IchLiebeLesen IchLiebeLesen komentáře u knih

Bůh s.r.o. Bůh s.r.o. Ondřej Neff

Tyto povídky mě opravdu překvapily. Nebyly to takové klasické sci-fi, které pouze chválí rozvoj, nebo případně ten rozvoj kritizují. Tohle byly sci-fi povídky, které se zaměřovaly i na "obyčejný" život ( Varianta číslo tři ).Také se vyjímaly tím, že většinou nekončily happy endem .
Povídky byly velice čtivé. Doopravdy, když jsem se začetl, četl jsem hodně dlouho a byl jsem úplně mimo realitu. Jenom se mi nelíbila ta vulgarita a to časté mučení hrdinů . Ne že by mi to vadilo, ale přece jenom toho tam byl nadbytek :)

05.03.2017 4 z 5

Kniha o náboženstvích Kniha o náboženstvích kolektiv autorů

Tato kniha je velice zajímavá. Jsou zde obsaženy všechny základní fakty a zajímavosti. Jsou zde také velice podařené ilustrace. Pro laiky je tato kniha to nejlepší co jde.
Jedna věc co se mi nelíbila se ale našla. Kniha je hodně chaotická. Je zde, kromě hlavního témata, plno dalších témat, obrázky, které občas ani nesouvisejí s tématem. Témata jsou u každého náboženství jinak poskládaná, atd. Proto bohužel 4/5

13.02.2017 4 z 5

Povzbuzení k milosrdenství Povzbuzení k milosrdenství Sv. Vincent De Paul

Krasné citáty na každý den, které nám mohou pomoci v cestě k Bohu .

04.02.2017 5 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Výborná kniha. Černá politická satira, přesně dle mého gusta.
U knihy jsem se ani na chvíli nenudil. Pohled Hitlera na dnešní svět byl prostě komický. Kniha také trochu varuje před velkým rozvojem - př. televize hýbe světem.
Hodně jsem se také nasmál. Takhle jsem se nenasmál od Stopařova průvodce.
To, že je tato kniha autorovou prvotinou pouze dokazuje, že od něj lze čekat další výborné knihy, protože Už je tady zas je pouze důkaz o jeho talentu.
Moc všem doporučuji.

04.02.2017 5 z 5

Balady a romance / Zpěvy páteční Balady a romance / Zpěvy páteční Jan Neruda

Poslední poezie, kterou jsem četl, byl Seifert. Tato kniha se mi zdála naproti Seifertovým sbírkám klidnější. Měl tady témata duchovní i světská. Ovšem moje neoblíbené téma (vlastenectví) se tady také objevilo, ale pouze si ve dvou básních.
Balady a romance - když jsem je četl byl jsem překvapen. Když to byla balada, byla tak pochmurná, že byla až depresivní. Zato romance, to bylo veselí. Někdy se stalo že Neruda nevychytal názvy (nevím , jestli schválně nebo ne) a občas byla balada veselá a romance smutná. Tato část se mi četla dobře.
Zpěvy páteční - jednoduše básně na různá témata (mezi nimi i to vlastenectví).
Kniha je krátká a jednotlivé básně se dobře čtou.

25.01.2017 4 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Jsem hodně překvapen. Na to, že mě obvykle dramata nebaví, mě toto drama ohromě bavilo. Bylo to hlavně tím, že mám rád sci-fi. Také ten příběh mě překvapil. Na tu dobu, kdy kniha vznikala, je přímo nadčasový ! Akorát, často my to přišlo takové prosté. Páni poslali slečnu pryč a začali se bavit úplně jinak. To mi také přišlo maličko komediální.
Ta myšlenka je v dnešní době častá. Na taková témata vznikají nové knihy i filmy. Ale nebýt bratří Čapků, není ani slovo robot.
Vážně R.U.R. je výborná kniha a všem ji doporučuji přečíst.

04.01.2017 5 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Tahle knížka byla vážně super. Portrét chlapce s autismem, který vyšetřuje vraždu psa. Ne že by mě tento typ komedie bavil, ale ta knížka byla dost čtivá.
Výborný nápad podívat se na myšlenkové pochody postižené osoby. Takhle máme alespoň přehled o tom co se žene autistům v hlavách. Například věci které my zvládáme normálně - jízda vlakem a metrem, cesta do školy a ze školy, atd. ... . Osobně by mě zajímalo, jestli ty matematické příklady v knize vymyslel a počítal sám autor, nebo někdo jiný.
Knížka mě vážně strašně bavila a za chvíli jsem ji měl přečtenou. Doporučuji všem kdo nemají co číst.

30.12.2016 5 z 5

Sex: šlehačka na dortu Sex: šlehačka na dortu Tomáš Řehák

Poměrně poučná kniha

26.12.2016 4 z 5

Vějíř Boženy Němcové / Přilba hlíny / Ruka a plamen / Píseň o Viktorce Vějíř Boženy Němcové / Přilba hlíny / Ruka a plamen / Píseň o Viktorce Jaroslav Seifert

Na tuto knihu musím dát jen 3 hvězdy i přesto, že je to kniha úžasná.
První dvě sbírky mě vůbec nebavily. Zdály se mi depresivní a dekadentní. Mluvilo se zde hodně o smrti. Také byly hodně vlastenecké a to není zrovna téma, které by mě nějak zaujalo.
Za to poslední dvě jsem přečetl jedním dechem. Ty básně byly pěkně a s láskou napsané. Uplatňoval se zde (jak já s oblibou říkám) ten jednoduchý geniální rým.
Rozhodně Seifert není tak jednoduchý na čtení, jako jsem si myslel, když jsem četl Maminku.

23.12.2016 3 z 5

Maminka Maminka Jaroslav Seifert

Jaroslav Seifer byl pravý básník. Když jsem četl ty jeho prosté verše, cítil jsem takové kouzlo. Byly naplněny citem, vzpomínkami a nostalgií. Při jakékoliv situaci jsem s ním soucítil, ať to byla radost, nebo to byl smutek. Mohl jsem se do něj vžít. Vžít se do jeho (poměrně) nuzných poměrů, do jeho strastí i slastí.
Jeho život byl úplně normální, ale pravý básník udělá ze všedních věcí věc tak poetickou, že by jeden zaplakal. Vážně má můj obdiv.
Některé básně jsem četl vícekrát, ale celou knihu jsem (doufám) nečetl naposledy a určitě se k ní vrátím.

16.12.2016 5 z 5

Věroměr Věroměr Max Kašparů (p)

Říká se : nesuď knihu podle obalu. A já jsem soudil. Říkal jsem si, bude to sranda, ale s humorem byly napsány asi tři kapitoly, za což jsem rád.
Kniha je takové zrcadlo, které má za účel obrátit ty "méně věřící" na cestu k Bohu a ty "více věřící" motivovat k trpělivému vykonávání této cesty.
Tato knížka je ohromě krátká a pro svoji čtivost se dá za hodinu přečíst. Bavila mě a četl jsem ji s radostí. Proto uděluji 5 hvězdiček.

13.12.2016 5 z 5

Jiskry z křemene Jiskry z křemene Karel Havlíček Borovský

Prvně bych chtěl vyjádřit můj obdiv ke K. H. Borovskému za to, že vydával svoje dílo kritizující společnost, i přes všechny soudy a nakonec i přes odvoz do Brixenu.
K této knize mám jen málo připomínek. Výborná ilustrace (Josef Lada), a úvody, Borovský také výborný, ale vadilo mi, jak byly některá z jeho děl zkrácená, nebo prostě chyběla (hlavně Křest svatého Vladimíra)
Tato kniha je bravurně napsaným životopisem pro mládež, ale mně to prostě netačilo. Takže dnes tedy pouze 3 hvězdy.

04.12.2016 3 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Po celou dobu, co jsem tuto knihu četl, jsem byl příjemně překvapen. Ani ne tím, jak na sebe navazují jednotlivé příběhy, ale jejich čtivostí. Tempo některých částí bylo takové, že když jste se začetli, nepustilo a četli jste několik hodin bez vnímání času.
Co ještě stojí za pochvalu je styl jednotlivých příběhů. Každý měl svůj specifický styl, proto na začátek to pro vás bylo pokaždé takové tlumené částečné ukončení děje.Stejně tak na konec. Většina příběhů končila napínavě a akčně a potom navazovalo klidnější pokračování dalšího příběhu, které zase končilo napínavě, atd... Úplně mi to připomínalo crescendo a decrescendo.
Rozhodně tedy klobouk dolů. Všem doporučuji

21.11.2016 5 z 5

Povídky malostranské Povídky malostranské Jan Neruda

Malá Strana ... Když někdo uslyší tento název, většinou ho napadne právě Neruda a jeho Povídky malostranské. Autor v této knize popisuje život na Malé Straně a ukazuje svůj talent a pozorovací schopnosti.
K povídkám nemám nic moc co dodat. V některých se snaží autor kritizovat, v některých chválit. Občas jsem si říkal, jak to muselo být super, žít na Malé Straně.
Dnes musím dát zase 4 hvězdy, kvůli první a poslední povídce, které mě osobně vůbec nebavily. Jinak tato kniha je jedna z těch dobrých knih v seznamu povinné četby.

15.10.2016 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

V této knize je velice zajímavá úvaha o budoucnosti. Nesmí se číst, hasiči zakládají ohen, jeszí se 80 nejmenší rychlostí, atd. Kdo něco poruší tomu spálí dům a dají ho do vězení, nebo ho zabije robotický pes Ohař. Z toho vyplývá asi jen jedna věc, a to že autor chtěl vzkázat, abychom četli, chodili ven a vůbec žili zdravě (Tedy podle mého názoru).
Kniha pro mě byla na začátku hodně nepřehledná, ale jinak příběh byl hodně originální a titul zásadní dílo sci-fi si tato kniha rozhodně zaslouží. Bohužel styl autorova psaní se mi osobně vůbec nezamlouval, a tak musím dát 4 hvězdy.
Doporučuji tuto knihu hlavně pro všechny fanoušky sci-fi, ale i pro ostatní je to dobrá četba.

02.10.2016 4 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Tato kniha má velice dobrý příběh. V rychlosti : Dorianův obraz uvadá v kráse a Dorian, i přes všechny svoje hříchy, je krásný. Když potom unikne smrti, rozhodne se žít lepší život a zničí obraz, a tak se zabije.
Kniha obsahuje také dobrý popis myšlenek, které jsou takovou filozofií na zamyšlení. Většinou tady jde o to, jak podle pana Wilda myslela vyšší vrstva. Sama kniha je v podstatě o tom, že krása není všechno.
Lze poznat že sám autor sem dal kus sama sebe (jako malíř Basil). Tato kniha je vlastně sbírka umělcových názorů. Oscar Wilde se toho prostě nebál, a tak jeho román byl mnohokrát odsuzován, ale ted si získal svůj ohlas.
Ještě mě nečeká maturita, tuto knihu jsem si začal číst dobrovolně a nejsem zklamán.Takže až na část, kde autor popisuje Dorianovy koníčky (což mě vážně vůbec nebavilo, proto musím dát 4 hvězdy), je tahle knižka úžasná. Doporučuji všem ! Ale pozor knížka je poněkud náročnější :)

26.09.2016 4 z 5