Hrefna Hrefna komentáře u knih

Zoloe a její dvě pomocnice neboli několik týdnů života tří hezkých žen Zoloe a její dvě pomocnice neboli několik týdnů života tří hezkých žen Donatien Alphonse François de Sade

No...krátký příběh o třech svobodomyslných, bohatých a vášnivých ženách, vmáčknutý na pár stránek. Popisy postav velice strohé, děj kromě erotických scén také žádný, zápletka i rozuzlení nijaké. Co však musím ocenit je, že i když se kniha skládá skoro ze samých lechtivých scén, tak není vůbec vulgární, všechny scény jsou popsány s neuvěřitelným citem, jsou až skoro romantické. Řadím do sekce literatura vhodná na toaletu.

29.03.2012 2 z 5

Skleník Skleník Karel Václav Rais

Oddechová kniha, která hezky vykresluje maloměšťáckou společnost, závist, předsudky a hodnocení lidí dle výše majetku a postavení. Paní pojezdná se s s touto společností vyrovnala se ctí.

25.03.2012 3 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Jako všechny jeho knihy se mi četla sama. Vždycky se mi líbil film, ale po přečtení předlohy nejsem o jeho kvalitách vůbec přesvědčená. Musím však říct, že po přečtení více jeho knih už to není tan samý požitek jako při seznámení s jeho tvorbou, protože jsou všechny jeho knihy psány podle stejného scénáře, geniální mysl pachatele se předbíhá s geniální myslí vyšetřovatele...ale nic to nemění na tom, že se mi jeho knihy líbí a budu je číst i nadále, protože mě vždycky dokáží zcela vtáhnout do svého světa a nejsem schopná vnímat nic jiného...

23.03.2012 5 z 5

Tajný deník čínské císařovny Tajný deník čínské císařovny Johan Fabricius

Hezká kniha postavená na lidech, jejich charaktech, proměnách, předsudcích, na jejich osudech - vzestupech i pádech. Vykreslení postav je skvělé, ale chybělo mi zde vylíčení specifik čínské kultury a samotné země, což je dle mého názoru důležité pro celkové pochopení knihy, protože jsme několikrát měla pocit, že by se tento příběh mohl odehrávat v jakékoliv zemi na světě.

23.02.2012 4 z 5

Frantina Frantina Karolina Světlá (p)

Milá kniha, hezky vykreslené postavy, ale hlavně krajina. Řeč, kterou je tato kniha psaná se mi na pár dní vryla pod kůži, druhý den jsem podobným stylem psala pracovní emaily :) nejvíce se mi ale asi líbilo to, že zde zdravý selský rozum vítězí nad dogmatickou vírou...

07.02.2012 4 z 5

Karlík a továrna na čokoládu Karlík a továrna na čokoládu Roald Dahl

Jedna z mých nejoblíbenějších dětských knih...a film vystihl mé dětské fantazie o tom jak tento sladký svět vypadá

15.12.2011 5 z 5

Rozruch v Andénách Rozruch v Andénách Boris Vian

Za mě totální zmatek, ztrácela jsem se v ději, postavách i smyslu knihy, ale přesto mě něčím bavila, ale nevím vlastně čím??

16.02.2017 3 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Díky této malé úžasné knížce je příběh Harryho ještě živější. Dítě ve mě zaplesalo :) Bajky jsou poutavé poučné a díky poznámkám Brumbála dodávají další cenné informace, doplňující mozaiku celého příběhu.

09.07.2016 5 z 5

Mám to s jeho tvorbou jako na houpačce, líbí nelíbí,...a u této knihy jsem zažila oba pocity, větší polovina knihy se mi velmi líbila a ke konci jsem se těšila, až to skončí. Má krásný popisná styl a humor, ale ve chvíli kdy sklouzne k životní fylozofii neví kdy má přestat. Opět kniha téměř bez odstavců, což je pro mě dosti nepříjemné, ale oproti Harlekýnovým miliónům stravitelné.
Myslím, že mu Menzel velmi rozumí. Kdybych neviděla film, knihu bych četla s velkými obtížemi.

30.07.2015 3 z 5

Mont-Oriol Mont-Oriol Guy de Maupassant

Pro mne jsou jeho knihy oddechovou literaturou mezi "těžšími" kusy a tak mě kniha nezklamala. Jednou za čas ta přemíra citů a vášní neuškodí, ale číst za sebou se to nedá :) Už dokážu předem přesně odhadnout jak kniha skončí, takže se více zajímám o jiné detaily knihy - panebože, co ti bohatí celý den dělali a jaktože neumřeli nudou????? Funguje na mě vlastně i jako kniha humorná. Co mi na knize vadilo a popuzovalo mě, je tehdejší a hlavně hrdinčin přístup k mateřství a rodičovství, běhal mi z toho mráz po zádech (ale uvědomuji si, že je to mým vlastním změněným stavem). Po delší odmlce si dám ráda další.
Má krásné popisné pasáže, procítěné a jsem mu vděčná za linku s lázněmi, protože jinak by to snad nemělo děj :)

13.07.2015 3 z 5

Čachtická paní Čachtická paní Jožo Nižnánsky

Skvělá kniha, strhující, napínavá a hlavně s překrásným slohem. Ač je kniha plná drsných věcía nedopadne zcela happy endem, tak ji pro sebe řadím do žánru pohádek, protože je celá protchnutá láskou, ideály o tom, jak by měl život vypadat a neúnavným a spravedlivým bojem za ně.

06.07.2015 5 z 5

Král v žlutém rouše / The King in Yellow Král v žlutém rouše / The King in Yellow Raymond Chandler

Knihu jsem dostala do rukou umylem, ale přečtení nelituji. Je to takové příjemné a oddechové čtení, což ale od detektivky neočekávám. Povídkám chybí napětí a jakákoliv gradace. Příběh si plyne od začátku do konce stejným tempem a nerozechvějě ani jeden chlup po těle.

05.06.2015 3 z 5

Městečko u vody Městečko u vody Bohumil Hrabal

Postřižiny - jsou úžasné, plné milého humoru, přečetla jsem je jedním dechem. Nejlepší díl trilogie.
Krasosmutnění - ukazuje dospěláky z Postřižin v celku nelichotivém světle dětských očí. Neznat je z filmu, tak je vidím jako ještě větší bandu bláznivých pošetilých lidiček neschopných výchovy potomka. Kniha si stále zachovává humor a nadsázku a její čtení bylo příjemně stráveným časem.
Harlekýnovy miliony - poslední díl trilogii byl pro mě utrpením, přečetla jsem ho skoro se sebezapřením. Hrabal se v něm snaží předat tolik myšlenek, pocitů, vjemů, že je jimi čtenář úplně zahlcen. Je patrné, že tento díl psal v pozdějším věku. Cený pro mě byl náhled do myšlení starého člověka, který čeká jen na svůj konec. Vzpomíná, rekapituluje a přemýšlí o světě tehdejším i nynějším.

14.05.2015 4 z 5

Panoptikum hříšných lidí Panoptikum hříšných lidí Jiří Marek (p)

Líbezná kniha...pohladila mě po duši. Je vtipná, napínavá, uvěřitelná...

22.04.2015 5 z 5

Krasosmutnění Krasosmutnění Bohumil Hrabal

Milá kniha, ale musím přiznat, že mě nijak neuchvátila. Těžce jsem se k ní vracela, až konec mě strhnul. Asi jsem nebyla naladěná na příjemné smutnění. Každopádně je krásné kouknout se na svět dětskýma očima, vypadá to, jako by všichni dospělí byli trochu blázni :) Oceňuji pošetilost postav, která mě velice oslovila a umožnila mi si knihu užít.

19.02.2015 3 z 5

Herodias Herodias Gustave Flaubert

Povídka je to hezká, ale velké množství postav (některé mají dokonce více jmen, dle rozličných národů) mě odvádělo od samotného příběhu. Vlastně je to velký příběh na malý formát, nelze zde vylíčet vše důležité a dát tomu náboj.

27.01.2015 3 z 5

Bílej kůň, žlutej drak Bílej kůň, žlutej drak Lan Pham Thi (p)

Nenáročná povídka, která poodhalila střípek život vietnamské komunity v Česku, ale radši bych ji četla z jejich osobního autentického pohledu. V podstatě o nich totiž zase tolik nevypovídá, spíš se dotýká rasismu a hlavně smýšlení mladé holky, která může být z jakékoliv minority i majority, což je možná dobře, protože si můžeme uvědomit, že v podstatě řešíme všichni to samé. Nic nedala, nic nevzala.

31.10.2014 3 z 5

Rodina Horvatova Rodina Horvatova Vladislav Vančura

Velké zklamání, jedna z mála knih, kterou jsem nedočetla. Děj se nikam nevyvíjel, velké množství postav, mezi kterými jsem se ztrácela. Častokrát nešlo poznat kdo s kým mluví a zda vůbec s někým mluví, nebo jen přemýšlí, protože vlastní myšlenkový pochod postav byl také označen jako přímá řeč.

07.10.2014 2 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Moje první setkání s Nesbøm i Holem a musím říct, že velice příjemné. Napínavé, dobře napsané, určitě si od něj přečtu i další knihy. Občas mi jeho styl psaní připomněl Larssona.

05.09.2014

Parfum: Príbeh vraha Parfum: Príbeh vraha Patrick Süskind

Svět vnímaný pomocí čichu byl fascinující, ani by mě nenapadlo, jak dobře jdou vůně popsat. Při čtení se mi mnohé vůně vybavovaly...Jediné co se mi na knize nelíbilo, nesedělo mi to, byl konec s hromadnými orgiemi. Jeho smrt do knihy patřila, ale tento moment se mi nezdál. Ač byla kniha dosti ponurá a syrová, tak díky všem těm krásným vjemům se mi v celku jevila jako milá a krásná.

12.08.2014 4 z 5