JerryW. JerryW. komentáře u knih

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Tuhle knihu jsem měl rozečtenou v době, kdy vyšla, ale nakonec jsem přešel na jinou knihu a tuhle tak nějak odložil - a to až doteď, kdy jsem se vrátil k její audio verzi. Musím říct, že nechápu, proč jsem ji tehdy nedočetl.

Skvělé vyobrazení světa, i když na začátku vás to možná trošku zahltí historií a terminologií, dá se to v pohodě projít a nemusíte si nutně pamatovat každou prkotinu, to důležité tak nějak poberete.
Výborně ztvárněný vztah mezi postavami na opačných stranách válečné barikády a jejich hlubších motivů, tohle mě fakt nadchlo a na poměry české fantasy je to opravdu kvalitní práce hodná všech pochval.

Co mi trochu nesedělo, byla hlavní postava - na její věk se kolikrát chovala až neuvěřitelně dospěle, ale zas to kolikrát nahradila velmi realistickým jednáním a rozhodováním. Hlavně ke konci knihy se to dost zlepšilo.
Taky mi trošku nevyhovovala ich-forma v minulém čase a popisování toho, co postava samotná nemůže vnímat, jako myšlenkové pochody ostatních, jejich složité emoce a rozpory.

Celkově doporučuji devíti z deseti prstů a jdu vesele pokračovat druhým dílem :-)

14.09.2023 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Co si budeme povídat, štve mě, že to není dokončená série. :-D

První cca dvě třetiny poslechu mě tahle kniha neskutečně štvala. Samé hádanky, zmatky, divné nové postavy s prapodivnými vzorci chování a nechutným charakterem. Fakt se ve mně s každou další minutou akorát vzdouvala frustrace, ani ta správná, uspokojivá, ani ta hrubá, znechucená. Prostě jen nespokojenost.

Pak přišel jeden zlomový bod, který odmítám spoilovat. Pak se z celého příběhu stala emocionální horská dráha a aspoň pár ozubených koleček konečně zapadlo do sebe v iluzi jakéhosi smyslu. Opět musím říct, že autorčina silná schopnost se pro mě trošku moc ztrácí ve snaze vyprávět epický příběh, ale zakončení třetího dílu se jí tedy opravdu povedlo.

Když to shrnu, stále se jedná o velmi solidní příběh o lidech, kteří dělají hloupé chyby a jsou za ně krutě trestaní, jak se sluší a patří. Záporáci jsou nelítostní mizerové, klaďasové jsou... klaďasové vlastně asi nejsou. Všichni jsou sobecké bestie. :-D
Ať už zní mé hodnocení jakkoliv negativně a přísně, je to jen proto, že tahle série je tak dobrá, že si nemůžu odpustit trošku přísnosti a nespokojenosti, aby byla naprosto vynikající. Za mě to jsou stále solidní čtyři hvězdy, třeba po přečtení celé série ještě půjdu výše.
Každopádně doufám, že nejpozději příští rok se dočkáme Urly, což by měl být čtvrtý díl.

P.S: Autorka na svém facebooku někdy v květnu 2022 psala, že hrubý rukopis už skoro má, tak doufám, že jí do toho něco nehodilo vidle, jak sama zmiňovala, a jestli bude číst tento komentář, tak nechť je jí to motivací, hladoví čtenáři (posluchači) netrpělivě čekají.

25.09.2023 4 z 5

Čaroděj Zeměmoří Čaroděj Zeměmoří Ursula K. Le Guin

Žádné rozsáhlé popisy každé praskliny ve zdi, žádné detailní charakteristiky obličejových rysů. Ostře mířit na děj, který je přitom takový jemný, bez epických výprav, bitev a protivníků.
Příběh obyčejného člověka, který je vlastně neobyčejný. A to je na tom super. Jestli tohle byl jeden ze základních kamenů fantasy, tak patří mezi právem obdivované.
Dnes se možná fantasy žánr píše jinak, ale tohle je velmi příjemné okénko do minulosti. Doporučuji každému, kdo v životě bojuje sám se sebou, skrytých významů je tady víc než dost :)

03.06.2023 4 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Druhý díl plánované pentalogie jsem si poslechl prakticky za pár večerů. Z toho soudím, že mě ten svět a celá ta koncepce zaujala. Ale začínám si klást otázku, proč to vlastně tak hltám? Možná je to dokonce poprvé, co mám tak rozporuplné pocity, ale přitom mám chuť pokračovat a zjistit, co bude dál.

Pořád nechápu důvod, proč tímhle dobrodružstvím tahat tak mladé děvče, pořád mi to přijde zbytečně kruté a pro formu vyprávění i vlastně nelogické. Ano, je to bezbranná, roztěkaná a místy až cholerická holka, která letí tam, kam ji vítr zanese, ale to je spousta lidí i po třicítce. Stejně tak chápu význam v loru toho světa - jako starší by ji čekala jistá smrt. Ale někde uvnitř se mi to prostě nelíbí a odmítám se smířit s tím, že dítě musí přicházet na věci, co ostatní slepě přehlíží. Poznámka - Harryho Pottera mám celkem rád, i když za něj spoustu věcí vyřešili přátelé :-D

Konec mi přišel poněkud zbytečně useklý, jestli někdo dočetl dvojku v době vydání a chtěl se pustit do trojky, jakmile vyšla, musel si podle mě druhý díl přečíst znovu, nebo ho minimálně prosvištět. Přesto musím jedním dechem dodat, že třetí díl už poslouchám a pořád to hltám. Možná je to skvělou chemií mezi postavami, těmi rozpory a tím očekáváním, kdy se odhalí které tajemství. I ten svět je prostě zajímavě vyvedený, ale jako by mi něco vzadu v hlavě šeptalo "Možná kdyby to psal někdo, kdo storytelling bere trošku z jiného úhlu pohledu". Proto "jen" 4 hvězdičky.

22.09.2023 4 z 5

Pistolník Pistolník Stephen King

Jelikož je to moje první (audio)kniha z pera pana Kinga, nemohu úplně jistě říct, že jsem měl nějaká očekávání.

Kolegové a přátelé mi Temnou věž doporučili jako velmi zajímavou fantasy a také jedním dechem doplnili, že musím vytrvat až k dalším dílům, aby to postupně začalo zapadat do sebe. Možná jsem spíš milovníkem kratších, jednoznačnějších příběhů, než mnohadílných epických fantasy, ale dám tomu šanci. Tento díl na mě působil poněkud zmatečně. Věděl jsem, že se vlastně jedná o několik povídek zeditovaných dohromady a za ty roky mnohokrát revidovaný, takže jsem to z toho možná cítil více, než bych jinak dokázal sám.

Hlavní hrdinové působí relativně zajímavě, první věta "Muž v černém prchal přes poušť, a Pistolník mu byl v patách" by se mohla zapsat do historie jako jedna z nejlepších Hook opening vět, protože vyvolává nespočet otázek a láká k dalšímu pokračování. Něco mi ale bránilo v tom, abych někomu začal fandit, abych soucítil. Působí to jako kniha hnaná dějem, ne zajímavými charaktery, což je u Kinga, známého pro metodiku "Vezmu pár postav a mrsknu je do zajímavých situací a ono to nějak dopadne" poněkud překvapivé.

Westernové přestřelky a řežby mě moc nezaujaly, zato hloubavé debaty a gradace děje ke konci působila už trochu víc směrodatně. Jelikož příběh začíná bez nějakého prologu, často se objevují vsuvky z minulosti, kolikrát to až nepříjemně odtrhává od děje a celé to působí jako jeden halucinogenní trip. Což tak asi mělo být?

No nevím, možná jsem do toho šel prostě s jiným očekáváním, snad mi další díly dají něco více, než jen ochotu setrvat kvůli doporučení přátel, takhle tomu prostě nemůžu dát víc jak tři hvězdy.

18.08.2023 3 z 5

Finální říše Finální říše Brandon Sanderson

Moje první kniha z Cosmere univerza a upřímně, zatím setrvávám pouze u Mistborn ságy.

První díly mají prostě svoje kouzlo. Čtenář si svět ještě trošku naivně přikresluje, zabarvuje, seznamuje se s postavami. Prvních pár kapitol má zajímavý tón a silnou čtivost, pak se objeví většina důležitých postav a začne to mít i spád, napětí a několik zajímavých dějových linek.
Samozřejmě jsem si hned udělal několik favoritů v celé té "Mission Impossible" bandě, i motiv mentora a učně mi přišel příhodný pro tuto tématiku a prostředí. Silné zvraty, které člověka posadí na zadek, pohlcující atmosféra, láska, všechno tu je.

Hodně dobré filozofické úvahy, morální rozhodnutí, ale i staré dobré řežby doprovázené naprosto unikátním systémem magie. Tomuhle dílu nemůžu asi nic vytknout z hlediska autora a díla. Obálka je tedy dost škaredá - Polská edice je oblíbená i v Americe a to tam polsky absolutně neumí. Škoda, že tak pěkná grafika nevyšla i u nás.

Přesto musím nakonec dát plný počet. Chtěl jsem dát čtyři, ale slow-burn romance dvou hlavních postav a její význam v ději mě nadchla natolik, že autorovi odpustím i konec, jenž byl na můj vkus poněkud vyšponovaný. Na druhou stranu, je to komplexní příběh na pokračování, takže asi nešlo čekat nic jiného.

02.08.2023 5 z 5

Atuánské hrobky Atuánské hrobky Ursula K. Le Guin

I tady musím vyzdvihnout hlavní myšlenku knihy, která má dalekosáhlý přesah. Víc neřeknu, abych něco neprozradil; pokud jste nečetli, zkuste to.
Rozjezd je možná trochu utahaný a chvilku budete váhat, jestli v hlavní postavě vlastně bude něco slibného. Ale rychle se dostanete do cca půlky, kde to bude o dost lepší. A stojí to za to.

03.06.2023 4 z 5

Nejvzdálenější pobřeží Nejvzdálenější pobřeží Ursula K. Le Guin

Oproti předešlým dvěma dílům trošku váhám, jestli nedat o trochu nižší známku. Tento díl jsem četl o dost déle, některé pasáže pro mě byly takové pomalejší a snadno jsem ztrácel pozornost.

Pořád je to ale Le Guinová a zvědavost mě vedla jako mladého Arrena příběhem. Na jednu stranu je super, že děj je poněkud volný a nenucený, oproti běžnému "Hrdinové jdou do bodu B, zjistí nějakou informaci a jdou do bodu C", tady volí arcimág s princem takovou střídavě náhodnou cestu a "Ty vedeš mě, princi, ne já tebe" cestu.

Opět je to příběh našlapaný filozofickými úvahami nad životem, chováním, sebou samotným a práci s mocí. Mnoho z nich jsem si i chtěl poznačit.

Pokud budete při čtení strádat, pamatujte, že "Cesta, kterou jste vstoupili, je už uzavřená. Můžete jít pouze dál". A stojí to za to.

29.07.2023 4 z 5