Han-nah Han-nah komentáře u knih

Muž, který si hrál na Boha Muž, který si hrál na Boha Robin Cook

V rámci výzvy jsem šáhla po autorově starší knize. Témata z lékařského prostředí čtu ráda. Nečetla bych ji v případě, že bych v krátké době měla nastoupit k nějakému zdravotnímu zákroku. Každý má strach, že zklame lidský faktor. Už jenom název knihy vystihuje hodně. Je mnoho lidí v jakýchkoliv oborech i politice, kteří si tzv. "Hrají na Boha". Vždy na to doplácejí nevinní.

23.01.2020 5 z 5

Daisy Millerová Daisy Millerová Henry James

Je dobré se vrátit v čase. Jiná doba, jiné mravy. Hlavní hrdinka Daisy, mladá, krásná, ale velmi naivní, svým chováním pobuřuje tehdejší společnost.

16.01.2020 3 z 5

Základy systemické terapie Základy systemické terapie Kurt Ludewig

Tuto knihu nemohu hodnotit, jsem laik a kniha je spíše určená jako nabídka studijních pramenů. Ale myslím si, že kdo se zamýšlí nad chováním svým a i těch druhých, okrajově by se měl o toto téma zajímat. Člověk hledající pomoc, jako expert na vlastní život a terapeut jako expert na realizaci terapeutických dialogů. Každý není schopen sám se se svými problémy poprat, ale najít taky skvělého terapeuta, kterému se dokáže ,otevřít může být hledání. Je to o velké důvěře toho, kdo pomoc potřebuje, aby na svém životě zapracoval s pomocí odborníka.

11.01.2020 3 z 5

Úkryt v zoo - Skutečný příběh z válečné Varšavy Úkryt v zoo - Skutečný příběh z válečné Varšavy Diane Ackerman

" Pokud lidé žijí trvale na pomezí mezi životem a smrtí, je lepší vědět co nejméně. I tak se hlavním představitelům knihy ošetřovatelům v ZOO ve Varšavě, manželům Janu a Toničce Zabiňskych, podařilo zachránit přes 300 Židů."
Tato kniha je asi pro toho čtenáře, který se zabývá dějinami války, ale myslím, že po jejím přečtení se čtenář zamyslí a poděkuje za život nepoznamenaný válkou a jejími útrapami.

06.01.2020 3 z 5

Pod toskánským sluncem Pod toskánským sluncem Frances Mayes

Souhlasím se Zuzankou 46. Itálie je nádherná, sama sebe si nedovedu představit takhle úplně změnit svůj život. Líbilo by se mi tam, ale ne trvale.

30.11.2019 3 z 5

Hroby se otevřely Hroby se otevřely Benjamin Black (p)

Jsem na tom stejně, jako Konicekbily. Pod titulem knihy je napsáno "Irská detektivka", ale tato kniha je víc, než detektivka. Je napsaná velice do hloubky s niterným vyjádřením psychologie postav, které nás provázejí dějem vyšetřování. Nechybí přátelství, láska, nemoci, boj o moc, církev. Již jsem četla knihy o irských těhotných dívkách, které zavírali v prádelnách U Milosrdné matky, kdy po porodu byly děti dány k adopci do Ameriky. I toto téma je nenásilně v detektivce zakomponováno.
Nemocný Mal se baví s Quirkem o smrti.
" Ptal ses mě, jské to je. Je to jako zjistit, že jsi šel celou dobu po nataženém laně a najednou je na dohled jeho konec. Chceš seskočit, ale nemůžeš, nemůžeš se zastavit ani vrátit, musíš jít prostě dál, až už nebude kam. Takhle prosté to je."
Vůbec nevadí, že jsem knihy nečetla jako sérii, i takto samostatná mi dala mnoho témat k zamyšlení a k tomuto autorovi se určitě vrátím.

19.11.2019 4 z 5

Polykač hříchů Polykač hříchů Francine Rivers

Polykač hříchů - vyvolená osoba, které se platilo, aby na sebe převzala hříchy zesnulých. Hlavní představitelka dívka Cadi , které rodiče vyčítají, že zabila svou mladší sestru, se svým kamarádem Faganem polykače hříchů hledají, aby našli svou cestu v životě. Nacházejí víru, kterou předávají svým blízkým.

27.10.2019 4 z 5

Romance na tři doby Romance na tři doby Milena Holcová

Je to moje první kniha od této autorky. Hlavní představitelka Dita je v etapě svého života, kdy hledá sama sebe a hodnotí, zda vztah s manželem je pevný a je jí s ním dobře nebo život prožila s někým, s kým ji spojovala pouze dcera. Nemocný tchán, manžel, dcera, vnuk, vlastní podnikání a najednou se v jejím životě objeví o generaci mladší milenec. Dělá něco špatně? A jakou zodpovědnost v životě převezme. V životě se dostavují situace, ve kterých není volba, zda se zatížíme vinou nebo ne. Líbil se mi i přístup manžela Petra a následný závěr knihy.

Dita sedí sama v potemnělém pokoji a zírá z okna.
uvažuje, "Stálo ti to vůbec za to?" A věříš, že jo? Byla to poctivě prožitá láska. Opravdově a stejně nedokonale, jako jsme nedokonalí my!

27.10.2019 4 z 5

Nebuďte obětí Nebuďte obětí Verena Kast

Tuto knihu musíte při čtení vnímat přímo ke svému já a žít svůj vlastní život. Opravdu se někdy cítíme jako oběť a někdy jako agresor, cítíme pocity viny, máme komplexy, ale stačí si uvědomit, že někdy stačí malá změna v myšlení, aby si člověk uvědomil, jak má nadále fungovat a vážit si toho, že mu byl život dán se všemi radostmi a starostmi, s pláčem i smíchem, někdy jsme šťastní nebo smutní, někdy máme raději společnost, ale zase naopak chceme být sami se svými problémy, je toho hodně, ale od toho je celý náš život, aby nebyl jednotvárný, abychom ho žili a ne prožili.
Žij tím, co je a co přijde a nemysli na minulost, tu už nezměníš, ale posune tě v životě dále, když z ní vyvodíš ten správný úsudek.

29.09.2019 4 z 5

Nebeský vězeň Nebeský vězeň Carlos Ruiz Zafón

Opět krásným stylem napsaná kniha, která provází a doplňuje příběhy postav z předešlých knih Stín větru a Andělská hra. Opět otevírá historii Barcelony, politické události z této doby,vězení i tajemné paměti Pohřebišětě knih

12.08.2019 4 z 5

Andělská hra Andělská hra Carlos Ruiz Zafón

Dala bych 3+, ale Stín větru mě zaujal více. Podmanivá Barcelona je krásné slunečné město plné radosti a života, v této knize je ponurá, tmavá, strašidelná, děj je překombinován. Druhá půlka se četla lépe i tím, že kniha je napsána krásným čtivým jazykem, takže pomalým čtením vás děj pohltí. Těším se na další díl.

10.08.2019 3 z 5

Malé ruce ve velké válce Malé ruce ve velké válce Sonya a Yury Winterberg

Kniha je vzpomínkou dětí z jejich zápisků z deníků z období 1. sv. války. Příběhy mladičkých vojáků, zdravotních sestřiček, nedospělých dezertérů, o mladičkých obětech války. Poppisuje se zde první nasazení bojového otravného plynu "Neškodné výpary", který symbolizuje bezohlednost vědců, kteří jej vyvinuli jako zbraň hromadného ničení. Je zde taky popsáno v kapitole "Dobrovolně do pekla" jaki vojáci trpéli válečnou neurózou z kanonád při dělostřelbě, říkalo se mu taky "Válečný třas", kdy jej začali uznávat jako psychickou příčinu. Na počest obětem 1. sv. války v Belgii "Essex Farm" památečním a poutním místem. Mnoho řekne taky chronologická tabulka, která popisuje veškeré dění od atentátu až po příměří.

05.06.2019 4 z 5

Chameleon Chameleon Ken McClure (p)

V knize jsou krásně propojené dvě dějové linie. Jedna z nemocnice, kde dochází k náhlému úmrtí žen po operacích, kdy jsou nakaženy infekcí, na kterou nezabírají antibiotika. Boj lékařů a pracovníků laboratoří o jejich životy a zjišťování, co nákazu způsobuje. A druhá dějová linie, kdy v tom samém období dochází ve stejném městě k brutálním vraždám žen a znetvořením jejich těl.
Kniha je plná zvratů a v závěru se uzavírá kruh v děsivý obraz pravdy.

23.05.2019 5 z 5

Strážkyně králových tajemství Strážkyně králových tajemství Michelle Diener

Pohodový román z Tudorovské Anglie, kdy některé historky jsou ze skutečné historie, s detektivní zápletkou hledání ztraceného královského diamantu nesmírné ceny, ale i moci " Zrcadlo z Neapole".

12.05.2019 4 z 5

Temné království Temné království Carmen Bin Ladin

Velice zajímavá kniha a jak již bylo v hodnocení přede mnou napsáno, měla by to být povinná četba. Již jsem přečetla více knih na toto téma, ale my si ten jejich život opravdu neumíme představit. V knize je hodně informací o islámu a o Bin Ládinově klanu - oni nevyskočili připraveni z pouštního písku, byli vytvořeni působením středověké společnostik nenávisti, nadutosti a opovrhováním cizinců. Kdo není muslim, ten se nebere v úvahu. V knize popisuje, že ani ona nebyla do jejich uzavřeného světa přijata. Popisuje, jak viděla mnoho žen, které byly nuceny poddat se nadvládě svého manžela, aby v tom lepším případě mohly vidět své děti, protože neměly jinou volbu. V tom horším případě, kdy je manžel zatratil, o své děti přišly. I v dnešní době si někdo myslí, že láska vše vyřeší. Ale pravda je, že jakmile se "MUSLIM" dostane do své vlasti ke své rodině, tak jeho manželka na prvním místě opravdu není.

08.05.2019 5 z 5

Čtyřiatřicet Čtyřiatřicet William Hastings Burke

Tuto knihu doporučuji k přečtení. i po tak dlouhé době od 2.sv.války se ukazuje, kolik Němců bylo ochotno bojovat proti nacismu.
Jméno Go"ring - "Nepatříme mezi ty, kdo se podvolí, ale mezi ty, kdo věří."
Kniha popisuje paraelní životy dvou bratrů, jejich dětství, válku a dobu po ní, kteří se k sobě chovají jinak v osobním životě a jinak ve víře toho, v co věří. Hermann - nacista a jeho bratr Albert, kterému toto jméno sloužilo jako propustka v boji proti nacistickému režimu. Kniha je i jako cestopis jeho života, kde působil. Je tam zmínka i z naší republiky - Škodovka.
Přestože dějiny označily Alberta za ničemu, nacistu apod., zachránil stovky lidí, nejenom z tohoto seznamu, kteří jen díky jeho činům přežili válku. Jeho jméno jejich potomci vyslovují s úctou a pokorou danou darem jejich života.
Na str. 80 - co přimělo Alberta se vzepřít se, přestože tím riskoval vlastní svobodu a dokonce život? A proč to nedělal jen pro blízké přátele, ale i pro naprosto neznámé lidi?
Na definici přátelství se smíchem řekl: Je to mnohem víc. Přítel je ten, kdo neváhá riskovat vlastní majetek, bezpečí a dokonce život ve chvíli, kdy ho potřebuješ.
Albert patrně za svého přítele považoval každého člověka.

07.05.2019 5 z 5

Druidský král Druidský král Norman Spinrad

Kniha, ve které vás děj zavede do starověku. Boje, kdy se střetávají dva světy. Civilizovaní Římané, kteří si podrobují svět a galští barbaři, kteří žijí svým tradičním způsobem života.

05.05.2019 3 z 5

Věž lží Věž lží Marie Cristen (p)

Tento historický román s milostnou tématikou je pěkná oddechová četba. Je napsán podle skutečných událostí a ukazuje život na francouzském dvoře - boj o moc a majetek, intriky. Při čtení si oživíte historii rodu Filipa IV. Sličného, jeho třech synů s manželkami a dcerou Isabelou, kterou ač provdali do Anglie, i tak zasahuje do života ve Francii. Velkou úlohu zde hraje i Mahaut, hraběnka z Artois.
Tato kniha zaujme ty, kdo mají rádi milostnou zápletku, ale při čtení i něco objeví nebo si představí , jak by se nám asi v této době žilo.

28.04.2019 4 z 5

Příliš osobní známost Příliš osobní známost Eva Urbaníková

Oddechová kniha, ale opravdu ze života - zamiluje se do mladého vdovce s dítětem, láska, vztahy, úpadek firmy partnera , následně začne pít. Jak se s tím vyrovnat - odejít , užívat si života a neztrácet čas řešením problémů druhých? Na této křižovatce života se rozhodla dát svému partnerovi druhou šanci, protože:
"Láska hory přenáší. Láska je zodpovědnost za štěstí těch, s nimiž žijeme."

28.04.2019 4 z 5

Láska na prodej Láska na prodej Jitka Komendová

Se 17-letou Eliškou si život zahrává. Rozvod rodičů. lásky matka alkoholička. Svou naivitou a vidinou peněz je zákeřně přinucena k prostituci. Měla obrovské štěstí a přátelé jí pomohli k útěku. Určitě si z této drsné etapy svého života vezme poučení.

07.04.2019 4 z 5