hannah2000 hannah2000 komentáře u knih

Sinón Sinón Dan Torsten Sehlberg

Opět napínavé, čtivé, se zajímavou zápletkou. Chvílemi měl děj takový spád, že jsem se přistihla při tom, jak zrychluji čtení, jen abych stíhala sledovat děj :-D.
Oproti prvnímu dílu tady nejsou podstatné tajné služby, ale šílený záměr zkombinovaný s fanatikem a zmutovaným virem. Ale sympatický hlavní hrdina se zkrátka nemíní jen tak nechat porazit.
Samotná zápletka je sice trochu scifi, ale při tom všem, co se dnes děje, se nabízí myšlenka, že to třeba až tak smyšlené a nepravděpodobné být nemusí. Peníze občas ovládají všechno, i lidský rozum.
Doporučuji všem, kdo mají rádi napětí. Počítejte ale s tím, že pokud knihu začnete číst, budete ji odkládat jen velmi neradi. Hlavně v druhé polovině. A určitě je dobré si nejdříve přečíst první díl Mona.
A ještě musím zmínit, že mě zase zklamala obálka českého vydání. Obálka slovenského vydání sedí ke knize mnohem více.

25.01.2018 5 z 5

Zkouška důvěry Zkouška důvěry Nora Roberts

Napínavý krimipříběh doplněný romantikou, který se moc dobře čte. Hlavní hrdince se trochu zašmodrchal život a tak se rozhodla odejít jinam a začít znova. Takto se dostala až do zapadlého městečka, kde začala pracovat jako kuchařka. Jenže život není peříčko a zašmodrchá se často a rád.... Kromě krimizápletky hlavní hrdinka celou knihu vaří - jako kuchařka v restauraci, doma, ... Vaření je pro ni lék na pošramocenou duši. No a já nikdy neměla tak chuť jít vařit jako když jsem četla tento příběh.

Malá ukázka:
Když skončila ranní honička kolem snídaní, Reece začala připravovat hlavní polévku. Podusila fazolky, nakrájela cibuli a šunku. Joanie neobjednala čerstvé bylinky, a tak se musela spokojit se sušenými. Bylo by to lepší s čerstvou bazalkou a majoránkou. Mletý pepř se nemůže rovnat drcenému. A proboha dobrého, jak má vařit s česnekovým práškem? Kdyby tak měla aspoň trošku mořské soli. Nebo kdyby tady byla k dostání aspoň o něco chutnější rajčata…

Takže za mě doporučuji.

28.11.2017 5 z 5

Mona Mona Dan Torsten Sehlberg

Napínavé, čtivé, zajímavé. Pospojováním zajímavého vynálezu, zneužití IT technologie teroristy, reality problémů a války na Blízkém východě a osudů hlavních hrdinů vznikl skutečně napínavý příběh. Už dlouho se mi nestalo, že bych vydržela číst až do rána, protože jsem knihu jednoduše nedokázala odložit. Ačkoliv je děj zčásti předvídatelný a v některých bodech trochu nadnesený, neubírá to na celkovém dojmu. Připomnělo mi to zpracováním knížky od D.Browna. Obyčejný hrdina se nechtěně připlete do cesty zločincům a aby přežil, musí dělat možné i nemožné, k tomu se připletou tajné služby, a celé je to okořeněné nějakým tragickým i romantickým příběhem. Trochu mi ke knížce nesedí obálka českého vydání, na tu dramatičnost je taková fádní a nevýrazná, a díky ní jsem čtení dlouho odkládala (slovenské vydání vypadá zajímavěji). Kniha ale stojí za přečtení a díky zčásti otevřenému konci budete určitě okamžitě shánět druhý díl, stejně jako já.

18.11.2017 5 z 5

Bludná hvězda Bludná hvězda Jean-Marie Gustave Le Clézio

Tato kniha byla zmíněna v knize Mona a toto je komentář ke knize od jedné z postav. Podle tohoto popisu určitě stojí za přečtení a zamyšlení.
O čem je? O židovské dívce Ester, která uteče před nacismem do jižní Francie. Osud ji zavede až do Jeruzaléma. Druhou hlavní postavou je Palestinka Naima, která se po vyhlášení státu Izrael musí uchýlit do tábora, kde panují příšerné podmínky. Jedna dívka jde vstříc svému snu, druhá strašlivé noční můře. Prožívá pocity vykořenění a beznaděje. .... Ta kniha sice nepatří k autorovým nejlepším, ale příběhy těch dvou žen jsou fascinující. To, co jedné přináší záchranu, pro druhou znamená zkázu. V té knize píše Le Clézio moc krásně o Jeruzalému. Říká, že je to město, do kterého nesmí vstoupit válka. Aby tam mohli žít v míru ti, kteří marně hledají svou vlast.

18.11.2017

Cela číslo 17 Cela číslo 17 Dominik Dán

Krimipříběhy ​Dominika​ ​Dána​ ​jsem​ ​objevila​ ​díky​ ​Čtenářské​ ​výzvě​ ​a​ ​Cela​ ​17​ ​byla​ ​první​.​ ​Zaujal​ ​mě​ ​způsob​ ​psaní. Napětí​ ​proložené​ ​humornými​ ​hláškami​ ​a​ ​příběh​ ​o​ ​hrách​ ​osudu, o​ ​bezpráví,​ ​o​ ​ztrátách​ ​a​ ​nečekaných​ ​zvratech.​ ​Je​ ​to krimipříběh​ ​doplněný​ ​podrobnějším popisem​ ​života​ ​hlavních​ ​aktérů.​ ​Děj​ ​začíná​ ​v přítomnosti​ ​a​ ​postupně​ ​se​ ​vrací​ ​do​ ​minulosti​ ​a odkrývá​ ​důvod,​ ​proč​ ​hlavní​ ​hrdina​ ​skončil​ ​jako​ ​„odsúdený​ ​Puskailer“.​ ​Zvláštní​ ​je​ ​smíření hlavního​ ​hrdiny​ ​se​ ​svým​ ​osudem.​ ​Mohl​ ​by​ ​říct,​ ​že​ ​život​ ​je​ ​prevít​ ​a​ ​lidi​ ​jsou​ ​hnusný.​ ​Mohl​ ​by zahořknout​ ​…​ ​Ale​ ​on​ ​se​ ​s​ ​tím​ ​svým​ ​způsobem​ ​vyrovnal.​ ​Knihu​ ​jsem​ ​četla​ ​v originále​ ​a​ ​znovu​ ​mi to​ ​připomnělo,​ ​jak​ ​je​ ​slovenština​ ​sympatická.​ ​V kombinaci​ ​s umem​ ​spisovatele​ ​se​ velmi​ ​dobře čte.

12.10.2017 4 z 5

Krylogie Krylogie Karel Kryl

Kryla beru hlavně jako písničkáře, kterého si ráda poslechnu. Písničkáře zpívajícího příjemným, naléhavým hlasem, zvláštní, melodické písničky. A člověk si rád poslechne kromě líbivé melodie i obsah textů. Aby ne, když je psal básník. A proto mě zaujala tahle knížka, na kterou jsem náhodou natrefila. Pro mě je to taková ta knížka ve stylu - co tím chtěl básník říci :-). Vyprávění, proložené texty jeho básní a písní, u kterých je vždycky napsáno, co tím vlastně myslel a co ho k napsání inspirovalo. Jak se píše v anotaci, původně to byly pořady vysílané na pokračování v rádiu Svobodná Evropa. Vyprávění je to zajímavé a sympaticky podané. Doporučuji všem, co mají rádi Krylovy písničky.

01.09.2017 5 z 5

Půlkacíř Půlkacíř Karel Kryl

Knížka je velice dobře napsaná a všem, kdo ji neznají a chtějí se o Krylovi dozvědět něco víc, ji doporučuji. Pochopíte z ní, proč byl takový výjimečný písničkář a kde se brala ta naléhavost v jeho zpěvu. Mimochodem hrozně se mi líbilo jeho přirovnání - jako pampelišky :-). Byl básník a i v této knížce, která je psaná formou rozhovoru, to čiší z každé věty. Ale také zjistíte, že na konci života byl zklamaný - svojí vlastí, lidmi, dějinami, ... A už se nedozvíme, jestli vlastně neměl potřebu být neustále nespokojený.
Ale nedá mi to a musím přidat malou ukázku :-) :
"V té době jsem se také poprvé zamiloval.
Poprvé v Německu?
Ne, poprvé v životě. Zamiloval a miloval. Jako blázen. Přišlo to na mě pozdě, ale zato s ohromnou silou. Byl jsem okouzlen, psal jsem poesii. Měli jsme svatbu u opata Opaska. To nebyl obyčejný milostný vztah, ale stav duše. Odhodlání a rozhodnutí s někým zestárnout...."

21.08.2017 5 z 5

Útěky – Lída Baarová Útěky – Lída Baarová Josef Škvorecký

Vzpomínky jsou přehledně a zajímavě sepsané a knížka se velmi dobře čte. Samotný příběh Baarové vede k zamyšlení, jak moc byla herečka ve svých vzpomínkách upřímná, co je pravda a co je upravené. Z jejího vyprávění čiší nezájem o vše, co se netýkalo herectví, její kariéry a jejího života. Přijde mi neskutečné, že by vůbec nevnímala tu zvrácenost, do jaké se Německo před válkou ubíralo. Nejvíc upřímná mi přišla část, ve které vypráví o osudu rodičů a sestry po válce. Lída Baarová si mé sympatie po přečtení moc nezískala, ale odsoudit ji také nemůžu. Nevím totiž, kolik skutečností si nechala pro sebe, co dalšího zlého ji potkalo a co způsobilo ten její odtažitý přístup ke světu. Vyprávění, ať už bylo více či méně upřímné, poodkrylo kromě života Baarové zčásti i dění okolo filmu před válkou a po ní. Proto je kniha zajímavá.

09.07.2017 4 z 5

Smrtící klon Smrtící klon J. D. Robb (p)

Napínavé, s vtipnými dialogy, děj má spád, scifi prvky přidávali ději na zajímavosti. Knížka má jednu velkou vadu - nejde odložit, dokud jí nedočtete - :-D. Moje první knížka s Evou Dallasovou, ale určitě ne poslední. Doporučuji všem, co mají rádi zajímavé a napínavé detektivky.

25.06.2017 4 z 5

Láska v Provenci Láska v Provenci Julianna Baggott

Tahle knížka mě ihned upoutala za prvé krásnou obálkou a za druhé - částí nadpisu .. v Provence. Ačkoli je moje velké přání se do této oblasti podívat, nebyl zatím čas ani příležitost a tak se sem ráda přesouvám alespoň pomocí knih. No a já, kromě popisu Provence, čekala už jen klasický jednoduchý zamilovaný příběh. Jenže je to jinak. Příběh se kromě popisu Provence zabývá hlavně tím, jak je těžké se vyrovnat se ztrátou blízkého člověka. Jak si člověk najednou připadá neúplný a nedokáže si představit, jak bude moci žít dál. Hlavní hrdince Heidi se totiž smrtí manžela zhroutil smysl života a jediné, co ji nutí se soustředit i na něco jiného, je její syn Abbot. Její matka tohle všechno vidí a chápe a právě proto ji pošle vyléčit si duši na místo, které kdysi pomohlo i jí. Do kouzelného domu v Provence, který stojí na úpatí tajemné hory. A o tom je hlavní část příběhu. O znovupoznávání radosti ze života, o smíření se s minulostí, o nacházení řešení komplikovaných situací i o tom, že nejenom smrt je příčinou ztráty blízkého člověka. A také o důležitosti nechat své srdce otevřené navzdory ztrátám, jak říká jedna z postav v knize. A komu bych knihu doporučila? Všem, co mají rádi Provence, a všem, co mají rádi příběhy s hledáním smyslu života. Knížka se moc dobře čte a romantická zápletka je taková chutná omáčka navíc, aby byl příběh zajímavý.

17.06.2017 4 z 5

Básne Básne Milan Rúfus

Najkrajšie básne z tvorby Milana Rúfusa - ano s tím musím souhlasit. Pohladí po duši, když je člověku těžko.
Malá ukázka:

ČO DAL NÁM DEŇ

Čo dal, za to sme platili.
Raz radosťou, raz žialom.
Čo bolo srdcu nad sily,
to srdce vykričalo.

A bolo mnoho takých dní.
Dní ako ostrie noža.
Keď celá duša bolí z nich,
aj keď nás páli koža,
aj od hnevu, aj od studu.

A márny ľudský nárek

Nie väčší zázrak
ako byť.
Niet vzácnejšieho daru.

06.05.2017 5 z 5

Sága Harryho Pottera mě zaujala svojí propracovaností a originalitou. A pak se objevila tato kniha se spoustou protichůdných hodnocení. I když jsem chvíli odolávala - divadelní hru se mi číst nechtělo - nakonec vyhrála zvědavost. A musím říci, že kniha, navzdory jinému podání, se mi četla velice dobře. Děj měl spád od prvních stránek a udržel si ho až do konce. Zápletka je jako obvykle u HP zajímavá a originální. Díky tomu, že se jedná o divadelní hru, sice děj tolik nerozvádí, jak jsme byli zvyklí u předchozích dílů, ale to na zajímavosti příběhu nijak neubírá. Za mě doporučuji.

08.04.2017 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Ač se v anotaci píše humoristický román, já jsem ho tak nevnímala. Příběh osamělého muže, který na okolí a i na čtenáře působí jako starý bručoun, mi humorný nepřipadal. Ale zároveň mě příběh uchvátil. Důvodem asi bude jednoduchý způsob psaní, a také vyprávění z pohledu hlavního hrdiny. Tím se ocitneme ve středu toho všeho. V tom, jak Ove vnímá všechny události, co si o všem myslí, jak se rozhoduje. Ve vyprávění se prolíná přítomnost s minulostí a tím se postupně odkrývá životní příběh Oveho. Zpočátku jsem si říkala, jestli knížka nebude spíše depresivní. Občas jsem se totiž v chování Oveho viděla, až mě to děsilo. Ale s dalším čtením se tento pocit deprese postupně vytratil. Už jsem Oveho nevnímala jako bručouna, ale jako člověka, který několikrát ztratil smysl života, ač si ho moc přál. Tak se zkrátka obrnil a šel dál. A o tom je vlastně celý příběh. O zvratech osudu, o síle jít dál, o lidech, kteří, když už to člověk nečeká, pomůžou. A takový byl i Ove, ač bručoun, pořád vnímal, co se děje okolo něj, a i když původně nechtěl, nakonec pomohl. Při čtení některých pasáží jsem se zasmála a u jiných zamáčkla slzy. Knížka mě hodně zaujala a určitě se k ní občas vrátím.

A ještě přidám pár citací, třeba někoho popostrčí k přečtení:
Smrt je podivuhodná věc. Na smrti je nejstrašnější to, že by mohla projít kolem. A nás tu nechat osiřelé. Tuhle ránu žádný čas nezahojí.
Čas je vůbec podivuhodná věc. Většina lidí žije pouze pro budoucnost.
Smutek je podivuhodná věc.
Život je podivuhodná věc.
Láska je podivuhodná věc. Dostaví se úplně znenadání.

27.03.2017 5 z 5

Zmrzlinové sedmé nebe Zmrzlinové sedmé nebe Abby Clements

Příjemné, odpočinkové čtivo, které působí stejně mile a sympaticky jako obal a název. A na konci najdete i pár receptů na zmrzliny :-).

20.09.2016 4 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Náhodou jsem si prohlížela zdejší žebříčky a překvapilo mě, že toto je 9.nejčtenější kniha z databáze. Dokonce trumfla i ságu Stmívání, před ní jsou pouze všechny díly Harryho Pottera a Malý princ. Tahle kontroverzní knížka sbírá svá nej.. na všech frontách - nejhůř hodnocená, 9.nejčtenější, Kniha roku 2012, 25. v nejčastějších knihách v knihotékách a když se podívám na počet komentářů, tak tipuji i titul nejkomentovanější kniha. :-D
Čím to je?
Existuje takové množství knížek, které jsou mnohem lepší a zajímavější v příběhu, v podání, ve způsobu psaní, zkrátka ve všem, a zapadnou bez povšimnutí. A tahle exeluje.
Inu i negativní reklama je také reklama. :-D

14.09.2016 3 z 5

Dům v Bretani Dům v Bretani Marta Davouze

Jednoduché a zábavné. Vhodná kniha pro odreagování.

09.07.2016 4 z 5

Andělé všedního dne Andělé všedního dne Michal Viewegh

Velice zvláštně podaný příběh. Nutí člověka k zamyšlení, přehodnocení názoru na běžné věci, vrátí do popředí smutek ze ztráty blízkých a zároveň i otázku, zda i okolo nás v tu dobu dohlíželi nějací andělé. Je to zkrátka smutné vyprávění, protkané spoustou zamyšlení o životě a dumáním o důležitosti či nedůležitosti drobností v životě. Nechybí ani černý humor a surové podání reality s tímto tématem spojené. Příběhy a propojení hlavních postav, kdy se jejich osudy navzájem protnou, dělá samotné dumání o životě čtivým a zajímavým. Knížku asi možná tak úplně nepochopí a neocení ti, kteří neměli podobnou životní zkušenost. Ale já sama za sebe doporučuji. Možná vás příběh osloví a zaujme jako mě.

07.07.2016 4 z 5

Reportér Reportér Sandra Brown

Příběhy od Sandry Brown čtu velmi ráda. A tenhle patří dle mého názoru mezi nejlepší. Je napínavý, čtivý, nepředvídatelný (ačkoli někde v jedné třetině jsem si myslela opak :-) ) a kromě krimizápletky nechybí ani zamotaná milostná zápletka. Autorka nás do tohoto příběhu zatahuje postupně, z pohledu různých časů a postav.
Knížka byla čtivá od začátku, ale jak se odkrývaly další a další části, tak ji zkrátka už nešlo odložit. Musela jsem číst dál a dál až do konce. Takže za mne jednoznačně plný počet bodů.

03.07.2016 5 z 5

Co s láskou Co s láskou Nicholas Sparks

Tahle knížka mě fakt dostala. Neskutečně emotivní příběh, který jsem pár dní dostávala z hlavy. Úžasně napsané.

07.06.2016 5 z 5

Životní šance Životní šance Jayne Ann Krentz

Příjemná, jednoduchá oddychovka po náročných dnech.

25.04.2016 3 z 5