Jeskyně zatracených

Vzrušující debut Caitlin Starling s intenzitou a napětím Marťana a Gravitace i plíživou atmosférou Anihilace. Hlavní hrdinkou románu, jehož děj se odehrává na kolonizované planetě Cassandra-V, je mladá speleoložka Gyre Priceová, která se pouští do děsivé psychologické a emocionální hry o holé přežití. Když se Gyre dostala na tuto expedici, myslela si, že bude mapovat nerostná ložiska a jejím největším problémem budou zřícené podzemní jeskyně. Očekávala, že dostane k ruce zkušený tým, který na ni bude z povrchové základny dávat pozor. Napovídala tomu ostatně i tučná odměna, díky níž Gyre věřila, že bude moci z téhle bohem zapomenuté planety vypadnout a konečně najít svoji matku, která před lety zmizela neznámo kam. Jenže místo toho dostala k ruce tajnůstkářskou a odměřenou Em, která nevidí nic špatného na tom, když do své svěřenkyně ve jménu „hladkého průběhu expedice“ násilím napumpuje drogy. Co víc, ztracená a dezorientovaná Gyre si začne všímat drobných nesrovnalostí v podobě chybějících zásob i nečekaných změn v trase. A k tomu ten zvláštní pocit, že ji v temnotě jeskyní někdo sleduje......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445690/jeskyne-zatracenych-seg-445690.jpg 2.822
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Fobos

The Luminous Dead, 2019

Kniha Jeskyně zatracených

Canney

3,5*
Gyre se vydává na expedici do jeskynního systému, který má za úkol prozkoumat. Má to nejnovější vybavení, ale místo týmu techniků, kteří by její práci měli kontrolovat, má pouze Em. A Gyre jí nevěří.

Zpočátku jsem se téhle knížky trochu bála, protože se jedná o sci-fi a to já skoro nečtu. Bála jsem se zbytečně, protože Jeskyně zatracených se překvapivě snadno čte a jakmile jsem se začetla, tak jsem se nemohla odtrhnout. První půlka byla boží. Dozvídáme se toho víc o Gyre, o misi a jak naše hlavní hrdinka pokračuje do dalších táborů, tak i o Em.
Za půlkou se to ale zlomilo a přišlo mi, že dialogy se začínají hodně opakovat a i Gyre se v podstatě pohybuje v kruzích (a to i ve své hlavě) a tím se to začalo příliš komplikovat (ne v dobrém slova smyslu). Myslím si, že kdyby tahle knížka byla o něco málo kratší, tak by tento příběh více vynikl.

Pokud do téhle knížky jdete s tím, že bude nadupaná akcí a tak děsivá, že budete mít husí kůži, tak vás asi zklame. Horror v téhle knížce spočívá převážně klaustrofobické atmosféře.

Julinka679

(+ SPOILER) Lehce klaustrofobická záležitost odehrávající se s jednou jeskyňářkou Gyre a jednou šéfovou "na telefonu" Em a i když klaustrofobii netrpím tak při představě této jeskyně jsem měla několikrát husí kůži.
Děj se točí kolem Gyre, což je podivné kvítko, které lže v životopise aby se dostala na vlastní expedici, což se jí nakonec povede. Všechno je vcelku v pořádku dokud Gyre nezjistí o co Em ve skutečnosti jde a co vše je schopná pro tuto expedici obětovat, samozřejmě včetně Gyre. Nechat jen tak bez mrknutí oka zabít tolik jeskyňářů je fakt kruté, paní spisovatelko! Stvořila jste monstrum, gratuluju! Každopádně mi občas charaktery i některé dialogy přišly takové nemastné neslané a ten konec to vyloženě zabil. Nemůžete přece někoho nenávidět po celou knížku a pak se do něho zamilovat! A to i přesto, že se vás snažil několikrát nadopovat a to ani nepočítám kolikrát vás chtěl zabít! A to mám ráda hate-love romantiku, no fakt! ;-)
Na druhou stranu se to četlo dobře a kniha o "jedné osobě" nakonec nebyla tak nudná jak jsem očekávala.
Za ten konec a občas nudné dialogy dávám 3,5*, rozhodně se vyplatí knihu alespoň jednou přečíst :-)

veronika4001

Kniha mě dozechvěla. Příběh na tak neotřepané téma jako jeskyně, pobyt v nich, jeskyňáři a tuneláři jsem nikdy nečetla, nutno dodat, že asi těch beletristických zpracování jeskyního tématu moc nebude. Ale je tady něco jiného - drama a psychické vypětí dvou žen. Počáteční nedůvěru střídá až přátelská závislost, což je jedna z pevných okolností příběhu, kdy obě hledají něco, nebo spíše někoho, koho postrádají. Příběh je okořeněn prvky hororu (duchové, zombie, červ), které jsou ve skutečnosti halucinacemi. Musím říci, že jde o poutavý příběh, který mě zaujal samotnou atmosférou, ve které se čtenář ocitá za použití slov a výrazů z jeskyňářství a přitom se zároveň seznamuje s postupy, jaké jeskyňáři používají, se způsoby jejich použití a důvody, proč je zrovna volí (ochrana, vytížení těla, bezpečnost, stav nouze).

orinka3

Vleklá nuda. Toto se opravdu dočíst nedá, aspoň já si to myslím. Děje se pořád to samé dokolečka, žádná překvapení se nekonají a nekonečné rozhovory mezi dvěma osobami nestačí na to, abych u knížky vydržela. Je to o ničem. Ještěže to můžu vrátit knihovně.

hojkas

Mám ohledně této knihy dosti rozporuplné pocity.

Začnu pozitivním. Text se dobře četl, planeta a prostředí mi přišly dobře promyšlené, příběh samotný byl zajímavý a osvěžující a i když s oblastí nemám zkušenosti, myslím si, že technická stránka pokročilého skafandru a lezení byla uvěřitelná.

Co mne ale celou knihu vytáčelo byly dialogy a emoční stav Gyre a Em a jejich vztah. I když beru v úvahu velmi stresující situaci, nové informace přicházející na povrh a možnost rozvinutí dalších psychických problémů, nedokážu uvěřit tomu, že se jejich vztah a emoční situace Gyre točily z jednoho extrému do druhého každých 5 stránek. Změnit názor párkrát se dá pochopit. 20x kvůli nejmenším podnětům už ne. Nedávalo to smysl na úplně nové úrovni a proto má kniha ode mne pouze 3 hvězdičky. Kdyby odebrali polovinu pasáží "Em na mne záleží"/"Em je jedno jestli umřu", dostali bychom 150 stránkový kvalitní příběh. A logika mohla přijít ke slovu o dost častěji, vzhledem k tomu, že pro takovou práci by určitě hledali emočně vyrovnané lidi. Ale co už.

petaSk

Když jsem četla sci-fi horor, hrábla jsem po knize bez nějakého dalšího zkoumání. Čekala jsem boj o přežití, cizí rasu, nějaké to úmrtí, tajemství, hrůzu. No, dostala jsem velmi utahanou a nepravděpodobnou lgbt romanci s hlubinnou sondou do problematického vztahu matka-dcera. Ani to by mi nevadilo, ale situace se pořád opakovaly, a za mě možná dobrý materiál na povídku, ale ne na román o 400 stránkách.
Za mě zatím nejhorší kniha tohoto roku a velké zklamání.

bydžounek

Tak nevím jestli bych chtěla zažít to, co ona. Být daleko od všech, od pomoci a bezpečí, v takové děsné jeskyni a nevědět jestli to přežijete a uvidíte slunce. Pěkně napsaný horor.

Pampalini
12.11.2020

Šlápnutí vedle. Obrovský příslib, z kterého se nakonec vykloubala lesbická verze řešení Oidipova komplexu. V tomhle případě vztahy s matkami. Minimum tajemna, žádné vtáhnutí do děje, čtenáři je fuk, co se děje. Logické hlouposti - baterie zkratuje vlhkost, jsou lehce rozbitné a k výměně je potřeba sahat kamsi dozadu skafandru. Fúra dalších. Pochybuji, že autorka někdy byla v jeskyni... hrůzu tvoří vesměs představy, vidiny a dohady. Občas se ozvou zvuky. Výsledkem je zbytečné čtivo, které může kandidovať na obálku roku.