Jelitovna Jelitovna komentáře u knih

Účinný lék Účinný lék Arthur Hailey

Audiokniha. Dobře načtená příjemným hlasem. Červenou knihovnu (-1 hvězda) jsem nikdy nevyhledávala, ale tentokrát uznávám, že by to bez ní byla jen zpráva o fungování farmaceutického průmyslu, kterou by asi četl málokdo.

23.10.2021 4 z 5

Jedineční lidé Jedineční lidé Barry M. Prizant

Laskavé. Kultivované.
"Lidé s autismem jsou, hlavně z neurologických důvodů (způsobu, jakým pracují jejich nervové dráhy), neobvykle citliví na emoční a fyziologické výzvy, se kterými se denně setkáváme. Zažívají tedy více pocitů nepohody, úzkosti a zmatku než ostatní. Je pro ně také obtížnější naučit se, jak tyto pocity a výzvy zvládat.
Abychom mluvili jasně: špatná schopnost zachovat si dobrou emoční a fyziologickou regulaci by měla být hlavním znakem definujícím autismus."
---
"Když pochopíme, jakou roli hraje emoční regulace a dysregulace u autismu, není těžké vidět, proč jsou přístupy k terapii autismu založené na "seznamu nedostatků" neúčinné. U člověka s autismem mohou totiž vyvolávat vyšší úzkost, zejména pokud je jejich cílem omezit strategie, které tomuto člověku pomáhají. Tyto metody označují určité zvyky a chování za autistické a zaměřují se na jejich potlačení. Nehledají pravé motivace, které jsou základem určitého chování, a často dítě obviňují z toho, že je neposlušné nebo úmyslně manipulativní, místo aby uznaly, že dítě úspěšně používá vhodné strategie - i když vypadají nezvykle. Pokud se jim podaří toto chování odstranit, ve skutečnosti dosáhnou toho, že člověku vezmou strategie, jak zvládat zátěžové situace. Lepší je přístup, při kterém oceníme význam takového chování, a pokud je to nutné, budeme klienta učit jiné strategie, jak si zajistit dobrou emoční regulaci."
---
"Když odborníci použijí nálepky tohoto druhu v začátcích vývoje dítěte, může to způsobit, že neobjektivně předurčují potenciál dítěte: pokud je "nízkofunkční", příliš od něj nečekejte, pokud je "vysokofunkční", znamená to, že bude dobře fungovat a nepotřebuje podporu. Z této nálepky se často stává proroctví, které se samo naplňuje. Přitom děti, které mají v útlém věku větší problémy (a potřebují tedy větší pomoc), často časem udělají neuvěřitelné vývojové pokroky. Některé děti se rozvinou až později - člověk se vyvíjí po celý život. Místo abychom se soustředili na vágní a nepřesné nálepky, je lepší zaměřit se na to, jaké jsou relativně silné stránky a problémy dítěte, a najít, jaká podpora bude pro dítě nejpřínosnější."

13.09.2021 5 z 5

Temné zítřky Temné zítřky James Bridle

Při čtení jsem se snažila nechytit depku, ale aby bylo jasno, nedávám plné hodnocení jen proto, že mě umělecký styl autora poněkud unavoval.
Přidávám úryveček pro ty zdejší členy, kteří nenajdou odvahu knihu přelouskat.
"E-kniha zakoupená na webové platformě zůstává majetkem prodávajícího, její výpůjčku lze kdykoli zrušit - což se i stalo, když v roce 2009 Amazon z Kindlů svých zákazníků na dálku smazal desítky tisíc exemplářů románů 1984 a Farma zvířat."

09.09.2021 4 z 5

Kde bydlí lidské duše Kde bydlí lidské duše Jeroným Janíček

Rozhovor jsem si užila a k přečtení doporučuji.
"Když někdo sám sebe staví do světla lidumila, automaticky si kladete otázku, zda tomu tak skutečně je, anebo zda to náhodou není výraz nějaké potřeby činit sám sebe lepším. Tím ovšem nikomu neupírám právo takovou motivaci mít. Považuji za zajímavé, že lidé, kteří motivaci pomáhat ve své profesi primárně mají, většinou si nevybírají výhodné či lukrativní posty, a dokonce mnohdy nedbají ani na to, jaké kvalifikace dosáhnou. Prostě jdou pomáhat. Rekrutují se z nich dobrovolní pracovníci všech možný oborů, lékaři bez hranic, sociální pracovnice, psychologové, dobrovolníci v různých podpůrných skupinách a sdruženích. I zde je to s psychiatrií stejné jako s jinými obory."

08.08.2021 5 z 5

Protože bloudíme, je o čem mluvit Protože bloudíme, je o čem mluvit Jan Žaloudík

Upovídaný pán, ten toho semlel, až z toho šla chvílemi hlava kolem, :-) ale sympatický člověk, vnoučata mohou být na dědu právem hrdá.

24.07.2021 4 z 5

Otvírání studánek Otvírání studánek Miloslav Bureš

Zlý moci zaháním,
nemoci vyháním!
Ty, větře, odnes je s mraky,
co zhoubu nosí.
Za lidi, zvířata i louky prosím,
za hory i za doliny, za ptáky v povětří.
Všechny dobré ušetři,
těm, co ze srdce litují, odpusť jejich viny.

03.06.2021

Gejša Gejša Arthur Golden

Osmnáct hodin poslechu. Poprvé, kdy jsem si ani vteřinu nemusela zvykat na hlas ani na způsob přednesu. Výborně napsaná kniha. Jenže. Kompletně depresivní. Musela jsem si dát několik měsíců pauzu, než jsem zvládla posledních pár hodin. Proto nedávám nejvyšší hodnocení. Dále viz komentář Gordonlord, trefil to dobře.

27.05.2021 4 z 5

Na konci října Na konci října Lawrence Wright

Ploché jako přistávací dráha. Wright se svezl po vlně, možná že i chtěl čtenáře na něco upozornit, jenže nenapsal nic, co už bychom dávno nevěděli.

23.05.2021 2 z 5

Kosmický had Kosmický had Jeremy Narby

Jasně, že je kniha zastaralá, Crick už si nemyslí, co si myslel, a DNA už nesmí být patentována (Ani nevíme díky komu, že?), ale četla jsem jako příběh a ukázku uvažování, při němž se člověk snaží spojit zdánlivě nespojitelné. Mozek má přece informace o těle a je jen otázka, jak je zachytit vědomím, které běžně používáme, jakým způsobem zachycené popsat a zda a jaké závěry z toho nakonec vyvodit.
Takže ano, mě kniha bavila.

14.05.2021 4 z 5

Ptáci Ptáci Jonathan Elphick

Knihu používám již několik let, pomáhá mi rozpoznat ptáčky na krmítku, dnes poprvé přiletěl lejsek černohlavý. Na atlasu mi vadí, že neuvádí velikosti u každého zvlášť. Rozdíly ve velikosti hodně pomáhají při identifikaci jednotlivých potomků dinosaurů, takže je musím dohledávat na internetu. Až letos mi kvůli tomu došlo, že u nás byl nějaký pár budníčků po celou zimu.
A pro současnou dobu taková zajímavost. Víte, že latinsky se vrána obecná jmenuje corvus corone?

02.05.2021 5 z 5

Smysl lidské existence Smysl lidské existence Edward O. Wilson

Zde opět zmínka o kontrole počtu obyvatelstva na planetě.
"Dodnes je tabu mluvit o populační politice, která by zajišťovala optimální hustotu obyvatelstva či jeho geografické a věkové rozložení. Taková myšlenka nám zní vágně "fašisticky", a navíc to přece generaci nebo dvě počká - alespoň v to doufáme. (str. 148)

15.04.2021 3 z 5

Třetí šimpanz (Vzestup a pád lidského rodu) Třetí šimpanz (Vzestup a pád lidského rodu) Jared Diamond

Druhá polovina minulého století se nesla v duchu nabádání ke snížení populačního růstu. I v téhle knize, v níž autor názorně ukázal, že jsme potomky vrahů, na něj došlo.

15.04.2021 3 z 5

Špína, hygiena, imunita, alergie Špína, hygiena, imunita, alergie Marie-Claire Arrieta

Dlouho jsem si říkala, prima, přestože to napsali vědci, jsou informace srozumitelné pro každého, rodičům - i těm budoucím - se budou dobře číst. A najednou PRÁSK! - vaxlobby kapitola "Vakcíny fungují!". K původnímu tématu zmíní jen tolik, že mikrobiota může ovlivňovat reakci těla na vakcínu. Uvedou, že otok nebo zarudnutí po očkování je pravděpodobně (!) dobře. A pak vytáhnou Wakefielda, že jeho studie byla podvodná a došla k závěru, že očkování proti spalničkám způsobuje autismus.
Byla to však studie případová, v níž popsal kazuistiku 12 dětí. Byly vyšetřeny na oddělení pediatrické gastroenterologie s anamnézou pervazivní vývojové poruchy se ztrátou získaných dovedností a zažívacími symptomy (průjem, bolesti břicha, nadýmání a potravní nesnášenlivost).
U osmi dětí byl nástup behaviorálních problémů spojován (ponejvíce rodiči) s vakcinací proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám (tzv. MMR vakcína). U těchto osmi dětí byl průměrný interval mezi vakcinací a prvními behaviorálními symptomy asi 6-7 dní, rozpětí 1-14 dní.
"Případové studie vychází z předpokladu, že důkladné prozkoumání jednoho případu napomůže porozumění případům podobným." Nevyvozují se v nich závěry.
Autoři Finlay a Arrietaová se nenamáhali o Wakefieldově studii lépe informovat.
Děkuji překladateli za zmínku o Walkeru-Smithovi. :-)
Nebýt téhle tak trochu nesmyslné kapitoly, hodnotila bych pěti hvězdičkami. Nezbývá než doufat, že v oboru, který je jim vlastní, neopakují slepě neověřené informace.

05.04.2021 4 z 5

Mystický léčitel: Šťáva z řapíkatého celeru Mystický léčitel: Šťáva z řapíkatého celeru Anthony William

Poté, co jsem usedla a vzala knihu do ruky, objevil se tlak v hlavě. Zhruba před rokem jsem sledovala rozhovor s autorem, byl to příval slov. Podobně působí kniha - to, co by se dalo uvést na pár stránkách, je roztaženo na 200, přičemž téměř na každé opakuje totéž a stále dokola odkazuje na své předchozí knihy. Byznys přístup naprosto nevhodný do naší společnosti. Jsem vděčná za to, že máme knihovny a nemusela jsem si knihu koupit, abych si ji přečetla. Jaké účinky má šťáva z řapíkatého celeru hodnotit nemohu, dávám za propagaci zeleniny dvě hvězdičky. Po první zkušenosti jsem si udělala krátký propočet - pokud bych pila denně doporučované množství 480 ml, znamenalo by to při ceně, za kterou jsem řapíky koupila, Kč 2400,- měsíčně a neustálé běhání do obchodu.

21.03.2021 2 z 5

Nekonečné, nesmírně obdivuhodné a překrásné Nekonečné, nesmírně obdivuhodné a překrásné Sean B. Carroll

Zajímavé a současně protivné přemírou detailů.
"… dvojici regulačních proteinů ze žaberních větví vodních korýšů a hmyzích křídel. Jedná se o přesvědčivé důkazy, že i plicní vaky, vzdušnice a snovací bradavky jsou odvozené od žaberních větví starobylých členovců. Zmínění badatelé navíc zjistili, že listovité žábry vodních ostrorepů rovněž syntetizují tento proteinový pár. I tyto struktury tedy musí být odvozené od starobylých žaberních větví. Srovnání ostrorepů a pavouků naznačuje, že se listovité žábry přetvořily během evoluce pavouků v plicní vaky, vzdušnice a ve snovací bradavky, a to v průběhu adaptace na souš."

18.03.2021 4 z 5

Vývoj života: Deset velkých vynálezů evoluce. Vývoj života: Deset velkých vynálezů evoluce. Nick Lane

Na rozdíl od Síly, sexuality a sebevraždy mě ve Vývoji nedokázal autor nadchnout, přestože se jedná o jeho novější dílo. V závěru knihy opět odhaluje, co ho pohání.
"A dovolíte-li, abych zvolil ještě silnější slova: podle evoluční teorie můžeme jediným, dobře zvoleným všelékem vymýtit veškerá onemocnění spojená se stářím. Lék proti stárnutí nepatří jen do pohádek."
Jenže ho zatím nemáme a tak přidám další krátkou citaci.
"Z tohoto pohledu nám může být zřejmé, že kalorická restrikce představuje ochranu před onemocněními spojenými se stářím i před stárnutím, tedy alespoň začne-li dostatečně brzy (než se mitochondrie stihnou opotřebovat: ve středním věku stačí). Snížením unikání volných radikálů, posílením mitochondriálních membrán a zvýšením jejich odolnosti vůči poškození a zvýšením počtu mitochondrií kalorická restrikce v podstatě „přeřídí“ hodiny života zpět na „mládí“. Když tak učiní, vypne stovky zánětlivých genů a vrátí tím zánětlivé geny do chemického prostředí jejich mládí, přičemž současně zvýší odolnost buněk proti naprogramované buněčné smrti. Tato kombinace potlačuje jak degenerativní choroby, tak rakovinu a zpomaluje stárnutí."

17.03.2021 4 z 5

Jsme téměř 100% šimpanzi? Lidoopi, lidé a geny Jsme téměř 100% šimpanzi? Lidoopi, lidé a geny Jonathan Marks

Autor píše se "spravedlivým rozhořčením." Dočetla jsem do půlky a dál už se nedonutím.

09.02.2021

Prokletí Skelmoru Prokletí Skelmoru Ken McClure (p)

Příhodné do dnešní pandemické (Kolikrát to fujslovo ještě použiju?) doby. Bakterie v knize má 100% smrtnost.
"Příliš mnoho uklidňování taky může uškodit," namítl Beasdale. "Pomineme-li fakt, že ty drby jsou většinou pravdivé, prvek strachu působí mezi veřejností v náš prospěch. V takové situaci se lidé budou hlídat navzájem. Nechci, abych musel zakazovat vycházení na ulici; to je nepraktické a nejspíš bychom to ani nedokázali prosadit. Naší největší nadějí je dobrovolná spolupráce a v té hraje strach svou roli. Ale jeho pozice je křehká; bude ho příliš málo a máme tu otevřený vzdor, bude ho příliš mnoho a vypukne slepá panika."
"Každý násilný zásah, ať u civilní nebo vojenský, závisí na spolupráci většiny. Jakmile se po Skelmoru všeobecně rozšíří zpráva, že pohotovostní služba se zhroutila a lidé jsou necháni napospas, aby umírali doma, nemůžeme už s žádnou spoluprací počítat. Dojde ke vzbouření a lidé se budou ve velkém snažit opustit město. Za takových okolností se to některým nepochybně podaří a rozšíří nevyléčitelný mor. Nemohu dovolit, aby k tomu došlo."

14.01.2021 3 z 5

Zákeřná Ebola Zákeřná Ebola Richard Preston

Firma Behring používala buňky z ledvin afrických opic k výrobě vakcín. Ebola, která vypadá jako hadi nebo červi, je virem příbuzným s patogeny, které vyvolávají určité typy nachlazení u dětí.
:::
"Viry si ve svém kódu nesou jen jeden příkaz. Množit se."
(A my?)
:::
Preston: "Představuji si virus, který nás úplně vyhladí."
Karl Johnson, podle vlastních slov podělaný strachy. "Hm. Myslím, že by se to stát mohlo. Zcela jistě se to ale zatím nestalo, takže zase takový strach nemám. Spíš to bude virus, který sníží populaci o devadesát procent."
P.: "Devět z deseti lidí zahyne? A vás to nijak netrápí?!"
J. Po tváři mu přeběhl záhadný úsměv. "Virus se může docela hodit, abychom trochu v počtu lidiček zhubli."
(A to v době vydání bylo na světě pouhých pět miliard lidí. Kdybych z médií neznala vystrašeného profesora Micíka, četla bych v klidu dál, ale takhle mě napadá - takže i někteří vyděšení biologové mají takové představy?)
Odnesla jsem si praktickou radu - ty whisky, kterými nás kdosi obdaroval, si schováme pro strejčka Příhodu. :-)

13.01.2021 4 z 5

Brána smrti Brána smrti Viliam Poltikovič

Nejvíc, a možná jediné, co mě zaujalo, bylo povídání o hospicech. To bylo obohacující, povzbudivé a praktické.
Dana Piňosová: "Zažila jsem několikrát, že člověk umřel a byl na to připravený. A vždycky to začíná od nohou. Nohy jsou bílé a studené jako mramor, žíly začnou být fialové a pak to jde pomalinku nahoru a je konec. Nádech, výdech a je konec."

Z kapitoly "Víra v jediného Boha", rozhovor s teologem I. O. Štampachem:
"Můžete zmínit i pohled křesťanské mystiky?"
Š.: "Křesťanská mystika používá pro věčný cíl člověka několikeré obrazy. Některé jsou velmi zajímavé. Například sv. Jan od Kříže ve svém spisu Výstup na horu Karmel má překvapivou úvahu - na horu, na vrchol k Bohu vedou tři cesty, dvě z nich jsou cesty hromadění nějakých zásluh a třetí cesta, strmá, která vede přímo nahoru, je popsána slovy - "nic, nic, nic, nic" a co je ještě překvapivější, tak na vrcholu hory je napsáno: "a nahoře také nic".

07.01.2021 3 z 5