jarabr jarabr komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

Celou knihou mě provázela myšlenka, že tohle museli soudruzi přečíst v Československu ihned po jejím vydání a pak se v průběhu let snažili vše z knihy aplikovat do skutečnosti. Co jiného byla StB než Ideopolicie. Lidi se naučili doublethink - potají si říkali, že Husák je č***k, ale veřejně to nikdo neřekl a všichni ho oslavovali. Velký bratr nás sledoval pomalu na každém kroku (šmírování od StB). Překrucovala se historie pro vlastní potřebu (osvobození Sovětským svazem aj.), prvomájové a podobné manifestace, byly v podstatě Dny nenávisti, plány pětiletek se překračovaly ve výrobě naprosto zbytečných a nepotřebných věcí a základní spotřební zboží se nedostávalo a dalo by se pokračovat. Lidi musí číst a hlavně si pamatovat takové knihy, aby je nemuseli prožívat na vlastní kůži!

07.10.2018 5 z 5

Válka světů Válka světů Herbert George Wells

Kniha je právem pokladem svého žánru a Wells neuvěřitelným vizionářem. Vždyť jeho paprskomet, který Marťané používají, a který v této knize popsal už roce 1898, se na papíře jako laser poprvé objevil u Einsteina až v roce 1917 a první funkční byl sestrojen až v roce 1960 (resp. jeho předchůdce maser v r. 1953). Jinak dokonale popsaný okamžitý rozklad společnosti, která nedokáže reagovat na invazi z vesmíru. Vize, která se může kdykoliv stát skutečností a nemusí to být vesmírná invaze, ale příčinou může být i něco jiného. Už jen k zamyšlení se nad sebou samým, společností a jejím uspořádáním, stojí za to si knihu přečíst.

15.09.2018 5 z 5

O lidech a lidech O lidech a lidech Milan Lasica

Ze všech mi utkvěly v hlavě tři - o lásce a pornografii, o zlatokopkách, ale hlavně o tom jak Julo Satinský přišel do pekla :-)

01.09.2018 3 z 5

Osada na konci světa Osada na konci světa Svatopluk Hrnčíř

Stylem vyprávění a obsahem mi to připomíná tak nějak dobu 80. let 20. století. Tam by to asi dobře zapadlo. Dnes už je téměř nereálné, aby se podobný příběh odehrál, neb zájmy dětí jsou někde úplně jinde.

23.08.2018 3 z 5

Ztraceni v čase Ztraceni v čase Petra Braunová

Začali jsme číst s nejmladší dcerou a příběh mě tak zaujal, že jsem musel "předběhnout" a rychle dočíst. Krásný příběh, který nenuceně ukazuje porovnání dnešního "lehkého" života s životem na začátku 20. století. Měly by přečíst všechny děti bez rozdílu věku, aby si uvědomily co všechno dnes mají bez toho, aby se o to musely nějak zasoužit.

23.08.2018 5 z 5

Záhada maltézských hodin Záhada maltézských hodin Jørn Lier Horst

Pokračování Záhady mloka. Opět čtivé, ideální pro děti - nic těžkého, náročného, ale přitom dostatečně napínavé, aby to chtěl čtenář dočíst.

23.08.2018 3 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Naprosto skvělá záležitost. Děj běží od první do poslední stránky, žádný zdlouhavý úvod, má to dynamiku, spád, napětí a úplně luxusní myšlenku. Jsem dospělák, ale tohle mě tak pohltilo, že bych to neoznačoval jako čtení pro děti. Prostě super příběh. Hodně si cením u autora i slovní výbavy, protože slova jako "zteřelý" nebo "ohbí" dnes už moc často nenajdete v psaném ani mluveném slově. Za mě skvělé a doporučuji všem věkům.

04.08.2018 5 z 5

Tatínek není k zahození Tatínek není k zahození Arnošt Goldflam

Krásné pohádky v netradičním pojetí o důležitosti tatínka. A teď už běžte spát, ať jste taky tak silní a šikovní jako váš tatínek :-)

28.07.2018 4 z 5

Záhada mloka Záhada mloka Jørn Lier Horst

Taková oddychovka, opravdu pro děti. Na dětské vnímání určitě dobře promyšlené, ne moc složité a dobře napsané.

26.07.2018 3 z 5

Čisté radosti mého života Čisté radosti mého života Jan Šmíd

Prvních 30-40 stránek jsem se prokousával a říkal si, jestli tohle někdy přečtu. Postupně se to rozběhlo a začalo to být milé. A pak už jsem se těšil na každou další stránku a každou novou čistou radost Natova života. Když se pak vrátil s dárkem k Loringu Wayneovi a zamračené Mary, tak jsem i slzu zamáčkl. To byla snad ta nejčistší radost. Zbytek knížky už sem jen tajně doufal, že skončí podle mého přání...

23.07.2018 5 z 5

Poselství z vesmíru Poselství z vesmíru Clifford D. Simak

Dostal jsem ji kdysi na základní škole, jako odměnu za práci pro třídu. Od té doby jsem ji přečetl několikrát. Bylo to asi moje první setkání s psanou sci-fi a napoprvé jsem to až tak nepobral (bylo mi 12). S postupem času a s každým dalším přečtením jsem musel víc a víc oceňovat mistrovskou práci, kterou autor odvedl. Pro mě srdcovka.

01.07.2018 5 z 5

Vesničko má středisková Vesničko má středisková Zdeněk Svěrák

Menší odchylky od filmu a zároveň i pár scén, které ve filmu nejsou. Velmi čtivé a příjemné. Slupnuto na posezení.

30.06.2018 5 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Příjemná jednohubka, všechny bajky moc pěkné. Dost lidí kritizuje Brumbálovy komentáře, mně přišly v pohodě.

29.06.2018 5 z 5

Staré pověsti české Staré pověsti české Alois Jirásek

Druhá kniha od Jiráska v mojí statistice. Těžkopádná čeština, některé dějově zajímavé jiné méně. Čtivé to moc není, tomu odpovídá i čas, než jsem se prokousal na konec (2 měsíce). Mám za sebou i Psohlavce a to bylo něco úplně jiného, přečteno za pár dní. Češtinářsky určitě zajímavé pro školáky, aby si uvědomili, jakou podobu čeština taky mohla mít a kam se za dlouhé roky posunula, ale v rámci povinné četby bych nenutil číst celé - jednu, dvě pro jazykovou ukázku, zbytek převyprávěný do současné češtiny, aby to bylo stravitelné.

29.06.2018 3 z 5

Uličník od Písecké brány Uličník od Písecké brány Stanislav Vydra

Takový strakonický "Malý Bobeš". V pěkném vyprávění podaný příběh samotného autora, popisující nelehké dětství a postupně se zlepšující situaci v rodině během dospívání. Bez obalu podané neduhy tehdejší doby (hospodářská krize, nedostatečná kvalita bydlení, nemoci před objevem antibiotik) a zároveň objevování skautingu, který byl v té době na svém začátku. Od p. Vydry jsem přečetl všechnu beletrii co napsal a tahle kniha se mi líbila nejvíc. Možná i proto, že znám Strakonice a okolí a celá kniha se odehrává v tomto prostředí, takže si člověk dokáže dobře představit místa, která popisuje.

06.05.2018 5 z 5

Souboj kouzelníků Souboj kouzelníků Christian Jacq

Série jako taková je určitě zajímavá. Ze všech knih je podle mě tahle nejslabší. Těžko říct jestli je to špatným překladem, nebo i v originále autor pořád dokolečka používá řečnické otázky, ale v téhle knize už jich bylo extrémně moc a ke konci to bylo už dost otravné a ději to nepřidávalo. Taky závěr byl velice jednoznačný a lehce předvídatelný. Po prvních třech dílech jsem si říkal, že bych si to někdy přečetl znovu, ale tenhle mě od toho odradil.

05.05.2018 2 z 5

Den amerického novináře roku 2889 Den amerického novináře roku 2889 Jules Verne

Přečteno na posezení v knihovně. Je to opravdu zajímavá vize budoucnosti. Verne měl obrovskou představivost a v jeho době ty nápady musely znít jako bláznovství. O sto let později už jsou skutečností.

10.03.2018 5 z 5

Chlapci od Perlové řeky Chlapci od Perlové řeky Stanislav Vydra

Tak trochu kronikářským způsobem zapsaný jeden letní tábor strakonických skautů v létě 1939. Knížka je sepsána podle skutečných událostí, autor je v té době vedoucím skautského oddílu. Stylisticky nic moc, ale plusem je určitě konec knihy, kde jsou popsané další osudy některých účastníků tábora, jak s nimi naložil fašistický a následně komunistický režim.

07.03.2018 3 z 5

Jeden z prvních Jeden z prvních Stanislav Vydra

Slovy autora: "...příběh jednoho člověka, kterého v nešťastném roce 1948 postihla komunistická msta...příběh obyčejného člověka, který byl výborným hospodářským odborníkem a byl potrestán pro svůj odlišný politický názor..."

04.03.2018 4 z 5

Přemyslova krev Přemyslova krev Jitka Svobodová

Když jsem si na přebalu knihy přečetl, že je to česká Hra o trůny, byl jsem k tomu trochu skeptický. No, musím říct, že tohle JE česká Hra o trůny. Pefektně napsané, výborně zapracovaná historická a ověřitelná fakta, skloubená s prvky fantasy. I popis tehdejšího života je uvěřitelný - vraždy, znásilňování, boj pohanů a křesťanů, to prostě byla součást tehdejšího života a nelze před tím zavírat oči, nebo se nad tím pohoršovat. Tak to tenkrát prostě bylo. Za mě pecka a byl bych rád, kdyby autorka napsala prequel/sequel.

04.03.2018 5 z 5