Hory Hory komentáře u knih

Legie, můj život - Od vojína k veliteli praporu Legie, můj život - Od vojína k veliteli praporu Pavel Knihař

Pozoruhodný a fascinující životní příběh člověka, který se nehodlal smířit s nastupujícím totalitním režimem v naší zemi a zvolil zajímavou a nebezpečnou variantu (o které jsem popravdě až do cvhíle přečtení této knížky nevěděl) jak proti komunismu bojovat. Ikdyž bojoval na druhé straně světa a pod vlajkou jiné země, tak stále jako čechoslovák a stále proti tomu stejnému zvěrstvu, komunismu. Stejnému komunismu, který v naší vlasti po desetiletí pronásledoval, zavíral a ničil životy lidí, kteří se nehodlali smířit s tím, že se jejich vlast po vymanění z jedné okupace řítí do té druhé. Je až politováníhodné, když se ke konci knížky dozvíte, že jeho zásluhy dokázaly "zatím" doopravdy ocenit jen v zahraničí a v jeho novém domově, Francii, a že u nás by se musel snad dokonce doprošovat o to, aby aspoň uznali, že byl za svoji "protistátní činnost" v mládí zavřen a vyslíchán.

30.01.2014 4 z 5

Útěk do pekel Útěk do pekel František Niedl

Výborná kniha. Děj má spád a lehce Vás vtáhne. Vysoké tempo sice po dvou třetinách knihy podle mého názoru trošku upadá, ale i přesto to nijak neubere na kvalitě knihy. Dost často jsem se i od srdce zasmál nad humorem, se kterým se hrdina staví svému osudu. Za mě jednoznačně palec nahoru!

06.10.2013 5 z 5

Sbohem armádo! Sbohem armádo! Ernest Hemingway

Osobně mě kniha moc nenadchla. Příběh je dobrý a má spád, ale místy mě vadil autorův "jednoduchý" jazyk a dialogy (zejména teda první půlka, druhá už byla lepší a snáze se začetlo). Chápu že to je autorův styl a proto berte mé výhrady jen jako můj osobní pohled. Nicméně za přečtení knížka určitě stojí :)

15.09.2013 3 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Upírská klasika. Skvěle napsaný román. Nikdy jsem nevěřil, že může člověku běhat mráz po zádech i při čtení knížky, ale Dracula k tomu měl hodně blízko. A forma vyprávění prostřednictvím dopisů je skvělá.

07.08.2012 5 z 5

Sloupové dýmu Sloupové dýmu Denis Johnson

Způsob, jakým je knížka psaná, mi moc nesedl. Často z mého pohledu úplně nesmyslné dialogy ve kterých se člověk snadno ztratí a neví, kdo a o čem mluví. Hodně je v díle vidět snaha o poezii, která mi však přišla často úplně mimo mísu. Nicméně číst se to určitě dá a nabízí pohled na válku ve Vietnamu z úplně jiného úhlu. Věřím, že někomu se líbit může. Mě ale moc nenadchla...

07.08.2012 3 z 5

Srdce v Atlantidě Srdce v Atlantidě Stephen King

Za mě pro Mistra opět 5*. Jeho styl psaní a vyprávění mi prostě sedí, má to děj, tempo, člověka to vtáhne a dost často má příběh mnohem hlubší význam, který si čtenář může i nemusí najít. Líbí se mi jak se jednotlivé povídky vzájemně doplňují a postupně dokreslují celý životní příběh všech hlavních hrdinů, který pravda, není ani u jednoho zrovna nejveselejší. Hlavně kontrast bezstarostného dětství, kdy má každý život před sebou a má nespočet možností jak ho nasměrovat na cestu ke "štěstí" a pak pohled na to, jak to doopravdy dopadlo, je tady hodně pěkně a podaný.

07.03.2016 5 z 5

Zbrojní průkaz: Právní předpisy a testy ke zkoušce odborné způsobilosti Zbrojní průkaz: Právní předpisy a testy ke zkoušce odborné způsobilosti Jiří Záruba

Výborný souhrn a přehled veškeré potřebné teorie ke zkouškám vyjma nauky o zbraních a střelivu doplněný soubor testových otázek. Ke studiu naprosto dostačující.

27.01.2016 5 z 5

Pacifik: Peklo za oceánem Pacifik: Peklo za oceánem Hugh Ambrose

Historické události podané prostřednictvím příběhů přímých účastníků jsou vždy mnohem zajímavějším a poutavějším čtením než čistá fakta a Pacifik je tomu jasným důkazem. Kromě "starých známých" ze seriálové minisérie HBO přináší knížka i osudy dvou dalších účastníků pacifického tažení a to neméně zajímavých.

10.11.2015 5 z 5

Schirmerovi zabijáci Schirmerovi zabijáci Leo Kessler (p)

Takové nenáročné čtení s lehce přitaženým příběhem za vlasy. Čas to ale ukrátí a přečíst se to dá :)

28.10.2015 3 z 5

Odstřelovači ve Vietnamu Odstřelovači ve Vietnamu Michael Lee Lanning

Zajímavá studie o působení US odstřelovačů ve válce ve Vietnamu a jejich vlivu na budoucí organizaci a výcvik odstřelovačů v armádě a u námořní pěchoty. Je docela překvapující, jak dlouho trvalo zavedení této často nedoceněné odbornosti do struktury armády USA v mírovém stavu a jak se toto dlouhé zavádění vždy negativně promítlo při nutnosti jejich rychlém použití v bojovém konfliktu.

10.10.2015 4 z 5

Tanec s draky Tanec s draky George R. R. Martin

Opět výborná knížka. Musel bych se opakovat od předchozích dílů, takže se už nějak víc rozepisovat nebudu, snad jen podotknu že si pan Martin i v Tanci s draky udržel to, čím je svým způsobem jedinečný a to, že si nedělá rozpaky s tím nám nechat zabít jednoho z hlavních hrdinů nebo někoho, koho jsme si zrovna oblíbili :) ...škoda jen že si teď budeme muset tak dlouho počkat na pokračování. Osobně doufám, že stihne tuhle ságu dotáhnout do konce protože mě opravdu hodně zajímá, jak to nakonec zakončí a kdo bude mít to štěstí, že to přežije až do konce...

13.09.2015 5 z 5

Bouře mečů Bouře mečů George R. R. Martin

Nebudu zde opakovat to, co jsem napsal již u předchozích dílech (tedy samá chvála), protože to samé platí i tady. Zde mi přišlo, že se knížka drobně odlišuje již ve více bodech od seriálu (respektive seriál od ní :) ) než v předchozích dílech, což vidím jako pozitivum. Díky tomu i známý děj (díky seriálu) mě dokázal vždy něčím překvapit a hlavně opět hodně věcí dovysvětlit. Knížka je prostě dějově obsáhlejší, košatější a i znalcům seriálu může přinést něco nového. Za mě opět 5*

06.03.2015 5 z 5

Střet králů Střet králů George R. R. Martin

Po přečtení druhého dílu jsem se jen utvrdil v tom, že film/seriál nikdy nemůže nabídnout to, co knížka. Opět se budu opakovat, když napíšu že seriál je výborný, ale knížka je minimálně stejně tak dobrá, ba dokonce i lepší. Líbí se mi ty drobné rozdíly oproti seriálu a zejména větší vykreslení postav (hle, opět se opakuji). Shrnuto podtrženo=přečteno, ohodnoceno 5*, zařazeno do doporučených knih a přesedlání na další díl.
A aby jsem jen pořád nechválil tak snad jediné co mě trošku ubíjelo byl seznam příslušníků rodu Freyů na konci knížky...v tom jsem se fakt ztrácel :D

25.01.2015 5 z 5

Trenér fotbalu B licence Trenér fotbalu B licence Jaromír Votík

Základ pro všechny uchazeče o trenérskou licenci fotbalu, jak C tak B licence. Obsahuje vše, co potřebujete ke zkouškám znát.

06.02.2014 4 z 5

Dvojí Dexter Dvojí Dexter Jeff Lindsay (p)

Budu se opět opakovat a napíšu to, co u minulého dílu. Zábavné oddechové čtení plné vtipných narážek a přirovnání...prostě Dexter :) ...těším se na poslední díl a jsem zvědav, jak to pan Jeff nakonec celé ukončí.

31.12.2013 4 z 5

Delikátní Dexter Delikátní Dexter Jeff Lindsay (p)

Dexter mě nikdy nezklame. Je to vždy příjemná vtipná oddechovka kterou přečtu jedním dechem. V tomhle díle, pravda, potkáváme již trošku "jiného", "lidštějšího" Dextra, ale jak sám závěr napověděl, nemusím se snad bát, že by snad měla být v dalším díle nouze o izolepu a rybářský vlasec :)

01.12.2013 4 z 5

Československý zahraniční odboj za 2. světové války na západě Československý zahraniční odboj za 2. světové války na západě František Emmert

Dobře zpracovaná knížka plná obrazových materiálů a kopií dobových dokumentů. Stručně, přehledně a přitom srozumitelně mapuje čs. odboj na západě. Dovedu si ji přidstavit i jako doporučenou literaturu pro studenty středních škol, aby viděli, jak se komunistický režim po válce "odvděčil" všem svým hrdinům, a to jak těm ze západního odboje, tak i mnohým z toho východního.

26.11.2013 5 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Výborně napsaný, čtivý a nenáročný příběh. Styl psaní mi připomíná Agathu Christie a její Poirotovky :) Člověk se nechá vtáhnout do děje a pak už jen sleduje, jak celý případ na konci daný detektiv mistrně vyřeší. Když k tomu přidám detailně popsané ponuré prostředí anglického venkova, je z toho knížka jako víno...doporučuji :)

15.09.2013 4 z 5

Hodina mrtvých očí Hodina mrtvých očí Harry Thürk

Budu jenom opakovat, co už tu je napsané. Skvělý román, který bez příkras zobrazuje poslední dny války z pohledu malé skupiny německých parašutistů a ukazuje, jak III. říše zničila životy nejen lidí, jejichž země napadla nebo okupovala, ale i životy lidí vlastních. Jak už bylo zmíněno, dokáže se hravě vyrovnat románům Remarqua a rozhodně stojí za přečtení.

26.08.2012 5 z 5

Mladí lvi Mladí lvi Irwin Shaw

Vynikající knížka. Skvělý příbeh a ještě dokonalejší závěr. Jeden z nejlepších válečných románů, který jsem kdy četl. Každý, kdo má rád válečné romány si ho musí prostě přečíst.

20.08.2012