Jahýnek Jahýnek komentáře u knih

Poslední dívka Poslední dívka Riley Sager (p)

Hodně dobrá detektivka! Mám ráda, když mne autor dokáže chytře (!) tahat za nos a nechá mne každou chvilku domýšlet si jiného pachatele. Hlavní hrdinka je se svými pocity věrohodná, indicie jsou dávkovány přiměřeně, přesto mne závěr překvapil. Asi zkusím od autora i něco dalšího.

01.12.2022 4 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Tak tuto knihu bych navrhovala jako povinnou četbu přinejmenším studentům oborů elektro. Děj mne zcela pohltil a nechala jsem se strhnout k přemýšlení o tom, jak špatně jsem na podobnou situaci připravena já osobně. Celá ta technologie a logistika energetických centrál byla popsána věrohodně a tak, že jsem pochopila vše podstatné pro příběh. Nedokážu posoudit faktografii, v tom důvěřuji recenzím odborníků. Čtivost tohoto románu je podle mne dána nejen tématem ale i velmi dobrým balancem mezi dramatickými pasážemi a vysvětlováním problému-detektivním přemýšlením.
Četla jsem už před rokem, ale teď přemýšlím, komu bych ji mohla koupit k vánocům :-)

01.12.2022 5 z 5

A co kdyby to bylo jinak? A co kdyby to bylo jinak? Laura Barnett

Tak tohle se mi opravdu líbilo! Knihu jsem našla vlastně omylem, když mi kolegyně popisovala něco jiného, kde se pracovalo se stejným způsobem zápletky: jak v jednom okamžiku maličkost rozhodne o tom, kterou cestou se život bude ubírat dál.
Přeskakování mezi liniemi bylo náročné, nejdříve jsem se na autorku zlobila, že to lépe neoznačila nebo nadávkovala po větších kvantech, ale po přečtení bych to už měnit nechtěla, užívala jsem si i to, jak jsem musela přemýšlet, kde vlastně zrovna jsem a který "osud" právě hrdinové prožívají. Bylo zajímavé sledovat, které události a rysy postav považovala autorka za stěžejní (nezávislé na prožitém ději) a uplatnila je ve více liniích.

Katedrála moře Katedrála moře Ildefonso Falcones

Začátek byl dost drsný, ale naštěstí se děj včas přesunul do optimističtější polohy. Realistický zážitek z té doby, díky autorovi za doplnění mezer v dějepise, dokonce mne četba pošťouchla jít si něco z historie dohledat. Příběh je krásně dynamický, postavy jako živé. Nechtěla bych v té době žít, ale četlo se to náramně! A jestli se do té katedrály někdy podívám, je mi jasné, že ji budu vnímat úplně jinak než jen "pouhou" sakrální stavbu.

Pád titánů Pád titánů Ken Follett

Mám ráda historické romány, ale Follettovou fanynkou se nestanu. Příběh mne po obsahové stránce velmi zaujal, postavy byly hned od začátku reálné, uměla jsem si je představit a neztrácela se mezi nimi *****
Odložila jsem, protože se mi špatně četl sloh, proto i ten malý počet hvězd.

01.12.2022 3 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Četla jsem na doporučení a asi jsem si, bohužel, udělala předem mylnou představu. Bylo to něco jiného, než jsem čekala, nicméně tento první díl jsem zhltla a mohu doporučit jako velmi umně napsaný příběh. Líbilo se mi vykreslení reálií Neapole a Itálie té doby. Postav je tam pro mne tak akorát, abych si je ještě nepletla. Začala jsem číst i druhý díl, ale odložila jsem to, protože charakterové rysy hrdinek jsem čím dál častěji nedokázala pochopit.

Leonard a Hladový Paul Leonard a Hladový Paul Rónán Hession

velmi milé čtení o takových skoro obyčejných životech. Ani s jedním z hlavních hrdinů jsem se nedokázala ztotožnit, ale o to více se mi líbilo sledovat jejich proplouvání životem. Já bych jim to určitě měla snahu komplikovat, asi jako jedna z příbuzných. Zůstal ve mně příjemný pocit, že život je fajn.