Hellrampage Hellrampage komentáře u knih

Pandořina hvězda – Invaze Pandořina hvězda – Invaze Peter F. Hamilton

Invaze, druhá kniha zo série Ságy společenství, ide v krokoch prvého dielu. Klesol počet strán, čo je super, no nezaujímavých pasáží naopak nekleslo. Ak vám robilo problém dočítať prvú knihu a nudili vás dlhé pasáže, tu budú opäť. No hlavná zápletka, ktorá sa sem-tam ukázala, bola natoľko zaujímavá a mala taký veľký potenciál, že sa mi aj cez nie ľahké vedľajšie príbehy veľmi páčila. Mimozemská rasa, proti ktorej ľudstvo bude bojovať, je naozaj desivá a pripomenula mi Reaperov z Mass Effectu, aj keď tí sú proti Dokonalým slabí odvar. To v akom merítku rozpútajú vojnu Dokonalí, nemalo obdobu. Posledných cca 100 strán bolo výborných, no než sa k ním čitateľ dopracuje, tak to bolí... Aj tak dávam druhému dielu lepších 70%

14.06.2021 4 z 5

Příběhy ze světa prachmistrů Příběhy ze světa prachmistrů Brian McClellan

Povinnosť pre fanúšikov sveta Prachmajstrov - jednotlivé poviedky pekne dopĺňajú svet a minulosť hrdinov trilógie. Už prvá poviedka Koniec nádeje je veľmi silná a výborné sú aj všetky ostatné. Autor opäť nešetril emóciami a skvelými epickými momentmi. Jediná slabá poviedka bola Vražda v hotelu Kinnen s detektívom Adamatom, pri ktorej som sa nudil. Inak tu je aj minulosť Tamása a ako sa stal polným maršálom a stretol svoju ženu, dosť priestoru dostane aj Taniel a Ka-poel, takže za mňa veľká spokojnosť.

29.05.2021 4 z 5

Pandořina hvězda – Bariéra Pandořina hvězda – Bariéra Peter F. Hamilton

Prvá kniha prvej časti dvojčasťovej série space opery je za mnou a moc ma neoslovila, pretože pôsobí ako také intro do celého sveta a dej sa moc dopredu nehýbe. Autor píše veľmi podrobne o každej jednej veci, až to je na škodu. Kniha mi prišla rozťahaná, v kľude by som polovicu textu preškrtal a potom by sa do väzby zmestila rovno aj druhá časť. Je tu obrovské množstvo postáv, skoro ako v Malaze a autor lieta od jednej k druhej. Dejová linka s detektívkou ma moc nebavila, bavil ma kapitán Wilson Kime, Nigel Sheldon a jeho spoločník Ozzie. Až na konci ma kniha vtiahla do deja, kedy sa konečne borci dostali k bariére a začali sa diať veci. Dúfam, že druhá časť nespomalí a pôjde v nastolenom tempe konca prvej časti.

27.05.2021 3 z 5

Americkí bohovia Americkí bohovia Neil Gaiman

Po druhej dočítanej knihe pána Gaimana zisťujem, že to asi nie je úplne autor pre mňa. Americkí bohovia je jedna z jeho najúspešnejších kníh a aj u nás ma vysoké hodnotenie. Takže som mal vysoké očakávania. Začnem prekladom - čítal som slovenskú verziu z roku 2013 - keď som knihu kupoval, česká sa kúpiť nedala. Preklad bol otrasný, všade plno chýb, chýbajúce písmená v slovách a aj rozhovor medzi postavami akoby v celku nesedel. Niektoré vety boli preložené celé zle, akoby to prekladateľ hodil do google translate. Radšej by som knihu čítal v angličtine. Preto aj také nízke hodnotenie.

Príbeh inak začínal celkom sľubne a aj obálka knihy predznamenávala, že sa neskôr budú diať veľké veci, no to je omyl. Zápletka starých bohov - nórskych, egyptských proti novým - internet, televízia, masmédiá, atď., je zaujímavá, no v podaní Gaimana je nudná a nikam sa príbeh neposúval. Stále som čakal, že kniha začne gradovať do spomínanej búrky, no hlavná postava len chillovala v jednom zastrčenom meste a nič sa nedialo. Potom chodila hore-dole, stretávala postavy a čitateľ si z nijakých indicií mal dať dokopy, že to je ten a ten boh. Za mňa veľké sklamanie + príšerný preklad.

Seriál vyzerá oveľa zaujímavejšie než bola kniha, tak si ho možno niekedy pozriem.

15.04.2021 2 z 5

Sex, drogy & cyb'n'roll Sex, drogy & cyb'n'roll Petr Heteša

Zatiaľ najslabšia kniha pána Heteši, ktorú som od neho čítal. Príbeh je zbytočne naťahovaný a akoby stál na mieste, hlavná postava Jerry stále chodí hore dole a niektoré scény sa aj viackrát opakujú. Aj keď sa text čítal rýchlo, nevedel som sa poriadne začítať, preto mi aj dokončenie knihy tak dlho trvalo. Vyvrcholenie príbehu bolo veľmi krátke a akoby neukončené - aj za to dávam nižšie hodnotenie.

30.03.2021 3 z 5

Město světla Město světla Andrés Barba

Ako sci-fi mi to moc neprišlo - skôr som z toho cítil Kinga. Město světla má dobrú atmosféru - je tu minimum dialógov, nepoznáme meno hlavného hrdinu, cez ktorého je kniha rozprávaná a celý príbeh sa točí okolo mesta San Cristóbal a skupine 32 detí, ktorá sa v ňom objaví. Už na začiatku sa dozviete ako skončí konflikt medzi obyvateľmi mesta a deťmi a postupne budete odkrývať viac informácii. Kniha sa čítala veľmi dobre, prejdete ju ako nič, pretože je veľmi krátka, no je veľmi špecifická, preto si ju neužije každý. A kvôli tomu nebude mať taký úspech ako iné knihy.

27.03.2021 3 z 5

Podzimní republika Podzimní republika Brian McClellan

Výborné zakončenie trilógie, len mi tento tretí diel prišiel najslabší. Začiatok bol ešte nadupaný, no potom to akosi začalo strácať dych a do konca šlo v miernejšom tempe. Hlavný padúch celého tohto kolotoča sa ukáže až na konci a opäť tu je veľa prekvapivých momentov (Nila). Potešili aj momenty, ktoré boli viac citlivejšie, v ktorých hrdinovia ukázali emócie, naopak tu bolo málo Ka-poel. Každopádne, Prachmistři sú veľkým prekvapením a stali sa mojou obľúbenou sériou, ku ktorej sa niekedy vrátim.

05.01.2021 4 z 5

Krvavé tažení Krvavé tažení Brian McClellan

Parádne pokračovanie výbornej fantasy. Dej šlapal dopredu ako parný valec a vy si to ako čitateľ užívate na prednom sedadle. Najviac mi sedela linka s Tanielom a Tamásom (a niekedy bol zlý preklad a z Taniela bol Tamás, ale to nevadilo) a najmenej s Adamatom. Idem sa vrhnúť rovno na tretí diel.

09.12.2020 5 z 5

Těžká planeta Těžká planeta Isaac Asimov

Těžká planeta má veľa rôznorodých poviedok s nápadmi, ktoré by jeden autor určite za celý život nedal dokopy. Preto: čo poviedka, to iný autor a úplne iný prístup. Najviac ma bavila prvá polovica knihy a poviedky ako Domeček jako klicka, Povrchové napětí, Odysea z Marsu, Poslední den či Mobius. V druhej polovici mi prišli poviedky slabšie. A veľmi vysoko hodnotím aj kvôli komentárom pána Asimova vždy po každej poviedke.

29.11.2020 4 z 5

Anatém Anatém Neal Stephenson

Dosť možno najgeniálnejšia kniha, akú som kedy čítal. Zo začiatku je pritom pre čitateľa veľmi náročná, pretože autor do svojho sveta pridal tonu nových pojmov, ktoré by ste bez slovníka nemali šancu pochopiť. A obrovská poklona pred prekladateľom, ktorý tieto nové slová vhodne preložil.

Anatém sleduje príbeh fráta Erasma, ktorý žije za hradbami Svante Edhara, izolovaný od civilizácie s možnosťou sa každých 10 rokov pozrieť von do sveta. Dá sa povedať, že je takým mníchom strážiacim tajomstvá sveta spolu s ostatními. Planéta Arbre je pritom veľmi podobná našej, len sa technológie a veci inak volajú.

Prvá časť knihy je veľmi komorná a odohráva sa len v koncentu. Čitateľ sa zžije s frátmi a súrami a ich dennými aktivitami. Bolo fanscinujúce sledovať filozofické dialógy, ktoré medzi sebou viedli, no nie vždy som ich stíhal chápať. Druhá časť začne po ritu Vokát. Udeje sa veľa zvratov a nečakaných udalostí a príbeh začne mať globálny charakter. Táto časť ma bavila asi najviac. Potom príde Konvox a ten mi prišiel slabší, nudnejší - hlavne mesál s dójinami a fámulami, kde rozoberajú často nepodstatné veci. Vesmírna časť a záverečný klimax bol zbytočne dlhý. Takže prvá polka knihy super, druhá slabšia. Celkovo musím dať plný počet, pretože takáto kniha sa len tak nevidí.

24.11.2020 5 z 5

Příslib krve Příslib krve Brian McClellan

Po dlhšom čase výborná fantasy kniha, v ktorej nie sú žiadni elfovia či trpaslíci a predsa v nej funguje originálny systém mágie. Prachmistři majú potenciál stať sa ďalšou mojou obľúbenou sériou. Kniha je správne krvavá, nešetrí brutálnymi scénami či masou ľudí. Trochu mi pripomenula v niektorých ohľadoch Eriksona, aj keď tu chýba filozofovanie (a možno aj kvôli tomu, že to prekladala Dana Krejčová). Príbeh ide nekompromisne dopredu, sledujeme ho pohľadom niekoľkých postáv - Tamása, Taniela, Adamata a slúžky Nily (aj keď tá sa bude ukazovať najmenej). Svet je veľmi prehľadný a aj v priloženej mape sa budete okamžite orientovať, kto s kým bojuje a kde. Teším sa na pokračovanie. 90%

23.11.2020 4 z 5

Moře rzi Moře rzi C. Robert Cargill

Post-apo bez ľudí a čistokrvné robotie survival sci-fi. Moře rzi je veľmi krátka a priamočiara knížka s filozofickým podtextom o "ľudských" robotoch. Ja som im tie emócie nežral a ani ich takzvanú "záchranu" od jednej supermysle a k hlavným hrdinom príbehu som bol skôr chladný.

Kniha sa celkom dobre čítala, len mi prišlo, že tento jeden krátky príbeh by sa skôr hodil vo forme poviedky než celého románu.

29.09.2020 4 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Krásne napísaná kniha - z pohľadu textu a ako sa čítala. Z textu cítite, že pán Merle mal život rád a aj Francúzsko, do ktorého sa s rodičmi presťahoval, keď mal 10 rokov. Téma je síce desivá a pochmúrna - postapokaliptická, no Merle skôr hľadí do budúcnosti, snaží sa nájsť riešenie ako prežiť a je skôr o nádeji než o zúfalstve.

Táto kniha je o postavách a ľuďoch. A to je jej najväčší klad. Pred výbuchom výborne vystihol, aký viedli postavy život a po výbuchu ako sa ich život zmenil a hlavne ako inak začal plynúť čas. Keď som si dnes pustil zdigitalizované nahrávky, ktoré pred sto rokmi niekto nahral na kameru (napríklad Amsterdam 1922), bol som šokovaný, ako veľmi sa svet, ľudia a celkové zmýšľanie zmenili.

Záver knihy vyznel smutne, pretože ukazuje na to, aké banality môžu človeka zabiť, keď nemá pri sebe modernú medicínu. Na druhej strane je dostatočne reálna, aby sme si vážili dnešné storočie. Za mňa plný počet a určite ju odporúčam každému.

18.09.2020 5 z 5

Paní půlnoci Paní půlnoci Cassandra Clare (p)

Túto knihu som si kúpil kvôli vysokému hodnoteniu a kladným recenziám. Až neskoro som si všimol, že je to young adult, takže nič pre mňa, no chcel som zistiť, prečo je táto séria taká dobrá.

Keďže je to pre deti a mládež, celé je to také hlúpučké, hrdinovia sa chovajú natvrdlo a v kuse od začiatku sa riešia vzťahy. Hlavná línia s vyšetrovaním je až na druhej koľaji a fakt by stačilo si prečítať posledných cca 50 strán. Kniha má 600 strán, z toho prvých 400 by som vyškrtal. Zo začiatku ma štvali rozkúskované rozhovory ale bolo to preto, pretože autorka veľa vecí vysvetľovala kvôli predchádzajúcej trilógii, ktorá z tohoto sveta zišla. Preto za každou jednou vetou je polovica strany informácii a dialóg sa nedá čítať. Aj tak je drtivá väčšina rozhovorov o vzťahoch a pocitoch a nič sa nedeje, dej stojí na mieste.

Posledných cca 200 strán mi to už začalo trochu pripomínať Hlídku od Sergeja Lukjaněnka, no potom ma vrátila do reality milostná scénka. Pre mladé dospievajúce dievčatá skvelá kniha, pre ľudí hľadajúcich dobré a normálne fantasy odpad. Ale vedel som, do čoho idem.

Inak vzťah Emmy a Juliána dosť predvídateľný, stačí si prečítať anotáciu a budete vedieť, že sa to bude točiť dokola ako telenovela. A Emma je vraj skúsená lovkyňa patriaca k najlepším lovcom svojej generácie, pritom skoro odpadne pri pohľade na jednu mŕtvolu... Ach jaj...

23.07.2020 2 z 5

Planeta mezi dvěma slunci Planeta mezi dvěma slunci Robert Fabian

Výborné akčné survive sci-fíčko. Robert Fabian písať vie, dokázal to už u Mariňákov, ktoré som hodnotil tiež veľmi kladne. Príbeh vezeňských stroskotancov mi pripomínal skvelý film Čiernočierna tma. K tomu ako bonus dostanete ďalší 200 stranový príbeh, ktorý má byť poctou k sérii Votrelec. Čiže za mňa dva parádne survival zážitky, ktoré sa skvelo čítajú.

14.07.2020 5 z 5

Jonathan Strange & pan Norrell Jonathan Strange & pan Norrell Susanna Clarke

K tejto knihe som pristupoval s rešpektom, predsalen sa jedná o 1000 stranový špalok a ako každá takáto tučná kniha sa zle nosí, keď človek viac cestuje.

Príbeh sa odohráva v 19. storočí medzi anglickými gentlemanmi. A slovo "gentleman" nájdete takmer na každej strane. Je to príbeh začínajúcej mágie, ktorá sa z Anglicka vytratila a príbeh dvoch gentlemanov - Norrella a Stranga. Tí ju majú do Anglicka opäť priviesť. Začiatok a v podstate celá kniha ide vo veľmi pomalom tempe, ktoré môže niekoho odradiť, no vďaka autorke a jej pútavému štýlu sa od textu tak ľahko neodtrhnete. Celá kniha je pretkaná ľahkým humorom, ktorý text ešte zľahčuje, pritom pôsobí skôr ako odborná literatúra o skutočnej mágii, keby sa v našom svete vyskytovala. Postavy sú zapamätateľné a Norrell sa od Strange líši ako voda a oheň. Musím spomenúť aj úžasný preklad pána Janiša a výborný pevný a pritom ľahký obal.

Kniha vznikala 10 rokov a za ten čas autorka priviedla text k dokonalosti. Stačí si prečítať zopár z množstva mini-príbehov pod čiarou, ktoré pridávajú na uveriteľnosti sveta. Mne k plnému počtu chýbalo viac akcie, viac kúziel a viac pohybu v príbehu, pretože je veľmi dlho statický a nič sa v podstate nedeje. Mágia bola iná, než som si predstavoval a je veľká škoda, že naozaj dlhý dlhý čas sa neukáže. A záver ma neuspokojil, pretože zostal otvorený a pokračovanie nie je - ale možno si pozriem seriál a doplním chýbajúce časti puzzle. 90%

05.07.2020 4 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Súbor príbehov z Marsu od majstra Bradburyho. Aj keď to sú samostatné poviedky, v celosti vytvárajú jeden príbeh o jednej červenej planéte. Stále aktuálna kniha, aj keď toto dielo napísal autor pred 70 rokmi. V našej realite má Musk v pláne poslať do roka 2050 na Mars milión ľudí, takže časovo s príbehmi by to celkom sedelo.

Marťanská kronika má v sebe veľa emócii a každý čitateľ sci-fi si v nej nájde ten svoj obľúbený príbeh. Mne sadlo prvých 100 strán, v polovičke som sa trochu nudil a posledných 100 strán bolo opäť výborných. A jednostranové poviedky mi prišli zbytočné. Takže do absolútneho hodnotenia chýbalo zopár strán. 90%

21.06.2020 4 z 5

Ocelová šlechta Ocelová šlechta Adrian Tchaikovsky (p)

Skôr než knihou by som Ocelovú šlechtu označil za dlhšiu dvestostranovú poviedku. A pravdupovediac, nečítala sa mi moc dobre. Bolo to hlavne divným slovosledom či použitím slov. Neviem, či to tak bolo už v originále alebo to tak preložil Martin D. Antonín, od ktorého som už dve knihy prečítal.

K postavám som si nedokázal urobiť vzťah, k tomu mi k nim nesadli ich mená. Zvláštny mix sci-fi, fantasy a military. Túto knihu nemôžem odporučiť.

05.06.2020 2 z 5

Vězněná Vězněná Pavel Renčín

Veľmi ťažko stráviteľná kniha, ktorá sa vám zažerie pod nechty a možno privodí nejakú tú úzkosť či depresie.

Sledujeme príbeh učiteľa češtiny, ktorý má halucinácie a stratu pamäti a mladej dievčiny Márie, ktorá si zažije krušné chvíle. Už od okamihu, kedy ju rodičia nechajú samú ísť vlakom do krajov, kde by sa aj dospelý chlap bál ísť sám, bude čitateľ tušiť, že sa nebudú diať pekné veci. Ešte že autor nezachádzal do detailov.

Kniha sa číta výborne, vadil mi len záver, kedy sa pretnú obe linky a nastúpi fantastická zložka. Akoby som opäť s Witcherom zabíjal v bažinách monštrá, tak mi to prišlo. Záver aj keď je uzavretý v rámci príbehu, ponecháva nádej na pokračovanie, no myslím že žánrovo to už nebude survival horor ale akčné béčko. Uvidíme.

31.05.2020 4 z 5

Lunapark Lunapark Richard Laymon

Výborný horor, ktorý mi vo viacerých veciach pripomínal Kinga. A musím povedať, že ma bavil viac než King, pretože Laymon píše viac zábavne ale jednoduchšie. Kniha vyšla v 89´, písal ju Američan, tak mala super atmosféru a živo som si vedel predstaviť väčšinu scén. Záverečná vyvražďovačka v štýle S.A.W. (alebo Until Dawn) bola výborná, najviac som držal palce mojim obľúbeným dvom policajtom a Violet. Do dokonalosti mi chýbalo viac vecí - hlúpe jednanie postáv a niektoré nelogické a prehnané scény. Ale inak je Lunapark kvalitná kniha, ktorá sa oplatí prečítať. Len je škoda, že Laymon u nás málo vychádza, pritom napísal veľa noviel a kratších vecí. 90%

26.05.2020 4 z 5