hu_87 hu_87 komentáře u knih

Velká kniha o dřevě Velká kniha o dřevě Martin Patřičný

Nádherná hutná encyklopedie s mnoha krásnými fotografiemi jednotlivých dřev a stromů. Zajímavé je rovněž zmínění všemožných výrobků z jednotlivých druhů dřev.

22.09.2021 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Popisek na obálce sedí. Ke konci je to sice poměrně zamotanější, ale to nekazí celkový dojem.
A ten úplný konec - doslova epické. Takhle do děje vtáhnout disociativní poruchu, bravo!

22.09.2021 5 z 5

Krize chlapectví Krize chlapectví John Gray

Podle mě je to super, že vznikají i takovýhle knížky zaměřený na "opačnou stranu mince", tj. na problematiku ohledně mužů a jejich práv.
Je to obsáhlá bichle, zmíněno je zde hodně zajímavostí, statistických údajů (např. že chlapci mají nižší šanci než dívky dokončit střední školu, chlapci trpí absencí otce možná více než dívky a další), ale také opomíjená problematika: svěřování dětí spíše matkám než otcům, i když otci mají zájem o to se starat o své dítě a milují ho stejně jako matka.
Tátové přece jen ukazují dítěti trochu jiný "svět" a úhel pohledu, než mámy. Více a přísněji nastavují hranice, dokážou s potomkem prostě tak blbnout (přesně to autoři vystihli, když do knížky přidali jeden známej vtip, když táta vyhazuje dítě do vzduchu - jak to vidí dítě, máma a táta). Zkrátka potřeba jsou oba světy, jak ten pečující a mnohdy až příliš ochranitelský, nabízející převážně starostlivost a něhu, tak i ten, který dítěti umožní objevovat, ukáže mu takovou tu cestu do světa a pomůže mu objevit svoje nadání i slabiny.
V poslední části knížky je věnovaná taky notná část problematice ADHD a možná řešení těchto obtíží, což je taky fajn, protože ADHD je mnohem častější u chlapců (oproti dívkám, u kterých se to tak neprojevuje a splňují kritéria spíš pro ADD).

Občas mi přišlo, že se ta otcovská část snad až adoruje na úkor matek, na druhou stranu, tohle je problematika z každodenního světa a je třeba na všechna úskalí upozorňovat.

13.09.2021 4 z 5

Druhotný sexismus: Diskriminace mužů a chlapců Druhotný sexismus: Diskriminace mužů a chlapců David Benatar

Knížka jako taková by to nebyla moc špatná, až na několik argumentů níže.
- Příšerný překlad a prokousávání se mnohými větami je srovnatelné s bojem Sísyfovým.
- Přemluva překladatele, která vůbec nemusela být a která dost provokativně a troufale používá různé výrazy směrem k feministkám obecně (nechť posoudí ti, kteří do knihy alespoň nahlédnou).
- Opakování. Autor se bohužel pravidelně opakuje.

S počátečním obecnějším úvodem, který zahrnuje cca 80 stránek (ve kterém jsou mimochodem zajímavé statistické údaje), se přesouváme na takové opáčko těch základních témat probíraných v úvodu knížky, ale do hloubky (tady přichází na scénu ten příšerný překlad, který je v těchto kapitolách obzvlášť znát), více filozoficky atd. a předkládá zde různé argumenty pro své tvrzení. Což teda začíná být v téhle části knížky celkem nudné.
Samozřejmě, každé pohlaví má svoje a je super, že existují i takovéto knížky zaměřené na mužské pokolení.
Jenže jak se říká - mělo to potenciál a ve výsledku se to tak zbytečně zkazilo.
Chápu, že kniha měla jaksi předkládat výčet nevýhod býti mužem, ale zahrnout do toho kapitoly, jakože třeba muž si nikdy není jistý tím, zda je otcem dítěte či ne a že kdyby chtěl každý muž genetický test, tu zatracenou ženskou urazí a tudíž je tímto vlastně jaksi potlačována jeho přirozená touha vychovávat svého vlastního potomka... mi nepřijde moc relevantní.

Ve výsledku je to takové zmatené, své udělal i nepovedený překlad, troufalá předmluva překladatele a některé kapitoly jako třeba viz výše. Celkově je to zbytečně pokažená knížka, od které jsem měla velká očekávání. Když už tam šlo o ten teror teda...

12.09.2021 3 z 5

Zákon rezonance Zákon rezonance Pierre Franckh

Tohle je jedna z těch knih, ve kterých je tak trochu nádech těch na první pohled ezo-věcí a vědy (resp. kvantová fyzika). Knížka se mi nesmírně líbila, vyplatí se jí číst postupně, po kouskách, netřeba spěchat. Jsme tím, čím jsou naše myšlenky - to je zde několikrát zopakované - a tyto myšlenky mají neskutečnou sílu. To, co vysíláme, se nám vrátí zpět a to, jak smýšlíme, ovlivňuje celý náš život. A taky se mi líbily ty citáty, kterými je kniha protkaná. Opravdu pravdivé.

28.07.2021 5 z 5

Proč si nerozumíme Proč si nerozumíme Malcolm Gladwell

(SPOILER) Velice důležitá knížka! Autor zde vysvětluje, jak spoustu věcí prostě nejsou tak, jak na první pohled vypadají, proč jsme přednastaveni "na pravdu", proč je třeba brát v potaz i prostředí, v němž se člověk nachází (typicky třeba místa s vysokou kriminalitou) a že pocit transparentnosti je pouze iluze. Ilustruje to na různých případech, mj. i případu Amandy Knoxové, a vysvětluje, kolik dalších faktorů při vysvětlování a vykládání si záměrů a činů ostatních lidí proplouvá kolem a je třeba je brát v potaz.

22.07.2021 5 z 5

Sérioví vrazi: Patnáct příběhů, které otřásly světem Sérioví vrazi: Patnáct příběhů, které otřásly světem Jack Rosewood

Kvalitně podané téma, doplněné i pro některé zajímavosti. Čikatilo, Rader nebo DeSalvo - zkrátka, jedná se o kvalitní knížku a pěkně napsanou, bohužel mi tam scházely fotografie těch sériových vrahů nebo tak. Každopádně, kdyby knížka měla třeba dejme tomu o 200 stránek víc a byla napsaná stejným stylem, může hravě konkukovat Drbohlavovo Psychologii sériových vrahů.

21.07.2021 4 z 5

Psychopatův průvodce na cestě k úspěchu Psychopatův průvodce na cestě k úspěchu Andy McNab (p)

Název knihy tak nějak odpovídá, obsah víceméně taky, i když ten počet stránek a pravidelné opakování těch samých myšlenek je místy trochu nudný. Jako knížku hodnotím průměrně, autor se často opakuje (asi aby měl vyplnit počet stránek). Začátek každopádně super.
Kdyby se kniha zpracovala v tom smyslu, že když už by nebyla možnost nějak smysluplně využít nějakých těch 300 stránek, ten zbývající prostor by se vyplnil ještě vícero zmiňovanými výzkumy související s psychopaty, kterých podle mě mohlo být klidně více - bylo by to víc než skvělý.
Ten způsob, jakým je kniha zpracována, je obecně celkem shodný se způsobem zpracování ve knížce "Moudrost psychopatů", avšak s mnohem více rozhovory - v našem případě s hodným psychopatem Andym, se kterým si notnou část knížky autor povídá o tom, jak takový psychopat smýšlí. Psychopati jsou moudří, moudřejší než většina tzv. normálních lidí. V této knížce je to solidně podané, i když s pravidelným opakováním těch samých nebo podobných myšlenek. Jestli jste příliš emocionální lidé, tady zjistíte, že se vám to nemusí zas tak vyplácet. A knihou jsou protkány některé krátké testy (jako jestli máte tendence k zachování chladné hlavy a tak).

15.05.2021 3 z 5

Dějiny ďábla Dějiny ďábla Robert Muchembled

Skvělá, na čtení poměrně náročná knížka. Podrobná a zajímavá. Ovšem člověk se v tom všem snadno ztratí, výhodou je, pokud o daném tématu už něco víte. Jenom mi trochu vadila jistá chaotičnost, měla jsem dojem, že některé věci na sebe moc plynule nenavazují. Ale doufám, že z této edice seženu více knih, vypadá to opravdu zajímavě.

16.04.2021 5 z 5

Jak nás mozek klame Jak nás mozek klame Albert Moukheiber

Slušně napsané, zajímavá obálka a zajímavé informace. K tomu ty informace, obsažené uvnitř, jsou dnes v době pandemie vlastně velmi aktuální (zda to má nějaké praktické dopady, těžko říct). Sečteno podtrženo, autor se zaobírá různými zkresleními - např. proč si podprůměrní lidé budou vždy myslet, že jsou nadprůměrní nebo proč být objektivní vyžaduje notnou dávku sebereflexe a přemýšlení. Také se např. dozvíte, proč je brát Milgramovy nebo Ashovy experimenty s řekněme mírnější rezervou a na konci je abecední rejstřík s jednotlivými druhy zkreslení.
Pro mě v tomto oboru byla o něco zajímavější kniha od Niny Schautové (Rozhodování a intuice), avšak ani tady autor nezklamal.

04.04.2021 4 z 5

Mikrobiom lidského těla: Jak spolupracovat s mikroby v těle a prostředí a žít déle a zdravěji Mikrobiom lidského těla: Jak spolupracovat s mikroby v těle a prostředí a žít déle a zdravěji B. Brett Finlay

Perfektní, prostě super, více takových publikací!
Pokud jste četli nebo znáte knížku O parazitech a lidech, tato je jí v mnohém podobná: pevná, hutná vazba (tzn. knížka je poměrně těžká, ale bytelná) a se zajímavými informacemi uvnitř. Tentokrát se zaměřuje hledáček na mikroby a vztah zdraví (jak duševního, tak fyzického), třeba jak souvisí mikrobiální nerovnováha s potížemi v menopauze; prostě a jednoduše - mikrobi jsou potřební, neskutečně zajímaví a v mnoha ohledech i inteligentní. Bohužel, kniha postrádá jednu celkem podstatnou věc a to jsou fotky, ilustrace, obrázky, to je asi jediné, co mě na knížce trochu mrzelo. Jinak ale super!

22.03.2021 5 z 5

Moudrost lesa Moudrost lesa Peter Wohlleben

Objektivně je to perfektně napsaná knížka (jak jinak taky), subjektivně se mi kniha nečetla tak dobře jako některé jiné od tého samého autora, ale určitě doporučuji všem lesníkům a lidem, kteří se o stromy/lesy zajímají. Když si jí přečtete, určitě tím nic nezkazíte, naopak.

22.03.2021 5 z 5

Tajemné pouto mezi člověkem a přírodou Tajemné pouto mezi člověkem a přírodou Peter Wohlleben

Je to mega zajímavé, hlavně ty kapitoly o smyslech nebo třeba o tom, jaká nečekaná část našeho těla je aktivní několik ms předtím, než fixujeme pohledem určitý objekt. Na druhou stranu, druhá část knihy je spíše o lesích obecně, ochraně lesů, různým úvahám apod., což mi také nepřišlo na škodu. Těším se na autorovo další knížky, doufám, že u nakladatelství Kazda vyjdou i další (nebo přinejmenším podobné) jeho knížky.

14.03.2021 4 z 5

Podstata pouště Podstata pouště Michael Martin

O poušti jsem měla vždycky určité dojmy a o spoustě oblastí z této tématiky jsem neměla tucha. Tahle knížka to napravila. Ze začátku je sice pomalejší rozjezd, kdy autor spíš sděluje svoje dojmy, pak se ale karta obrací a teprve přichází to zajímavé.
Ocenila jsem to, že jednotlivé kapitoly byly poměrně krátké a samozřejmě přehledně s příslušnými názvy témat. Dělá to pak knihu o dost přehlednější. Taky je fajn to, že v knize jsou i fotografie (bohužel černobílé) a na bílejším papíře jsou zhruba v půlce taky různé fotky (tentokrát již barevné) různých pouští, dun nebo toho, jak žijí někteří obyvatelé pouští.
Jako kniha je to super, protože dokáže opravdu rozšířit rozhledy a představu, jak to v pouštích chodí ať už po stránce přírodní (např. kapitola o dunách, pouštních bouří...) na co si v poušti obzvlášť dávat pozor (hlavně kde se nepokoušet tábořit), tak i po stránce obyvatel pouště: autor věnuje několik kapitol také dnešnímu trendu toho, že v některých pouštích to může být až nebezpečné kvůli různému pašeráctví, drogám apod. Opět populárně-naučná knížka mého oblíbeného stylu. Kdo toho o pouštích moc neví, nemůže pochybit. Navíc je tu dost obrazových příloh, pomocí kterých si dokážete různé věci lépe představit.

14.03.2021 5 z 5

Zdraví zabíjí Zdraví zabíjí Sharon Moalem

(SPOILER) "Život je nepřetržitý proces tvoření. Evoluce neskončila, je všude kolem nás a mění nás za pochodu. Za druhé, nic na světě neexistuje odděleně, samo o sobě. My všichni - lidé a zvířata a rostliny a mikrobi a všechno ostatní - se vyvíjíme společně. A za třetí, náš vztah k chorobám je často složitější, než jsme si dříve mysleli."

Autor ve své velmi zajímavé knížce nabízí poněkud odlišný pohled na choroby jako takové.
Co můžeme udělat s myšlenkou, že hemochromatóza kdysi chránila lidi proti moru? Nebo co můžeme udělat s možností, že diabetes vznikl coby adaptace na poslední dobu ledovou? Co vyplývá z poznatku, že malárie mne chce v posteli a rýma mezi lidmi? A co to znamená, že všichni vlastníme genetický kód, který původně patřil virům a který skáče sem a tam?

Nikdy mě třeba nenapadlo, jak úzký vztah má železo (Fe) k našemu imunitnímu systému a jak jej mnozí paraziti a bakterie využívají k prospěchu svému. Nebo že cukrovka je vlastně nemoc, která původně zamezovala vzniku škodlivých ledových krystalků, které by jinak poškozovaly membrány buněk.
První dvě kapitoly jsou věnovány takovým příběhovským stylem právě železu a cukrovce, posléze se karta obrací a autor píše více "všeobecněji", ale je to zajímavá jízda: od vztahu k mikrobech k nám lidem, nebo Asiatům a alkoholu, až po fakt, že porod ve vodě má být údajně mnohem přirozenější metoda nevyžadující přítomnost takového množství analgetik. Je to sice taková tak trochu všehochuť, ale autor píše dost dobře a srozumitelně, takže nic jiného než doporučit nemůžu každému, kdo se někdy zajímal o myšlenku zdraví obecně, nebo člověku, který se zajímá nejen o lidské tělo, ale i o evoluci. A právě o takové to podhoubí evoluce - že mnoho chorob má i své výhody, když to tak blbě napíšu - že vše se neustále vyvíjí. Nakonec i my sami jsme tvořeni skákajícími geny a epigenetické mechanismy jsou tak složité, že jsme v to ani nemohli doufat.

14.02.2021 5 z 5

Slepý hodinář Slepý hodinář Richard Dawkins

Dawkins nezklamal a ztěžejním tématem této obsáhlé bichle (která se ke mně bohužel dostala, v poměrně žalostném stavu) je evoluční biologie, přírodní výběr, oslavování Darwina, geny a mutace (např. u takové Drosophily), DNA a její úžasná schopnost uchovávat informace a samozřejmě slavné sloupky o netopýrech a jejich radaru.
Doporučuji spíš jako takový úvod, základ, který by měl znát každý, kdo chce poznat taje evoluční biologie.

Kniha je sice mohutnějšího rázu, avšak autor se často opakuje a všemi těmi přirovnáními, analogiemi se zaručí, že to pochopí opravdu každý alespoň průměrně inteligentní jedinec. Na druhou stranu to může občas brnkat na pozornost.

11.02.2021 5 z 5

Co je život? Co je život? Addy Pross

Super čtení, vše polopaticky vysvětlené, zmíněny jsou i některé zajímavé experimenty v souvislosti s dosud nezodpovězenou otázkou "jak vznikl život?". Zajímavé byla zmínka o experimentech s RNA (co se třeba stane, když se setkají dvě RNA...) nebo co se stane, když smícháte plyny důležité pro život a smícháte to s blesky... Pro lidi znalé ohledně biologických věd to bude z větší části spíše opakování, nebo propojení již existujících znalostí, pro mě byla zajímavější druhá polovina knihy. Přečteno na jeden zátah.

04.02.2021 5 z 5

Stručné dějiny biologie Stručné dějiny biologie Stanislav Komárek

Co se týče počtu stran, tak samozřejmě nemůžeme očekávat nic "extra" a knížka, soudě podle názvu, slouží pouze jako stručný (nikoliv nutně zábavný nebo zajímavý) soubor faktů z dějin biologie. Ač jsem poměrně přírodovědný nadšenec, některá jména pro mě byla neznámá a myslím, že by bylo vhodné právě ubrat na kvantitě (rozuměj-jmen) a přidat trochu na kvalitě (nějaká stručná zajímavost k danému vědci-badateli). To mě u Komárka trochu překvapilo, ale což - řiďme se podle názvu a nečekejme nic víc. Co se týče Komárka, tak je to rozhodně o něco slabší kousek, ale pro lidi, kteří si chtějí doplnit mezery v historii zkoumáni biologie, potažmo zvídavější středoškoláci, kteří se při běžných hodinách nudí, to bude poměrně příjemná četba (byť se knize nedá upřít jistý nádech učebnice).

30.01.2021 4 z 5

Kniha kódů a šifer Kniha kódů a šifer Simon Singh

Ideální pro všechny zájemce o danou oblast. Kniha je poměrně rozsáhlá a zahrnuje jak dějiny kryptografie (potažmo steganografie), tak situaci za války a budoucnost kryptografie.
Dobré je to, že jsou zde obsaženy četné příklady různých šifer pro lepší představu, takže kniha rozhodně není jen textem, ale i ilustračními příklady s možností nahlédnout, na jakém principu vlastně nějaký konkrétní druh šifry funguje.
A na konci knihy jsou i takové příklady vytvořené autorem, kde si případní nadšenci mohou vyzkoušet vyřešit několik šifer.

29.01.2021 5 z 5

Periodické příběhy Periodické příběhy Hugh Aldersey-Williams

Z těch knih, které pojednávají o prvcích, se rozhodně jedná o lepší kousek. Autor spojuje historický, kulturní aspekt různých prvků, ale dotýká se i např. současného využití, což mi přišlo super, že se jenom neomílá to, co bylo a co objev prvků provázelo.

25.01.2021 4 z 5