ijcro ijcro komentáře u knih

Vyhlídka na věčnost Vyhlídka na věčnost Jiří Kulhánek

Na pozadí super akční operace lovu na Lucifera lze vidět i jiný, jak se říká, komornější příběh, který by jistě mohl být vážným adeptem na první level v červené knihovně (byť některé osudy vedlejších aktérů nejsou úplně jasně naznačené). Skoro. Protagonista si libuje ve zvrácené brutalitě, což je možná jen součástí image pana Mluvčího ale v průběhu příběhu se poněkud mění (není jasné, kdo kdy má navrch, jestli pan Hyde nebo pan Jekyll). Dialogy (nejen) hlavního hrdiny jsou téměř jako divadelní repliky, a řekl bych, že dost dobré.
Kapku se člověk ztrácí v pojmenování strýčků (aneb, kdo je kdo), ale jen kapku. Trochu rušivě působí odskod do minulosti, jen kvůli cestě z Hamburgu do Neapole (!), ale jinak... dobrý :)

16.06.2019 4 z 5

Žlutý Robert Žlutý Robert Vojtěch Steklač

Četl jsem pouze časopiseckou verzi a doslova ji žral! Výborný, vtipný příběh a nádherná čeština, to rozhodně stojí za přečtení. Nejsem si ale jist, jestli by to dnešní mládež zajímalo, asi to už není dostatečně 'exciting'. Ale já doporučuji.

17.01.2019 5 z 5

Kilometr devatenáct Kilometr devatenáct Eduard Fiker

Dobrá detektivka na pozadí dobových reálií. Je to jeden z Fikerových lepších příběhů.

15.01.2019 4 z 5

Kožený prapor Kožený prapor Eduard Fiker

Kniha se mi dostala do ruky z knihovny jako odepsaný, polozapomenutý brak, kapku ožraný od myší. Ale přečetl jsem si ji s chutí, neb od rodokapsového příběhu se neočekává originalita, propracovanost postav ani nějaká jiná, hlubší myšlenka (nedej bože filosofická). Já měl zřejmě původní verzi z Naňkova nakladatelství, a jak jsem už zmínil, bohužel, v dost v salátovém vydání.

15.01.2019 3 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Velmi dobře vyprávěný příběh honu na osamoceného démona, který využívá chyb ostatních a stovky stránek mu pomáhá náhoda, lhostejnost a neschopnost... No, nevím, nevím, není to úplně moje káva :(

13.01.2019 1 z 5

Caprona, země divů Caprona, země divů Edgar Rice Burroughs

Knihu jsem znovu četl v původním překladu Jirky Macáka. Každý ze tří příběhů na ztraceném ostrově v Atlantiku popisuje dobrodružství nedobrovolných příchozích (děj se odehrává někdy kolem 1. světové). Evoluce zde řádí jako černá ruka, příkladem budiž přerod opice v člověka a to vše jen na pár stránkách :) . Někdo to přirovnává k Doylově Ztracenému světu, ale Burroughs to očividně pojal jinak a po svém. Stojí za přečtení.

13.01.2019 4 z 5

Mrtvé komando (Robert de Bohême) Mrtvé komando (Robert de Bohême) Jaroslav Šikl

Je to skvělá knížka a nechce se mi věřit, že je tak stará. Četl jsem ji strašně dávno a nedávno se k ní vrátil. Odmyslíme-li reálie socialismu, jen tak lehce naznačené, tak je vyloupne zatraceně chytrý příběh se šokující pointou. Rozhodně to stojí za přečtení.

11.01.2019 5 z 5

Vražedná past Marťanů Vražedná past Marťanů Nathan Archer

Tohle je fakt nářez hodný role pro Schwarzeneggera nebo Stalloneho! Fakt jsem si to užil. Mělo to švih, děj pádil jako zběsilý stejně jako invaze Marťanů na Zemi. No paráda. Sice občas někdo zhebnul mezi kulisami, ale holt válka je válka, a v té se na nějaké ztráty moc nehledí...

Na relativně malém prostoru je stěstnán i tak dost hutný děj. ++

08.01.2019 5 z 5

Dobrodružství Mořských vlků Dobrodružství Mořských vlků Vojtěch Steklač

Koupil jsem si tu knížku v podstatě z nostalgie, proto abych ji měl, a třeba proto, abych překlenul ta chybějící "prázdninová" čísla v pokračováních nebo abych se vrátil do doby, kdy, coby žáčkovi třetí třídy, se dostaly do ruky první žluté stránky komiksu.

Čtení je to i po letech zábava. Ale jen pro mě, mým dětem se tento styl už ani nelíbí.

Samozřejmě, s pokémony by se to nedalo porovnat před dvaceti lety a se South parkem dneska už vůbec ne. Ale to je možná jen tím, že komiksy v češtině už ani nečtou. Škoda.

Ale já dávám plus :)

04.03.2021 5 z 5

Žerty krále Matyáše Žerty krále Matyáše Milan Navrátil

Jako děcku mě to přišlo trošku zvláštní kratochvilné čtení, ale nevím proč. Možná za to může film Pekařův císař, který mi pokřivil pohled na tohoto vladaře.

05.02.2021 2 z 5

Robin Hood Robin Hood Elena Chmelová

Mám původní vydání ze sedmdesátých let, knížka má trochu jiný, podlouhlý rozměr, je užší a vyšší.
Co si tak vzpomínám, kapitolky byly většinou krátké a četly se dobře. Dřív mi to tak nepřišlo ale dneska mi připadají jako krátké epizodky v seriálu, není to vyprávnění až do hořkého konce, jsou to prostě krátké dobrodružné příběhy.
Kdysi jsem jako děcko viděl takovou italskou bláznivinu z r. 1960, film se jmenoval "Robin Hood a piráti". A já se to snažil nějak spojit s příběhy v téhle knížce. Bohužel, ani dějem, ani postavami to neštymovalo. Film byl jen takovou jednoduchou podívanou, aneb když Lex Barker už nebyl Tarzan ale ještě nebyl Old Shatterhand, a zkoušel to v Itálii jako fyzicky zdatný Robin Hood... ;)

03.02.2021 3 z 5

Manuela (1) : Romantický příběh dvou sester Manuela (1) : Romantický příběh dvou sester neznámý - neuveden

Je to k neuvěření, ale přečetl jsem celou sérii. V knize příběh dvou sester ubíhá mnohem rychleji než v televizi (samozřejmě, díval jsem se na to hlavně kvůli oduševnělé tváři hlavní dvojhrdinky - Grecia Colmenares je furt SUPEÉÉÉÉR); tam byly některé epizody natažené jako péra v rozbitém gauči, ač v knížce to zabralo jenom pár odstavců. A přitom je hlavní dějová linka tak přímočará! Dneska se mi některé dialogy zdají dost imbecilní (ještě že tam nejsou niterní promluvy popelníku, konvice nebo pohrabáče), ale to je asi dáno značným časovým odstupem, čtvrt století je prostě čtvrt století...

02.02.2021 2 z 5

Hvězdy to řeknou Hvězdy to řeknou Mika Waltari

No, zamáčknul jsem slzu nad jednou hvězdou. Je to dost rozvleklé a některé pasáže i nudné. Poprvé jsem to četl hrozně dávno; čtení mi neodsýpalo tehdy a vlastně ani teď. Možná by to měl pan Neff převyprávět a dát tomu novou šťávu, jak se říká.

02.02.2021

Město malérů Město malérů Ellery Queen

Z dnešního cynického pohledu se nám zdá jednání mnoha postav dost zvláštní, morálka nepochopitelná a motivace matoucí. Obdobně zvláštní se mi zdálo jednání resp. motivace osob v ranných příbězích R. L. Brabazona Raymonda v původních překladech. V příběhu je cítit otisk čtyřicátých let obdobně jako u Raymonda (u něho s posunem až k létům padesátým), nadčasovost tomu dávají spíš interpretace a úpravy překladů pozdějších. Díky tomu je to trochu i jiné čtení ;)

02.02.2021 3 z 5

Temné záblesky Temné záblesky Martin Moudrý

Nebudu se snažit o nějaké exaktní srovnání.
Vcelku ucházející dějová linka, zreálněné prostředí, trochu víc než hodně upovídané (133 tis slov je až-až), méně uvěřitelné zlo pro zlo, ale jinak dobrý až na ten závěr "pod mým velením se ze světa stane lepší místo k životu"

Holt instalace nového managementu nezná hranice světů ;)

26.01.2021 2 z 5

Keltský rok Keltský rok Caitlin Matthews

Skvělá kniha, která neznalého provede den za dnem rokem starých Keltů a ukáže na neobyčejnosti toho kterého dne v mnoha životních analogiich.

02.01.2021 5 z 5

Děvče pro Oklahomu Děvče pro Oklahomu Mirko Pašek

Příběh jsem četl spíš z povinnost, abych se dozvěděl "jak to bylo dál". Něco mi tam prostě chybělo, třeba takový americky optimistický příslib do budoucna... dramatický příběh sice končí pootevřenými vrátky, ale autor je již neotevřel. Zvláštní, je nejmelancholičtější a přesto nejupovídanější... :|

03.12.2020 4 z 5

Tip od Kvída Tip od Kvída Vladimír Přibský (p)

Je to knížka na jedno přečtení do vlaku anebo do letadla s efektem nechtěného. Z dnešního pohledu jsou některé situace poněkud absurdní, ale jako oddechovka? Proč ne.

21.11.2020 3 z 5

Vesmír dokořán Vesmír dokořán Milan Codr

Toto byla jedna z mých nejoblíbenějších knih, která shrnovala pionýrské doby dobývání vesmíru od počátku. Ve své době udivovala detaily na unikátních fotografiích (některé byly v soc.dem. publikovány vůbec poprvé) a velmi decentně ukazovala i odvrácenou tvář soutěžení velmocí.
Každopádně byla pro inspiraci vyhledávaná raketovými modeláři a vlastně všemi, kdož stavěli modely třeba i z papíru ;)
Vytknul bych jí snad jen absence informací o britském či francouzském kosmickém programu.

18.11.2020 5 z 5

Do poslední kapky Do poslední kapky Mary Challans Renault

Přihlédnu-li k době vzniku díla, je to možná trošku nezvyklý milostný příběh, zasazený do dobových reáliích starého Řecka v době Peloponéských válek. Reálie jsou jak vystřižené z učebnice dějepravy a trochu příběh shazují, jelikož jsou až příliš popisné a rozvláčné, ale je to prostě takový originální rukopis autorky. Náhled do myslí a na činy aktérů je skvěle podaný.
Není to asi čtení pro každého, mně osobně se to lehce nečetlo.

10.11.2020 3 z 5