Balady a romance / Zpěvy páteční

Balady a romance / Zpěvy páteční https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56610/bmid_balady-a-romance-zpevy-patecni-aQP-56610.jpeg 4 34 5

Maanna
15.08.2022 3 z 5

Nerudu asi budu vždy preferovat jako prozaika. Jako básník působí poměrně archaicky a řada témat mě moc neoslovuje. Víc se mi líbí básně s kratšími verši, ty přes celý řádek jsou poněkud klopotné a náročné na koncentraci. Obrozenecký patos už dnes také moc neosloví. Některé básně mě i zaujaly tématem - třeba Balada dětská - ale forma už je pro mne opravdu z jiného světa, zatímco třeba Povídky malostranské jsou plné života dodnes.

čuřil
04.12.2019 3 z 5

Určitě to bylo to povedenější co jsem z básní četl. Lépe však vyzněla sbírka Písně kosmické.

Sněžková
31.05.2019 4 z 5

Některé balady jsou spíše romancemi a obráceně. Ale musím říci, že jsem byla dost převapená. Ve srovnání se lvy, kteří bijí o mříže, jsem tolik citu nečekala...

IchLiebeLesen
25.01.2017 4 z 5

Poslední poezie, kterou jsem četl, byl Seifert. Tato kniha se mi zdála naproti Seifertovým sbírkám klidnější. Měl tady témata duchovní i světská. Ovšem moje neoblíbené téma (vlastenectví) se tady také objevilo, ale pouze si ve dvou básních.
Balady a romance - když jsem je četl byl jsem překvapen. Když to byla balada, byla tak pochmurná, že byla až depresivní. Zato romance, to bylo veselí. Někdy se stalo že Neruda nevychytal názvy (nevím , jestli schválně nebo ne) a občas byla balada veselá a romance smutná. Tato část se mi četla dobře.
Zpěvy páteční - jednoduše básně na různá témata (mezi nimi i to vlastenectví).
Kniha je krátká a jednotlivé básně se dobře čtou.

cucíno
06.11.2014 4 z 5

Zajímavé je, že Neruda zaměňuje a nerespektuje žánry. Některé balady jsou romance a romance jsou balady. Např. krásná romance helgolandská je ve skutečnosti ponurá balada se smutným závěrem.

Jan Neruda
česká, 1834 - 1891