Mikrobiom lidského těla: Jak spolupracovat s mikroby v těle a prostředí a žít déle a zdravěji https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445727/bmid_mikrobiom-lidskeho-tela-jak-spolupr-qcA-445727.jpg 4 7 4

Mikrobi jsou našimi celoživotními partnery v nemoci i ve zdraví. Nejdůležitější jsou pro nás na začátku života a před jeho koncem. Autoři podávají přístupnou formou nejnovější zásadní vědecké informace o mikrobiomu lidského těla. Mikrobiom nazývají pramenem mládí. Podrobně popisují nejen ústní, kožní, střevní a žaludeční mikrobiom, ale i mikrobiom mozku, plic, močových cest či srdce. Zvláštní pozornost věnují vaginálnímu mikrobiomu a menopauze, svalově-kosternímu aparátu, imunitnímu systému a okolnostem podněcujícím rozvoj rakoviny. Ukazují, že pokud se o své životodárné mikroby nestaráme, koledujeme si o vznik srdečněcévních potíží, srdečních onemocnění, chřipek, zápalů plic, nádorů, obezity, astmatu, alergií, diabetu, demence, Alzheimerovy choroby, Parkinsonovy choroby, střevních zánětů či behaviorálních a duševních poruch.... celý text

Literatura naučná , Zdraví , Přírodní vědy

Vydáno: , Triton

The whole-body microbiome: How to harness microbes - inside and out - for lifelong health , 2019

Dandy1
02.04.2024 3 z 5

Očekávala jsem od knihy něco jiného než jsem dostala.

soukroma
14.01.2022 3 z 5

Na pomezí odborné a populárně-naučné literatury, s přesahem do žánru osobního přístupu ke zdraví. Z knihy nejsem nijak nadšená, moc jsem se (ani jako laik) nedozvěděla a spíš mi pár věcí vadilo:
- velmi americky laděno: prakticky všechny zmiňované statistiky (a že jich bylo) se vztahují k populaci USA, stejně tak většina klinických studií
- překvapivě hodně reklamní: zmiňovaná spousta farmaceutických a příbuzných společností, rovnou i s konkrétními produkty
- vydáno v době předkovidové, což je možná škoda, že tomu chybí tahle vazba; navíc vlastně už malinko zastaralé - většina odkazovaných materiálů se datuje do doby 2017 a starší (a ještě se musí počítat se zpožděním vydání odborných publikací o dlouhodobějších studiích apod.)
- výrazný důraz na jednu jedinou metodu, která asi podle autorů má spasit svět (velmi je zaujala a zmiňují ji od stránku): fekální transplantace (přes pročtení knihy to ve mně stále vzbuzuje spíš nedůvěru až odpor, ale hlavně že připojili varování - nezkoušet doma!)

Zuzka12627
26.03.2021 5 z 5

Tato knižní publikace se velmi povedla. Určitě doporučuji přečíst. Velmi přehledně rozdělena a napsána. Určitě vám tato kniha dá mnoho poznatků i doporučení jak zlepšit své zdraví.

hu_87
22.03.2021 5 z 5

Perfektní, prostě super, více takových publikací!
Pokud jste četli nebo znáte knížku O parazitech a lidech, tato je jí v mnohém podobná: pevná, hutná vazba (tzn. knížka je poměrně těžká, ale bytelná) a se zajímavými informacemi uvnitř. Tentokrát se zaměřuje hledáček na mikroby a vztah zdraví (jak duševního, tak fyzického), třeba jak souvisí mikrobiální nerovnováha s potížemi v menopauze; prostě a jednoduše - mikrobi jsou potřební, neskutečně zajímaví a v mnoha ohledech i inteligentní. Bohužel, kniha postrádá jednu celkem podstatnou věc a to jsou fotky, ilustrace, obrázky, to je asi jediné, co mě na knížce trochu mrzelo. Jinak ale super!

zdraví mikrobiologie lidské tělo imunologie mikrobiom

Autoři knihy

Jessica M. Finlay
americká, 1988

Kniha Mikrobiom lidského těla: Jak spolupracovat s mikroby v těle a prostředí a žít déle a zdravěji je v