horkosladka horkosladka komentáře u knih

Nejlepší české básně 2018 Nejlepší české básně 2018 * antologie

Nejsem literární kritik a vím, že poezie by se neměla kritizovat, protože je vždy projevem a prožíváním jedinečné individuality, přesto si neodpustím negativní hodnocení této sbírky. Když si uvědomíme, kolik skrytých talentů internet či domácí šuplíky skrývají, kladu si otázku "nejlepší české básně"? Kdo určuje, co je nejlepší? Tenhle výběr jen dokazuje, jak je důležité mít v dnešní době jméno, být viděn, mít konexe. Upřímně, z celé sbírky mne osobně zaujaly možná tak čtyři básně. Prezentuji zde však svůj subjektivní názor.

poz.: po napsání tohoto komentáře mě kamarád upozornil, že se jedná ze strany nakladatelství Petr Štengl o recesi :-)

25.01.2019 1 z 5

Provensálský styl: Umění bydlet a žít Provensálský styl: Umění bydlet a žít Karolína Hornová

Krásná knížka plná fotografií, která vás svou atmosférou přenese do prosluněného jihu Francie, inspiruje k proměně interiéru v provensálském stylu a umění žít - jak říkají Francouzi "savoir vivre". Při čtení jsem si představovala, jak s přáteli popíjím francouzské víno v jedné z těch kouzelných vesniček obklopených vinicemi a vůní levandule.

24.01.2019 5 z 5

Detektiv Prdelka a tajemný vzkaz madam Brambůrkové Detektiv Prdelka a tajemný vzkaz madam Brambůrkové Troll (p)

Roztomilá a zábavná detektivka pro děti. Nápad s detektivem Prdelkou a pomocníkem Bobkem skvělý. Knížka pobaví.

20.11.2018 5 z 5

Barbora, buch & katarze Barbora, buch & katarze Ivana Gibová

Syrové, vulgární výrony rozpolcenosti a (sebe)destrukce, vzpomínky na prožité rodinné trauma, sebevraždy, násilí, šílenství... Popíjení alkoholu s asociály, tragédy, podivíny, emocionálně rozervanými kamarády v pajzlech, špinavých hospodách, kde chybí mýdlo a krása, snaha zapomenout na sebe a na bolest při tvrdém sexu, promiskuita, skrytá pokřivenost duše, znechucení nad systémem, filosofické debaty o vesmíru, o buchu... Marná snaha očistit se od minulosti... A především touha po katarzi, touha nalézt bucha.

25.10.2018 4 z 5

Cesta mimořádné ženy Cesta mimořádné ženy Lenka Černá

Kniha klame obalem. Na první pohled knížka působí jako příručka pro úspěšnou manažerku. Přitom je to velmi inspirativní čtení. Dozvíte se o čakrách, o tom jak rozpoznat a změnit své destruktivní emoční naprogramování, jak zlepšit postoj sama k sobě, přijmout minulost, více si důvěřovat a začít žít celkově zdravěji a plnohodnotněji. Autorka popisuje praktické příklady ze své praxe, kdy se setkávala s klienty, kteří trpěli různými problémy a bloky a díky práci na sobě a pochopení svých zranění a traumat došli k osobní proměně.

15.10.2018 4 z 5

Hermetická iniciace Martinismu Hermetická iniciace Martinismu Pierre de Lasenic (p)

Název může působit odrazujícím dojmem, že je dílko jen pro zasvěcené. Naopak. Na pár stránkách neskutečný skvost. Dokonalé shrnutí principů duchovní cesty.

25.09.2018 5 z 5

Duchovní léčba deprese pomocí všímavosti - Jak se osvobodit od chronických pocitů neštěstí Duchovní léčba deprese pomocí všímavosti - Jak se osvobodit od chronických pocitů neštěstí Jon Kabat-Zinn

Mnohdy není problémem to, co se nám stane, ale spíš to, jak si problém interpretujeme. Protože právě tím, jak okolnosti interpretujeme, rozhodujeme, jak se budeme cítit, zda propadneme do deprese nebo najdeme řešení...

21.08.2018

Vztek Vztek Milan Kohout

Osvěžující a vtipný příval vzteku, břitkých nadávek, ale především ostře nabroušená sonda do pokrytecké společnosti současného konzumu.

03.08.2018 4 z 5

Brána k opravdovému zasvěcení Brána k opravdovému zasvěcení František Bardon

Kniha magických výcviků těla, mysli a ducha. Určena spíše pro zasvěcené. V knize se objevují pojmy jako akáša, elementálové, astrální tělo apod. Je to kniha, která vyžaduje úsilí a praxi.

04.06.2018 4 z 5

Medvídek Míša a cesta kolem světa Medvídek Míša a cesta kolem světa Katja Reider

Tak tohle je opravdu kouzelná knížka. Nádherné ilustrace a milý příběh. Myslím, že děti z obrázků musí být nadšené.

21.04.2018 5 z 5

Solipsista Solipsista Henry Rollins

Naprosto skvělá knížka, pokud vás serou lidi a celý svět a potřebujete svůj vztek odlehčit sarkasmem a vědět, že v tý depresi nejste sami.

17.04.2018 5 z 5

zbytečných ukájení

15.11.2017

Podpultovky Podpultovky Dan Holk

Vztah
to není jaká slova si pamatuješ z rozhovoru
je to pocit
který po něm tvoji mysl povznáší či tlačí dolu
vztah to není
co ti druhý potichu či nahlas říká
je to způsob jakým s tebou zachází
a jestli myslí na tebe
když při milování vzdychá
vztah je jenom potom opravdový a pravý
když ti po něm vzkvétá tvářička
a také tvoje zdraví

11.10.2017 4 z 5

Podpultovky Podpultovky Dan Holk

Jo vono se řekne duchovno
ale když holku řádně nechytíš
stojí to za hovno.

11.10.2017 4 z 5

Ano Ano Margarita Karapanou

Mám depresi...
Když mám depresi, nenávidím Boha a nosím kanady...
Když mám depresi, nenosím boty na vysokém podpatku, ty jsou pro mánie...
Když mám depresi, motám se němě městem jako ryba v akváriu...

23.09.2017 4 z 5

Láska a tma Láska a tma Mika Waltari

Marvi psala: „Bojím se, že ti způsobím jenom nepříjemnosti. Ale miluju tě tak nekonečně, že bych se tě dokázala třeba i vzdát, kdyby ti to mělo přinést štěstí. Jinak tě ale nepustím. Všichni ostatní lidé mi už připadají jenom jako stíny, s nimiž mluvím. Ty jediný jsi skutečný. Nikdy se na tebe dost nevynadívám. Chtěla bych tě vidět, když pracuješ, když jíš, když spíš. Tolik jsem toho z tebe neviděla. Právě teď se mi zdá, že tě vidím v posteli. Kouříš cigaretu, čteš nějakou knihu, na čele se ti objevila malá vráska. Děkuju nebesům, že existuješ a že jsem tě mohla potkat. Co jsem udělala, abych si zasloužila tak obrovské štěstí?“

11.10.2016 5 z 5

Píča, hovna, Hitler, Praha Píča, hovna, Hitler, Praha Lukáš Palán

...mimochodem, kromě Hoven, támhle je Muzeum, támhle ten Most, nad ním ten Hrad... (Problémy pražské)

Jmenovitě problémy zaměstnanců na recepcích, v infostáncích a bankách. Jmenovitě problémy Irenek, Lenek, Jan, Han, Dan a Alenek. Jmenovitě problémy Honzů, Petrů, Tomášů a Mariánů.
Wrong password, try again...Your Facebook account was blocked.

22.02.2016 4 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Mistrně a poeticky napsaná kniha. Nebudu hodnotit morální stránku díla, protože to bych ji musela odsoudit. Jazyk je vytříbený, každá stránka šokuje erotickými nábojem a otevřeností bez příkras. Nabokův Humbert je psychopat, který se neváhá obhajovat před pány "porotci", je to cynik, který pohrdá téměř všemi, jen k Lolitě je schopen skutečných citů.

04.10.2015

Protentokrát aneb Česká každodennost 1939–1945 Protentokrát aneb Česká každodennost 1939–1945 Marie Michlová

Autorka je můj ročník, tedy smekám před tak zdařilou prací plnou zajímavostí na tak mladý věk.
Člověk si při čtení hned uvědomí, jak je svoboda nade vše a jak se máme dnes dobře, byť doba, ve které teď žijeme, také není ideální a přináší mnoho problémů a hrůz... Především Židé to měli velmi těžké se všemi těmi zákazy... Nejsem schopna pochopit antisemitismus a jakoukoliv nesnášenlivost a fanatismus.

24.04.2015 5 z 5

U nás ve sklepě - Antologie poesie druhé generace undergroundu U nás ve sklepě - Antologie poesie druhé generace undergroundu J. H. Krchovský (p)

Úžasné, nihilistické, morbidní, ironické a přitom plné citu. Prostě poezie undergroundu.

14.02.2014 5 z 5