Ano

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román současné řecké autorky. Svět Margarity Karapanou v románu Ano je výbušný. Skládá se z materiálů psychické nemoci, noří se do hloubky bytí, ztrácí se v pohybu tekutých písků pocitů, strachů a erotických fantazií, které se prokazují jako silnější než jakákoli skutečnost. Nicméně svět Margarity Karapanou není zoufalý, protože tam, v pádu, nachází svoje spasení, ono "ano", které je slyšet tak magicky, jako i psaní oceněné spisovatelky. Kniha Margarity Karapanou čerpá z autorčiných vlastních zkušeností s manio-depresivní psychózou, v knize vystupuje její alter-ego, padesátiletá spisovatelka Lora. Psychická nemoc jí vyplňuje každý den, stává se jejím jediným denním programem a přelévá se až na stránky knihy, která je pravděpodobně složená z vybraných textů z jejího terapeutického deníku. Diskuze o tom, zda je terapeutický deník literaturou, či ne, hoďte v tomto případě za hlavu. „Ano“ je totiž čistou poezií, intenzivním básnickým textem, je literaturou, která už z principu vylučuje přítomnost jakýchkoliv klišé. Až nad touto knihou jsem si uvědomil, co to znamená vyprávěním čelit vlastní smrti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12660/ano-12660.jpg 4.412
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Malvern
Originální název:

Ναι, 1999


více info...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Ano

NancyBlack
19.12.2018

Nádherný, originální, emoční a vypjatý čtení. Hrozně se mi líbí autorčin styl psaní, ta dechberoucí lyrika.
Čtenářovi se naskytne vhled do bipolární poruchy a nestačí zírat, jak moc to nemocnému ovlivní život.
I zpracování knížky (černé listy v kontrastu s bílými, útržky pocitů a myšlenek) je osobité a sympatické. Jediné, co bych vytkla, je otevřený konec a málo vysvětlení, člověk se občas ztrácí v realitě a fantazii, ale třeba je to tak schválně, abychom se dokázali vžít do takto nemocné ženy, která vlastně také neví, co je skutečnost a co ne. Trošku mi to hraničí se schizofrenií, ale ok. Knihu jsem zhltla za jeden den a jsem hrozně ráda, že jsem na ni narazila, je boží, moc doporučuju.

horkosladka
23.09.2017

Mám depresi...
Když mám depresi, nenávidím Boha a nosím kanady...
Když mám depresi, nenosím boty na vysokém podpatku, ty jsou pro mánie...
Když mám depresi, motám se němě městem jako ryba v akváriu...


Valentine
24.07.2013

Velice poutavé čtení, které umožní čtenáři nahlédnout do duše psychicky nemocné ženy. Nic pro slabší povahy, ale pro milovníky zvráceného nitra to pravé.