jirijanovotny jirijanovotny komentáře u knih

Útok titánů 20 Útok titánů 20 Hadžime Isajama

"My dáme jejich smrti smysl! Dnes tu zemřeme spoléhajíce na to, že naší smrti zase dají smysl jiní!"
Nádherný poslední útok, velký negativní přírůstek v řadách průzkumníků a nezastavitelný Levi.

Útok titánů 19 Útok titánů 19 Hadžime Isajama

Pokud jsem u minulého dílů psal, že to byl nesmysl aby to Reiner přežil, tak tady už je to doslova hovadina. Přenesení vědomí někam do konečníku, ale no tak.
Kromě toho úletu, kdy si asi autor přisedl koule a omylem vymyslel totální hovadinu, tak je tento díl pecka jako vždy.
Jo a ten Cart titan vypadá jako něco z lidské stonožky :D

Útok titánů 18 Útok titánů 18 Hadžime Isajama

Minulost, naděje a nesmysl. Tak vidím tento díl.
Začínáme odkrytím minulosti Erena a jeho otce. Jdeme dál přes naději na dobytí zdi Maria až se dostaneme po nesmyl, že Reiner dokázal přežít to, co přežil. To jako sakra jak?

Útok titánů 17 Útok titánů 17 Hadžime Isajama

Pozadí postav, které nejsou hlavní, ale jsou pro příběh nějak důležité je vždy fajn. Nemám rád typ postavy: jsem zlý, prostě proto, že jsem zlý. Tady vidíme, proč Kenny jednal tak, jak jednal. Odkud pochází Levi a kde se naučil to co umí. A taky, že za tím jménem Ackerman bude něco víc.
Ale kromě odpovědí jsou tu i nové otázky. Kde se vzaly ty tajemné lahvičky se schopnostmi titánů? Proč měl titán Roda Reisse vnitřnosti? A proč vůbec byl tak obrovský?

Útok titánů 16 Útok titánů 16 Hadžime Isajama

Velká várka vysvětlení je tady. Ale ono to celé stejně (jako vždy) bude ještě trochu jinak.
16. díl se zabývá "vyšším dobrem" a jiným ospravedlněním pro vraždu.

Útok titánů 15 Útok titánů 15 Hadžime Isajama

Zabijáci titánů se špatně vyrovnávají se zabíjením lidí.
Vojenský převrat, který proběhl hladčeji, než sametová revoluce.
A hlavně – už se nám některé věci začínají vysvětlovat.

Útok titánů 14 Útok titánů 14 Hadžime Isajama

Hrdinové a padouši – kdo pozná rozdíl?
Ve čtrnáctém díle se hranice smazává. Je mučení "z dobrých důvodů" opodstatnitelné? Je správné někoho mučit?

Útok titánů 13 Útok titánů 13 Hadžime Isajama

Politické intriky, vytrhané nehty, vymlácené zuby, záhadné vidiny, triky s přestrojením, vydírání a jiné lahůdky.

22.02.2024 5 z 5

Útok titánů 12 Útok titánů 12 Hadžime Isajama

Otázky a další otázky. Líbí se mi, že odpovědí je zatím tak málo. Ještě aby, však to není ani půlka série.
Je to jako questy v RPG hrách. Naberete jich mraky a pak je hromadně plníte.

Útok titánů 11 Útok titánů 11 Hadžime Isajama

Pořádná titání nakládačka (bez dvojsmyslů – přeci jen titáni nemají čím). Jak už napoví samotná obálka knihy, tak tento díl je především o dávání si přes držku. A to jak titáními pěstmi, tak ostrými slovy.
Skupinka hlavních postav – absolventů 104. ročníku se tímto zmenšila na půlku. O koho přijdeme dále? Kdo bude taky titán? Jak velké je středně velké vejce?
Samé otázky.

Útok titánů 10 Útok titánů 10 Hadžime Isajama

Já jsem Spartakus. Já jsem Spartakus
Ano, každý je tu Spartakus, nebo v tomto případě titán :)
10. díl přináší další nálož zvratů a ještě větší nálož otázek. A akce, samozřejmě akce, tou tento díl doslova přetéká.

Útok titánů 9 Útok titánů 9 Hadžime Isajama

Jedeme dále a nepolevujeme. Další díl opět přetéká akcí, smrt je na každém roku a objevují se neví nepřátelé s nečekanými schopnostmi.

Základy judo Základy judo Adolf Andrej Lebeda

Proč číst tuto skoro 65 let starou knihu?
1. Pohled do historie juda v Česku / Československu. Je zajímavé porovnat, jaké byly například podmínky na 5. kyu kdysi a jaké jsou dnes. Je tu i celý zkušební řád z roku 1958.
2. Názorné zpracování chvatů na obrázcích a poznámky ke každému chvatu. I zkušenější judisté si tady najdou pár zajímavostí a variant.
3. Návody (většinou jen pro inspiraci, ne pro doslovné převzetí) pro vedení tréninku, a to jak jedné tréninkové jednotky, tak celého tréninkového roku.
4. Autor klade velký důraz na etiku juda a psychickou přípravu.
5. Minimální zatížení nánosem bahna dob minulých. Alespoň ve srovnání s knihou od stejného autora z roku 1974 (tam je to fujky).

Co mě zaujalo:
a. Rozdělení váhových kategorií. V roce 1958 byla nejtěžší váha 80+
b. Dechové cvičení. To mělo být už někde na začátku knihy a ne si to nechávat až na poslední strany. Na to jsem narazil v knize o judu poprvé a přijde mi to jako skvělé. Proč se to v novějších knihách nevyskytuje?
c. Průpravné cviky jsou tu jen slovně a jsou jich tu desítky a desítky. Takovou představivost nemám. Jestli na tom byli lidé před 60 lety lépe, nevím. Ale autor si nejspíše myslel, že z toho někdo něco mít bude nebo jen potřeboval zaplnit stránky. Např.: "Vzpor klečmo zanožit pravou a kroužit s postupným zvětšováním kruhů." Tato termitologie mi nikdy nešla.

19.02.2024 4 z 5

Druhý věk strojů Druhý věk strojů Erik Brynjolfsson

Not bad na 10 let starou knihu, která se zabývá technickým pokrokem a "předvídáním budoucnosti".
Pravda je, že kdybych ji četl hned po vydání (2014 ENG, 2015 CZ), tak si u lec čeho řeknu WOW. Teď jsem si řekl WOW hlavně u některých předpovědí, které nebyly až tak daleko od pravdy.

17.02.2024 4 z 5

Útok titánů 8 Útok titánů 8 Hadžime Isajama

Když si člověk říká, že zvratů a nových odhalení tam bylo už dost, tak přijdou další a další a další. A pořád je to skvělé.

Útok titánů 7 Útok titánů 7 Hadžime Isajama

Další skvělá jízda s Útokem titánů. Parádní boj v obřím lese a mrtvol více, než ve hře o trůny.

Útok titánů 6 Útok titánů 6 Hadžime Isajama

Děj je s každým dílem bohatší a zamotanější. Autor zatím nevyčerpal své nápady a já jen doufám, že mu to vydrží až do konce série.

Útok titánů 5 Útok titánů 5 Hadžime Isajama

Otázky, samé otázky. Kdybych nemohl hned sáhnout po 6. dílu, tak asi rozkoušu ten pátý. A to i přes to, že jsem viděl kus anime.

Útok titánů 4 Útok titánů 4 Hadžime Isajama

Ani ve čtvrtém díle akce nepolevuje. Opět se podíváme do minulosti, kdy s našimi oblíbenci prožijeme jejich vojenský výcvik.

Útok titánů 3 Útok titánů 3 Hadžime Isajama

Třetí díl mangy je jako hráč ve hře šachu, který vám najednou mění pravidla. Příběh se prohlubuje, otázky se množí a každá stránka je jako skládačka, kterou snažíte složit, ale vám chybí několik důležitých dílků.