Povídky malostranské

Koupit

Povídky malostranské čtenáři přibližují osobitý svět Malé Strany devatenáctého století plný tragických, ale i romantických či komických osudů obyvatel této čtvrti. Třináct příběhů, silně ovlivněných zážitky z autorova dětství a dospívání, původně vycházelo v různých časopisech. Ke knižnímu vydání došlo až deset let po publikaci první povídky. Sbírka ukazuje s neobvyklým odstupem a ironií mikrosvět pod Hradem, zároveň zachovává reálný obraz pražských lidiček a jejich prostředí. Tímto dílem se Jan Neruda nesmazatelně zapsal mezi nejlepší prozaiky celé české literární historie...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/219669/povidky-malostranske-219669.jpg 3.52160
Povídky, Literatura česká
Vydáno:, Omega

Kniha Povídky malostranské

bankurka

Nejlepší jsou Figurky

pismenkovyJoe

Některé povídky baví více, jiné méně, ale rozhodně jsou všechny zajímavé a zábavné. Nerudův styl mi vyhovuje a za mně si určitě zaslouží pět hvězd.

Vendula39

Knížku jsem si přečetla, protože jsme ji měli v povinné četbě. Příběhy se mi líbily a většinu jsem znala už z hodin češtiny. Doporučuji přečíst.

zanetkov77

Neruda jako básník prostého lidu. Jako poetu ho vnímám vlastně i v dílech prozaických a Povídky malostranské mají poetický nádech, který nám přiblíží na první pohled zdající se poklidnou čtvrť malostranskou druhé poloviny 19. století. Když nahlédneme ale pod povrch tohoto zdání, narazíme na život v samé jeho podstatě - na lid prostý a jeho žití plné upřímnosti, humoru, strastí i radostí. Seznámíme se se spoustou postav, některé si oblíbíme, jiné méně, u některých svůj vztah můžeme pozměnit ještě během příběhu, ale v konečném důsledku si vlastně všechen lid malostranský nelze nezamilovat. Líbí se mi, jak Neruda dokáže brilantně vykreslit atmosféru svého rodného místa i charakteristiku postav, které nejsou jen černobílé a často nás překvapí. Povídky jsou krásné, smutné, ironické i humorné, to je jedna ze skvělých schopností autora, vyvolat v čtenáři hned několik emocí naráz. A v neposlední řadě nejde nemilovat osobitý Nerudův jazyk, který je vždy pohlazením po duši.

HenryOsmý

Dnešní čtenář, navyklý stylu psaní, jenž je od Nerudy vzdálen jako Pluto od Slunce, může mít tendenci považovat jeho dílo za banalitku. Není tomu tak. Mé hvězdičkové hodnocení je sice nízké, přesto na Nerudovi oceňuju tu kvalitu, kterou nejsem schopen vidět na Jiráskovi, Němcové a dalších "velikánech".

intelektuálka
02.12.2018

"Malá Strana - beru domy i lid - má cosi tichého, důstojného, starobního, řekněm i podřímlého do sebe ..."

Tak bych i já hodnotila tento soubor povídek - jsou to zachycené figurky malostranské, psané jazykem své doby...

Mám ráda povídky Přivedla žebráka na mizinu a Doktor Kazisvět.

Jen se zamýšlím nad tím, jak by povinná četba mohla znehodnotit staré české autory ... mně se podařilo k nim získat vztah a i po letech si je ráda přečtu...

DommiP
15.10.2018

Některý z povídej mě bavily více, jiné méně. Ovšem je to klasická literatura a určitě by ji měl číst každý, protože určitě každý si k ní najde určitou cestu.

SSTknihy
27.09.2018

Povinná četba, ke které jsem si musela hledat cestu až časem. Literární kvalita je nesporná, ale dnes už beru jednotlivé příběhy a postavy spíš jako svědectví doby a představení jednotlivých typových charakterů. Nicméně na základní škole bych tuhle knihu asi nedoporučovala.

agatha2
22.08.2018

Opět další z mých návratů ke klasikům. Tentokrát jsem sáhla po panu Nerudovi, protože jsem tuto sbírku povídek měla ráda již v době dospívání. Byla jsem zvědavá, zda po x letech pro mě neztratila své kouzlo. A musím s radostí říci, že neztratila. Jedna z knih, kterou by si měl každý aspoň jednou přečíst.

Ran
08.08.2018

Tyto povídky se mi velmi líbily, jejich čtení jsem si užila.

nikolet
02.08.2018

Hezký příběh Přivedla žebráka na mizinu. Jinak nic moc.

ChaosTheory
10.06.2018

Složitější na čtení, ale jedná se o krásný dobový popis života v Praze. Některé povídky mají mnohem zajímavější příběh než jiné.

Mates84
05.05.2018

Kdybych je nedostala jako povinnou cetbu v 6 tride,tak si myslim,ze bych si je zamilovala.Bohuzel takhle me to naprosto odradilo:-(doted nechapu proc to bylo v povinne cetbe pro takhle male decka.Cist to o nekolik let pozdeji tak si z toho odnesu mnohem vice.Takhle bohuzel zustala jen nechut to znovu otevrit a verim,ze to je velka skoda:-(

Kuža007
02.05.2018

Jediné dokonalé prozaické dílo Jana Nerudy. I když každá jednotlivá povídka se musí hodnotit jinak. A další velké minus je to, že toto dílo je i v jistých pasážích antisemitské.

Marekh
09.04.2018

Nejvíce se mi líbily tyto povídky: Pan Ryšánek a pan Schlegl, Přivedla žebráka na mizinu, Jak si pan Vorel nakouřil pěnovku aj.

Nejméně se mi líbila asi nejrozsáhlejší povídka Týden v tichém domě.

Vážkopis
08.04.2018

Když koukám na komentáře dole. Nevím co si myslet. Protože jak Nerudá umí psát prózou... to je prostě úžasné. Když jsem ji četl poprvé, položil jsem oči na první řádek a najednou jsem byl na straně 100 a užíval jsem si to. Asi do školy se čte vše špatně... chápu. Ale zkuste se k této knížce vrátit někdy, až to nebude z povinnosti.

Percabethka
23.03.2018

Povídky malostranské jsem začala číst už několikrát, ale vždycky mě po chvilce přestaly bavit. Teď jsem si kvůli povinné četbě přečetla Hastrmana, Doktora Kazisvěta a U tří lilií a všechny tři byli hezké, ale myslím, že do těch zbylých povídek už se pouštět nebudu. Jsou na mě moc popisné a nic moc se v nich neděje...

raďax9
17.03.2018

Některé povídky (O měkkém srdci paní Rusky, Přivedla žebráka na mizinu, Hastrman, Doktor Kazisvět) byly nadmíru zajímavé, další mě ani tak nezaujaly nebo mě chvílemi nudily. Autorův styl psaní mi přijde občas zdlouhavý (příliš podrobný), někdy jsem se v ději zamotával. Jinak krásná ukázka z malostranského života.
Určitě tuto českou klasiku doporučuji přečíst.

Cink262
04.03.2018

Je pro mě nadmíru těžké v jednom komentáři shrnout své pocity z "Povídek malostranských". Kniha se totiž skládá z 13 povídek s často až diametrálně odlišným charakterem. Zatímco v některých se popisují dětská dobrodružství, jinde můžeme nahlédnout do soužití tak podivných a propracovaných postav, že snad ani nelze pochybovat o jejich reálném podkladu, a některé povídky pro změnu nastavují zrcadlo malo(stransko)měšťácké společnosti nasáklé xenofobií a předsudky.

Celkový dojem tedy není nijak valný. I přestože mě některé povídky takříkajíc chytly za srdce a sám jsem se s hrdiny stával cizorodou částicí Malé Strany, jiným zase téměř chyběla pointa nebo byla velmi "slabá", což se u příběhů ze života (bohužel či bohudík?) stává.

Terez67
03.02.2018

Blbě se mi nějaké povídky četly a taky se moc okecávaly a mě to pak nebavilo.... některý se dali a některý zase ne ....celkově se mi to moc nelíbilo

Život-s-Kačí
09.01.2018

Jelikož jsem čekala od knihy málo, velice mile mě překvapila. U povídek jsem se bavila a u některých i zamyslela. Navíc jsem četla vydání s krásnými ilustracemi Petra Urbana, které příběh doplňovaly.

Pohodová
07.12.2017

Sice povinná školní četba ale tak jsem do ní spadla, že jsem referát psala v úplně stejném stylu..

mia.com
06.12.2017

Vím, že je to klasika, ale mě autorův zdlouhavý popis všech detailů opravdu nebavil. Některé povídky jsem přeskočila, u jiných jsem byla zvědavá na pointu, tak jsem je přelouskala, ale u poslední jsem si už řekla, proč ztrácet čas nad něčím, co mě nebaví a nutit se k tomu. Tak jsem knihu zaklapla.

zuzka894
04.12.2017odpad!

Já vím, klasika, školní četba.....to se nedalo číst, vůbec mě to nebavilo. Přiznám se přečetla jsem jen první povídku. Z několika stránek jsem pochopila pouze, že jedna paní zemřela. Nemá to hlavu ani patu, prostě jen tak plácnutá povídka o ničem. Zato povídka obsahovala spoustu postav, o kterých jste kromě jména nevěděli nic.

ferda16
23.11.2017

Tyto povídky se četly dobře. Sice si musíte zvyknout na jazyk, ale pak to jde samo. Jedna povídka zajímavější, než druhá. Myslím, že jako povinná četba by na školách měla určitě zůstat.

lisc
11.11.2017

Knihu jsem neměla v ruce drahně let (od své maturity,a to ani nechtějte vědět, jak je to dlouho!) a těžce jsem se prokousávala.

Olšan
03.11.2017

Báječné jsou Figurky!

Aya81
23.10.2017

Byla jsem na knihu moc zvědavá, přece jen - je to česká literární klasika. Překvapilo mne, jak moc odlišně se mi jednotlivé povídky četly. Některé byly i přes určitý jazykový handicap (přece jen se od té doby jazyk hodně pozměnil) lehouné jako peříčko, jinými jsem se ne a ne prokousat. Jako celek hodnotím tak nějak uprostřed. Plus za atmosféru staré Prahy a za vykreslení postav.

emma24
10.10.2017

To už je tak dávno, co jsem tuhle knihu četla, že si to snad ani nepamatuji, ale tenkrát jsem se kupodivu začetla. Dnes by jí museli přeložit do současného českého jazyka a třeba by si získala oblibu už jen svojí tehdejší atmosférou

Kraken84
08.10.2017

Na jazyk jsem si musel zvyknout, ale to nebyl problém, který jsem s knihou měl. Děj mě nedokázal vtáhnout, já se ne a ne začíst a knihu jsem protrpěl.