Vějíř Boženy Němcové / Přilba hlíny / Ruka a plamen / Píseň o Viktorce

Vějíř Boženy Němcové / Přilba hlíny / Ruka a plamen / Píseň o Viktorce https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/79325/vejir-bozeny-nemcove-79325.jpg 4 14 3

Básnické sbírky - Vějíř Boženy Němcové; Přilba hlíny; Ruka a plamen; Píseň o Viktorce.

Natyna3
04.01.2023 5 z 5

,,Když se jen dotkneš ruky mé
a dlaň tvá lehce padne do mé,
struny, o kterých nevíme,
ozvou se tiše, povědomé.“

Marekh
04.10.2022 5 z 5

Tato kniha obsahuje 4 básnické knihy:

VĚJÍŘ BOŽENY NĚMCOVÉ - doba okupace.

PŘILBA HLÍNY - motiv osvobození.

RUKA A PLAMEN

PÍSEŇ O VIKTORCE - Viktorčina tragédie se pro autora stala podobenstvím osudu Boženy Němcové samé. Tato sbírka byla odmítnuta kritikou KSČ.

Celkově se mi básně líbily. V knize nalezneme motivy národní kultury, navracení jara, lásku, životní tragédii a naději. V mnohých básních se objevuje Praha. Často autor píše o smrti. Některé básně jsou smutné, melancholické. Líbilo se mi, že autor oslovoval české spisovatele a výtvarníky. Některé básně jsou jim věnovány. Některé básně se četly lehce, jiné byly obtížnější na četbu, ale celkový dojem z této knihy je pozitivní.

V závěru knihy se nachází EDIČNÍ POZNÁMKA a kapitola SEIFERTOVA LYRIKA ČASOVÁ A NADČASOVÁ, ve které se dočteme o autorově tvorbě.

Citáty:

Však naši mrtví žijí v nás,
mluvíme řečí jejich,
tou řečí, jejíž sladký hlas
živil nás v beznadějích.

Zanevřeme-li na nemoc,
Život zas sílu dá nám.

IchLiebeLesen
23.12.2016 3 z 5

Na tuto knihu musím dát jen 3 hvězdy i přesto, že je to kniha úžasná.
První dvě sbírky mě vůbec nebavily. Zdály se mi depresivní a dekadentní. Mluvilo se zde hodně o smrti. Také byly hodně vlastenecké a to není zrovna téma, které by mě nějak zaujalo.
Za to poslední dvě jsem přečetl jedním dechem. Ty básně byly pěkně a s láskou napsané. Uplatňoval se zde (jak já s oblibou říkám) ten jednoduchý geniální rým.
Rozhodně Seifert není tak jednoduchý na čtení, jako jsem si myslel, když jsem četl Maminku.

Jaroslav Seifert
česká, 1901 - 1986
1925  74%Na vlnách TSF
1999  95%Všecky krásy světa
1950  83%Píseň o Viktorce
1971  86%Maminka
1984  85%Býti básníkem

Kniha Vějíř Boženy Němcové / Přilba hlíny / Ruka a plamen / Píseň o Viktorce je v