro mě osobně je to skoro poklad, protože vysvětluje věci tak, jak jsem jinde nenasel, nebo se jim spíše jiné literatury nevěnovaly.
Určitě záleží na úrovni čtenáře. Některé věci dojdou člověku až po chvíli a tak se hodí mít trochu připomenutou matiku ZŠ a aspoň trochu té SŠ matiky .
Osobně mám i výhrady z používání 20 % daně z úroků atd. Ale to jsou všechno detaily.

25.03.2024 5 z 5

Finanční matematika v praxi Finanční matematika v praxi Oldřich Šoba

25.03.2024 5 z 5

Fyzika – Sbírka úloh pro střední školy Fyzika – Sbírka úloh pro střední školy Oldřich Lepil

Věřím, že tato sbírka úloh je noční můrou mnoha studentů.
Nicméně na procvičování SŠ učiva fyziky je ideální.
Dalo by se jí vytknout, že místy výsledky zaokrohluje a tak nějak se čeká, že víte, že teď zrovna je to na desítky atd.

04.02.2024

Finanční zralost – klíč k finanční spokojenosti Finanční zralost – klíč k finanční spokojenosti Veronika Kalátová

Jsem učitel matematiky a něco takového, jako napsala paní Kalátová, jsem hledal pro výuku finanční matematiky a gramotnosti.
Knížka obsahuje slušný přehled světa financí: od obecného se přechází ke konkrétním produktům jako jsou pojištění, spoření, investování, děti a peníze a půjčky/ úvěry.
Osobně jsem vůbec nepobral kapitoly s pojištěními. Nevím, zda je chyba na moji straně nebo je to chyba knihy.
Kapitola s investicemi si podle mě zasloužila více lásky, protože investicemi nepolíbený člověk jí nebude rozumět.
Kniha určitě není samospásná, lepší knížku o tématu ale momentálně prostě nenajdete. Je to nejlepší start, na který musíte navázat dalším studiem.
P.S. online školení s paní Kalátovou je taky fajn.

22.08.2022 4 z 5

Obchod s neštěstím: Jak utéct exekutorovi z lopaty Obchod s neštěstím: Jak utéct exekutorovi z lopaty Jiří Tůma

Kratší knížka s několika příběhy z autorova exekutorskeho života. Určitě stojí za to si knížku přečíst a poučit se.
Jde ale jen o lehký úvod do problematiky. Nejde o žádnou učebnici nebo široce rozebírané kazuistiky.

13.08.2022 5 z 5

Cesta pravého muže Cesta pravého muže David Deida

Odpad.
Ezo nesmysly vršené na sebe bez rozmyslu.
Raději si přečtěte Rádce pravého muže od R. Glovera.

10.08.2022 odpad!

Můžeš (po)dělat cokoli Můžeš (po)dělat cokoli Miky Škoda

Po dlouhé době je toto knížka, kterou jsem dočetl do konce a nad kterou jsem přemýšlel. Našel jsem si info o autorovi, poslechl si s ním rozhovory, podcasty...
I když mě mírně štvaly ty neustálé pády, čiší z knížky pozitivní náboj a snaha užít si život a něco po sobě zanechat.
V mnohém napsaném se s autorem ztotožňuji, ať už šlo o dospívání, vzdělávání nebo cestování. Škoda, že jsem si tuto knížku nemohl přečíst, kdyz mi bylo 17.

29.05.2022 5 z 5

Hledač čarodějnic Hledač čarodějnic C. L. Werner

Zarazila mě krátkost knihy. Oproti předchozí knize je příběh kratší, ale tentokrát mu příliš nevěřím. Je zde příliš mnoho postav a já jim jejich konání moc neberu.
Linka s Gregorem mě nechala být chladným. Konání skavenu na konci mi přijde také nelogické/ neskaveni.
Linka Carandini a upír měla podle mě mít slušně zakončení už v prvním dílu, protože teď mě jejich akce prostě místy nedává smysl.
Kniha je doufám taková menší a nepovedená vložka mezi prvním snad lepším, třetím dílem.

17.04.2022 2 z 5

Seržant Seržant Miroslav Žamboch

Knížka mi dávala smysl až do momentu, kdy se že Seržanta stal kapitán. Konec me nenadchl a nemám pocit uspokojení z příběhu.

09.01.2022 3 z 5

Páni temnot Páni temnot Joe Dever

Páni temnot jsou pěkným ukončením série Magnakai. Jsou podobně vymakaní jako úplně první díl (Útok že tmy). Cesta je rozmanitá, obsahuje zvraty, dává smysl a finální zúčtování může být hodně easy (zejar daluga + sommerswerd) nebo hodne těžké. Sommerswerd je věrný tomu, co byl schopen udělat Zagarnovi a tak i Gnaag proti němu nemá šanci.

13.07.2021 5 z 5

Prokletí z Ruelu Prokletí z Ruelu Joe Dever

(SPOILER) Začátek velmistrovské části příběhů o Lone Wolfovi je malinko slabší. Pokud jste hráli předchozí díly, bude pro vás průchod relativně jednoduchý.
Souboje nebyly nějak extrémně náročné a hádanku jsem potkal jen jednou.
Zápletka je slabší - zabránit rozšíření moru. Kadaka nezabijete, pár druidů jo a svět je naráz zachráněn před morem.

01.07.2021 4 z 5

Zajatci času Zajatci času Joe Dever

(SPOILER) Tenhle díl je z celé ságy zdaleka nejslabší. Nevadila mi ani tak lineárnost děje jako nevyváženě silní nepřátelé. Pokud máte Sommersword, nenajdete meč železného srdce, který je na pána chaosu ultra účinný... Pokud už pána chaosu porazite mečem zelezneho srdce, řekne vám týpek, ať ji vrátíte do hrobky (přece nedává smysl ukládat super silné zbraně proti vašemu nepříteli někam, kde je nemůžu použít, NEDÁVÁ!).
Nic ok, jdeme dál. Na konci jsou tak silní jebátoři, až si myslím, že si Joe něco při psaní šlehnul. Řešitelní jsou max ve Sommerswordem, ale i tak budete mít pravděpodobně málo životu na jejich poražení.
A po nich následuje Vonotar. Kouzelník. Nabízí se tedy použit sommer-meč stejně jako v dílu Oheň na vodě. Nic no, knížka vás k tomu nevyzve.
Vtipný je i to, že ta partička vás napadne až potom, co vás uslyší, jak zavzdycháte překvapením, že vidíte partu násilníků...
Jsem jedinej, komu to přijde FAKT blbý? Chápal bych ultra těžký fighty, kdyby před tím byla nějaká možnost, jak je oslabit, která se vám ale nepovede.

01.07.2021 3 z 5

Stín na písku Stín na písku Joe Dever

Tenhle díl je správné završení první části příběhů. Je tam zajímavé prostředí, hádanka, pán temnot... Příběh se slušně rozbíhá a připravuje prostor pro další díly.

30.06.2021 5 z 5

Džungle hrůzy Džungle hrůzy Joe Dever

Po Hradu Smrti je tento díl rozhodně slabší. Putování jako takové mi nepřišlo ničím zvlášť poutavé. Díl působí spíš jako mezihra před dalším dílem, která má za cíl vykreslit blížící se válku s Temnými pány.
Také mi vadila absence souboje s finálním nepřítelem, který zde úplně chybí.

29.06.2021 3 z 5

Křížová Výprava Křížová Výprava Joe Dever

Koupil jsem si a zahrál z nostalgie. Na Lone Wolfovi jsem vyrostl, ale tuhle knížku jsem už kdysi nesehnal.
Příběh je vlastně jednoduchý, smysluplnější než jiné dřívější. Sic mě konec tak úplně neuspokojil, celkově se mi Křížová výprava líbí.

13.06.2021 4 z 5

S krví spjatá S krví spjatá Nathan Long

Jestli se vám líbily předchozí díly, tak tenhle díl je ještě o stupeň či dva lepší než ty předchozí.
Přemýšlím, co napsat, aniž bych spoileroval. Ale každý náznak by vám zkazil tenhle majstrštych.

01.05.2021 5 z 5

Přehled středoškolské fyziky Přehled středoškolské fyziky * antologie

Učebnice je souhrnem všeho, co patrně můžete v rámci středoškolské fyziky potkat ve výuce. Abyste si učebnici užili, musíte už o fyzice něco vědět. Pak pro vás může být přínosem.
Nicméně jí chybí motivační části s popsaným užitím, tj. Aplikace poznatků. Chybí v ní popisy jednoduchých pokusů, díky nimž si uděláte o dané problematice lepší představu.
Pokud jste zvídavý a o fyzice nic nevíte, nekupujte si ji. Místo toho zkuste sehnat knížky např. od pana Opavy a jiné materiály - sbírky pokusů a experimentu.

13.03.2021 3 z 5