Hebrey Hebrey komentáře u knih

Život sv. Martina Turonského Život sv. Martina Turonského Martin Říha

Nutno uznat, že se jedná o dílo velice zajímavé. Samozřejmě, je třeba celou knihu brát trochu s rezervou. V dnešní době člověk sotva odhadne, co v knížce psané v 19. stol. o člověku žijícím ve století čtvrtém, je skutečná událost, a co je dílem legend a lidové tvořivosti. Jsem křesťanka, ale nejsem katolička. Nejspíš mi asi žádný katolík už nevysvětlí, jakým způsobem a podle čeho katolická církev určuje své svaté a nejspíš mi nikdy nebude jasné, který text z Bible ty lidi vede k uctívání lidí, jejich mrtvol nebo jejich částí. Na druhou stranu, Martin z Tours (Turonský) je (alespoň dle dostupných informací), jedním z těch, kteří nejspíš stojí za občasné připomenutí. Narozdíl od jiných svých "kolegů" nepáchal nic, co by bylo v přímém rozporu s křesťanským vyznáním. Naopak, pro leckterého křesťana (nejen katolíka) by mohl být alespoň svou pevnou vírou, pokorou, snahou bránit třeba i "kacíře" před násilím, dobrým příkladem. V dnešní době, kdy kdekdo rád "chrání" ty evropské tradice a kulturu, může být taková kniha zajímavá i pro ateistu. Tihle "svatí" k té kultuře totiž chtě nechtě patří, ale my o nich často nevíme ani dobré ani zlé. Musím ale říci, že poslední čtvrtina knihy mi hodně vadila. Tam už se jednalo jen o silnou katolickou propagandu. Je znát, že kniha vyšla krátce po plném uznání náboženských svobod u nás, a že autorovi nešlo jen o přiblížení života Martina z Tours, ale i o jakousi glorifikaci všeho katolického a naopak odlákání od nekatolických skupin.

14.07.2017 3 z 5

Truhlička na první slovíčka Truhlička na první slovíčka Amanda Gulliver

Tohle je naprosto skvěý nápad. U nás už to dosluhuje u třetího potomka a plní to účel. Jen snad knížečka "Moře" je díky zahraničnímu původu Truhličky poněkud odtažitá od naší české reality... ačkoliv je pravda, že dnes jezdí na prázdniny k moři každý druhý, takže děti obvykle vědí, o co jde.

26.05.2017 4 z 5

Česká Alexandrovka Česká Alexandrovka Bohuslav Andrš

Na tuto knihu jsem narazila vlastně omylem, při pátrání po jedné naší rodové linii. Kniha mou záhadu nerozluštila, spletla jsem si Alexandrovku.
To ale nemění nic na tom, že tohle skromné nenápadné dílo stojí opravdu za přečtení. Všem, kdo stále ještě nemají jasno v tom, jak se žilo v SSSR a s láskou vzpomínají na dobu socialismu, všem, kdo si nemumí představit, jak jej prožívali obyčejní lidé, a jak obyčejní lidé prožívali 2. světovou válku a dobu po ní, všem kdo ještě stále vidí lidí černobíle ... i všem kdo si prostě jen chtějí své domněnky ověřit, všem takovým knihu vřele doporučuji. Líbí se mi, že autor popisuje různé situace tak, jak opravdu proběhly. Jednotlivé lidi neposuzuje podle etnické příslušnosti, ale podle skutečného chování. Ani ze sebe samého nedělá hrdinu, ale popisuje strach, chyby, zklámání, rozhořčení. To, co jsem hledala jsem v knize nenašla, ale dostala jsem nakonec mnohem víc. Ač to bylo omylem, jsem ráda, že jsem si mohla přečíst a opět se něco zajímavého i když velmi smutného a emotivně silného dovědět a získat. Děkuji Vám pane Andrš.

17.05.2017 5 z 5

C. S. Lewis: Poutník krajinou fantazie C. S. Lewis: Poutník krajinou fantazie Sam Wellman

Prvních pár stránek je možná psaných poněkud chaoticky. Přesto se jedná o poutavým stylem psaný životopis zajímavého člověka. Rozhodně doporučuji všem, kdo si oblíbili Lewisovy knihy.

25.04.2017 4 z 5

Slepičí krok: 111 fejetonů ze zvědavosti Slepičí krok: 111 fejetonů ze zvědavosti Rudolf Křesťan

Opravdu inteligentně pobavila.

28.03.2017 5 z 5

Slon a mravenec Slon a mravenec Daisy Mrázková

Krásný, jednoduchý, ale poučný příběh.

04.02.2017 5 z 5

Jak se bude vaše dítě jmenovat Jak se bude vaše dítě jmenovat Miloslava Knappová

Knížku jsem objevila snad už po jejím prvním vydání a jako malá jsem si s oblibou a pravidelně půjčovala z knihovny. Díky ní jsem se začala o jména a jejich významy zajímat.

05.12.2016 5 z 5

Blíženci Blíženci Stanislav Rudolf

Už dávno nejsem cílová skupina. Tou jsem byla zhruba v době, kdy kniha vyšla, nebo spíš tak o rok dva dřív. I přesto se dá říci, že kniha je čtivá a pro náctileté dívenky určitě zajímavá. Jediné, co bych autorovi vytkla, bylo pár nepřesností a detailů, které úplně neseděli. Ačkoliv i to je v románku adresovaném 13letým holká, celkem maličkost.

01.05.2024 4 z 5

Souostroví Gulag - 2. díl Souostroví Gulag - 2. díl Alexandr Isajevič Solženicyn

Nedočteno. Možná se k ní ještě vrátím. Kniha sama o sobě je nesmírně zajímavá a plná informací, které jsou nesmírně cenné. Nicméně na mě je to poněkud náročnější čtivo.

21.11.2023

Novou zemi pro divoká zvířata Novou zemi pro divoká zvířata Eberhard Hiob

Námět knihy nebyl špatný a v dnešní "ekologické" době by si mohl najít novodobé čtenáře. Moc jsem nepochopila, proč si autor vymyslel fiktivní zemi s reálnou svahilštinou. Snad se tím pokusil nějak literárně sloučit oblast kolem Viktoriina jezera. Mnohé zápletky vyzněly poměrně nevěrohodně. Přesto kniha - jak se říká - neurazí.

13.08.2023 2 z 5

Dubrovský Dubrovský Alexandr Sergejevič Puškin

Puškin opět nezklamal. Kdysi jsem přečetla Oněgina (v originále). Tehdy jsem se bále, že mě román ve verších nebude bavit. Mýlila jsem se, byl skvělý. Když se mi dostala do rukou tato drobná povídka, těšila jsem se a ne nadarmo.

31.01.2023 5 z 5

Botswana Botswana Linda Piknerová

Řadu knih pod názvem Stručná historie států jsem si oblíbila. Zatím všechny, které jsem přečetla byly stručné, věcné, plné zajímavých informací a zároveň čtivé. Botswana není výjimkou. Navíc tato africká země, jak se koneckonců v knize zmiňuje, je svým způsobem poměrně jedinečná a bylo zajímavé se o ní dovědět něco víc.

26.01.2023 5 z 5

Anglické listy Anglické listy Karel Čapek

Čapek byl bezesporu génius, ale musím říci, že anglické listy mi zase tolik "nesedly". Nabídly sice skvělý jazyk, perfektní vyjadřování, skvělé slovní obraty, jaké jsou autorovy vlastní, a navrch se jedná o cestopis, který je v jednadvacátém století navíc zajímavě historický a popisující Velkou Británii v první polovině 20. století - tedy jinou, než ji můžeme zažít dnes, jesště se zachovalými tradicemi jednotlivých míst a krajů, ale na mne působil Čapkův pohled až možná moc negativně, mrzutě a nespokojeně.

27.10.2022 3 z 5

Rozhovor Rozhovor Bára Basiková

Mám celkem ráda rozhovory, protože člověk se v nich o slavných a známých osobnostech z různých oblastí, doví i něco jiného, než to jak se projevují ve veřejném životě. Tenhle mne ale příliš nebavil.

02.10.2022 2 z 5

Noční rozhovor Noční rozhovor Malek Haddad

Noční rozhovor je poměrně náročnější čtení, spíš než o pouhou novelu se jedná o básnickou prózu se vším, co k ní patří. V podstatě celý rozhovor a lékařovy úvahy jsou spíše symbolické.

26.02.2022 4 z 5

Kniha pohádek Kniha pohádek Josef Štefan Kubín

Pohádky obsažené v knize nejsou špatné, některé jsou známější, jiné méně a mají všechny dobré valstnosti pohádek obecně. Nicméně jazyk se mění a pro dnešní děti asi není tato verze češtiny snadno srozumitelná. Některé pohádky jsou si navíc velmi podobné a mnohdy se spíš jedná o dvě verze téže.

13.02.2022 2 z 5

Věčná Ambra Věčná Ambra Kathleen Winsor

Snaha byla, ale nakonec asi nedočtu. Přečíst takto tlustou knihu, jejíž hlavní hrdinku člověk prostě nemůže mít rád, ani kdyby chtěl a ještě protahovanou poměrně nudnými úseky, je nad moje úsilí. Samozřejmě je pár věcí, které hodnotím kladně. Jednak je to skvělý vypravěčský styl a, ač jde o starší čestinu, výborný překlad. Za další dobrou věc považuji celmi detailní pohled na historické události, jejich souvislosti a život anglické smetánky druhé poloviny 17. století. Oceňuji zápletky v ději, z nich některé byly natolik zajímavé, že jsem díky nim věřila, že to "dám". Ovšem s postavami to bylo horší. Jak už někdo zde zmínil dříve, snad ani jedna nebyla vyloženě sympatická a Ambra, hlavní hrdinka, je prostě sobecká, bezpáteřní, nafoukaná a navíc asi i trochu hloupá, a neumí nic jiného, než hrabat přes postel. Kdyby byla kniha tak čtvrtinová, z mnohých zápletek v ní byly jen některé, ty nejlepší, a chyběly by "mezihry", v nichž Ambra jen střídala milence, manžely, čekala na Bruce, a rodila a potrácela, asi by to román v mém hodnocení vytáhl trochu výš.

16.01.2022 1 z 5

Bolívie Bolívie Radek Buben

Oproti dvěma jiným knihám z této řady poněkud slabší, respektive méně čtivá.

10.12.2021 3 z 5

Velká svačinková bichle Velká svačinková bichle Pája (p)

Právě dorazila, takže jsem podel ní zatím žádnou svačinku nepřipravila. Ale to přijde brzo :). Kniha je nádherná, s krásnými fotografiemi a nápady, za což děkuji, protože jsem v situaci, kdy svačiny musím připravovat třem školákům a občas i sobě do práce, a to člověku často vlastní nápady dojdou a inspirací nepohrdne. Autorkám ale nutně musím vytknout jednu celkem závažnou chybu, tj. naprostou neinformovanost ohledně bezlepkové a jiných diet. Tedy, v úvodu je uvedeno, že recepty jsou určené lidem bez intolerancí. Nad každým receptem jsou ale pak symboly označující svačinky vhodné pro lidi s tou kterou intolerancí. Proč je přeškrtnutý klásek právě u těch, kde je pečivo nebo kuskus, to mi do hlavy moc nejde. Já si s tím samozřejmě poradím, syn už má bezlepkovou dietu dlouho, ale pro někoho, kdo se s BZL teprve učí žít, může bát třeba ten kuskus dost matoucí.

30.09.2021 4 z 5

Přece to nevzdáš Přece to nevzdáš Helena Žižková

Moc krásný příběh, který problém váné nemoci řeší dětskou, dětem přijatelnou formou.

14.09.2021 5 z 5