Život sv. Martina Turonského přehled

Život sv. Martina Turonského https://www.databazeknih.cz/img/books/empty_bmid.jpg 3 1 1

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Život sv. Martina Turonského. Přihlašte se a napište ho.

Hebrey
14.07.2017 3 z 5

Nutno uznat, že se jedná o dílo velice zajímavé. Samozřejmě, je třeba celou knihu brát trochu s rezervou. V dnešní době člověk sotva odhadne, co v knížce psané v 19. stol. o člověku žijícím ve století čtvrtém, je skutečná událost, a co je dílem legend a lidové tvořivosti. Jsem křesťanka, ale nejsem katolička. Nejspíš mi asi žádný katolík už nevysvětlí, jakým způsobem a podle čeho katolická církev určuje své svaté a nejspíš mi nikdy nebude jasné, který text z Bible ty lidi vede k uctívání lidí, jejich mrtvol nebo jejich částí. Na druhou stranu, Martin z Tours (Turonský) je (alespoň dle dostupných informací), jedním z těch, kteří nejspíš stojí za občasné připomenutí. Narozdíl od jiných svých "kolegů" nepáchal nic, co by bylo v přímém rozporu s křesťanským vyznáním. Naopak, pro leckterého křesťana (nejen katolíka) by mohl být alespoň svou pevnou vírou, pokorou, snahou bránit třeba i "kacíře" před násilím, dobrým příkladem. V dnešní době, kdy kdekdo rád "chrání" ty evropské tradice a kulturu, může být taková kniha zajímavá i pro ateistu. Tihle "svatí" k té kultuře totiž chtě nechtě patří, ale my o nich často nevíme ani dobré ani zlé. Musím ale říci, že poslední čtvrtina knihy mi hodně vadila. Tam už se jednalo jen o silnou katolickou propagandu. Je znát, že kniha vyšla krátce po plném uznání náboženských svobod u nás, a že autorovi nešlo jen o přiblížení života Martina z Tours, ale i o jakousi glorifikaci všeho katolického a naopak odlákání od nekatolických skupin.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Život sv. Martina Turonského v seznamech

Autorovy knížky