Jeronym Jeronym komentáře u knih

Střet králů 1 Střet králů 1 George R. R. Martin

Králů přibylo. K bitvě se schyluje ve všech koutech Sedmi království, i mimo ně. Dokonce snad za Zdí.
Kniha je neskutečně nabitá dějem, těžké se řádně vyjádřit v jednom komentáři.
Žeru to!

02.08.2019 5 z 5

Tráva Tráva Phil Sparrowhawk

Dle názvu a obálky bych očekával jiné čtení, ale byl jsem mile překvapen.
Z jedné strany životopisná kniha o hamižnosti, z druhé příběh, který cupuje běžné představy o každodenním životě. Změna identity? Každou chvíli v jiné části světa v nejluxusnějším hotelu? Horetní sumy peněz za pár hodin strachu? Kniha také naráží na náš fungující systém - nelegální obchod s drogami versus třeba politika, dotace.
Celé okořeněné humorem a proložené zajímavými náhodami.
Jsem rád, že jsem si mohl okrajově prožít Sparrowhawkovo život bez agentů DEA v patách. Vliv Ameriky je celkem zarážející...

27.03.2019 4 z 5

Poslední z bohů Poslední z bohů Rick Riordan

Ani poslední díl nezklamal.
Divil jsem se, jak přišla závěrečná bitva brzy a obával jsem se natahování děje, což nakonec nepřišlo. Svižné, akční, až do konce. Musel jsem knihu dočíst na úkor spánku.
Jsem rád za vlastní obrazotvornost, přesto mě mrzí, jak filmy odflákli... Tak do které série se pustím příště? Hlasuji pro severskou mytologii. :)

07.03.2019 5 z 5

Převážně neškodná Převážně neškodná Douglas Adams

"Stopař" není jen pětidílná trilogie. Je to filozofický pohled na vesmír nebo snad dokonce náboženství?
Pátý díl jsem si dlouho schovával s hřejivým pocitem, že mě čeká ještě nepoznaný kus děje. Když ho ke mně tuhle ve 3 hodiny ráno přivedla neodmítnutelná vesmírná nepravděpodobnost, měl jsem obavy se do něj pustit, protože už jsem byl jaksi mimo děj.
Příklad: Kam se poděla Arthurovo milá? Pořád o ní v tomto díle není řeč... pak se dozvím, že prostě jen tak zmizela. Ano, to se ve vesmíru děje. A spoustu dalších záludností, že ani nedokážu popsat - kdo jste četl alespoň jeden díl, jistě chápete. Nic není nemožné a všechno je možné.
Prostě a jednoduše - do celého Adamsova vesmíru zabloudilo i multidimenzionální cestování a já pak tápu a nemohu přijít na to, jak ho to celé mohlo napadnout.
A jestli konec knihy znamená, opravdu co znamená.
Naštěstí žijeme, takže... NEPROPADEJTE PANICE!

19.01.2019 5 z 5

Náklaďáky Volvo Náklaďáky Volvo Erlend Loe

Velice oceňuji (já jako čtenář) Loeho styl vyjádřování. Chápu, že v tom někdo může vidět pouze prostě a jednoduše napsanou knihu, ale v tom já právě vidím osobitost, která mi sedne.
Zároveň i příběh, který může působit prostě a jednoduše, mě celkem zaujal. Je originální, má hloubku, opět ukázkově kritizuje společnost.
Do toho všeho vyjádření spektra lidství, od hulení trávy, po skauting, přes výrobu nákladních automobilů...
Oceňuji, že kniha není jen pouhý text, ale obsahuje i ilustrace.
Fuck you, I won't do what you tell me.

16.01.2019 5 z 5

Pro Git Pro Git Scott Chacon

Uf, dala mi zabrat.
Musel jsem si trochu odskočit od "klasického" programování, neboť Git je dnes "prý" nepostradatelný nástroj jak pro zálohu, tak pro práci v týmu. Já mám zatím jen jeden fakt a to ten, že se mě na něj ptali na (zatím jediném) pracovním pohovoru v oblasti IT.
Před čtením knihy jsem hledal informace všude různě a pořád se mi nedařilo pochopit, co to ten Git vlastně je a jak funguje.
V průběhu knihy, která je v současné chvíli asi ten nejlepší možný materiál, jsem se učil (kdy mě číst a zkoušet na vlastním repozitáři chvíli bavilo a chvíli zas vůbec) jednotlivé příkazy a začal chápat víc a víc.
V jedné chvíli jsem vlastně i zíral s otevřenou pusou - "jakože fakt až takhle šikovný ten Git je?".
Přiznávám, že s blížícím koncem knihy už jsem občas text přejížděl letmo, ale musím říct, že mi kniha dala fakt slušný základ.
No, a jde se využívat v praxi!

28.06.2018 5 z 5

Ukliďte si v hlavě Ukliďte si v hlavě Andy Puddicombe

Pokud vám připadá, že je vaše "mysl neustále zapnutá a bez přestání pracuje jako lednička", zkuste si to přečíst.
Docela uklidňujicí knížka. Dokonce první, se kterou jsem nefalšovaně usnul v klíně při rosvíceném světle.
Je v ní spousta fajn myšlenek, které pomahájí být nad věcí.
Meditaci (všímavost) ale docela flákám, přesto věřím, že jistým způsobem funguje.
Čtení moc neubíhalo (možná proto, že jsem jí četl nejvíc před spaním) a žádný zázrak se nekoná, proto nedávám plné hodnocení.
Ale pro některé myšlenky stojí za přečtení. :)
...modrá obloha, projíždějící auta na silnici, divoký kůň...

10.04.2018 4 z 5

Moudrost Keltů Moudrost Keltů David Adam

Je třeba brát v potaz, že tuhle malou knížku vydalo -karmelitánské- nakladatelství.

Nalákal mě název, formát a pěkný obal, jenže s Kelty to má společný snad jen úvod. Knížku bych shrnul asi nějak takto: "Kelti byli duchovně založení, obohatili křesťanské náboženství a tak si teď přečtěte pár katolických básniček".

Snad to není rouhání, ale takhle si moudrost Keltů nepředstavuji.

18.01.2021 odpad!

Bouře mečů 1 Bouře mečů 1 George R. R. Martin

5 hvězd, jak jinak.
Bohužel jsem si dal při čtení asi roční pauzu. To zrovna u Hry o trůny není dobrý nápad, vzhledem k množství postav a členitému ději.
Ale dostal jsem se do příběhu velice rychle. A na případné otázky vždy v okolí najdete nějakého fanouška...
Došlo mi, jak mám tuhle sérii rád a jak skvěle se čte. Napínavý děj, osobité postavy, atmosféra, moudrost.
Jde se dál. Ideální čtení na pozdní podzim. Winter Is Coming.

08.12.2020 5 z 5

Jóga - váš průvodce domácí praxí Jóga - váš průvodce domácí praxí kolektiv autorů

Sháněl jsem kvalitní knihu o józe a po zkoumání různých kousků jsem se rozhodl zrovna pro tuhle. Zaujaly mě detailní ilustrace s popisy, celkové grafické provedení, a že kniha neřeší jen samotné cvičení, ale i třeba filozofii jógy, meditaci, karmu a velice mile mě překvapila kapitola o stravování. Ukuchtil jsem si svůj vlastní velice chutný kari základ.
Uznávám, že mé tělo je celé ztuhlé a zkrácené, ale některé i základní pozice pro začátečníky mi dělají problémy. Uvítal bych tedy například tipy ve smyslu "co dělat, pokud nedám dlaně na zem" (už v základním Pozdravu slunci). Ale to je asi tak jediné, co bych knize vytknul. A chápu, že je těžké se takového úkolu zhostit... Vždy bude lepší si fyzicky zajít na lekci jógy či nějaké skupinové jógové cvičení.
Pomocník do knihovny je to určitě přínosný. Sem tam si v pohodlí domova zameditovat, protáhnout se, prokřupat - na to je tahle knížka víc než dostačující.

08.12.2020 4 z 5

Nauka o seberealizaci Nauka o seberealizaci Šrí Šrímad A. Č. Bhaktivédánta Svámí Prabhupáda

Asi jako k většině čtenářů, tahle kniha se ke mně dostala skrze "mnicha" na ulici. Neváhal jsem si jí přečíst. Zajímalo mě, o co lidem v hnutí Hare Krišna jde a sám pátrám po duchovnu.
Uf, ale že mi dala zabrat... Rozhodně se nedá přečíst na jeden zátah. A hlubší kritiky též nejsem schopný, když jde o podobnou tématiku. S jejich pohledem poměrně souhlasím. Přesto se i po přečtení nemohu zbavit dojmu jisté radikálnosti vyznavačů tohoto hnutí. Ale zároveň je to důvod, proč si jich tak cením. Například nesouhlasí s materialismem, který se i mně zdá být už pomalu neúnosný. Neskutečným zápalem a nenucenou formou poukazují na fakt, že existuje i duchovní cesta. Toho si opravdu cením.
S něčím zas tak úplně nesouhlasím. K tomu abych si oblékl roucho a zbavil se veškerého majetku mě opravdu různá libozvučná přirovnání nepřemluví.
Nicméně je to knížka, která mě zas bezesporu posunula o kousek dál na své vlastní cestě. A ač dávám jen tři hvězdy, rozhodně by lidstvu neuškodilo, kdyby tuhle knížku přelouskali všichni. Prohlédli by máju a Kali Yuga by byla snesitelnější.

01.12.2020 3 z 5

Kryon 2: Nemyslete jako člověk Kryon 2: Nemyslete jako člověk Carroll Lee - Kryon

Uvědomělé.
Jsem skeptik (ostatně jako býval Carroll sám). Nemohu říct, že věřím na 100% všemu uvedenému v knize (někdy jsou slova volená dost nekonkrétně a zmíněné události těžko dohledatelné i v dnešní době internetu), ale přesto mě její čtení způsobovalo příjemné pohlazení po duši a pozitivní pohled na svět. Dualitou by se ledacos vysvětlovalo - myslím, že člověk svádí boj se zvířečími touhami na jedné straně a osvícenými myšlenkami na straně druhé. Současný život jedince i celé společnosti má najednou větší smysl. Učíme se, ovlivňujeme okolí, šlapeme po cestě (a tedy i překonáváme strach). Pochopením, dáváním si dohromady spojitostí, život pak nabývá více na lehkosti. Je dobré dívat se na věci více ze široka. Lidstvo se snad přeci jen vyvíjí správným směrem.
Zmíněná podobenství jsou velmi silná a moudrá.
Takže i kdyby Kryon nebyl channelovaná "vyšší bytost", ale "pouze" podosobnost Lee Carrolla, oslovil mě, rezonuje se mnou a na něco jako intuice a "společné vědomí" bych i věřit mohl.
Svým osobitým stylem je kniha originální a čtivá. Myslím, že zaujme spirituální osoby i filozofické typy.

15.09.2019 5 z 5

Most světla Most světla LaUna Huffines

Na mě už trochu více pokročilá duchovní četba.
Přesto nabízí spoustu meditačních pomůcek a velice užitečných vizualizací.
Něco v knize je velmi moudré a cítím v tom pravdu, v něčem bývám skeptický, přesto raději budu žít ve světle.

25.07.2019 3 z 5

Stíny před úsvitem Stíny před úsvitem Teal Swan

Zjistil jsem, jak důležité je, mít se rád. A mám se rád. :)
Co, já se miluji. :D A budu se milovat víc. Doporučuji vám to samé. Mnoho věcí teď vidím jinak. Další vzoreček, co zapadá do rovnice a navíc s pozitivním znaménkem. Tolik podstatných informací (že ani nedokážu popsat, ale klidně si rád popovídám), které mi do všech dosavadních poznatků o světě sedí...
Pro mě kniha číslo 1 v duchovní oblasti.

24.12.2018 5 z 5

Bitva o labyrint Bitva o labyrint Rick Riordan

Občas mě při čtení Percyho napadne, jestli už nejsem na takové knihy starý. Ale ne! Tuhle sérii prostě dočtu. Přestal bych po druhém díle, kdyby se neobjevila Thálie. A přestal bych po třetím díle, kdyby se neobjevil Nico. Však je to Hádův syn, no není to fascinující?
Překvapuje mě, že i čtvrtý díl dokáže být tak čtivý a napínavý. Trochu mě podráždilo, že jsem čekal jasnější konec, ale alespoň zbývá ještě jeden díl...

17.12.2018 5 z 5

Kouřím rád, ale přestanu do 30 dní Kouřím rád, ale přestanu do 30 dní Andreas Jopp

Zase něco jiného než kniha od Allena Carra.
Je nabitá fakty z (nepodplacených) věděckých studií.
Kouřil jsem ještě při čtení knihy a čím dál víc jsem se cítil jako idiot.
Je to prostě celý jeden velký klam. Byznys se smrtí.
Cigarety škodí, to ví snad všichni. Tahle kniha ovšem doplní mnoho faktů a statistik (že jsem chvíliemi s otevřenou hubou nechápal) a také především to, jak to celé mozek dokáže zahalit do mlhy!
A už toho mám vážně dost.
Takže pokud kouřite a čtete tenhle komentář - rozhodně si jí přečtěte!

15.12.2018 5 z 5

Moře nestvůr Moře nestvůr Rick Riordan

Druhý díl Percyho je opět moc pěkný.
Sic už to není tak moc "wau" překvapující jako v prvním díle, ale množství fantastického děje to kompenzuje.
Ono už samo o sobě... syn Poseidóna, Moře nestvůr...
Na světě je mnoho knih, člověk neví co dřív, tak přemýšlím, kdy se pustím do dalšího... Ale ten děj tak graduje a dokáže dost navnadit, že to asi nebude mít dlouhé trvání.

19.06.2018 4 z 5

Baron Prášil Baron Prášil Gottfried August Bürger

Ke knize jsem se dostal, protože mě zajímalo, kdo je to ten baron Prášil.
Je sice pěkně vyprávěná, ale někdy se baronu práší od úst až moc. Nezaujala mě, nejvíce jsem tedy ocenil kratké kapitoly.

27.01.2018 3 z 5

Cesta k plnohodnotnému životu Cesta k plnohodnotnému životu Jeffrey Hopkins

Pokusím se to říct krátce a ne moc negativně.
Nelíbila se mi.
Přesto v ní je spousta pozitivních myšlenek a rad a jak autor sám na konci uvedl: "Jste-li stoupenci jiného náboženství, přizpůsobte si, prosím, cokoli vám může být ku prospěchu. A pokud si nemyslíte, že by to mohlo pomoci, prostě to nechte plavat."

30.11.2017 2 z 5

Neviditelné nestvůry Neviditelné nestvůry Chuck Palahniuk

Palahniukova díla mám velmi rád. Bohužel tato kniha mi osobně moc nesedla.
Chaotická a sem tam pro mě nezajímavá témata.
Dlouho jsem se s ní trápil a nebýt údivu lidi okolo, jimž se se snažil popsat jednou větou, o čem kniha je a celkově dojmů, co ve mně zůstaly, dal bych ještě menší hodnocení.
Nicméně, do sbírky přečtených knížek od tohoto autora tato kniha patří.

26.11.2017 4 z 5