Hathor89 Hathor89 komentáře u knih

Karla Klenotníka cesta na Korsiku Karla Klenotníka cesta na Korsiku Filip Topol

Na knihu jsem narazila náhodou. Chodila jsem kolem regálů v knihovně a hledala žlutou obálku – a právě takové náhody mě těší na čtenářské výzvě. Cestopis. Životní cesta. Sebepoznání. Boj s démony. Neotřelá přirovnání. Ale hlavní hrdina mi k srdci nepřirostl. Asi jsem neměla dny na filosofování.

18.01.2023 4 z 5

Poprvé tátou - Průvodce pro novopečené tatínky Poprvé tátou - Průvodce pro novopečené tatínky Benoit Le Goëdec

Stručné. Vtipné. Žádný striktní návod. Knihu jsem darovala manželovi, ale čtu rychle, takže jsem si ji přečetla také po Poprvé mámou. Jen škoda tištěných chyb, knize by prospěla důkladnější korektura.

17.01.2023 5 z 5

Opráski sčeskí historje 5 Opráski sčeskí historje 5 Jaz

Kniha ve mně vyvolala rozporuplné pocity. Líbí se mi stručnost, se kterou jsou představovány významné události. Když jsem si zvykla, zaujal mě i jazyk - chyby a hry se slovy. Na druhou stranu mi některé vtipy připadaly příliš za hranou. I přesto si myslím, že ještě zkusím nějaký další díl.

16.01.2023 3 z 5

Poprvé mámou Poprvé mámou Olivia Toja

Knihu jsem přečetla, protože očekávám narození prvního potomka. Oceňuji stručnost, přesně tu jsem při výběru knihy hledala. Jedná se o základní přehled toho, s čím se člověk může setkat. Pokud mě něco zajímá více, mohu si další podrobnosti dohledat. Zejména oceňuji, že mi kniha nevnucovala „jednoznačně správná pravidla“ a moderní alternativní přístup k dítěti. Naopak mi umožnila utvořit si vlastní názor.

16.01.2023 5 z 5

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

Netvor vyprávějící příběhy. Poučení. Noční můra každého dítěte. Skvělé metafory. Silné téma. A především skvělá kniha. Přestože napsat toto o knize pro mládež s tak vážným tématem – šikana, umírání – vypadá poněkud zvláštně. Jsem ráda, že takové knihy vycházejí. Čtenář, který se s podobnými událostmi setká i ve vlastním životě, může najít svou cestu. I od jiných čtenářů z cílové věkové kategorie okolo mne mám na tuto knihu pozitivní odezvu. I když mě varovali, že na konci sami plakali, měla jsem co dělat, abych vydržela – a to jsem konec očekávala. Tato kniha ve mně zůstane ještě dlouho. Doufám, že navždy.

10.04.2022 5 z 5

S cejchem zákona 231 S cejchem zákona 231 Markéta Čekanová

Moc povedená kniha … Jestli je vůbec vhodné to napsat poté, co se člověk seznámí s tolika příběhy lidí, kterých se dotkl zákon na ochranu lidově demokratické republiky. Člověk ze školy zná veřejně známé případy – Milada Horáková, Rudolf Slánský a Heliodor Píka. Jsem ráda, že jsem se seznámila s osudy zcela (ne)obyčejných lidí. Přestože se jejich obvinění dotklo celé rodiny, třebaže ztratili své děti, přestože vysokoškolský titul získali až později, nevzdali se … a třeba cestování se stalo jejich koníčkem až po roce 1989. Oceňuji i celé znění zákona.

19.02.2022 5 z 5

Král Karel IV. - Osudový turnaj Král Karel IV. - Osudový turnaj Veronika Válková

Je to teprve má druhá kniha ze série Kouzelný atlas Putování časem, ale určitě ne poslední. Moc se mi líbí myšlenka poznávání minulosti tím, že se v ní ocitám s Bárou. Autorka má jako historička velký přehled o minulosti a dokáže to předat čtivou formou. Každý se dozví mnoho zajímavostí. Třeba o zálibě v turnajích, deformaci těla a dočasném ochrnutí Karla IV. nás ve škole vážně neučili. A přitom to ukáže jinou stránku života Otce vlasti.

16.02.2022 5 z 5

Tomáš Hübschman: Nenápadná hvězda Tomáš Hübschman: Nenápadná hvězda Roman Smutný

Nenápadná hvězda … název naprosto vystihuje to, co je v knize popsáno. Otevřený rozhovor Tomáše Hübschmana o fotbale, rodině, životě. Nejvíc mě zaujalo, jak s respektem hodnotí své spoluhráče a trenéry, jak otevřeně popisuje finance ve fotbalu. Na každém a na všem vidí něco pozitivního. I s rivalem na stejný post ho pojí přátelství. Jen škoda těch překlepů, které se v knize objevovaly (na můj vkus je jich v nových knihách mnoho), ale to nesnižuje výpovědní hodnotu knihy.

16.02.2022 5 z 5

Pražské povstání: Růže a barikády Pražské povstání: Růže a barikády Veronika Válková

Moje první kniha ze série Kouzelný atlas Putování časem … a určitě ne poslední. Skvěle popsaná atmosféra povstání … pro děti čtivé a poučné, i když i dospělí si čtení mohou vychutnat (a třeba se dozvědět i něco nového). Moc se mi líbilo hlavně zmínění dění na Pražačce, o které mnoho lidí neví, a autorka v příběhu čtivě popsala význam rozhlasu (když ještě nebyl strejda Gůgl). Doporučuji všem, kteří se chtějí dozvědět něco o historii čtivou formou a nestačí jim učebnice dějepisu.

Chci číst jako táta s mámou Chci číst jako táta s mámou Hana Havlínová

Kniha je primárně určena pro rodiče, ale určitě v ní najdou inspiraci i učitelé. Obsahuje velké množství aktivit, které by mohly motivovat ke čtení. Některé jsou známé, některé existují v mnoha variacích, některé jsou pro mě zcela nové. Jak píše autorka, je to taková „kuchařka“ nápadů.

31.01.2022 5 z 5

Jonathan Livingston Racek Jonathan Livingston Racek Richard David Bach

Krátký příběh. Filozofický. Plný myšlenek. Přesto srozumitelný. Takto jednoduše lze knihu shrnout. A hlavní poselství? Stále na sobě pracovat, zdokonalovat se a nebýt „jen“ součástí Hejna.

27.01.2022 5 z 5

Zase se shledáme Zase se shledáme Madeleine Goldstein

Knih o holokaustu jsem četla mnoho. Přesto mě vždy znovu něčím překvapí. Některé pasáže musím číst i několikrát, přesto nechápu, jak se něco takového mohlo vlastně stát. Tato se svým příběhem vymyká. Polsko – Francie – Polsko – Německo – Francie. Cesta dvou lidí, kteří si slíbili, že se zase shledají … Při jejich opětovném náhodném setkání mi běhal mráz po zádech. Autorka vše popisuje jednoduchým jazykem, bez příkras. Je to kniha složená ze vzpomínek. Čtivě vykresluje (před i po) válečnou Francii. Navíc jako jedna z mála (pro mě první) ukazuje, jak lidé pohlíželi na ty, kteří přežili, a že antisemitismus s koncem války nevymizel.

09.01.2022 5 z 5

Chaloupka na vršku Chaloupka na vršku Šárka Váchová

Moc pěkné provedení rokem od ledna do prosince – plné zvyků, říkadel, lidových písní a pranostik. Večerníček neznám, ale může být pěkný (asi na něj někdy kouknu). Doporučuji dětem i rodičům, rodičům i dětem. Určitě knihu v budoucnu představím i vlastním potomkům.

02.01.2022 5 z 5

Koupili jsme ZOO Koupili jsme ZOO Benjamin Mee

Jako první jsem viděla film. Pokud někdo očekává podobně zpracovanou knihu, bude velmi zklamán. Mě se kniha líbila. Příběh rodiny, která zrealizuje "šílený" nápad koupě a znovuotevření zoo mě zaujal. Místy se mi špatně četly především pasáže, které se zabývaly ekonomickou stránkou tohoto snu. Ale líčení prostředí a zvířat, jejich života a schopností a dovedností ... to bylo lepší než encyklopedie. A líbily se mi vtipné glosy v závorkách.

20.08.2021 4 z 5

Postav si své bojovníky - Vikingové Postav si své bojovníky - Vikingové kolektiv autorů

Naprosto skvělá kniha pro malé čtenáře, kteří se chtějí seznámit s Vikingy. Moc se mi líbí drak jako průvodce. Stejně tak oceňuji možnost pohrát si s jednotlivými postavami. Klidně bych to doporučila i pro starší žáky do hodin dějepisu ... čtivý a hravý text.

06.08.2021 5 z 5

Skvělá učebnice, kterou musí mít doma každý milovník knih o Harrym Potterovi. Nejlepší byl úvod s předmluvou, člověk musí získat i nějaké odborné znalosti z prostředí kouzelnického světa. Pěkné kresby. Zajímavé popisy a charakteristiky zvířat. Doporučuji jako doplněk předchozích knih.

20.02.2020 5 z 5

Angličan v Česku aneb Czech Me Out Angličan v Česku aneb Czech Me Out Alena Damijo

Cizinec se dozví něco o nás, Češích. Já se dozvím, co může zaujmout cizince, když přijede do Čech. Byly části, u kterých jsem se od srdce smála. Hlavně když byla řeč o klasickém českém humoru a filmových klasikách, měla jsem sto chutí si ty filmy a divadelní hry hned pustit. Nebo popis našich stravovacích zvyklostí, kdy i v létě pojídáme českou klasiku, ve vedrech, kdy se doporučuje středomořská strava. Skvělá knížka ke kafíčku, nedělní buchtě a odpočinku.

Génius Stephen Hawking Génius Stephen Hawking Jane Kent

Skvěle napsaný a ilustrovaný životopis. Jednou jej budu louskat se svým potomkem, aby poznal zajímavou formou osobnost, která dokázala, že i s vážným onemocněním se dá bojovat a jít dál. Těším se na další knihy.

20.02.2020 5 z 5

Líný učitel – Jak učit dobře a efektivně Líný učitel – Jak učit dobře a efektivně Robert Čapek

Kontroverzní kniha, v jedné části jsem s autorem plně souhlasila, v další jsem kroutila hlavou, a tak pořád dokola. Dala mi několik námětů, které jsem vyzkoušela a osvědčily se. Určitě bych očekávala bohatší seznam použité literatury, třeba i zahraniční, když se jedná o odbornou publikaci (proto to nižší hodnocení). Ale autora mám ráda, píše čtivě.

20.02.2020 3 z 5

Duben v Paříži Duben v Paříži Michael Wallner

Knihu jsem zvolila kvůli čtenářské výzvě (Kniha, která má v názvu kalendářní měsíc) a trochu jsem se četby obávala, protože má na Databázi knih nízké hodnocení. Znovu se ukázalo, že se nemohu zcela nechat ovlivňovat jinými čtenáři. Ano, děj byl naprosto jednoduchý a předvídatelný. Možná mi čtení trochu narušovala francouzština, která ne vždy byla překládána, vzhledem k tomu, že ovládám jen základy, překlad mě trochu zdržoval (sice bez slovníku, ale šlo mi to pomalu). Trochu mě zklamal otevřený konec, nemám je ráda, kdyby bylo pokračování, přečtu si ho. Ale jednoznačně mě zaujal námět knihy. Z pohledu historie je nutné se zamyslet nad faktem, že kniha přináší téma kolaborantství, láska Francouzsky a okupanta byla trestuhodná, z pohledu Francouzů i Němců. Po válce by mohla být Chantal i souzena (pokud by kniha skončila jinak) za vztah s osobou německé národnosti. Stejně tak tomu bylo u nás. Otevření tohoto tématu považuji za velmi dobrý nápad: Lze soudit lásku?

01.07.2019 5 z 5