Hani77 Hani77 komentáře u knih

Golet v údolí Golet v údolí Ivan Olbracht (p)

Zajímavý výlet do podkarpatské vesnice Polana a nahlédnutí do života tamních židovských obyvatel. Pro mnohé jejich zvyky jsem absolutně neměla pochopení. A nejvíc mě zasáhla třetí povídka O smutných očích Hany Karadžičové. To, co se událo na konci, to mysleli opravdu vážně??

Kniha splňuje 2 témata loňské výzvy: zakázaná láska a více než 5 CZ vydání.

13.01.2024 4 z 5

Hodiny Hodiny Agatha Christie

Příběh jsem znala nazpaměť díky televiznímu zpracování, přesto mě to velice bavilo. Agatha uměla psát nejlepší detektivky.

10.01.2024 5 z 5

Kočičí čáry Kočičí čáry Holly Webb

Potřebovala jsem knihu o milovníkovi koček do výzvy, a protože toto téma mi moc nesedí, sáhla jsem do dceřiny knihovny. Chápu, že nejsem cílová skupina, proto jsou ty 3 * za dceru, které se příběh taky moc nelíbil. Četla jsem sérii Sedmý smysl, která je taky plná magie, ale ta měla úplně jiné kouzlo. Tady mi ta mluvící zvířata vůbec nesedla. Rozhodně nebudu číst další díly.

07.01.2024 3 z 5

Antigoné Antigoné Sofoklés

Oidipús se mi četl lépe, ale jsem ráda, že jsem se díky výzvě dostala i k pokračování tohoto příběhu.

06.01.2024 4 z 5

Jane Eyre / Jane Eyrová (dvojjazyčná kniha) Jane Eyre / Jane Eyrová (dvojjazyčná kniha) Sabrina D. Harris

Jsem ráda, že jsem se seznámila s tímto příběhem, který jsem dosud vůbec neznala. Navíc mě bavilo bilingvní zpracování, dobře jsem rozuměla anglické verzi a ta česká část byla spíš jen pro kontrolu. Doufám, že někdy dostanu i k nezkrácené verzi tohoto díla.

06.01.2024 5 z 5

Smutek poručíka Borůvky Smutek poručíka Borůvky Josef Škvorecký

Povídky měly sestupnou tendenci. Nejdříve jsem byla nadšená a litovala jsem, že jsem detektivky Josefa Škvoreckého neobjevila dříve, ale už v té Itálii přestávaly mít příběhy správný šmrnc a často v nich byla omáčka, která mi vůbec nesedla. Ale celkově hezká čtyřka. Určitě se podívám i na další díly.

06.01.2024 4 z 5

Pět malých prasátek Pět malých prasátek Agatha Christie

Příběh jsem znala z televizního zpracování, přesně jsem věděla, kdo je vrah a co ho k tomu vedlo, přesto jsem si čtení velice užila. Poirot vyslechne všech 5 podezřelých a nechá si od nich napsat jejich postřehy. A na základě toho případ uzavře. Doporučuji.

"První z pěti prasátek se na trh směle vydalo....
A to druhé prasátko zase doma zůstalo
Třetí malé prasátko mělo všeho dost a dosti
A co čtvrté prasátko? Ať prý se jen postí
Páté z nich se nakřičí až k zlosti"

05.01.2024 5 z 5

Truchlivý Bůh Truchlivý Bůh Jiří Kratochvil

Po nudném začátku přišel zajímavý příběh, který mě ohromně bavil, i do Paříže jsme se podívali. Ale ten závěr knihy mě zaskočil a celkový dojem zase zkazil.

02.01.2024 3 z 5

Dcery strážce majáku Dcery strážce majáku Jean E. Pendziwol

Příběh mě zcela pohltil, nedokázala jsem přestat číst, dokud jsem nebyla na poslední straně. Ten konec mi přišel překombinovaný. Příběh je smutný i kouzelný zároveň. Sladká romantika pro sváteční den. Moc ráda jsem strávila Nový rok na kanadském majáku.

01.01.2024 5 z 5

Kdyby Ogden uměl česky Kdyby Ogden uměl česky Ogden Nash

Jediný důvod, proč jsem tuto krátkou knížečku přelouskala, byla čtenářská výzva. Verše mě (až na malé výjimky) nenadchly.

01.01.2024 3 z 5

Malý princ / Le petit prince Malý princ / Le petit prince Antoine de Saint-Exupéry

Čteno ve francouzsko-české (bilingvní) verzi, proto mě to celkem bavilo, přestože jinak na Malém princi nevidím nic mimořádného.

30.12.2023 4 z 5

Moje roky v Izraeli Moje roky v Izraeli David Borek

Kniha mě zcela pohltila a vysvětlila mi spoustu věcí ohledně izraelsko-palestinského sporu. Část týkající se voleb byla trochu složitá, pletla se mi jména těch méně známých politiků a zcela neznámých stran, ale jinak je kniha psaná velice poutavě a ráda se k ní zase vrátím.

30.12.2023 5 z 5

Šest manželek Jindřicha VIII. B1/B2 Šest manželek Jindřicha VIII. B1/B2 Sabrina D. Harris

Zjednodušeně vylíčený osud šesti manželek Jindřicha VIII. Bavily mě obě verze knihy, anglická i česká. Výborný způsob, jak zůstat v kontaktu s cizím jazykem a ještě se něco dozvědět.

28.12.2023 5 z 5

Dobrodružství Sherlocka Holmese Dobrodružství Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle

Některé povídky mě moc bavily, jiné byly méně čtivé, ale jako celek výborné dílo.

27.12.2023 4 z 5

Zatím nejslabší díl celé série. Více mi sedly "reálnější" situace než tato rádoby vtipná sci-fi.

27.12.2023 3 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Mnoho zajímavých myšlenek, ale velice náročné čtení.

26.12.2023 4 z 5

Velká kniha pohádek Velká kniha pohádek Božena Němcová

Knihu jsem četla v dětství opakovaně, tedy se mi musela moc líbit :-). Jen první pohádka "Jak Jaromil k štěstí přišel" mě nikdy moc nebavila, většinou jsem ji přeskakovala, protože byla moc dlouhá. Teprve v pozdějším věku jsem ji dokázala přečíst celou na jeden zátah.

06.12.2023 5 z 5

Mandragora Mandragora Niccolò Machiavelli

Četlo se to dobře, ale čekala jsem nějaké zajímavé rozuzlení - a nic. Proto ubírám 1 *.

02.12.2023 4 z 5

Poslední víkend Poslední víkend Agatha Christie

Tento příběh jsem velice dobře znala z filmového zpracování, proto jsem si čtení tolik neužívala a trvalo mi strašně dlouho. Ale příběh je zajímavě propletený a zamotaný, Agatha uměla psát skvělé detektivky.

11.11.2023 4 z 5

Záhadný pan Quin Záhadný pan Quin Agatha Christie

Přestože miluji detektivky Agathy Christie, touto knihou jsem se prokousávala několik měsíců. Málokterý příběh mě opravdu bavil. Už se těším na Poirota nebo alespoň slečnu Marplovou.

15.10.2023 3 z 5