jezekk jezekk komentáře u knih

Boží blud Boží blud Richard Dawkins

Překlad dost nepovedený, Komárkův doslov trapný, ale jinak klobouk dolů za autorovu jasnost ve výkladu a vedení argumentace, stejně jako za poctivost.

09.02.2020 5 z 5

Volání kmene Volání kmene Mario Vargas Llosa

Výborné seznámení s jádrem liberalismu, představené na některých postavách, které autora ovlivnily na jeho přechodu od v mládí zastávaného marxismu právě k liberálnímu "světonázoru". Přestože se Llosa netají obdivem a uznáním k jednotlivým osobnostem, zmiňuje i některé nedostatky, chyby či slabosti v jejich myšlení a závěrech.
Text se čte velmi lehce, k čemuž jistě přispěl i překlad a redakce, byť i zde se občas vyskytne chyba (Tom Stoppard je spíš dramatik než "dramaturg", Keynes v roce 1944 nejel na "přednášku Brettona Woodse", ale na do Bretton Woods, Isaiah Berlin nezemřel v roce 1977...).
To ale nic nemění na celkovém dojmu: 5 hvězdiček

25.12.2019 5 z 5

Předminulé století: Evropa v politice a kultuře 19. století Předminulé století: Evropa v politice a kultuře 19. století Jiří Hanuš

Je to "jen" takové seznámení s 19. stoletím, pojetí má žánrově blízko k dějinám idejí. Eseje se zabývají tématy či pojmy jako nacionalismus, náboženství, ideologie, posílení role státu, politické strany, kolonialismus, tedy to vše, co se lze zařadit do dějinného repertoáru "dlouhého" 19. století a co v nějaké podobě stále ovlivňuje naši společenskou/kulturní/politickou realitu. Na konci každé kapitoly je uveden seznam literatury vztahující se k danému tématu.

10.11.2019 4 z 5

Ad acta Ad acta Patrik Ouředník

Zábavné, hravé, vtipné, inteligentní. "Koupíte cedník, teče. Dáte ho spravit, necedí."

12.09.2019 5 z 5

Cesta k nesvobodě Cesta k nesvobodě Timothy Snyder

Rozhodně důležitá kniha. Současné (putinovské) Rusko je revizionistická a imperialistická země, která ohrožuje poválečné evropské mírové uspořádání. Autor ukazuje, proč tomu tak je.

09.06.2019 4 z 5

Osudová past - Spojené státy versus Čína a Thúkýdidovo poučení z dějin Osudová past - Spojené státy versus Čína a Thúkýdidovo poučení z dějin Graham T. Allison

Čtivé, srozumitelné, brilantní.

12.05.2019 5 z 5

Divočina Divočina Richard Ford

Krátká novela, úsporný a věcný styl vyprávění, na konci "medailonek" o autorovi z pera překladatele. Příkladný zástupce jednoho proudu americké literatury (Hemingway, Carver...). Dobré čteni.

19.04.2019 4 z 5

Za co vděčí Evropa Řekům Za co vděčí Evropa Řekům Thomas Alexander Szlezák

Autor pise se zaujetim, srozumitelnou formou, obcas s prihlednutim k soucasnosti (Rushdie, danske karikatury proroka Mohameda). Urcite muze vyvolat zajem o antiku a jeji kulturni (predevsim drama a filosofie) projevy, stejne tak o pocatky naseho chapani sveta, ideji atd.

03.04.2019 5 z 5

Destrukce myšlení Destrukce myšlení Alain Finkielkraut

Poprve jsem tento text cetl zhruba v dobe vydani, podruhe asi pred dvema lety. Prvni cteni se nepocita... S texty tohoto typu je ta "potiz", ze aby mel ctenar predstavu o zameru autora, musi mit neco nacteno a to "kontextualizovat". Pak je to cire poteseni, a to je i muj pripad (ono druhe cteni). Koreny moderniho evropskeho nacionalismu, universalismus, republikanismus francouzskeho strihu, osvicenstvi, atak postmoderniho relativismu, to jsou temata, ktera autor svym osobitym zpusobem nastoluje a interpretuje. Viz take Jedine to je presne.

31.03.2019 5 z 5

Filosofie a politika kýče Filosofie a politika kýče Petr Rezek

Kdysi davno, asi pred dvaceti lety nebo tak, jsem to cetl, a opravdu to na me zapusobilo, logika, vecnost, odvaha (dobovy kontext "disidentskeho ghetta"), vlastne bych to mohl oznacit za iniciacni text (predevsim fenomen kyce, jak jinak).

22.02.2019 4 z 5

Soumrak západního liberalismu Soumrak západního liberalismu Edward Luce

Ctive, fundovane, skvely preklad i redakcni poznamky, ktere mi pomohly nektere postrehy kontextualizovat.

10.02.2019 4 z 5

Lidská skvrna Lidská skvrna Philip Roth

Mistrovské dílo, pro začínajícího ...pokročilého romanopisce vzorový text... Realismus obcuje s postmodernou...čtenářský orgasmus!

Americká idyla Americká idyla Philip Roth

Co víc? Klasika!

Gold za všechny peníze Gold za všechny peníze Joseph Heller

Legrace, nic nez zidovsky neuctivá, intelektuální legrace... tak trochu Roth...

03.01.2019 4 z 5

Nacistické Německo a Židé 1933-1945 Nacistické Německo a Židé 1933-1945 Saul Friedländer

... Bauer, Hilberg, Snyder... proste cist...

Laskavé bohyně Laskavé bohyně Jonathan Littell

V lichý den Laskavé bohyně, v sudý Timothy Snyder...

Zrod českého státu Zrod českého státu Petr Charvát

Jako laik nedokážu posoudit platnost všech autorových závěrů a vývodů, ale působí přesvědčivě. Ostatně sám autor na omezenost důkazů pro svá přesvědčení častokrát v textu upozorňuje, což oceňuji jako čestný přístup. Kniha je napsána pěkným jazykem, její četba byla pro mě velkým přínosem.

28.07.2018 5 z 5

Bývali Čechové... : české historické mýty a stereotypy Bývali Čechové... : české historické mýty a stereotypy Jiří Rak

Skvělá kniha, radost číst. Uvítal bych nové vydání se jmenným rejstříkem (není to ten typ textu, který by jej nutně potřeboval, ale myslím, že by vzhledem k možství často se opakujících jmen rejstřík potěšil - mně určitě). Každopádně velmi inspirativní čtení.

07.07.2018 5 z 5

Jedině to je přesné Jedině to je přesné Alain Finkielkraut

Inspirativní, i když někdy poněkud "esoterické" čtení. Každá kapitola je uvozena krátkým přiblížením reálií, ke kterým se daný text vztahuje. To samozřejmě čtenáři ulehčuje zasadit jej do kontextu, ale i tak je to někdy fuška porozumět přes všechny ty narážky (pro člověka neseznámeného s detaily současného francouzského společesnkého a politického života), co všechno nám autor vlastně sděluje. Každopádně pro seznámení s myšlením ne-levicového, sekulárního a spíše konzervativního současného francouzského intelektuála je to výborná věc.

06.08.2017 4 z 5

Lidské vášně a osobní zájmy.  Politická obhajoba kapitalismu v čase před jeho triumfem Lidské vášně a osobní zájmy. Politická obhajoba kapitalismu v čase před jeho triumfem Albert O. Hirschman

Velice hutné čtení. Vlivná a skvěle napsaná kniha. Uvítal bych české překlady dalších knih tohoto autora.

22.07.2017 5 z 5