hojkas hojkas komentáře u knih

Císařovy čepele Císařovy čepele Brian Staveley

Hledáte další epickou fantasy ságu, která by zaplnila prázdné místo po té předchozí? Pak jste tu na správné adrese.
Kniha Císařovy čepele rozjíždí velice slibné poutavé dobrodružství, které důstojně konkuruje špičkám dnešní fantasy. Kapitoly nejsou rozvleklé, děj je svižný a plynulý, postavy povětšinou uvěřitelné a jejich chování pochopitelné (přiznám se, že mi zprvu nesedla Adare, nicméně Kaden a Valyn mi to více než vynahradili). Brian Staveley vytvořil dospělou fantasy postrádající naivnost i zázraky, zato však plnou akce a intrik, s nádechem starobylého světa podpírajícím vratkou rovnováhu říše.

04.08.2017 5 z 5

Finální říše Finální říše Brandon Sanderson

Rčení "Nesuď knihu podle obálky" zde platí dvojnásob. I když se tato kniha tváří jako béčková fantasy, patří ve skutečnosti k vrcholu dnešní fantasy tvorby. Brandon Sanderson zde totiž, jako ostatně ve všech svých knihách, vytvořil zcela unikátní svět s do detailu propracovanou magií s funkčním logickým principem, která je jedinečná a fascinující, přitom však ne všemocná. Postavy jsou přirozené, dialogy plynou lehce a po chvíli je nemožné knihu odložit. Za mě dokonalé, už dlouho jsem nečetla tak dobrou knihu.

16.07.2017 5 z 5

Hluboký hrob Hluboký hrob Steve Robinson

I když se příběh nesl v podobném duchu jako první díl, styl se přeci jen lišil. Kapitoly zde na sebe více navazovaly, časová linka nebyla tolikrát překročena, tempo bylo pomalejší, čtenář se zorientoval téměř ihned a dílky skládačky tentokráte nebyly až tak děsivé. A opět se zde objevilo nebezpečné tajemství ohrožující přítomnou linku, působilo však na jednu stranu napínavě, na druhou trochu vynuceně.
Co zde vyniká (stejně jako v prvním díle), je neotřelý pohled na záhady z hlediska genealogie. Kniha předvádí její postupy jako málokterá fikce, a věřte nebo ne, nuda to není. Děj je srozumitelný, spíše klidný než zmatečný, spíše rozvláčný než uspěchaný. Pokud hledáte oddechové čtení s nádechem čehosi netradičního a ponuřejšího, tato kniha by mohla být tím pravým.
Musím se přiznat, že mi více vyhovovalo rychlejší tempo a mlhovitost prvního dílu Stopy v krvi. I přesto však Hluboký hrob nebyl špatný čtenářský zážitek.
70%

04.08.2017 4 z 5

Jeskyně zatracených Jeskyně zatracených Caitlin Starling

Mám ohledně této knihy dosti rozporuplné pocity.

Začnu pozitivním. Text se dobře četl, planeta a prostředí mi přišly dobře promyšlené, příběh samotný byl zajímavý a osvěžující a i když s oblastí nemám zkušenosti, myslím si, že technická stránka pokročilého skafandru a lezení byla uvěřitelná.

Co mne ale celou knihu vytáčelo byly dialogy a emoční stav Gyre a Em a jejich vztah. I když beru v úvahu velmi stresující situaci, nové informace přicházející na povrh a možnost rozvinutí dalších psychických problémů, nedokážu uvěřit tomu, že se jejich vztah a emoční situace Gyre točily z jednoho extrému do druhého každých 5 stránek. Změnit názor párkrát se dá pochopit. 20x kvůli nejmenším podnětům už ne. Nedávalo to smysl na úplně nové úrovni a proto má kniha ode mne pouze 3 hvězdičky. Kdyby odebrali polovinu pasáží "Em na mne záleží"/"Em je jedno jestli umřu", dostali bychom 150 stránkový kvalitní příběh. A logika mohla přijít ke slovu o dost častěji, vzhledem k tomu, že pro takovou práci by určitě hledali emočně vyrovnané lidi. Ale co už.

06.03.2021 3 z 5

Tajemné labyrinty Tajemné labyrinty Carol Gaskin

S ohledem zpět tato kniha jako gamebook opravdu za moc nestála. Pro mne však byla prvním setkáním s gamebookem a byla jednou z nejcennějších součástí mé dětské knihovničky.
Ruku na srdce, tohle není čistokrevný gamebook ani omylem, jen zjednodušená verze pro mladší. (Což nemusí být na škodu, když ji berete tak, jak je.) Příběh sám k sobě není vůbec špatný a postavy jsou sympatické. Navíc se odlišuje i stylem voleb - zatimco v klasice přeci jen jakási dějová linka provází všechna rozhodnutí a cesty vedou zase zpět k pár úzce propojeným zakončením, zde s každou volbou míříme k jinému konci.
Pokud jste už někdy jakýkoli gamebook četli, nesahejte na tuto knihu, nekazte si chuť. Pokud ale ne a chcete vyzkoušet jejich styl bez vypisování stovky poznámek, možná touto knihou nepohrdnete.

23.08.2017 5 z 5

Tři tváře Tři tváře Brandon Sanderson

Tři novely v jednom svazku, každá s jiným námětem a částečně i stylem.
První novela, Císařova duše, je něco neskutečně okouzlujícího a promyšleného. Taková ta novela, u které litujete, že nemá nejméně dvakrát více stránek, u které přemýšlíte, jestli je autor skutečně jen smrtelník. I na menším prostoru je však brilantně vykreslen svět, opět s dokonale fungující magií i způsobem, jakým je používána (a zneužívána). Postavy nejsou zanedbány, stejně jako děj, který plynul přirozeně a donutil přemýšlet ještě dlouho po jeho konci.
Druhá novela mi přišla nejslabší. Ne špatná, vlastně pořád spíše nadprůměrná, ovšem přeci jen z autorových slabších. Možná mi jen nesedl děj na motivy hry.
Třetí novela byla podmanivá svým vlastním způsobem. Opět tleskám za originalitu, s jakou autor vytváří nová a nová prostředí, všechna do detailu fungující a promyšlená. A tentokrát i bez fantastického světa. Protože kdo říká, že psychická porucha musí být jen na škodu?
Celkem vzato, kniha se vyplatí koupit už jen kvůli Císařově duši. Další dvě novely jsou příjemný bonus.

05.08.2017 5 z 5

Renesance Renesance Oliver Bowden (p)

Rychlý děj, podmanivé prostředí renesanční Itálie, utajený řád sloužící lidské svobodě a také honičky v starých uličkách. Zní to stejně dobře, jak se to čte, ale (a to ale muselo přijít) kdo kdy zahlédl hru Assassin's creed II, ví, že jde o pouhý přepis jejího děje. Kniha sama bohužel nepřináší nic moc nového. Tím není špatná, příběh takovéhoto kalibru si určitě zasloužil i jiné zpracování, a toto je více než zdařilé.
Ale pokud jste zmíněnou hru už hráli, můžete knihu s klidným svědomím vynechat. A pokud ne, radím vám to ihned po přečtení knihy napravit. Příběh za to stojí a vychutnáte si ho více, když budete moci v rámci videohry skákat s Eziem po střechách sami.

04.08.2017 4 z 5

Dlouhý sprint s ozvěnou Dlouhý sprint s ozvěnou Miroslav Žamboch

Musím říct, že od knihy odcházím s dosti rozpačitým dojmem. Téma samotné mě ze začátku nadchlo, a i když nebylo zpracováno špatně, ke konci ztratilo na celistvosti i kouzle. Příběh připomínající detektivku byl poutavý. Prostředí bylo vykresleno dokonale, jak křivolaké uličky a průchody Vegaše, tak princip fungování životě v městě i Hradu samotném. Magie už ovšem trochu pokulhávala, měla sice pravidla a omezení, ty se však zdály různorodé a ke konci se víceméně setřely. Bylo to právě posledních asi 5 stránek, co mě zklamalo. Překvapivý zvrat se ztratil v uspěchaném, dosti rozmazaném zakončení, které by si rozhodně zasloužilo nejméně třikrát víc prostoru.
Povídka Ozvěna pak znovu nabrala ztracený potenciál... a zas ho uspěchala. Rysy postav zde byly vykresleny dost narychlo a ne vždy zapadaly, prostředí opět neobyčejně poutavé, avšak přehlušeno přílišnou rychlostí.
Celkově mě spíše než obsah velmi zklamala forma, pořád však smekám za podmanivé prostředí.

19.06.2017 3 z 5

Neobyčejní Neobyčejní V. E. Schwab (p)

Nenechte se ukolébat zdáním superhrdinů. Možná mají superschopnosti, ale hrdinové to nejsou ani náhodou. Vítejte do dalšího neobyčejného světa Veroniky Schwabové, kde nic není černobílé a kde naivita a dobrota nemají co dělat. Možná je to temnější svět, ale jeden z nejpoutavějších, jaké jsem měla to potěšení spatřit.
Děj je svižný, proložený krátkými pohledy do minulosti, které jsou více než výmluvné. A taky nepředvídatelný, což je vlastnost, která se často podceňuje. Postav zde potkáme méně, zato jsou však vykresleny velmi zdatně a uvěřitelně, a i přes jejich chyby (nebo snad právě pro ně) je těžké se s nimi zase rozloučit. Zajímavá je zde i právě otázka dobra a zla. Nečekejte, že najdete stranu klaďasů a záporáků. Spíš budete celou dobu na vážkách, co vše je ještě ospravedlnitelné a co už šílenství, až nakonec zjistíte jedno - není tu ta "špatná" strana, jen "větší zlo". A o to je to působivější.
Jednoduše temná akcí nabitá pecka. Vřele doporučuji.

04.08.2017 5 z 5

Nové Pompeje Nové Pompeje Daniel Godfrey

Okouzlující pohled na cestování časem tak, jak jste ho ještě nezažili.
Systém cest časem je nápaditý a neotřelý, i když princip paradoxů se zdál na první pohled matoucí (nezdálo se však, že by jejich prvotní neporozumění ublížilo zážitku).
Nejvíce mne však zaujalo prostředí samotné, Pompeje vytržené z času. Je zde věnována velká pozornost životu v tomto městě, nenásilnou formou se o něm dozvídáme detaily, které ne vždy najdete v učebnicích dějepisu. Pompeje působí živě a rušně a já jen nestačím žasnout, kolik péče musel autor věnovat studiu římských zvyků a města samotného. Nedokážu posoudit, nakolik byly prezentované informace přesné, i tak však tleskám za bravurně vykreslené prostředí i způsob, jakým se do něj hrdinové snažili zapadnout.
Jediné, co jemně pokulhávalo, byly postavy samotné. Většina z nich byla vykreslena jen "z rychlíku", bez pozadí či hloubky, otírajíc se o stereotypy. Neubíralo to na čtivosti, avšak po přečtení jsem měla pocit, že o postavách a jejich vlastnostech vlastně vím velmi málo. Přeci jen jim mohla být věnována větší pozornost.
Celkem vzato čtivý nesmírně zajímavý román s jedinečným námětem a dechem historie, jaký se jen tak nevidí.
90%

20.07.2017 5 z 5