Horbet Horbet komentáře u knih

Královna ohně Královna ohně Anthony Ryan

Už nikdy se nenechám ovlivnit komentáři. Královnu ohně jsem dostal na Vánoce a po přibývajících komentářích typu, že je to nejhorší díl série a že s kvalitou šel Ryan knihu po knize dolů, jsem odkládal její přečtení až do nedávna. Samozřejmě to bylo luxusní čtení a mnohdy čas ztrávený na "WC" se často blížíl době, kdy se přítelkyně přišla zeptat, jestli ještě žiju. Pohoršení řady z Vás z toho, že se děj rozdělil do vícero hlavních postav, mě příjde zcela nemístné. Vždyť přece vypukla válka a Vélin nemůže být všude a být středem vesmíru. Proto kladně oceňuji, že jsem jako čtenář mohl mít přehled o ději po "celém světě". Osobně mě zajímaly všechny postavy a jejich příběhy. Pokaždé při konci dané kapitoly jsem byl zklamaný, že musím jít na další o jiné postavě, což umocňovalo pocit napětí a soustředěnosti nad dějem. Po přečtení pár řádků z té další, mě ihned oslovila a byl jsem v tom znova. Takže takový téměř nikdy nekončící kolotoč.

Jediná věc, co mě tak nějak zklamala nebo jsem možná očekával příliš, byl konec. Nebudu samozřejmě spoilerovat, ale konec samotný se odehrál tak rychle a nezajímavě, bez zvratů nebo nějakého vzrušení či pobouření z něčí smrti, až mě to zamrzelo. Čekal jsem nejspíš větší hloubku a smysl. Možná hlubší poznání celé záležitosti o černém kameni, obdařených a spojenci. Třeba to na mě vykoukne někdy příště, po dalším přečtení.

08.04.2017 5 z 5

Renesance Renesance Oliver Bowden (p)

Hrál jsem pouze 1. díl Assassin's Creed a to v roce 2007 kdy vyšel, tehda mě to velice oslovilo, ale s komerční salvou nových a nových dílů jsem se v tom jednoduše řečeno ztratil a neměl jsem chuť se o sérii dál zajímat. Ovšem nedávno jsem narazil na knižní zpracování tady na DK, kde je posloupnost knih v sérii jasně označena v závorce (1.) (2.) ... a rozhodl jsem se jednat. A dobře jsem udělal.

Série začíná Eziem Auditore da Firenze, který je zprvu takový neohrabaný benjamínek, ale po chvíli se z něj stává opravdová hrozba a postrach templářů. PC hru jsem nehrál, a proto mi při čtení fungovala fantazie na plno. Žádné spoilery a přirovnání. Možná proto shledávám tuto knižní podobu jako velice povedenou.

04.04.2017 5 z 5

Pán věže Pán věže Anthony Ryan

Střídání postav v klize hodnotím velice kladně, hlavně z důvodu, že si čtenář může odpočinout od těch ostatních. Vidím to tak, že já osobně jsem dával při čtení mnohem větší pozornost postavám. Tomu kdo, co řekl apod. Poněvadž jsem to nechtěl zapomenout do doby pokračování v linii dané postavy. Osudy všech postav mě zaujaly téměr stějně, takže nemůžu říct, jako ostatní, že byly (když přeženu) nudné či nadbytečné.

Dále to napětí při četných soubojích a zvratech by se dalo mnohdy krájet. Někdy jsem sám sebe přistihl, že jsem ztuhlý, jako bych se koukal na horor, avšak s úsměvem na tváři :) Takový ten lstivý, který říká: jen tak dál nebo dobře ty. Jednoduše se nemůžu dočkat třetího dílu.
Kdo je nadšenec do rádoby rytířské doby posazené trochu, ale jen malinko do fantazy světa, tak pochybuji, že by ho kniha nebavila.

05.10.2016 5 z 5

Cesta pustinou Cesta pustinou Emmy Laybourne

Poslední díl série byl už takový hodně žůžový. Nebudu vyzrazovat děj, ale tak krásně všechno do sebe zapadalo, tolik načasovaných událostí, až se tomu nechce věřit. A taky, že jsem nevěřil. Možná to bude vypadat po komentáři divně, že i přesto dávám 4/5, ale v době čtení to ve mě vyvolávalo libé pocity, takže nemůžu říct...ne, to se nedalo.

Nebe v plamenech Nebe v plamenech Emmy Laybourne

Druhý díl je o něco slabší. Již jsem se setkal s mnoha klišé a nepůsobilo to na mne kladně. Stále však zůstávám věrný v hodnocení, protože ať chci nebo ne, četlo se mi to dobře a zajímalo mě, jak to celé dopadne. Hlavně jsem se chtěl dozvědět, co vlastně může být v dalším díle?

Monument 14 Monument 14 Emmy Laybourne

Řekl bych, že kniha je určená spíše pro teenagery, ale i tak měla zajímavý příběh. Postapokalyptický supermarket s géniem, skautem, nabušeným sportovcem a spoustou dětí, co se může pokazit?
Žádnou velkou stopu na mě monument nezanechal, ale velice kladně hodnotím styl, jakým je napsán. Vypráví se očima náctiletého hlavního hrdiny, což dodává na autentičnosti celé situace. Vše je dobře popsané, čtenář se v příběhu neztrácí a vlastně do poslední chvíle netuší, co bude dál. Nicméně další díl si přečtu.

Rytíř Sedmi království Rytíř Sedmi království George R. R. Martin

Jako fanoušek seriálového gigantu jsem neměl pochyb o kvalitě těchto povídek. Poutavé povídání o příběhu jednoho rytíře a jeho po(mocného) panoše. Tím, že se děj odehrává v minulosti, mě kniha donutila se více zajímat o různé postavy minulosti, tak přítomnosti. Kdo, s kým, jak a proč, čímž jsem získal daleko lepší přehled o všem, co se týká her o trůny. Trochu mě mrzí, jakým směrem všechny 3 povídky směřovaly. Od půlky je jasné, jak to skončí a jen se čeká, jakým způsobem se stane a abych byl upřímný, tak rytíř je asi dítě štěstěny, než skvělý bojovník.

05.10.2016 5 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Nikdy jsem nenašel ve čtení knih zálibu, ale při studiu na vysoké škole jsem zjistil, že toho vlastně přečtu až až. Byla to většinou odborná literatura a skripta a proto mě napadlo zkusit si přečíst něco z jiného ranku. Hledal jsem a nevěděl co. Brouzdaje si tak po databázi jsem narazil na toto dílo. Ihned mě zaujalo obalem, hned poté žánrem a po přečtení anotace jsem byl rozhodnutý pro koupi. Stalo se tak asi 3 týdny před státnicemi a já byl v háji, protože jsem se nedokázal od knihy odtrhnout. Má úžasnou čtivost a člověk se v ději neztrácí. Plynule přechází z pozvolných vysvětlujících částí do těch bitevních a naopak. Skvěle jsem se sžil s hlavním hrdinou a věřil jsem mu každý pohyb, chvat či rozhodnutí. Žádná postava mě nenudila a byl jsem rád, že autor lehce popisuje každou z nich, aby si čtenář mohl udělat vlastní obrázek o jejich charakteru. Určitě bych vymyslet mnoho superlativ, ale pro začátek to stačí. Jsem rád, že se toto dílo stalo mou prvotinou a bránou do světa větší sečtělosti :)

04.10.2016 5 z 5